تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند

تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند


امروزه مایکروویو به یکی از وسایل ضروری در آشپزخانه ها تبدیل شده که علاوه بر گرم کردن غذاها و یخ زدایی از آنها قادر به پخت و پز نیز می باشد و در مدل های جدید آنها افراد اقدام به پخت انواع کیک و شیرینی، لازانیا، پیتزا و … می نمایند. مایکروویوها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند و حتی گران قیمت ترین آنها نیز ممکن است در اثر گذشت زمان و یا نگهداری نادرست، دچار خرابی و مشکلات متعددی گردد. یکی از خرابی های رایج در انواع مایکروویو، روشن شدن دستگاه به صورت خود به خودی می باشد. این مشکل می تواند موجب ایجاد نگرانی برای کاربران گردد به همین دلیل در این مقاله به تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند پرداخته ایم.

ساختار و قطعات به کار رفته در مایکروویو

اجزای به کار رفته در مایکروویو شامل قطعاتی از قبیل مگنترون، المنت گریل و فنری گریل، دیود، خازن، فیوز و ترانس با ولتاژ بالا، المنت کانوکشن، برد فیلتر، برد کنترل کباب پز، میکروسوئیچ، موتور فن کانوکشن و موتور فن خنک کننده، ترانس تغذیه، موتور سینی گردان و لامپ های روشنایی می باشد. هر یک از قطعات به کار رفته در مایکروویو نقش مهمی را بر عهده داشته و در صورتی که هر یک از آنها دچار مشکلی گردند عملکرد دستگاه با مشکل مواجه خواهد شد.

مایکروویو چگونه کار می کند؟

امواج مایکروویو امواج الکترومغناطیس با انرژی کم و طول موج کوتاه می باشند و در مایکروفرها از امواج با فرکانس 2450 هرتز استفاده می گردد. این امواج رادیویی به داخل مواد غذایی نفوذ پیدا کرده و باعث می شوند تا مولکول های غذا جنب و جوش داشته و شروع به حرکت نمایند. این موضوع باعث می شود تا بگویند مایکروویوغذا را از درون به بیرون می پزد. قطعه مگنترون که در داخل دستگاه قرار دارد سبب می شود تا انرژی الکتریکی به اشعه های رادیویی تبدیل گردد. با توجه به این که مواد غذایی از چه نوعی باشند این اشعه ها به داخل غذا نفوذ کرده و توسط چربی ها و قندها جذب می گردند. جذب امواج رادیویی باعث می شود تا مولکول ها دچار لرزش شده و بین آنها اصطکاک ایجاد شود که در نهایت باعث تولید گرما در غذا می گردد.

امواج مایکروویو به صورت نامساوی بین قسمت های مختلف غذا تقسیم می شوند و این امواج در قسمت هایی که ضخامت بیشتری دارد کمتر نفوذ کرده و باعث می شود غذا به صورت یکنواخت در نقاط مختلف گرم نگردد.

خرابی های رایج در مایکروویو

برندها و مدل های مختلف مایکروویو ممکن است دچار مشکلات مختلفی گردند و نیاز به تعمیر داشته باشند. از جمله این مشکلات می توان به مواردی مانند روشن نشدن مایکروویو، وجود سر و صدای زیاد در حین کار کردن، نچرخیده غذا در مایکروویو، عدم گرم کردن غذا، کار نکردن لامپ مایکروویو، خاموش شدن ناگهانی دستگاه، جرقه زدن مایکروویو، خرابی پاور مایکروویو، خراب بودن قفل در ب دستگاه و … اشاره کرد که هر یک از مشکلات گفته شده به دلیل خراب شدن قطعه ای خاص در دستگاه بوده و نیاز است تا هرچه سریع تر جهت تعمیر و برطرف نمودن مشکل اقدام نمود.

بسیاری از مشکلات گفته شده ممکن است به راحتی و توسط خود فرد قابل برطرف شدن باشند به عنوان مثال گاهی علت نچرخیدن صفحه چرخان دستگاه باقی ماندن مواد غذایی درون دستگاه می باشد که با برداشتن صفحه چرخان و تمیز کردن آن امکان برطرف شدن مشکل وجود خواهد داشت. اما گاهی مشکل مربوط به قطعات داخلی مایکروویو بوده و دستکاری آن می تواند منجر به بروز خطراتی مانند آتش سوزی یا برق گرفتگی گردد. در این صورت نیاز است تا حتما به تعمیرکار متخصص مراجعه گردد.

یکی از مشکلات رایج در مایکروویو روشن شدن خودکار دستگاه می باشد که این مشکل نیز در بسیاری از دستگاه ها مشاهده شده است. در ادامه مطلب به نحوه تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند پرداخته ایم.

تعمیر ماکروویو

چرا مایکروویو خود به خود روشن می شود؟

گاهی ممکن است پس از استفاده از مایکروویو و بستن درب آن ناگهان دستگاه به صورت خود به خود روشن شده و شروع به کار نماید. این مشکل می تواند ناشی از یک مشکل جدی در دستگاه بوده و یا به دلایل ساده ای مانند خرابی دکمه ها اتفاق بیفتد. اما در هر صورت روشن شدن خود به خودی مایکروویو مشکلی آزار دهنده می باشد و نیاز است تا در اسرع وقت تعمیر گردد. برای این که در رابطه با تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند صحبت کنیم نیاز است تا در ابتدا به دلایلی که منجر به بروز این مشکل می گردند بپردازیم. در ادامه به تعدادی از این دلایل اشاره شده است.

دکمه های مایکروویو گیر کرده اند

گاهی ممکن است دکمه های موجود بر روی دستگاه گیر کرده باشند و باعث شوند تا دکمه روشن شدن دستگاه در حالت فعال قرار گرفته و منجر به روشن شدن ناگهانی مایکروویو گردد. علاوه بر آن گیر کردن کلید قفل داخلی و یا گیر کردن رله همبند روی صفحه کنترل می توانند منجر به گیر کردن دکمه های دستگاه شوند. برای عیب یابی دستگاه نیاز است تا به بررسی دکمه های دستگاه بپردازید و چند با آنها را خاموش و روشن نمایید. در صورتی که مشکل از این قسمت باشد به راحتی توسط تعمیرکار قابل برطرف شدن خواهد بود. تعمیرکار می تواند دکمه ها را باز کرده و با جا انداختن آنها از ادامه این مشکل جلوگیری نماید.

خراب شدن صفحه کنترل مایکروویو

صفحه کنترل یا صفحه کلید مایکروویو بسیار حساس بوده و ممکن است به دلایل مختلف دچار مشکل گردد. برد مایکروویو به صفحه کنترل ولتاژ مورد نیاز را جهت پخت غذا می دهد و گاهی ممکن است بدون این که به آن دستوری داده شود شروع به کار کردن نموده و دستگاه روشن شود. حل این مشکل نیازمند تخصص تعمیرکار بوده و برطرف نمودن آن از عهده خود فرد خارج می باشد.

به وجود آمدن مشکل در کلیدها و بردهای مایکروویو

در بسیاری از مواقع ممکن است علت روشن شدن خود به خودی مایکروویو خراب شدن کلیدها و یا بردهای مختلف دستگاه باشد که این مشکل ممکن است در اثر مرور زمان و نگهداری نادرست ایجاد شده و یا مشکل مربوط به شرکت سازنده دستگاه باشد. در صورتی که این مشکل از ابتدای خرید دستگاه وجود دارد نیاز است تا با نمایندگی برند مایکروویو خود تماس گرفته و از آنها بخواهید به تعمیر دکمه ها و برد دستگاه بپردازند و اگر این مشکل بعدا به وجود آمده است باید به تعمیرکار لوازم خانگی مراجعه کرده تا به تعمیر یا تعویض دکمه ها و بردها بپردازد.

خراب شدن صفحه کلیدهای غشایی مایکروویو

در برخی از مدل های مایکروویو از صفحه های غشایی به عنوان صفحه کلید دستگاه استفاده شده است. در این نوع از مایکروویوها احتمال روشن شدن خود به خود دستگاه بیشتر بوده و این مشکل می تواند به دلیل خراب شدن غشای صفحه کلید باشد. تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند در مواقعی که دلیل آن خراب بودن صفحه غشایی دستگاه می باشد با تعویض این صفحه کلید ممکن خواهد بود.

خراب بودن حسگر حرارتی مایکروویو

یکی از قطعات مهم به کار رفته در انواع مایکروویوها حسگرهای حرارتی می باشند که گاهی ممکن است این قطعات دچار مشکلاتی گردند. این حسگرها باعث می شوند تا برخی از دکمه های مایکروویو نسبت به گرما حساسیت نشان داده و روشن شوند. در صورتی که این حسگرها دچار مشکل شوند برخی دکمه ها خود به خود احساس گرما کرده و باعث می شوند تا مایکروویو روشن شود.

در صورتی که هیچ یک از دلایل گفته شده، علت روشن شدن خود به خود مایکروویو نبود ممکن است ایراد از برد اصلی دستگاه می باشد. نیاز است تا با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه اقدام به ریست نمودن مایکروویو کرده و در صورتی که مشکل برطرف نشد توسط تعمیرکار اقدام به تعویض برد دستگاه نمایید.

جمع بندی

مشکلات متعددی ممکن است در هنگام استفاده از مایکروویو اتفاق بیفتد که یکی از این مشکلات روشن شدن خود به خودی دستگاه می باشد. در این مقاله به دلایلی که برای بروز این مشکل وجود دارد بیان شد و نحوه برطرف نمودن این مشکلات نیز ذکر گردید.نکته ای که در رابطه با تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن می شوند وجود دارد این است که در صورتی که این مشکل به هر دلیلی اتفاق بیفتد نیاز است تا حتما توسط تعمیرکار حرفه ای در این کار تعمیر شده و به هیچ عنوان توسط خود شخص دستکاری نگردد. چرا که مایکروویو دارای امواج خطرناکی بوده که در صورتی که فرد با ساختار دستگاه آشنایی نداشته باشد امکان بروز حوادث جبران ناپذیری برای فرد و دستگاه وجود خواهد داشت.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *