آموزش تعمیر برد یخچال


دسته بندی: مقالات تعمیرات لوازم خانگی

اگر بخواهیم یک قطعه مهم و حیاتی در یخچال و تمام وسایل برقی را معرفی کنیم، باید به برد الکترونیکی اشاره کنیم. برد الکترونیکی به صورت صفحه ای است که قطعه ها و متعلقات مختلف الکترونیکی بر روی آن به روش خاصی قرار گرفته اند. امکان کار کردن یخچال بدون وجود برد امکان پذیر نبوده و در صورت خرابی این قطعه، نیاز به مراجعه به تعمیرکار بردهای الکترونیکی می باشد.

اهمیت بردها در وسایل مختلف به حدی زیاد است که فعالیت در حوزه بردها؛ چه طراحی و ساخت و چه تعمیر؛ می تواند بازار کار مناسبی داشته باشد و افراد را به درآمد بالایی برساند. در ادامه به آموزش تعمیرات برد یخچال به طور کامل پرداخته شده است.

نحوه تعمیر کردن برد یخچال

معرفی برد یخچال

پردازش همه اطلاعاتی که از قسمت های مختلف یخچال دریافت می شود بر عهده برد الکترونیکی آن می باشد و در صورتی که مشکلی در برد به وجود بیاید امکان اختلال در عملکرد قطعات مختلف دستگاه وجود داشته و نیاز است تا هرچه سریع تر مشکل برطرف گردد. در واقع برد الکترونیکی در یخچال وظیفه دارد تا فن و کمپرسور دستگاه را کنترل نموده و فرمان هایی که از سنسورهای مختلف یخچال دریافت می شود را پردازش کرده و در ادامه دستور لازم را به سایر قطعات بدهد تا یخچال بتواند به خوبی عمل سرد کردن را انجام دهد.

خرابی برد یکی از مشکلاتی است که ممکن است در یخچال ها به دلایل مختلف مانند نوسانات برق، عدم استفاده از محافظ برق و موارد دیگر ایجاد گردد. در این گونه مواقع باید برد دستگاه را باز کرده و مشکل آن را بررسی نمود.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات یخچال

نحوه تعمیر کردن برد یخچال

برای بررسی و تعمیر کردن برد یخچال فریزر در هر برندی نیاز است تا در ابتدا یخچال را از برق جدا کرده و آن را مقداری به سمت جلو جا به جا کنید. با این کار می توانید دسترسی راحتتری به برد الکترونیکی داشته باشید. البته برد الکترونیکی در مدل های مختلف یخچال، در قسمت های متفاوتی تعبیه شده است و فردی که به انجام تعمیرات برد می پردازد باید به طور دقیق از محل قرارگیری برد آگاهی داشته باشد.

پس از اطلاع از محل قرار گرفتن برد با استفاده از یک پیچ گوشتی باید پیچ های مربوط به آن را باز کرده و پوششی که بر روی برد قرار گرفته است را بردارید.

سیم های مختلفی از قسمت های مختلف به برد متصل می باشند که بهتر است در ابتدا عکسی از آن تهیه کرده و در ادامه با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص این سیم ها را به طور کامل از برد جدا نمایید. سپس با دقت زیاد برد را از یخچال خارج کرده و در ابتدا به صورت چشمی به بررسی آن بپردازید.

ممکن است قطعه ای از برد شل شده باشد و با استفاده از لحیم قابل تعمیر باشد. همچنین ممکن است قطعات مختلف قرار گرفته بر روی برد الکترونیکی نیم سوز شده باشند و یا این که به طور کامل سوخته باشند که در این صورت باید در صورت امکان قطعه جدیدی جایگزین آن گردد.

همانطور که مشاهده کردید تعمیرات برد بسیار تخصصی بوده و اگر فرد مهارت کافی در آن نداشته باشد می تواند سبب خرابی بیشتر یخچال گردد. با توجه به اهمیتی که برد یخچال دارد و تعمیرات تخصصی آن، جامعه به افرادی که دارای مهارت بالایی در این حوزه باشند نیاز داشته و در صورتی که فردی وارد این حوزه گردد می تواند درآمد بالایی را به دست آورد.

آموزش تعمیر برد یخچال

دوره های تخصصی تعمیرات برد یخچال و همچنین طراحی و ساخت انواع بردهای الکترونیکی وجود دارد که بسیاری از افراد علاقمند به رشته الکترونیک از آن استقبال می کنند. در دوره آموزش تعمیرات برد یخچال به معرفی انواع بردهای به کار رفته در یخچال های مختلف دوقلو، ساید بای ساید و غیره در برندهای مختلف ایرانی و خارجی به کارآموزان پرداخته می شود.

این دوره ها در مدت زمان کوتاهی برگزار شده و افراد می توانند به سرعت مهارت های مورد نیاز ررا در زمانی کوتاه فرا گیرند. آموزش ها به صورت تئوری در کلاس های درس برگزار شده و پس از آن کارآموزان در کلاس های عملی شرکت می نمایند. در این کلاس ها انواع برد یخچال در اختیار افراد قرار داده می شود و در حضور اساتید حرفه ای، به بررسی جزئیات برد پرداخته می شود. در واقع می توان گفت این دوره ها به صورت پروژه محور بوده و در حین آموزش، پروژه های مختلف به کارآموزان محول می شود و در نتیجه این افراد برای وارد شدن به بازار کار مهیا می شوند و در نهایت پس از دریافت مدرک فنی و حرفه ای می توانند اقدام به راه اندازی کسب و کار به صورت مستقل نموده و یا در شرکت های تعمیراتی مختلف استخدام گردند.

نکته ای که در رابطه با این دوره آموزشی وجود دارد این است که برای شرکت در آنها نیازی به پیش نیاز خاصی نبوده و مطالب به صورت پایه ای و از ابتدا به افراد آموزش داده می شود.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس