تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق صنعتی

7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق صنعتی


7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق صنعتی : کاربرد گسترده تابلوهای برق صنعتی در صنایع مختلف باعث شده تا ما در این مقاله به معرفی کامل این تابلوها بپردازیم. نیاز است تا مهندسین برق با جزئیات این تابلوها و اجزای تشکیل دهنده آنها آشنایی داشته و نحوه نصب آنها را بدانند. ممکن است پس از مدتی کار کردن، به دلایل مختلف قطعاتی از تابلوهای برق دچار فرسودگی یا خرابی شده و نیاز به تعویض داشته باشند. به این فرایند نوسازی گفته می شود.

نوسازی تابلوهای برق صنعتی مزایای بسیاری داشته و نیازمند تخصص بالایی می باشد. در بسیاری ار مواقع نیاز است تا در یک کارخانه صنعتی، نوسازی تابلوها صورت گیرد. در این مطلب به 7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق های صنعتی خواهیم پرداخت. برای یادگیری دوره آموزش تابلو برق صنعتی مجتمع آموزشی برق با کارشناسان آموزشگاه تماس بگیرید.

نوسازی تابلو برق صنعتی

تابلو برق صنعتی چیست و چه کاربردی دارد

تابلو برق صنعتی شامل یک محفظه فلزی می باشد که دورن از قطعات مختلفی پر شده است. استفاده از این محفظه باعث نظم دهی بیشتر به قطعات مختلف وهمچنین دسترسی راحت تر به آنها می باشد. امروزه با توجه به ویژگی ها و مزایایی که برای این تابلوها وجود دارد، استفاده از آنها در کارخانجات و ساختمان های مختلف امری ضروری تلقی شده و نیاز است تا مهندسین برق نسبت به نصب آنها اقدام نمایند. اگر بخواهیم به زبان ساده به تعریف تابلوی برق صنعتی بپردازیم باید بگوییم که این وسیله، یک قفسه است که انواع تجهیزات با اهمیت برقی در آن نصب شده است و در واقع تابلو برق بخش بیرونی اسن تجهیزات می باشد که کاربر قادر به دیدن آن می باشد. انواع مختلفی از تابلوهای برق وجود دارد که بسته به نوع استفاده ممکن است هر یک توسط مهندس پروژه پیشنهاد گردد.

بسته به این که تابلو برق در چه صنعتی به کار برده شود، تجهیزات مختلفی درون آن نصب می گردد که هر یک وظیفه انجام عملی خاص را در صنعت مورد نظر بر عهده دارند.

 

انواع تابلو برق صنعتی

تابلوهای برق صنعتی را بر اساس معیارهای مختلف در دسته بندی های متفاوتی قرار می دهند و هر یک را در مواردی ویژه به مصرف می رسانند. یکی از این طبقه بندی ها بر اساس جنس تابلو می باشد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

تابلو برق صنعتی فولاد ضد زنگ و کربن: یکی از انواع تابلوهای برق صنعتی بر اساس جنس، فولاد ضد زنگ و فولاد کربن می باشد که از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار بوده و همچنین در برابر رطوبت و مواد شیمیایی مختلف نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد. به دلیل وجود این ویژگی ها، این تابلوهای برق صنعتی را در صنایعی مانند داروسازی، صنایع غذایی و کاربردهای پزشکی به مصرف می رسانند.

 

تابلو برق صنعتی آلومینیومی: این نوع از تابلوهای برق در شرایط محیطی نامساعد مورد استفاده قرار گرفته و قادر به تحمل ضربات شدید نیز بوده و انعطاف پذیری بالایی برخوردار می باشند. وزن این تابلوها بسیار سبک بوده و در برابر خوردگی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.

تابلو برق صنعتی فایبرگلاس: جنس فایبرگلاس دارای محدودیت دمایی نمی باشد و امکان نصب تابلوهای با این جنس در محیط هایی که در معرض رطوبت دائمی می باشند مفید می باشد. مقاومت این جنس تابلوها در برابر عوامل شیمیایی مختلف از مزایای این نوع از تابلوها می باشد.

تابلو برق صنعتی پلی کربنات: این نوع از تابلوهای برق صنعتی نیز از وزن پایینی برخوردار بوده اما از قدرت بالایی برخوردار می باشند. این جنس تابلو غیر مغناطیسی و غیر رسانا می باشد و در برابر خوردگی و اسیدهای قوی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.

 

یکی دیگر از دسته بندی های تابلوهای برق صنعتی بر اساس ولتاژ می باشد که تابلوها را در سه دسته تابلوهای فشار ضعیف، فشار متوسط و فشار قوی طبقه بندی می کند. تابلوهای فشار ضعیف دارای ولتاژ زیر 1000 ولت، تابلوهای فشار متوسط دارای سطح ولتاژ 1000 تا 36000 و تابلوهای فشار قوی از ولتاژ 36000 تا 400000 برخوردار می باشند.

حال که با تابلوهای برق صنعتی و انواع مختلفی که برای آنها وجود دارد آشنا شدید نیاز است تا در رابطه با فرایند نوسازی تابلوهای برق نیز اطلاعاتی را کسب نمایید. در ادامه مطلب به 7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق های صنعتی پرداخته ایم.

 

نوسازی تابلو برق صنعتی به چه معناست

گاهی اوقات بسیاری از تجهیزاتی که در تابلوهای برق صنعتی به کار رفته اند قدیمی شده و کارایی خود را از دست می دهند. در این گونه مواقع نیاز است تا قطعات قدیمی با تجهیزات جدید جایگزین شده و تابلو در اصطلاح نوسازی گردد. صاحبان شرکت ها و کارخانه های مختلف با انجام این کار می توانند مزایای زیادی را برای کارخانه به ارمغان آورند که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق صنعتی

7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق های صنعتی چیست

  1. افزایش طول عمر تابلو برق صنعتی

یکی از مزایای مهمی که نوسازی تابلو برق های صنعتی به همراه دارد دوام بالاتری است که برای تجهیزات مختلف ایجاد می گردد. این امر کاملا طبیعی بوده چرا که قطعات و تجهیزاتی که دچار مشکل و خرابی های مختلف می باشند با سرویس شدن و یا تعویض آنها، می توانند عملکرد بهتری داشته و در نتیجه طول عمر کلی تابلو را افزایش دهند. اگر بخواهیم این موضوع را با یک مثال روشن سازیم می توان گفت که در صورتی که عمر مفید یک تابلو برق صنعتی حدود دو سال باشد و پس از مدتی اقدام به نوسازی تجهیزات آن گردد، می تواند عمر مفیدی حداقل 10 ساله داشته باشد.

  1. کاهش مصرف انرژی

این موضوع برای تمامی تجهیزات الکتریکی صدق می کند که با گذشت زمان و فرسودگی آنها، مصرف انرژی آنها بسیار افزایش می یابد. به همین دلیل است که می توان با نوسازی تابلوهای برق صنعتی، مصرف انرژی آنها را تا حد زیادی کاهش داد. این میزان صرفه جویی در مصرف انرژی بسیار چشمگیر بوده و تا حدود 40 تا 50 درصد می باشد.

  1. کنترل بیشتر بر واحدهای مهندسی نیرو

بخش کنترل پنل در تابلوهای برق صنعتی باعث می شود تا بتوان مشکلات سیستم را به راحتی پیدا و آنها را کنترل نمود. زمانی که تجهیزات مختلف تابلو، نوسازی می گردند باعث می شود تا میزان این کنترل بر سیستم برق و نیرو افزایش یافته و تابلوی برق شما ارتقا پیدا خواهد کرد.

  1. کم شدن هزینه ها

در بسیاری از مواقع ممکن است به علت خراب شدن تجهیزات مختلف موجود در تابلو برق صنعتی، فرایندهای مختلف در صنعت مورد نظر، با اختلال مواجه شده و نیاز به تعویض تابلو برق به صورت کلی باشد. تعویض تمام تابلو نیازمند صرف هزینه های گزافی بوده و بهتر است برای کاهش هزینه ها، اقدام به نوسازی و تعمیر قطعات موجود در تابلو نمود. این کار باعث می شود تا هزینه ها مصرفی حتی از نصف هم کمتر گردد.

  1. تعمیر کردن قطعات مختلف

 زمانی که قطعات مختلف تابلوهای برق صنعتی دچار مشکل می شوند با انجام فرآیند نوسازی می توان اقدام به تعمیر این قطعات نمود. این کار باعث می شود تا قطعاتی که خراب می باشند به راحتی تعمیر یا تعویض گردند.

  1. کم شدن زمان از کار افتادگی قطعات مختلف

با توجه به این که در نوسازی تابلوهای برق صنعتی، قطعات کهنه و خراب تعویض و تعمیر می گردند، امکان از کار افتادن قطعات تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و این موضوع سبب می شود تا در یک جلسه مشکلات تمامی تجهیزات موجود در تابلو برطرف گردد.

  1. کوتاه شدن مدت زمان انجام پروژه های مختلف

با انجام نوسازی باعث می شود تا تابلوها دارای هیچ گونه مشکلی در عملکرد نبوده و به علت سالم و نو بودن قطعات مختلف، هیچ گونه مشکل و تاخیری در حین انجام پروژه ایجاد نگردد. این کار باعث می شود تا از زمان های طولانی مدت اجرای پروژه های مختلف جلوگیری گردد.

 

جمع بندی

تابلوهای برق صنعتی یکی از تجهیزات مهم در صنایع مختلف می باشند که استفاده از آنها در صنعت بسیار گسترش یافته است. این تابلوها باعث می شوند تا محفظه ای برای محافظت از قطعات مختلف الکتریکی ایجاد گردد و در نتیجه ایمنی کار نیز افزایش پیدا کند. گاهی اوقات در صنایع مختلف اقدام به نوسازی این تابلوهای برق می نمایند که این کار دارای مزایای بسیاری می باشد. در این مقاله به 7 مزیت مهم نوسازی تابلو برق های صنعتی پرداختیم و متوجه شدیم که انجام این کار چه تاثیرات مثبتی بر روی نتیجه کار دارد.  

دوره هایی که در مجتمع آموزشی برق برگزار می شود عبارت اند از : آموزش برق ساختمان ، آموزش برق صنعتی ، آموزش سیم پیچی موتور الکتریکی ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … . برای ثبت نام در دوره ها با کارشناسان آموزشگاه تماس بگیرید. 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =