درخواست کارآموزی

تابلو برق MV یا دارای ولتاژ متوسط – مونتاژ تابلو برق – مجتمع آموزش برق

پنل خورشیدی
سه مسئله ی مهم در رابطه با پنل های خورشیدی زمینی که باید بدانید! – مجتمع آموزش برق
سپتامبر 22, 2019
plc
مزایای استفاده از PLC در صنعت – plc درجه یک و دو – مجتمع آموزش برق
اکتبر 6, 2019

تابلو برق MV یا دارای ولتاژ متوسط – مونتاژ تابلو برق – مجتمع آموزش برق

تابلو برق

تابلو برق های MV یا دارای ولتاژ متوسط

تابلو برق

تابلو برق هایی که با ولتاژ های 3 کیلو وات الی 36 کیلو وات سروکار دارند جزو دسته ی تابلو برق های ولتاژ متوسط یا MV قرار می گیرند.

این تابلو برق ها انواع مختلفی دارند از قبیل : تابلو برق های نصب شونده در محیط داخلی (indoor) با محفظه ی فلزی، تابلو برق های نصب شونه در محیط بیرونی دارای محفظه ی فلزی، تابلو برق های نصب شونده در محیط بیرونی بدون محفظه ی فلزی و غیره.

ابزار انقطاع این تابلو برق ها روغن، SF، و خلأ است. وظیفه ی اصلی شبکه ی برق MV این است که در هنگام وجود مشکل جریان را قطع کند، صرف نظر از اینکه در سیستم تابلو برق MV از چه نوع CB استفاده می شود.

اگرچه این قابلیت را دارد که در شرایط دیگر نیز فعالیت کند. یک تابلو برق MV باید دارای قابلیت های زیر باشد :

  • توانایی روشن و خاموش کردن معمولی
  • قطع جریان اتصال کوتاه
  • قطع و وصل کردن جریان های خازنی
  • قطع و وصل کردن جریان های القایی
  • داشتن کاربردهای ویژه

همه ی نقش ها و وظایف گفته شده باید در ایمنی و قابلیت اطمینان بالا انجام شوند.

قطع جریان اتصال کوتاه

هدف اصلی طراحی مدار شکن ها این است که همه ی آن ها قادرند با بالاترین میزان ایمنی و اطمینان جریان اتصال کوتاه را قطع کنند. تعداد خطاهایی که در طول عمر یک مدار شکن رخ می دهد عمدتاً به موقعیت مکانی سیستم، کیفیت سیستم و شرایط محیطی بستگی دارد.

ایستگاه هایی که در مناطق روستایی دوباره به یکدیگر پیوسته اند معمولاً از نوع نصب شونده در محیط بیرونی و بدون نیاز به مراقبت و تعمیر هستند.

از این رو برای کاربرد های بدون نیاز به مراقبت و نصب در محیط بیرون تابلو برق های MV بسیار مناسب هستند. مدار شکن خلأ دارای پوشش چینی می تواند در مقابل کیوسک های داخلی معمولی به این نیاز پاسخ دهد.

قطع و وصل کردن جریان القایی

میزان شکنندگی جریان توسط مدارشکن های خلأ قدیمی تر 20 آمپر بود. هنگامی که از این مدارشکن ها برای قطع و وصل جریان ترانسفورماتور استفاده می کردند، به یک دستگاه محافظ ویژه احتیاج بود.

مدارشکن های خلأ جدید جریانی بسیار کمتر معادل 2 الی 4 آمپر را می شکنند (قطع می کنند). از این رو تابلو برق ولتاژ متوسط خلأ برای سوئیچ کردن ترنسفورماتورهای بارگذاری نشده بسیار مناسب است.

به دلیل این که مدارشکن خلأ جدید جریان را در سطوح پایین قطع می کند، هیچ خطری برای دستگاه های محافظت در برابر افزایش ناگهانی جریان وجود ندارد.

به همین دلیل مدارشکن خلأ برای قطع و وصل کردن بار القایی بسیار کم مناسب است. اما در زمانی که جریان القایی در سیستم کم است اما بسیار ناچیز نیست مدارشکن خلأ بهترین گزینه ی ممکن است.

 

کاربرد ویژه ی تابلو برق ولتاژ متوسط

کوره ی قوس

کوره ی قوس نیاز دارد که به طور مداوم روشن و خاموش شود. جریانی که باید قطع و وصل شود 0 تا 8 برابر جریان کوره است. کوره ی قوس باید در جریان معمولی خود که معادل با بیش از 2000 آمپر است 100 مرتبه در طول روز خاموش و روشن شود.

یک مدار شکن SF، مدار شکن هوایی و مدار شکن روغنی معمولی برای چنین عملکرد پیوسته ای به هیچ عنوان مقرون به صرفه نیست. مدار شکن خلأ استاندارد برای قطع و وصل کردن پیوسته ی جریان پرقدرت بهترین گزینه است.

 

دورهآموزش مونتاژ تابلو برق به صورت عملی ویژه بازار کار در مجتمع آموزش برق توسط اساتید مجرب در کارگاه های مجهز برگزار می شود.