درخواست کارآموزی

چرا دستگاه کپی روی برگه خطوط سیاه چاپ می کند ؟

نصب کولر گازی
اشتباهات رایج در نصب کولر گازی – نحوه نصب صحیح کولر گازی – مجتمع آموزش برق
ژوئن 24, 2019
نحوه نصب پنل های خورشیدی – بهترین روش برای نصب پنل خورشیدی – مجتمع آموزش برق
جولای 10, 2019

چرا دستگاه کپی روی برگه خطوط سیاه چاپ می کند ؟

تعمیر فتوکپی

برای چاپ شدن خطوط سیاه روی کاغذ سه علت احتمالی وجود دارد شامل: اصل برگه ای که از آن کپی گرفته می شود، فرایند اسکن و فرایند چاپ.

به طور کلی، اگر خطوط فقط روی بعضی از برگه ها می افتند احتمالاً مشکل از برگه ی اصلی است. اگر دستگاه کپی دارای پرینتر هم می باشد اما فقط هنگامی که کپی می گیرد روی برگه خطوط ظاهر می شوند مشکل از فرایند اسکن است.

اگر همیشه و روی تمام برگه های کپی این خطوط دیده می شوند مشکل در فرایند چاپ است.

دستگاه کپی

کیفیت و اندازه ی برگه ی اصلی را بررسی کنید

وجود خطوط کم رنگ بر روی برگه ی اصلی می تواند در برگه ی کپی کاملاً مشهود باشد. کنتراست و روشنایی را تنظیم کنید تا وضوح خطوط را کاهش دهید.

ایجاد خطوط بر روی حاشیه های برگه ی کپی ممکن است بخاطر این باشد که برگه ی اصلی از برگه ی کپی کوچکتر بوده است.

در این مواقع دستگاه کپی را تنظیم کنید که برگه ی اصلی را کمی بزرگ نمایی کند به گونه ای که لبه های برگه ی اصلی خارج از برگه ی کپی قرار گیرند و این خطوط در برگه ی کپی چاپ نشوند.

اگر برگه ی اصلی دارای تا خوردگی، چین خوردگی و یا قسمت های چسب خورده است در هنگام کپی برداری از آن سعی کنید که برگه تا حد امکان صاف باشد .

 

 

 

شیشه را تمیز کنید

                   تعمیر فتوکپی    

با استفاده از یک شیشه پاک کن شیشه ی دستگاه کپی را پاک کنید. تمام رولر ها و تسمه ها نیز باید تمیز شده و صفحه ها با دستگاه مکش پاک شوند تا گرد و غبار به شیشه منتقل نشود.

بعضی از دستگاه های کپی دارای داکیومنت فیدر هستند و قادر به اسکن چند سند به صورت همزمان هستند به این شکل که شما تمام برگه هایی که می خواهید از آن ها کپی بگیرید را داخل دستگاه می گذارید و دستگاه توسط فیدر به صورت خودکار یک به یک برگه ها را برداشته و آن ها را اسکن و چاپ می کند.

اگر برگه ی اصلی همراه خود ذره یا گرد و غباری را به شیشه ی اسکنر منتقل کند ممکن است خطی از بالا تا پایین روی برگه ی کپی چاپ شود. هنگام کپی گرفتن همواره از خشک بودن برگه ی اصلی و عدم وجود مایع غلط گیر یا جوهر خودکار بر روی آن اطمینان حاصل کنید .

زیر شیشه ی دستگاه کپی را نیز تمیز کنید

ممکن است گرد و غبار در زیر شیشه ، روی آینه ها و سایر اجزای اسکنر جمع شده باشد. تمیز کردن بعضی از این اجزا نیاز به باز کردن قسمتی از دستگاه کپی دارد.

اگر همیشه نقاط در دسترس را تمیز و بدون گرد و غبار نگه دارید، دستگاه را در محیطی تمیز و به دور از دود نگهداری کنید، از کاغذ های با کیفیت برای کپی استفاده کنید و هنگام اضافه کردن تونر به دستگاه دقت لازم را داشته باشید از تجمع غبار و ذرات در داخل دستگاه جلوگیری خواهید کرد .

تمیز کردن دستگاه هایی که با استفاده از تونر کار می کنند

دستگاه کپی ای که برای چاپ از تونر استفاده می کند دارای بخش هایی است که هر یک از آن ها می توانند علت به وجود آمدن خطوط باشند از جمله درام، سیم ها و رولِر های کرونا. این بخش ها حساس هستند و باید با تکنیک های خاصی تمیز شوند. به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید .

 

دیگر دلایل احتمالی

بعضی از دستگاه های کپی دارای محفظه ای برای جمع آوری خرده های تونر هستند. این محفظه باید به طور منظم بررسی و تخلیه شود. بعضی از دستگاه ها دارای یک اهرم یا دکمه برای تمیز کردن اجزای داخلی هستند، این کار را هم هر چند وقت یک بار انجام دهید.

اگر چه در بیشتر مواقع مشکل افتادن خطوط بر روی برگه ی کپی از طریق تمیز کردن و یا تعویض کردن اجزایی مانند درام برطرف می شود، اما خراب شدن قطعات نیز می تواند علت این مشکل باشد.

نیم سوز شدن لامپ اسکنر، هم می تواند باعث به وجود آمدن خطوط مشکی ضخیم شود که گاهی اوقات اگر با باز گذاشتن سرپوش کپی بگیرید قابل مشاهده خواهد بود. خراب شدن قطعات دستگاه کپی به غیر از کارتریج نیاز به تعمیرات حرفه ای دارد .

 

دوره های آموزشی تعمیرات ماشین های اداری به صورت کاملا عملی ویژه بازار کار در کارگاه های مجهز مجتمع آموزش برق برگزار می گردد.