درخواست کارآموزی

اجزای تشکیل دهنده PLC – پی ال سی به زبان ساده

آموزش تعویض رم لپ تاپ ایسوس F550
اکتبر 21, 2018
آموزش انواع plc
انواع PLC های زیمنس
ژانویه 6, 2019

اجزای تشکیل دهنده PLC – پی ال سی به زبان ساده

اجزای plc

کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی یا همان پی ال سی (PLC) به دلیل آسان نمودن فرایند ایجاد یک کنترل کننده، در تمامی برنامه های کنترل صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین سهولت برنامه نویسی، سهولت سیم کشی، سهولت نصب و سهولت تغییر از جمله مزایای دیگر PLC ها است که موجب محبوبیت آنان شده است. PLC ها در اندازه های مختلفی وجود دارند اما همه آنها شامل شش قسمت اصلی هستند که عبارتند از:

  • پردازشگر یا واحد پردازنده مرکزی (CPU)
  • شاسی یا بدنه
  • واحد ورودی
  • واحد خروجی
  • منبع تغذیه (پاور)
  • نرم افزار/PC، ابزار یا واحد برنامه نویسی

اجزای plc

در این مقاله ابتدا از توضیح اجزاء فیزیکی و قابل مشاهده یک سیستم PLC شروع خواهیم کرد و سپس به تشریح اجزای داخلی سیستم PLC و ارتباط آنها با یکدیگر می پردازیم.

شاسی یا بدنه

اکثر سیستم های PLC در اندازه های متوسط و بزرگ، به گونه ای ساخته شده اند که هر یک از اجزای آن از قبیل پردازنده، ورودی/خروجی و منبع تغذیه، ماژول هایی هستند که درون یک بدنه یا شاسی نگهداری می شوند.

همه این اجزا در سیستم های PLC با اندازه کوچک، ممکن است در یک بخش یا واحد قرار بگیرند. این PLC های کوچکتر را گاهی اوقات به عنوان PLC های آجری (brick) و جعبه کفشی (shoebox PLCs) می شناسند.

منبع تغذیه

منبع تغذیه، قدرت و نیروی سیستم PLC را فراهم می کند. در واقع جریان مستقیم داخلی (DC) را ایجاد می کند تا مدار منطقی پردازنده و واحدهای ورودی/خروجی کار کنند. میزان مصرف برق یک منبع تغذیه معمولی، 24 ولت مستقیم (ADC) یا 120 ولت متناوب (VAC) است.

 

پردازشگر (CPU)

پردازشگر یا واحد پردازنده مرکزی (CPU)، “مغز” PLC است. اندازه و نوع CPU مواردی همچون قابلیت استفاده از توابع برنامه نویسی، میزان منطق برنامه، میزان حافظه موجود و سرعت پردازش را تعیین می کند. درک مفهوم CPU می تواند کمی پیچیده باشد اما در سایر مقالات بیشتر درباره آن توضیح خواهیم داد.

اجزای plc

واحدهای ورودی/خروجی

واحدهای ورودی، سیگنال ها را از فرآیندهای مختلف به کنترل کننده ارسال می کنند. آنها می توانند در قالب سوئیچ های ورودی، سنسورهای فشار، ورودی های اپراتور و غیره باشند. واحدهای ورودی به عنوان حواس و حسگر پی ال سی تلقی می شوند.

واحدهای خروجی، دستگاه هایی هستند که PLC از آنها برای ارسال تغییرات به محیط بیرونی استفاده می کند. خروجی ها، محرک و فعال کننده PLC هستند و می توانند نحوه تنظیم و کنترل فرآیند، موتور ها، چراغ ها، رله ها، پمپ ها و غیره را تغییر دهند.

بسیاری از انواع ورودی ها و خروجی ها را می توان به یک PLC متصل نمود و همه آنها را می توان به دو دسته بزرگ تقسیم کرد: آنالوگ و دیجیتال. ورودی ها و خروجی های دیجیتال، دستگاه هایی هستند که با توجه به یک تغییر گسسته یا باینری عمل می کنند، مانند روشن/خاموش، بله/خیر. ورودی ها و خروجی های آنالوگ به طور مداوم در یک دامنه متغیر تغییر می کنند مانند فشار، دما، پتانسیومتر.

ابزار برنامه نویسی

PLC دستگاهی است که توسط یک برنامه نویس و نصب یک نرم افزار خاص بر روی کامپیوتر، برنامه ریزی شده است و می تواند منطق را بارگذاری کند و تغییر دهد.

اکثر پی ال سی های مدرن با استفاده از یک نرم افزار نصب شده بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ برنامه ریزی می شوند. سیستم های قدیمی تر، از یک ابزار برنامه نویسی سفارشی استفاده می کردند.

اگر به پی ال سی علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم در دوره های ویژه آموزش PLC ما شرکت نمایید.