تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

چرا دستگاه کپی روی برگه خطوط سیاه چاپ می کند ؟

چرا دستگاه کپی روی برگه خطوط سیاه چاپ می کند ؟


به دستگاه هایی که از سند یا تصاویر بصری بر روی یک کاغذ، کپی تهیه می کنند دستگاه کپی یا پرینتر گفته می شود. شاید در بسیاری از مواقع برای شما پیش آمده باشد که پس از کپی گرفتن از یک مدرک، سند، جزوه و یا کتابی خطوط سیاهی را برای روی کاغذ مشاهده کرده باشید. این مشکل می تواند بسیار آزار دهنده بوده و در مواقعی باعث شود تا مجبور به کپی گرفتن مجدد تصویر باشیم چرا که در نقشه ها یا اسناد مهم ممکن است جزئیاتی در زیر خطوط پنهان شده باشد و قابلیت خوانایی را نداشته باشد. اما این که چرا دستگاه کپی خطوط سیاه چاپ می کند مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

نحوه عملکرد دستگاه کپی

مکانیسم عمل دستگاه کپی به این صورت است که در ابتدا بر روی یک غلتک نواری یک بار الکتریسیته ساکن یکنواخت توزیع می گردد که مقدار این بار 600 تا 700 ولت می باشد. اسطح خارجی این غلتک نواری با استفاده از یک هادی نوری پوشانده شده است. معنای فتوکپی به معنای کپی با استفاده از نور می باشد و در آن یک باریکه نور شدید از کاغذ قرار گرفته بر روی شیشه دستگاه کپی عبور کرده و بخش هایی از کاغذ که سفید می باشند نور عبوری را منعکس می نمایند. انعکاس نور باعث برخورد آن به سطح غلتک شده و قسمت باردار سطح درام یا غلتک خنثی می گردد. اما نوحی از کاغذ که شامل متن و تصاویر می باشند نور عبوری را جذب نموده و در نتیجه قسمت هایی از غلتک که دارای بار منفی می باشند همچنان باردار باقی خواهند ماند.

پودر تونر که با استفاده از بار مثبت شارژ شده است، می تواند به  بارهای منفی موجود بر روی غلتک چسبیده و غلتک به صورت انتخابی شارژ شود. جاهایی از کاغذ که سیاه می باشند باعث ایجاد الکتریسیته ساکن بر روی غلتک می گردد اما این الکتریسیته در مکان های سفید کاغذ ایجاد نخواهد شد. تونر نسبت به دما حساسیت نشان داده و هنگامی که ذرات تونر از غلتک جدا و جذب کاغذ می گردند، گرما باعث چسبیدن آنها به سطح کاغذ شده و یک کپی به وجود می آید.

در نهایت نیز هادی نوری پاک شده و جهت انجام کپی بعدی آماده می گردد.

مشکلات موجود در دستگاه کپی و پرینتر

گاهی ممکن است مکانیسم عملکرد دستگاه کپی به دلایلی به طور کامل انجام نشده و مشکلاتی را در کپی داشته باشیم. از جمله این مشکلات می توان به وجود خطوط سیاه یا اثراتی در هر دو طرف صفحه و یا گاهی اوقات در وسط صفحه، چاپ نشدن بخشی از متن (همیشه در یک محل و یا در نقاط مختلف)، لکه ‎های روی صفحه (همواره در یک محل و یا در نقاط مختلف) و… اشاره کرد. هر یک از مشکلات گفته شده می توانند باعث ناخوانایی تصویر ایجاد شده گشته و نیاز به کپی مجدد داشته باشند. در این گونه مواقع ممکن است تمیز کردن دستگاه، مشکل را برطرف نماید اما در صورتی که مشکل با این کار برطرف نشد باید به دنبال علت یابی دقیق مشکل و تعمیر آن باشیم. در ادامه به این موضوع که چرا دستگاه کپی خطوط سیاه چاپ می کند می پردازیم.

اثرات خطوط سیاه در صفحات کپی

دلایل مختلفی می تواند باعث ایجاد خطوط سیاه بر روی تصویر و یا در حاشیه های اطراف ان گردد. علت این امر را می توان به خراب شدن قطعات داخلی دستگاه کپی مانند غلتک یا درام و کارتریج نسبت داد. گاهی اوقات نیز ممکن است شیشه دستگاه کثیف بوده و خطوطی بر روی آن ایجاد شده باشد که در نهایت منجر به وجود خطوط سیاه در کپی می گردد. در بسیاری از موقع ممکن است بر اثر تمیز نکردن شیشه دستگاه کپی، گرد و غبار بر روی آن نشسته باشد و یا تونرهای اضافی بر روی آن ریخته باشد که می تواند سبب نشان دادن خطوط سیاه در تصویر گردد.

روش های مختلفی برای برطرف نمودن این مشکل در دستگاه های کپی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

چگونه مشکل ایجاد خطوط سیاه دستگاه کپی را برطرف کنیم؟

به طور کلی 4 روش برای از بین بردن مشکل ایجاد خطوط بر روی صفحه کپی وجود دارد که ممکن است با انجام هر یک از این روش ها مشکل دستگاه شما برطرف گردد. این روش بسیار ساده بوده و هر فرد که متصدی دستگاه کپی قادر به انجام دادان آنها می باشد.

  1. پاک کردن تونر در دستگاه کپی

گاهی اوقات ممکن است تونر به دلیل مشکلاتی که در کارتریج دستگاه وجود دارد شیشه دستگاه را آلوده نماید. در این گونه مواقع خطوط سیاهی که حاصل از تونر اضافی می باشد بر روی تصویر کپی ایجاد می گردد. در این گونه مواقع نیاز است تا یک دستمال نرم را برداشته و با استفاده از آن تمامی لکه هایی که ناشی از ریختن تونر بر روی شیشه می باشد را پاک نمایید.

شیشه دستگاه کپی حساسیت بسیار زیادی داشته و تمیز کردن آن باید با دقت و احتیاط زیادی انجام گیرد. در صورتی که دستمال مورد استفاده، تمیز نبوده و یا جنسی نامناسب و ضخیمی داشته باشد ممکن است باعث ایجاد خط و خش هایی بر روی شیشه گردد و مشکل را دوچندان نماید. برای این که شیشه شما دائما کثیف نگردد نیاز است پس از این که کارتریج دستگاه را تعویض می نمایید هر بار شیشه را نیز به آرامی تمیز نموده تا این مشکل به وجود نیاید.

  1. تمیز نمودن شیشه دستگاه

برای این که یک تصویر واضح و بدون هیچ گونه خطوط و نقاط سیاه از دستگاه خارج گردد نیاز است تا شیشه ای که کاغذ بر روی آن قرار می گیرد کاملا تمیز بوده و عاری از هر گونه خط و خش اضافی باشد. تمیز نمودن دائمی شیشه پیش از انجام کپی گرفتن باعث می شود تا نور به طور کامل به جاهای سفید کاغذ رسیده و نقاط سیاه آن نیز بدون هیچ گونه مزاحمتی نور را جذب نمایند. شوینده های بی کیفیت و بسیار قوی می توانند به ساختار شیشه آسیب رسانده و آن را خراب کنند و بهترین مواد مورد استفاده برای نظافت شیشه، شیشه پاک کن های غیر ساینده و تمیز کننده های لنز عینک می باشند که همان ها هم نباید به طور مستقیم به شیشه پاشیده شوند.

  1. تمیز نمودن اسلایدشو

پس از این که کار کپی به اتمام رسید قطعه ای به نام اسلایدشو در دستگاه وجود دارد که دستگاه را برای کپی بعدی تمیز نموده و آن را آماده می کند. گاهی ممکن است این قطعه آلوده شده و قادر به عملکرد درستی نباشد. در این گونه مواقع کپی گرفته شده تمیز نبوده و ممکن است خطوط سیاهی در آن وجود داشته باشد. با تمیز کردن این قطعه می توان از به وجود آمدن این مشکل در دستگاه جلوگیری کرد.

  1. تعمیر قطعات مختلف دستگاه

گاهی ممکن است پس از انجام تمامی روش های بالا هنوز هم در هنگام کپی گرفتن خطوط سیاهی را بر روی کاغذ مشاهده نمایید. در این گونه مواقع می توان علت این مشکل را در معیوب بودن قطعات داخلی دستگاه کپی دانست که باید توسط تعمیرکار دستگاه کپی مورد بررسی قرار گیرد. هرگز باز کردن دستگاه و چک کردن قطعات آن را در صورتی که تخصصی در این زمینه ندارید انجام ندهید و انجام آن را بر عهده افرادی که در این زمینه دارای تجربه می باشند بگذارید. ممکن است پس از این که تعمیرکار قطعات را بررسی نمود، به این نتیجه برسد که برخی قطعات نیاز به تعویض دارند که باید قطعه جدید خریداری شده و جایگزین قطعه معیوب گردد.

علاوه بر مشکل ایجاد خطوط سیاه بر روی کاغذ، ممکن است مشکلات دیگری نیز در دستگاه کپی به وجود آید که در این گونه مواقع نیز دلایل مختلفی می توانند ناشی از این مشکلات باشند که باید توسط تعمیرکار چک شده و تعمیر گردند. به عنوان مثال، چاپ نشدن قسمتی از متن می تواند به علت خراب بودن کارتریج، معیوب بودن درام دستگاه و یا وجود مشکل در یونیت فیوز باشد که با تعویض آنها مشکل برطرف می گردد. همچنین چاپ شدن کمرنگ خطوط نیز می تواند به علت کثیف بودن درام، هد چاپ و کارتریج باشد و با تمیز کردن آنها و گاهی تعویض تونر و کارتریج  برطرف می گردد.

جمع بندی

دستگاه کپی یکی از دستگاه های پرکاربرد در ادارات و شرکت های مختلف می باشد که وجود آن در این مکان ها ضروری می باشد. گاهی ممکن است در هنگام کپی گرفتن متوجه خطوط سیاهی بر روی کپی تصویر خود شوید که می تواند برای شما مشکلی آزار دهنده باشد و نیاز به کپی گرفتن مجدد باشد. در این مطلب به بررسی این که چرا دستگاه کپی خطوط سیاه چاپ می کند پرداختیم و نحوه برطرف نمودن آن را که شامل تمیز کردن شیشه، پاک کردن تونر، تمیز کردن اسلایدشو و تعمیر و تعویض قطعات بیان نمودیم. در صورتی که با این مشکل مواجه شدید نیاز است تا روش های گفته شده را با احتیاط انجام داده و در صورت حل نشدن مشکل از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بخواهید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات فتوکپی ،آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *