درخواست کارآموزی

نحوه تعمیر دوربین مداربسته

چند روش برای اتصال دوربین مدار بسته به کامپیوتر یا لپ تاپ
می 13, 2019
نحوه تعمیر مایکروویو – عیب یابی و تعمیر مایکروویوهایی که خود به خود روشن میشوند
می 30, 2019

نحوه تعمیر دوربین مداربسته

تعمیر دوربین های مدار بسته

در ابتدا باید بگوییم که اگر هر یک از کارهایی که در ادامه درباره اش توضیح داده می شود به طور نادرست انجام شود، می تواند سبب آسیب رسیدن به دوربینتان شود.

بنابراین، اگر به اندازه ی کافی به خود اطمینان ندارید که بتوانید تمام کارها را درست انجام دهید، سعی نکنید که خودتان تعمیرات را انجام دهید. همچنین، برای انجام هر گونه تعمیری ابتدا باید دوربین خود را از برق بکشید.

 

تعویض صفحه LED مادون قرمز

                تعویض صفحه دوربین

 

عوض کردن صفحه ی LED مادون قرمز (IR) آنقدر ها هم پیچیده نیست. در اغلب موارد دسترسی به این قطعه نسبت به دسترسی هریک از اجزای داخلی دیگر دوربین ها، راحت تر خواهد بود.

پس از تشخیص و باز کردن قسمتی از بدنه ی دوربین که باید آن را جدا کنیم تا بتوانیم به صفحه ی IR دسترسی پیدا کنیم، باید صفحه ی IR را از داخل غلاف دوربین بیرون بیاورید.

برای این کار فقط باید پیچ هایی که صفحه ی LED را به بدنه و دیگر اجزای داخلی دوربین متصل کرده اند را باز کنید. باید بین دو تا هفت پیچ وجود داشته باشند.

پس از باز کردن پیچ ها می توانید صفحه را از دیگر اجزا جدا کرده و بیرون بیاورید اما، کابل برق سیاه/قرمز هنوز به سوکت سفید رنگی که در پشت صفحه ی IR قرار دارد وصل است.

هنگام جدا کردن اتصال صفحه از پایه ی خود، کابل برق را هم از صفحه LED مادون قرمز جدا کنید. حالا شما می توانید صفحه ی خراب شده را دور انداخته و با انجام دادن این مراحل به صورت برعکس، صفحه LED جدیدی را جایگزین کنید.

 

تعویض لنز داخلی دوربین مدار بسته

  تعویض لنز دوربین

گاهی برای دسترسی به قطعات مورد نظرتان مجبور خواهید شد تا به طور کامل اجزای دوربین را از هم باز کنید. دسترسی به لنز دوربین هم، چه از نوع لنز فیکس و چه از نوع لنز تنظیم شونده، از این قاعده مستثنی نیست.

صفحه ی IR دوربین احتمالاً اولین مانعی است که با آن مواجه می شوید. تقریباً در همه ی مواقع لازم است که آن را به طور کامل جدا کنید. اگر لنز دوربین شما فیکس باشد، احتمالاً صفحه IR تنها چیزی است که بر سر راهتان قرار دارد.

در این مرحله تنها لازم است که یک پیچ فیکس کننده را باز کنید و لنز را از داخل غلاف خود به طرف راست بکشید تا جدا شود .

اگر اولین بارتان باشد که به تعمیر دوربین می پردازید، باز کردن لنز هایی که با دست قابل تنظیم هستند برایتان بسیار پیچیده تر خواهد بود. در تمام موارد، لنز هایی که با دست تنظیم می شوند، دورتادور قسمت زووم و فوکوس لنز دارای چرخ دنده هایی هستند که جای لنز را محکم می کنند.

این چرخ دنده ها در کنار مجموعه ی دیگری از چرخ دنده ها کار می کنند که به دکمه های تنظیم کننده ی خارجی دوربین شما متصل هستند.

در هنگام تعویض لنزی با این نوع پیکربندی، این چرخ دنده ها باید از لنز قبلی جدا شده و به لنز جدید متصل شوند. جاگذاری صحیح چرخ دنده ها بسیار مهم است زیرا تا زمانی که این مرحله را به درستی انجام ندهید، دوربین شما دیگر با دست تنظیم نمی شود.

لنزهای تنظیم شونده ای که دارای دکمه ی تنظیم خارجی نیستند و با کمک پیچ های تنظیم کننده ی کوچکی با چرخاندن خود لنز تنظیم می شوند، می توانند به راحتی همانند لنز های فیکس باز شوند.

 

برد قدرت

                  برد قدرت دوربین

برد قدرت معمولاً داخل نوعی محفظه که در پشت دوربین قرار دارد تعبیه شده است. پس از اینکه کابل های سیم بافته را جدا کردید شما اول باید تمام قطعات داخلی دوربین را بیرون بیاورید.

انجام این کار باعث دیده شدن برد قدرت موجود در پشت مجموعه می شود و جدا کردن آن و جایگزین کردنش با برد جایگزین را  در تعمیر دوربین آسان تر می کند . این فرایند شامل قطع اتصال و جدا کردن تمام اجزای درونی می باشد که بدون استفاده از دفترچه راهنما ممکن است امکان پذیر نباشد.

به همین دلیل، ما به شما پیشنهاد می کنیم برای این که فرایند باز کردن دستگاه برایتان راحت تر شود، قبل از انجام این کار ویدیو ها یا عکس هایی از باز کردن اجزای دوربین را ببینید.

همچنین، توجه داشته باشید که کدام کابل ها به چه قسمت هایی متصل هستند و چگونه به پایه های مدار متصل شده اند .

دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته به طور کاملا عملی توسط اساتید برجسته این حوزه در مجتمع آموزش برق برگزار می گردد.