درخواست کارآموزی

مزایای استفاده از PLC در صنعت – plc درجه یک و دو – مجتمع آموزش برق

تابلو برق
تابلو برق MV یا دارای ولتاژ متوسط – مونتاژ تابلو برق – مجتمع آموزش برق
اکتبر 3, 2019
نحوه ی عملکرد سیستم هوشمند ساختمان یا BMS چگونه است؟ – مجتمع آموزش برق
اکتبر 16, 2019

مزایای استفاده از PLC در صنعت – plc درجه یک و دو – مجتمع آموزش برق

plc

مزایای استفاده از PLC در صنعت

                        plc

استفاده از PLC در صنعت تبدیل به یک ضرورت شده است، به خصوص برای اینکه جایگزین سیستم های سیم کشی و سیستم رله ای شود که هنوز هم در سیستم های قدیمی به کار برده می شوند.

کاربران استفاده از PLC را ترجیح می دهند زیرا این سیستم برنامه پذیر دارای مزایا و منافع بسیاری است. از مزایای استفاده از PLC می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف پذیری

در سیستم های رله ای قدیمی، هر ماشین به سیستم رله ای مخصوص به خود نیاز داشت. امروزه به دلیل استفاده از PLC این مشکل حل شده است.

تنها با استفاده از یک PLC تعداد زیادی از دستگاه ها می توانند با برنامه ی مخصوص خود فعالیت کنند.

سیستم سیم کشی نیز شروع به اصلاح شدن و کاهش یافتن می کند، از سیم های کمتری استفاده می شود سیستم ساده تر می شود. به علاوه برای جایگزین کردن آن نیازی به وجود فضای زیاد نیست.

پایین بودن قیمت

در حالی که سیستم های رله ای قدیمی هنوز از سیم کشی های فراوان استفاده می کنند که هزینه ی زیادی هم دارد، PLC از یک نوع سیم کشی ساده استفاده می کند.

فقط یک PLC می تواند جایگزین تعداد زیادی از سیم کشی ها شود چرا که PLC رله ها، تایمرها، شمارشگرها، ترتیب سنج ها و بسیاری از اجزای دیگر را در خود گنجانده است و نقش های فراوانی را ایفا می کند که می تواند بر طبق نیاز تنظیم شود.

تعداد اتصالات

تعداد اتصالاتی که یک  PLC دارد، نه تنها از نظر میزان هزینه ها بلکه از نظر نصب نیز راحتی زیادی را برای کاربران به ارمغان آورده است. وقتی PLC را با سیستم رله ای مقایسه می کنیم می بینیم که PLC بسیار ساده تر و راحت تر است.

برای مثال، در PLC-5 که یک PLC است که توسط آلن بردلی با حداقل میزان اتصالات (Contact) ساخته شده است، 32-16 اتصال وجود دارد درحالی که تعداد اتصالات یک رله تنها 8-4 اتصال است.

می تواند برنامه ریزی، برنامه ریزی مجدد، و اصلاح را به راحتی انجام دهد

استفاده از PLC این مزیت را دارد که سیستم می تواند به سرعت دوباره برنامه ریزی شود و فرآیندهای تولیدی مختلط می توانند به سرعت تکمیل شوند. حتی در زمانی که سیستم در حال فعالیت باشد.

اگر قرار باشد یکی از برنامه ها تغییر پیدا کند و یا اصلاح شود، در مدت زمان نسبتاً کوتاهی، پس از این که برنامه در داخل PLC بارگذاری شود، این تغییر برنامه ها روی کامپیوتر اعمال می شوند.

این درحالی است که اگر یک سیستم رله ای نیاز به تغییراتی در سیم کشی داشته باشد زمان مورد نیاز آن بسیار زیاد خواهد بود و خطر بالایی نیز وجود خواهد داشت بنابراین باید سیستم در حال فعالیت را خاموش کند.

ساده سازی اجزای سیستم کنترل کننده

در داخل PLC تایمرها، شمارشگرها، رله ها و قطعات بسیار دیگری وجود دارند و بنابراین به وجود مجدد آن ها در سیستم نیازی نیست. اما در هنگام استفاده از رله وجود شمارشگرها، تایمر و اجزای دیگر برای افزایش کارآیی لازم است.

امنیت تضمین شده

وقتی از جنبه ی امنیت بررسی می کنیم، PLC از نظر اتکا به اطلاعات، دستگاه ها و موارد مرتبط با برنامه به عنوان یک دستگاه فوق العاده ایمن طبقه بندی می شود. PLC دارای یک سیستم قفل است که از وقوع هرگونه سرقت جلوگیری می کند و یا میزان آن را به حداقل می رساند.

ثبت داده ها و رابط ها که کار کاربران را آسان می کند

یک  PLC به گونه ای طراحی شده است که بر اساس نیازها و برنامه ها داده های لازم را ذخیره می کند. این کار با استفاده از رابطی که فرآیندها، مقایسه ها و داده ها را در داخل کامپیوتری که به PLC  متصل است نمایش می دهد، آسان خواهد بود.

جدیدترین سیستم بی سیم

جدیدترین سیستم PLC نوعی سیستم بی سیم است که می تواند از راه دور در دسترس کاربران قرار گیرد، بدون نیاز به این که وارد اتاق یا دفتر مخصوصی شوند.

ارتقای سریعتر سیستم و قطعات

کاربران می توانند هر زمان که می خواهند بدون نیاز به نیرو و هزینه های زیادی که در کنترل کننده های معمولی (رله ها) صرف می کردند، قطعات کنترلی را اضافه کنند.

با استفاده از قطعاتی که در بسته های ماژول (module) در دسترس خواهند بود نیز نصب آسان و سریع خواهد بود.

قابلیت شبیه سازی

نرم افزار برنامه ریزی پی ال سی به صورت پیش فرض دارای قابلیت شبیه سازی می باشد.

کم بودن هزینه ی تعمیر و مراقبت

در مقایسه با سیستم های کنترل کننده ی قدیمی مانند سیستم های رله ای یا سیستم های میکروکنترلی، هزینه های ناشی از تعمیرات و مراقبت از PLC بسیار کمتر است.

امکان مشاهده ی بصری

در هنگام اجرای برنامه ی PLC می توان فرایند را در یک صفحه نمایش مشاهده کرد. به همین دلیل یافتن مشکل یک مدار بسیار راحت، ساده و سریع خواهد بود.

از دیگر مزایای استفاده از PLC می توان به برنامه ریزی آسان آن اشاره کرد که این به خاطر نوع زبانی است که برای برنامه ریزی آن استفاده می شود.

زبان برنامه ریزی بیشتر PLCها نمودار نردبانی است که زبانی ساده است و هر فردی به راحتی آن را یاد می گیرد. قبل از نصب برنامه می توان آن را مورد سنجش قرار داد و اگر در آن هرگونه خطایی وجود داشته باشد به راحتی اصلاح می شود.

 

دورهآموزش plc در مجتمع آموزش برق به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز با به روزترین امکانات برگزار می شود.