تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

دوربین مداربسته ضد مه یا ضد دود چیست؟

دوربین مداربسته ضد مه یا ضد دود چیست؟


دوربین مداربسته ضد مه یا ضد دود : با پیشرفت روز افزون تکنولوژی هر یک از دستگاه های الکتریکی هر روزه نسبت به قبل آپشن های جدید و زیاد تری را دارا می شوند، که این امر در دوربین های مدار بسته نیز تاثیر گذاشته است و باعث شده که دوربین های مدار بسته هر روزه بیشتر از پیش پیشرفت کنند و قابلیت های آن ها بیشتر شود به این صورت که امروزه دوربین های مدار بسته ای ساخته شده است که توانایی دید در شب را دارند و یا دوربین های مدار بسته ای ساخته شده اند که توانایی فیلم برداری در هوای مه آلود و یا دود را دارند.

آموزش نصب دوربین مداربسته

ما نیز امروز در این مطلب تصمیم گرفتیم که درباره دوربین های مدار بسته در دود و مه صحبت کنیم، پس اگر مشتاق هستید که در این باره بیشتر بدانید حتما تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته ضد مه یا ضد دود چگونه کار میکنند؟

مواردی مانند دود ، مه ، گرد و غبار و باران عواملی هستند که باعث بروز مشکل در تصویر برداری دوبین های مدار بسته می شوند.

دلیل این مشکل این است که نور نمی تواند به صورت معمول در این شرایط بازتاب شود و در نتیجه تصویر خوبی دوربین های مدار بسته به ما نمی دهند.

البته امروزه این مشکل حل شده زیرا امروزه می توانیم به جای دوربین های مدار بسته معمولی از دوربین های مدار بسته حرارتی استفاده می شوند که این توانایی را دارند که در هوای مه آلود و مکان هایی که گرد و غبار و دود در هوا وجود دارد به ما یک تصویر واضع را نمایش دهند.

دوربین مداربسته ضد مه ویا ضد دود یکی از پیشرفت های بزرگ در صنعت تولید دوربین های مدار بسته می باشد.

دوربین مداربسته ضد مه

مه باعث می‌شود که نور “پخش” شود یا به روش‌های تصادفی به اطراف بازتاب شود. در هوای مه‌آلود، بیشتر نوری که به سنسور دوربین می‌رسد توسط قطرات آب در هوا منعکس خواهد شد، نه از طریق انواع وسایلی مانند : وسایل نقلیه مستقل که در محیط قرار دارند که این امر عملکرد نور و بازتابش را کمی متفاوت می کند به همین دلیل برای دید در این مواقع از دوربین های مدار بسته مخصوص دود و مه استفاده می شود.

سیستم‌های نظارتی سنتی همگی یک چالش مشترک را به اشتراک می‌گذارند. یک دوربین قادر به گرفتن یک تصویر روشن در باران، دود و یا مه نخواهد بود. این باعث می‌شود که آب و هوا متحد خوبی برای مجرمانی باشد که می‌خواهند به مکان‌هایی بروند که نباید باشند. با این حال، دوربین‌های نظارتی حرارتی راه‌حل صنعت امنیت برای مسایل دید هستند.

عملکرد دوربین های حرارتی:

دوربین‌های تصویربرداری حرارتی محدودیت‌های دوربین‌های سنتی را دور می‌زنند، زیرا آن‌ها به خط مستقیم بینایی تکیه نمی‌کنند. با اینکه باران، دود و مه ممکن است نور و دید را محدود کند.

عیب دوربین‌های حرارتی این است که آن‌ها ویژگی‌های شناخته شدن را انجام نمی‌دهند. برای مثال، آن‌ها نمی‌توانند چهره‌ها، صفحات مجوز یا حالات را شناسایی کنند که دوربین‌های سنتی را می توان برای ردیابی برنامه‌ریزی کرد.

با این حال، شما از مزیت فاصله و غلبه بر فقدان قابلیت دید استفاده می‌کنید. به عنوان مثال، یک دوربین حرارتی می‌تواند سیگنال های حرارتی را تا فاصله خیره‌کننده ۲.۵ مایل تشخیص دهد(شما قصد ندارید در این فاصله تشخیص چهره را به دست آورید).

بهترین راه برای بدست آوردن منافع کامل و جبران ضعف های هر دو نوع دوربین‌های نظارتی این است که از هردوی آنها استفاده کنید.

با قرار دادن دوربین‌های حرارتی و IP به پهلو، شما می‌توانید مزایای تحلیلی یک دوربین آی پی را همراه با مزایای دوربین گرمایی برای شرایط دید پایین به دست آورید.

اگر دوربین حرارتی چیزی را تشخیص می‌دهد که دوربین آی پی ندارد، می‌تواند به دوربین آی پی هشدار دهد به طوری که تیم امنیتی شما فورا اطلاع داده شود.

هم چنین زمانی که یک دوربین گرمایی یک چیز را در فاصله دور تشخیص می‌دهد، دوربین آی پی می‌تواند به نوبه خود بر روی رویدادی زوم کند که در حال وقوع است تا دیدگاه بهتری به شما بدهد. بنابراین مزایای اضافی تکنولوژی حرارتی را نیز به دست می‌آورید. این یکی از دو نوع دوبین امنیتی است که شما نیاز دارید تا مجرمان را قبل از اینکه موجب آسیب شوند از بین ببرید.

زمانی که چگالش روی یک دوربین امنیتی شکل می‌گیرد، می‌تواند لنزها را مات کند و کیفیت تصویر را به خطر بیاندازد. چگالش به دلیل دو عامل، رطوبت و اختلاف دما بین هوا و دوربین است. چگالش در قسمت گرم شیشه رخ می‌دهد. برای مثال در تابستان ممکن است صبح بیرون لنز دوربین متراکم شود.

چگونه رطوبت را در دوربین کاهش دهیم:

اگر دوربین تازه نصب‌شده شما چگالش دارد، به طور کلی توصیه می‌کنیم که آن‌ها را به مدت تقریبا هفتاد و دو ساعت بیرون نگه دارید تا ببینید آیا چگالش میتواند به طور طبیعی از بین برود یا نه. اگر در عرض هفتاد و دو ساعت بهبود نیابد، ممکن است مجبور باشید دوربین را دوباره re-acclimate کنید.

دوربین های حرارتی در چه مکان هایی ضروری است

دود و مه عواملی هستند که می توانند در هنگام تصویر برداری در مکان های مختلف مثل بزرگ راه ها و ترافیک ایجاد مشکل کنند که در این صورت استفاده کردن از دوربین های حرارتی امری حیاتی می باشد.

برای نظارت بر وسایل نقلیه و یا ردیابی جریان ترافیک در یک منطقه بزرگ استفاده از دوربین های حرارتی ضروری می باشد.

تکنولوژی دی فوگ و وی پی سی

قابلیت دی فوگ یا همان حذف مه در دوربین های مدار بسته که با نام وی پی سی نیز شناخته می شوند بعضی برند ها به آن دی فوگ و بعضی دیگر به آن وی پی سی می گویند.

دوربین مداربسته ضد دود

در واقع این تکنولوژی یک نرم افزار خاصی است که بر روی چیپ دوربین نصب شده است، با فعال شدن این قابلیت در دوربین های مدار بسته، دوربین با اسکن کردن محل هایی که تصویر مات و یا تار است. این تصویر ها را شناسایی و با تغییر نرم افزاری شارپنس ، کنتراست و دیگر المان های نور دهی سعی می کند که تصویر را شفاف کند.

حال شاید بپرسید که این تکنولوژی کاربردش در دوربین های مدار بسته چیست؟

باید بگوییم که این تکنولوژی در دوربین هایی که تصاویر نزدیک را تصویر برداری و اسکن می کنند کاربردی ندارد و در واقع کاربرد اصلی این تکنولوژی در دوربین هایی است که تصاویر دور را می خواهند پردازش کنند و یا به نحوی دیگر تصمیم دارند که در مکان هایی که دود ، مه و یا گرد و غبار وجود دارد تصویر برداری کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین های مدار بسته حرارتی همان طور که در بالا هم گفتیم و به آن پرداختیم بهتر است که در کنار یک دوربین مدار بسته معمولی آی پی مورد استفاده قرار بگیرد تا با این کار هر دو دوربین مدار بسته سعی بر از بین بردن عیب های دوربین دیگر کنند.

در نتیجه یک تصویر بدون نقص را به ما ارائه دهند که با توجه به آن اگر هم زمانی در مکان مورد نظر اقدام به سرقت شد سریعا به گروه امنیتی اطلاع داده شود و باعث شود که از ضرر رسیدن به صاحب آن محل جلوگیری شود.

سارقین اغلب برای دزدی زمان هایی را انتخاب می کنند که دوربین مدار بسته نتواند به خوبی تصویر برداری کند مانند زمان بارش باران و یا مه، البته که در برخی موارد سارقین خودشان شرایطی را ایجاد می کنند که دوربین ها نتوانند درست تصویر برداری کنند.

مثلا اینکه سارقین دود به وجود می آورند تا در دود دوربین نتواند تصویر درستی را ارائه دهد و سارق بتواند کار خود را انجام دهد، اما با استفاده از دوربین های مدار بسته حرارتی در کنار دوربین های مدار بسته آی پی این مشکل حل شده و دیگر این امکان برای سارقین وجود ندارد زیرا به راحتی می توان آن ها را شناسایی کرد.

این دوربین ها را می توان در مکان هایی مثل موزه های جواهرات که امکان سرقت بسیار بالا است استفاده کرد تا از سرقت های بیشتر جلوگیری کنیم.

در ورودی جنگل های حفاظت شده که امکان آتش سوزی عمدی است استفاده کرد تا از انقراض جنگل ها و حیوان ها جلوگیری شود و همچنین همان طور که گفتیم این دوربین ها در ترافیک ها و بزرگ راه ها نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مثلا در شهر هایی مثل تهران که آلودگی هوا زیاد است از این دوربین ها برای ترافیک ها (کنترل کردن ترافیک) استفاده می کنند تا بتوانند راحت تر تصاویر ترافیک را داشته باشند.

در این مقاله ما یک توضیح کامل و همچنین مفید درباره دوربین های مدار بسته حرارتی به شما ارائه دادیم تا شما به راحتی بتوانید با خواندن این مطلب اطلاعاتی در این باره به دست آورید و برای مکان مورد نظر خود ببینید که آیا این دوربین برای شما مناسب است یا خیر این نوع دوربین برای شما مناسب نیست.

امیدواریم که تا به اینجا این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشید موارد مهم را به خوبی بفهمید.

آموزشگاه آموزش برق برگزار کننده دوره های آموزش نصب دوربین مداربسته ، آموزش نصب جک برقی ، آموزش نصب کرکره برقی ، آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … می باشد. برای اطلاع از دوره ها با شماره های : 66953016-021 – 66957313-021 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *