درخواست کارآموزی

نحوه عیب یابی ماشین ظرف شویی

نحوه تعمیر مایکروویو – عیب یابی و تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن میشوند
می 30, 2019
تمیر کامپیوتر
نحوه تعمیر فن کامپیوتر – مجتمع آموزش برق
ژوئن 12, 2019

نحوه عیب یابی ماشین ظرف شویی

ماشین ظرف شویی شروع به کار نمی کند ؟

عیب یابی در 9 مرحله

عیب یابی ماشین ظرف شویی

              

اگر ماشین ظرف شویی شما شروع به کار نمی کند، برای صرفه جویی وقت و هزینه پیش از آن که به متخصص فنی زنگ بزنید خودتان مشکل را پیدا کنید.

تعمیر ماشین ظرف شویی به آن سختی که به نظر می رسد نیست و حتی اگر خودتان زیاد با کارهای فنی آشنا نباشید می توانید آن را انجام دهید. با استفاده از این راهنما می توانید بخش های اصلی ماشین را عیب یابی کنید و بفهمید که چه زمانی به کمک یک متخصص نیاز دارید .

اگر ماشین ظرف شویی شما شروع به کار نکرد باید چه کار کنید ؟

همیشه قبل از این که ماشین ظرف شویی خود را عیب یابی کنید و یا عملکرد آن را بررسی کنید مطمئن شوید که منبع برق آن را خاموش کرده اید (آن را از برق بکشید و یا برق سه راهی را قطع کنید) تا از برق گرفتگی در امان باشید .

 

  1. مطمئن شوید که ماشین ظرف شویی را به برق متصل کرده اید :

گاهی اوقات ماشین ظرف شویی به خاطر این که به برق متصل نیست و یا کلید های فیوز پریده اند کار نمی کند. از اتصال برق به ماشین و در جای خود قرار داشتن کلید های فیوز اطمینان حاصل کنید .

 

  1. بررسی کنید که قفل کودک روشن نباشد :

بعضی از مدل های ماشین ظرف شویی برای جلوگیری از اتفاقی روشن شدن دستگاه دارای گزینه ی قفل کودک هستند. به دفترچه راهنمای ماشین خود مراجعه کنید و مطمئن شوید که قفل کودک خاموش است .

 

  1. ماشین ظرف شویی را مجدداً تنظیم کنید :

اگر چراغ های ماشین ظرف شویی تان روشن است اما شروع به کار نمی کند، ممکن است دکمه ی شروع به کار بیش از یک مرتبه فشرده شده باشد.

هنگامی که دکمه ی شروع به کار را یک بار فشار می دهید، چرخه ی شست و شو شروع می شود اما اگر دوباره آن را فشار دهید تنظیمات ماشین ظرفشویی را ریسِت می کند و یک چرخه ی آبکشی 90 ثانیه ای را راه اندازی می کند. صبر کنید تا چرخه ی آبکشی کامل شود سپس سعی کنید که ماشین ظرف شویی را راه اندازی کنید .

 

  1. از عملکرد صحیح قفل درب اطمینان یابید :

سیستم قفل درب در طی چرخه ی شست و شو درب ماشین را قفل نگه میدارد تا مانع از نشت آب به بیرون از ماشین شود. این سیستم همچنین دارای کلید قفل درب می باشد که برق مورد نیاز برای کنترل ماشین ظرف شویی را فراهم می کند.

اگر درب ماشین به طور کامل بسته نشود ماشین ظرف شویی برق لازم برای شروع فعالیت را دریافت نخواهد کرد. محل قرار گرفتن قفل را در بالای درب ماشین پیدا کنید و بررسی کنید که هر دو کلید هنگامی که در بسته می شود از نظر مکانیکی درست کار می کنند.

می توانید برای بررسی عملکرد کلید از مولتی متر هم استفاده کنید ولی قبل از آن حتماً از عدم اتصال ماشین ظرف شویی به برق اطمینان حاصل کنید .

 

  1. عملکرد تایمر و کنترل گر الکتریکی را ارزیابی کنید :

پس از آن که اطمینان یافتید درب ماشین به خوبی قفل می شود به تایمر یا کنترل گر الکتریکی نگاهی بیندازید. این بخش ها مسئول رساندن مقدار برق مورد نیاز به هریک از اجزای ماشین ظرف شویی شما از جمله پمپ تخلیه ی آب، مدار حرارتی و سوپاپ ورود آب، در طول چرخه ی شست و شو هستند.

اگر این بخش ها برق مورد نیاز اجزا را به آن ها نرسانند، این اجزا به درستی کار نخواهند کرد. قبل از اینکه تایمر یا  کنترل گر الکتریکی را با مولتی متر بسنجید، ماشین را از برق بکشید .

 

  1. کلید انتخاب چرخه را برسی کنید :

دکمه ی انتخاب چرخه به شما این اجازه را می دهد که گزینه های مختلفی از قبیل شست و شو، خشک کن و گرمادهی به ظرف ها را برای یک چرخه ی شست و شو انتخاب کنید. اگر این کلید خراب شده باشد و یا خوب فشرده نشده باشد می تواند علت عدم شروع به کار ماشین باشد.

محل قرار گرفتن این دکمه را روی کنترل پنل پیدا کنید و بررسی کنید که بین تنظیمات مختلف گیر نکرده باشد. بررسی کنید که چند دکمه به طور همزمان فشرده نشده باشند اگر این اتفاق افتاده باشد این مسئله سبب عدم عملکرد دکمه ی انتخاب چرخه و عدم برق رسانی به دکمه های کنترل پنل می شود.

  1. رله ی آغاز به کار موتور را بررسی کنید :

اگر مطمئن هستید که برق رسانی به ماشین ظرف شویی صورت می گیرد اما ماشین شروع به کار نمی کند، ممکن است رله ی آغاز به کار موتور خراب شده باشد. بخش سیم پیچ رله باید در تمام زمان ها تداوم جریان داشته باشد اما قسمت لمسی کلید فقط هنگامی که آن را فعال می کنید باید تداوم جریان داشته باشد.

 

  1. عملکرد فیوز حرارتی را ارزیابی کنید :

هنگامی که فیوز حرارتی از کار می افتد صفحه ی کنترل هیچ برقی دریافت نمی کند و در نتیجه ماشین ظرف شویی شروع به کار نمی کند.

پنل دسترسی به داخل ماشین ظرفشویی را باز کرده و فیوز حرارتی را که در بالای صفحه ی مدار قرار گرفته است پیدا کنید (دو سیم به آن متصل هستند). تداوم عملکرد آن را باستفاده از مولتی متر بررسی کنید. اگر فیوز حرارتی سوخته باشد باید آن را تعویض کرد .

 

  1. موتور دستگاه را تعویض کنید :

موتور ماشین ظرف شویی باعث به گردش در آمدن آب در چرخه ی شست و شو و تمیز شدن ظرف ها طی چرخه می شود. اگر رله ی موتور سالم است و ماشین ظرف شویی پس از آن که رله برق را به موتور رساند شروع به کار نکرد، به احتمال زیاد موتور دستگاه شما از کار افتاده است.

اگر در طول چرخه های شست و شوی قبلی صداهایی از موتور خارج می شده است این ها نشانه ای از خراب شدن موتور بوده اند. شما باید در اسرع وقت موتور ماشین ظرف شویی خود را عوض کنید .

 

دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی به صورت کاملا عملی در کارگاه های مجهز مجتمع آموزشی آموزش برق برگزار می گردد.