درخواست کارآموزی

نحوه تعمیر مایکروویو – عیب یابی و تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن میشوند

نحوه تعمیر دوربین مداربسته
می 20, 2019
نحوه عیب یابی ماشین ظرف شویی
ژوئن 2, 2019

نحوه تعمیر مایکروویو – عیب یابی و تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن میشوند

چرا مایکروویو خود به خود روشن می شود ؟

                        نحوه تعمیر مایکروویو

اگر شما مایکروویو دارید احتمالاً قبول دارید حالا که استفاده ی زیادی از آن می کنید زندگی کردن بدون آن برایتان دشوار خواهد بود. به علاوه، این دستگاه یکی از لوازم برقی آشپزخانه است و انجام چندیدن کار را برایتان راحت تر می کند.

اما به دلیل این که مرتباً از آن استفاده می کنید ممکن است مایکروویو علائمی از بروز مشکل از خود نشان دهد و یکی از رایج ترین مشکلاتی که برایش پیش می آید روشن شدن خود به خودی است.

این مشکل هنگامی که رخ می دهد فوراً تبدیل به یک خطر ایمنی می شود و برای جلوگیری از این خطر شما باید سریعاً آن را تعمیر کنید. در ادامه شایع ترین دلایل این که چرا مایکروویو خود به خود روشن می شود برای شما توضیح داده شده است .

 

گیر کردن دکمه ها

یکی از محتمل ترین علت های روشن شدن خود به خودی مایکروویو گیر کردن دکمه های آن است. ممکن است کلید قفل داخلی (interlock switch) روی درب گیر کرده باشد و در بعضی مواقع هم ممکن است علت گیر کردن، رله ی همبند روی صفحه ی کنترل باشد. حتماً یا خودتان آن ها را بررسی کنید و یا از یک متخصص فنی بخواهید که این کار را انجام دهد .

 

خرابی کلیدها و برد ها

علت دیگر بروز این مشکل می تواند خرابی کلید ها و برد ها باشد. پس از مراجعات و سؤالات بسیاری از مشتریان در رابطه با این مشکل، تحقیق ها و بررسی هایی صورت گرفت و مشخص شد که این مشکل می تواند بخاطر خراب بودن کلیدها و بردهایی باشد که کارخانه ی تولیدی استفاده کرده است. بهترین راه حل در این مواقع تماس گرفتن با نمایندگی تولید کننده و تعویض این قطعات است .

 

ایراد در صفحه ی کنترل

صفحه کلید لمسی یا صفحه ی کنترل گاهی ممکن است دچار خرابی شود و در بسیاری از موارد این مشکل به راحتی منجر به روشن شدن خود به خودی مایکروویو می شود.

صفحه ی کنترل ولتاژ مورد نیاز اجزای مختلف مربوط به پخت غذا را تأمین می کند اگر بدون اینکه به آن دستوری وارد شود این کار را انجام دهد، این امر به معنای بروز مشکل در آن است . سریعاً از یک متخصص فنی کمک بخواهید که آن را برایتان تعویض کند .

 

اشکال در صفحه ی حسگر حرارتی

مشکل پیدا کردن صفحه ی حسگر حرارتی هم می تواند منجر به روشن شدن خود به خود مایکروویو شود. دکمه های بعضی از مایکروویو ها نسبت به حرارت حساس هستند و حتی بدون نیاز به فشردن، گرمای انگشتان برای عمل کردن آن ها کافی است. در واقع گاهی اوقات احساس گرما توسط دکمه ها سبب روشن شدن خود به خود آن می شود .

 

صفحه کلید غشایی

                                 

گاهی اوقات مایکروویو هایی که دارای صفحه کلید غشایی هستند ممکن است خود به خود روشن شوند. در این مواقع احتمالاً غشاء خراب شده است و باید تعویض شود. برای این کار ابتدا باید یک مجموعه ی صفحه ی کنترل جدید که دارای صفحه کلید غشایی است خریداری کنید. خودتان هم  می توانید آن را تعویض کنید .

اگر خودتان می توانید قطعات مایکروویو را تعویض کنید، خودتان این کار را انجام دهید اما اگر تجربه یا اطلاعاتی در این رابطه ندارید می توانید از یک متخصص فنی کمک بگیرید و یا با نمایندگی مایکروویو خود برای تعمیر تماس بگیرید .

 

مایکروویو در زمانی که توسط تایمر مشخص شده است بصورت خودکار خاموش نمی شود .

اگر هنگامی که رمان مشخص شده در تایمر مایکروویو به پایان رسید اما دستگاه خاموش نشد، خطر آتش گرفتگی وجود دارد . اگر با پایان یافتن زمان تایمر مایکروویو سریع خاموش نشد آن را از برق بکشید و یا قطع کننده ی مدار را خاموش کنید . پس از یک دقیقه می توانید مجدداً مایکروویو را به برق وصل کنید .

اگر پس از این کار مایکروویو دیگر به حالت عملکرد طبیعی خود بازگشت، آن اتفاق یک مشکل لحظه ای بوده است اما اگر دوباره آن را روشن کردید و دیگر خاموش نشد حتماً دستگاه شما به تعمیر احتیاج دارد. با یک متخصص فنی و یا نمایندگی دستگاه خود برای تعمیر تماس بگیرید .

 

چند نکته ی ایمنی در استفاده از مایکروویو

  • اگر درب مایکروویو خراب است و یا بسته نمی شود هرگز آن را روشن و استفاده نکنید .
  • اجسام فلزی را داخل مایکروویو قرار ندهید مگر ظروفی که مخصوص آن طراحی شده اند .
  • گرم کردن مایعات توسط مایکروویو نیازمند دقت و احتیاط است و برای بیرون آوردن آن ها حتماً باید از دستکش فر استفاده شود.
  • دستگاه را به طور مرتب تمیز کنید ( زیرا این امر می تواند منجر به روشن نشدن و عدم عملکرد صحیح مایکروویو شود ) و هنگامی که مایکروویو خالی است نباید آن را روشن نکنید .

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل تعمیرات مکانیکی و برد انواع وسایل ریز و درشت منزل در کارگاه های مجهز آموزشگاه آموزش برق به طور کاملا عملی برگزار می گردد.