تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

چگونه متوجه شویم که برد منطقی مک بوک آسیب دیده است؟

چگونه متوجه شویم که برد منطقی مک بوک آسیب دیده است؟


برد منطقی در مک بوک اصطلاح دیگری برای مادربرد است که شامل مدارها و اجزایی است که به کامپیوتر شما امکان می دهد کار کند. خواه لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی مک بوک داشته باشید، علائم خرابی برد منطقی رایج شامل مشکلات در قدرت، گرافیک، درگاه ها، فن ها، بلوتوث و رفتارهای غیرمعمول رایانه است.

مشکلات ممکن است به اندازه یک پورت USB جزئی باشد یا به اندازه ای باشد که مک بوک دیگر روشن نشود و کار نکند. در حالی که این علائم خرابی برد منطقی رایج مک بوک با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کوچکتر همپوشانی دارند، اما درک نشانه های برد منطقی نامناسب می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید زمان آن رسیده است که مک بوک خود را در اپل استور یا مرکز مجاز تعمیرات مک بوک دیگر بررسی کنید.

مشکلات برق و خاموش کردن غیر منتظره

از آنجایی که برد منطقی اجزای رایانه را کنترل می کند، یکی از نشانه های خرابی برد منطقی مک بوک این است که وقتی دکمه پاور را فشار دهید، رایانه کاملاً روشن نمی شود. در حالی که یک باتری خراب نیز می تواند مقصر مک بوک در این مسئله باشد، اما عدم روشن شدن حتی با کابل برق متصل به مشکلات احتمالی برد منطقی مربوط می باشد.

 در برخی موارد دیگر، ممکن است رایانه شما روشن شود اما قبل از اتمام راه اندازی خاموش شود، یا ممکن است به طور معمول بوت شود اما بدون هشدار در زمان های تصادفی هنگام استفاده از آن خاموش شود. مسئله دیگری که ممکن است مشاهده کنید مسدود شدن کامل رایانه شما تا حدی است که باید دکمه روشن / خاموش را نگه داشته تا به زور آن را خاموش کرده و دوباره راه اندازی شود. اگرچه این مشکل می تواند به سادگی ماژول های حافظه بد باشد، اما همچنین می تواند به معنای خرابی برد منطقی شما باشد.

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد به طور کلی برای کل کامپیوتر مضر است. تمام قسمتهای رایانه، به خصوص برد منطقی، برای خنک کردن کامل کامپیوتر به خنک کننده کارآمد نیاز دارند. پردازنده و کارت گرافیک معمولاً انرژی زیادی را جذب می کنند و گرمای زیادی تولید می کنند. سپس سیستم خنک کننده رایانه شما این گرمای تولید شده را برای دمای داخلی مناسب پراکنده می کند.

اگر این گرما به سرعت پراکنده نشود، سیستم بیش از حد گرم می شود. این می تواند باعث اتصال نقاط یا قسمتهای برد منطقی شود که منجر به خرابی برد منطقی خواهد شد. پراکندگی ناکارآمد گرما می تواند در اثر ایجاد گرد و غبار زیاد یا فن خنک کننده معیوب ایجاد شود.

صفحه نمایش و مشکلات گرافیکی

نشانه دیگر خرابی برد منطقی مک بوک این است که صفحه نمایش رایانه شما روشن نشده یا رفتار نامنظمی دارد. ممکن است بوت شدن کامپیوتر و روشن شدن فن را بشنوید، اما نور پس زمینه هرگز روشن نمی شود، بنابراین در صفحه نمایش چیزی مشاهده نمی کنید یا فقط یک تصویر ضعیف می بینید. این مشکل ممکن است حتی وقتی می خواهید یک مانیتور خارجی را به مک بوک خود وصل کنید، وجود داشته باشد که نشان دهنده وجود یک مسئله گرافیکی در برد منطقی است و نه فقط نمایشگر خراب یا فرسوده است. اگر صفحه نمایش روشن شود، ممکن است موارد دیگری مانند گرافیک خراب که تصویر روی صفحه بهم ریخته است یا خطوطی از رنگ تصادفی از آن عبور می کند، تجربه کنید.

خرابی پورت و قطعات

از آنجا که برد منطقی شامل پورت های شماست و محلی است که سایر اجزای رایانه به هم متصل می شوند، می توانید مشکلات مختلفی را در مورد خرابی پورت، صدا و سایر اجزا تجربه کنید. وقتی درگاهی روی برد منطقی خراب است، ممکن است متوجه شوید که رایانه شما دیگر دستگاه های متصل به پورت را تشخیص نمی دهد یا انرژی کافی برای آنها فراهم نمی کند. اگر این مسئله مربوط به مولفه صوتی برد منطقی باشد، ممکن است هنگام اتصال بلندگوهای خارجی یا هدفون به آنها صدایی برنخورید و یا باعث شود که بلندگوهای خارجی کار کنند. همچنین ممکن است در عملکرد صحیح وب کم، لوازم جانبی بلوتوث یا Wi-Fi مک خود مشکلی داشته باشید.

اصوات و رفتارهای غیرمعمول

از دیگر علائم خرابی برد منطقی رایج می توان به شارژ نشدن باتری در زمانی که آداپتور برق متصل هست و فن رایانه شما هرگز روشن نمی شود یا دائماً کار می کند، صرف نظر از اینکه کار شما چیست. همچنین ممکن است صداهای کلیک یا تق تق عجیب و غریب از برد منطقی رایانه بشنوید، یا ممکن است در صفحه با پیام های خطای مکرر روبرو شوید که به دلیل مشکل سیستم یا هسته، به کامپیوتر مجبور به راه اندازی مجدد غیرمنتظره می شوند. در حالی که صداهای عجیب و غریب یا پیام های خطا به تنهایی تضمین کننده خراب بودن برد منطقی شما نیستند، اما آنها می توانند یک نشانه باشند که به شما بگوید زمان پشتیبان گیری از داده های شما فرا رسیده و آماده شوند تا رایانه شما برای بررسی به یک فرد متخصص داده شود.

عوامل خرابی برد منطقی مک بوک

برد منطقی مک بوک شما ممکن است به دلیل نقص کارخانه یا استفاده زیاد از کار بیفتد، اما اتفاقاتی مانند سقوط و ریختن نیز باعث آسیب می شود. علاوه بر این، استفاده از رایانه منجر به گرم شدن بیش از حد و عدم جریان هوا می تواند به برد منطقی آسیب برساند و باعث خرابی زودرس شود. اگر برد منطقی شما به دلیل نقص کارخانه یا استفاده منظم از کار افتاده است، می توانید از گارانتی اپل برای تعمیر یا تعویض استفاده کنید.

اگر دستگاه از گارانتی خارج است یا مشکل از سواستفاده است، برای استفاده از گزینه های موجود تعمیر، باید هزینه کنید.

چگونه می توان برد منطق خود را برای موارد آزمایش کرد

این تست شامل آزمایش RAM و کارت گرافیک و هارد دیسک در صورت لزوم است.

همچنین بستگی به این دارد که رایانه شما POST (خودآزمایی روشن / خاموش) را پشت سر بگذارد. هنگامی که رایانه خود را راه اندازی می کنید، سیستم از طریق POST عبور می کند. این موارد مانند CPU، حافظه و رابط های شبکه را آزمایش می کند. اگر سخت افزار رایانه POST را با موفقیت پشت سر بگذارد ، به صفحه آرم Apple یا پس زمینه خاکستری روشن می رسید.

تست سخت افزار

اگر لپ تاپ یا رایانه رومیزی Apple از POST عبور می کند ، باید هارد، RAM و GPU خود را آزمایش کنید. در غیر این صورت، فقط RAM و GPU را تست کنید.

برای RAM داخلی یا GPU تعبیه شده بر روی برد منطقی، هر مشکلی که با این قطعات پیدا شود می تواند به عنوان خرابی صفحه منطقی تشخیص داده شود. آنها بخشی از صفحه منطق هستند و در صورت یافتن هرگونه مسئله با هر دو بخش، کل صفحه باید جایگزین شود.

Disk Utility First Aid و Apple Diagnostics می توانند به شما کمک کنند هارد دیسک خود را از نظر مشکلات بررسی کنید. خرابی هارد دیسک می تواند باعث مشکلات مربوط به راه اندازی و سایر مشکلات مربوط به عملکرد و ذخیره سازی شود. خطاهایی مانند پوشه علامت سوال که هنگام راه اندازی نشان داده می شود، می تواند به این معنی باشد که شما درایو سخت دارید.

اگر Mac شما با موفقیت راه اندازی شد با اجرای First Aid دیسک سخت خود را با Disk Utility بررسی کنید. کمک های اولیه می تواند به شما در شناسایی و ترمیم بخش های بد کمک کرده و از خرابی زودرس نیز جلوگیری کند. اگر رایانه شما قادر به راه اندازی موفقیت آمیز نیست، می توانید Apple Diagnostics را هنگام راه اندازی اجرا کنید. برای اجرای Apple Diagnostics ، هنگامی که به صفحه چلپ چلوپ اپل رسیدید، کلید “D” را فشار دهید. شما می توانید مشکلات احتمالی سخت افزاری مانند هارد دیسک، باتری یا RAM را پیدا کنید.

برای آزمایشات دقیق تر، شما همچنین می توانید از نرم افزار اختصاصی تجزیه و تحلیل هارد دیسک مانند WD Drive Utilities for Mac استفاده کنید. باید درایو را روی میز کار جداگانه Mac از طریق جعبه محفظه USB به SATA آزمایش کنید. این درایو را از سایر عواملی که می توانند عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهند ، جدا می کند.

اگر هارد دیسک شما به درستی کار می کند ممکن است به سراغ آزمایش سایر اجزا بروید. اگر متوجه شدید که هارد دیسک شما معیوب است، راهنمای ما را در مورد نحوه آزمایش و تعمیر هارد دیسک معیوب اپل دنبال کنید. اگر فقط مشکل هارد دیسک داشته باشید، می توانید خود را خوش شانس بدانید، زیرا رفع آنها بسیار آسانتر از برد منطقی است.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *