درخواست کارآموزی

آنتن مرکزی چیست؟ – معرفی آنتن مرکزی – مجتمع آموزش برق

تعمیرات ECU
نحوه عیب یابی و تعمیرات ECU خودرو – تعمیرات ایسیو خودرو – مجتمع آموزش برق
آگوست 10, 2019
نصب دزدگیر اماکن
اصول اولیه نصب دزدگیر اماکن – روش نصب صحیح دزدگیر اماکن – مجتمع آموزش برق
آگوست 26, 2019

آنتن مرکزی چیست؟ – معرفی آنتن مرکزی – مجتمع آموزش برق

سیستم MATV یا آنتن مرکزی چیست ؟

                                آنتن مرکزی

سیستم آنتن مرکزی یا MATV که مخفف اصطلاح Master Antenna television می باشد، ابزاری است که به وسیله ی آن در آپارتمان ها، هتل ها، مدارس و سایر مکان های دارای چند طبقه و چند ساختمان، تلویزیون و سیگنال های FM به تعدادی گیرنده توزیع می شوند.

به بیانی ساده، MATV مجموعه ای از کابل ها، یک شبکه و اجزای تخصصی طراحی شده است که تلویزیون و سیگنال های FM را پردازش و تقویت می کنند سپس آن ها را به یک مکان مرکزی هدایت می کنند .

سیستم های MATV به طور کلی از دو بخش اصلی تشکیل می شوند، شامل : سیستم توزیع و بدنه ی اصلی آنتن مرکزی که سیستم دریافت، پردازش و تقویت را در بر می گیرد.

طراحی و مهندسی دقیق هردو بخش با استفاده از بهترین تجهیزات MATV و بهترین تکنیک های نصب بسیار ضروری است تا اطمینان یابید سیگنال های صوتی و تصویری با کمترین اتلاف کیفیت توزیع می شوند.

بدون وجود سیستم MATV در هر مکانی که چندین واحد وجود داشته باشد باید برای هر تلویزیون یک دیش ماهواره یا آنتن جداگانه نصب شود. این مسئله هزینه ی بیشتری به همراه دارد و نمای ساختمان را نیز ناخوشایند می سازد.

همچنین ممکن است به دلیل وجود چندین آنتن و تداخل سیگنال های آنان با یکدیگر تلویزیون ها در دریافت سیگنال دچار مشکل شوند .

بسیاری از مکان های تجاری مانند هتل ها و پارک های تفریحی در بخش ارائه ی برنامه ها و اطلاعات به مشتریان از نوعی سیستم MATV استفاده می کنند.

یک سیستم MATV می تواند سیگنال های تلویزیونی را از طریق آنتن هوایی یا دیش ماهواره، رادیوی FM و پخش کننده ی صوتی دیجیتالی (DAB) انتقال دهد .

 

نحوه ی کارکرد یک سیستم MATV معمولی

 • یک آنتن هوایی UHF تلویزیونی و یا دیش ماهواره برای دریافت سیگنال های تلویزیونی نصب می شود.
 • پس از آن سیگنال هایی که توسط آنتن هوایی یا دیش دریافت شده اند با استفاده از تجهیزات بدنه ی اصلی سیستم پردازش می شوند.
 • یک شبکه ی توزیع کننده همه ی سیگنال های تلویزیونی را به پریز آنتن موجود در هر اتاق یا محل می رساند. اگر در محلی بیش از یک تلویزیون وجود دارد با روش های معینی می توان بر روی پریز آنتن تقسیم کننده هایی وصل کرد تا از هر پریز ورودی سیگنال چند تلویزیون بتوانند استفاده کنند. پیکربندی شبکه ی توزیع کننده به تعداد واحدها و یا طبقات مکان مورد نظر بستگی دارد .

در ادامه به توضیح دقیق تر برخی از اجزای یک سیتم MATV می پردازیم.

 

مدولاسیون

برای این که سیگنال های صوتی و تصویری فقط با استفاده از بخشی از پهنای باند موجود منتقل شوند، آن ها در داخل پهنای باند معینی که به آن کانال نیز گفته می شود بر روی سیگنال های منتقل کننده مدوله یا حمل می شوند.

اگر تلویزیون شما روی کانال خاصی تنظیم شده است به این معنا نیست که تنها روی یک فرکانس معین تنظیم شده است بلکه روی یک باند 7MHz تنظیم شده است که از طریق آن اطلاعات صوتی و تصویری بازیابی می شوند .

 

بدنه ی اصلی MATV

بدنه ی اصلی MATV معمولاً حاوی یک آنتن که سیگنال های صوتی و تصویری را دریافت می کند، تجهیزات پردازشگر برای فیلتر کردن سیگنال ها و یک تقویت کننده ی پخش می باشد که سیگنال ها را تقویت می کند تا اتلافی که در حین پخش سیگنال ها صورت می گیرد جبران شود.

آنتن ها، تقویت کننده ها، خطوط انشعاب، فیلترها و تعدیل کننده ها در این بخش از سیستم به کار گرفته می شوند .

 

آنتن

کیفیت گیرنده ی تلویزیون نمی تواند بهتر از کیفیت سیگنالی باشد که از طریق آنتن دریافت کرده است. به همین دلیل انتخاب آنتنی درست برای محل مورد نظر بسیار مهم است. کیفیت و قدرت هر سیگنالی که دریافت شده است از طریق موارد زیر تشخیص داده می شود :

 • نزدیکی به برج انتقالات
 • قدرت انتقال هنده
 • کیفیت انتقال دهنده
 • زاویه ی دید تا برج انتقالات
 • شرایط آب و هوایی
 • تداخل خطوط برق
 • ویژگی های هدایتی و نحوه ی جهت گیری آنتن
 • سطح گیرایی آنتن

 

دوره آموزش نصب آنتن مرکزی به صورت عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزش برق برگزار می شود.