نحوه آموزش ساخت برد مدار چاپی


دسته بندی: تعمیرات بردهای الکترونیکی | انتشار: 9 ماه قبل | اشتراک گذاری:

برد مدار چاپی pcb (printed circuit board) یا برد الکترونیکی قطعه ای مهم در الکترونیک می باشد که از یک صفحه از جنس فایبر تشکیل شده که مسیرهایی از جنس مس بر طبق نقشه بر روی آن طراحی شده و قطعات مختلف الکترونیکی بر روی آن قرار می گیرد.بردهای مدار چاپی در انواع مختلفی مانند بردهای تک لایه، دو لایه و چند لایه تولید شده و به کاربردهای مختلفی می رسند. طراحی و ساخت برد مدار چاپی شاید کار سختی به نظر برسد اما با آشنایی با اصول آن و انواع مختلف روش هایی که برای تولید این بردها وجود دارد، می توان اقدام به ساخت آنها کرده و به مصارف مختلف رساند. در این مقاله به نحوه آموزش طراحی و ساخت برد مدار چاپی به صورت کامل و با استفاده از روش های مختلف پرداخته شده است.آموزش ساخت برد مدار چاپی

مراحل مختلف ساخت برد مدار چاپی

برای ساخت مدارهای چاپی باید مراحل مختلفی طی گردد تا در نهایت فیبر مدار چاپی با مشخصات مورد نظر تولید گردد. فیبرهایی سوراخ داری نیز در بازار وجود دارند که بسیاری از افراد از این فیبرها برای پیاده سازی مدارهای مختلف استفاده می کنند اما استفاده از این فیبرهای سوراخ دار در مواقعی که تعداد قطعات به کار رفته رفته بر روی برد زیاد بوده و یا این که نیاز به استفاده از سی در مدار می باشد، مناسب نبوده و در این گونه مواقع توصیه می شود که از فیبرهای مدار چاپی استفاده گردد.

استفاده از این بردها سرعت و دقت کار را بالا برده و مونتاژ راحت تری داشته و اشتباهات انسانی کمتری نیز در آنها رخ می دهد. در مواقعی که نیاز به تولید مدارها با تیراژ بالا دارید بهتر است که از بردهای مدار چاپی استفاده نمایید. در ادامه به مراحل مختلف تولید این نوع از بردها اشاره شده است.

طراحی مدار؛ اولین مرحله در ساخت برد مدار چاپی

قبل از هر چیز برای ساخت برد مدار چاپی نیاز است تا در نرم افزارهای مختلفی که برای این کار وجود دارد، طرح مدار چاپی مورد نظر را رسم نمود. استفاده از این نرم افزارها برای افرادی که در این کار آموزش دیده اند بسیار راحت بوده و نیاز به صرف زمان زیادی نمی باشد. نرم افزارهای مختلفی مانند protel، proteus، allegro، altium designer، eagle و … وجود دارند که محیطی راحت داشته و با چند بار کار کردن با این نرم افزارها قادر خواهید بود تا بردهای مختلف ساده و پیچیده را در آنها طراحی نمایید.

چاپ فیبر از مراحل مهم ساخت برد مدار چاپی

پس از این که مدار مورد نظر خود را توسط هر یک از نرم افزارهای گفته شده طراحی نمودید نیاز است تا این طرح را چاپ نمایید. برای چاپ فیبر روش های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که می توان هر یک از این روش ها را مورد استفاده قرار داد.

بسیاری از افراد پس از این برد را طراحی نمودند طرح را به شرکت های چاپ مدار داده تا در زمانی کوتاه تعداد زیادی برد چاپ شده  را به آنها تحویل دهند.

اما بسیاری از افراد نیز خودشان دست به کار شده و برای چاپ فیبر اقدام می نمایند. در ادامه به روش های مختلفی که برای چاپ فیبر وجود دارد اشاره شده است:

استفاده از فیبرهای مسی

در این روش نیاز است تا از یک فیبر خام که دارای سطح مسی می باشد استفاده نموده و با استفاده از ماژیک ضد آب طرح را بر روی آن رسم کنید. یک محلول اسید مخصوص مدارهای چاپی بسازید و فیبر را در داخل این محلول قرار دهید.

با تکان دادن محلول اسید به همراه فیبر، قسمت های اضافی مس در اسید حل شده و برد مدار چاپی آماده می گردد. البته این روش برای بردهایی که در آن ها از آی سی استفاده شده مناسب نمی باشد و برای ساخت این گونه بردها باید روش های دیگری را به کار گرفت.

ساخت برد مدار چاپی با استفاده از پرینتر و اتو

یکی از روش های ساده برای طراحی و ساخت برد مدار چاپی پرینتر و اتو می باشد. در این روش در ابتدا توسط پرینتر طرح مورد نظر را بر روی کاغذهای روغنی و گلاسه چاپ می کنیم.

برای این کا باید دقت کرد که قسمت چاپ شده کاملا بر روی فیبر قرار گیرد. پس از آن برای فیکس شدن طرح بر روی فیبر توسط یک اتوی داغ کاغذ قرار گرفته بر روی فیبر را اتو می کنیم. مدت زمان اتو کردن اهمیت زیادی داشته و زمان کم اتو کشیدن باعث چاپ نشدن کامل طرح بر روی فیبر و زیاد ماندن اتو نیز باعث پخش شدن پودر رنگ ها و خراب شدن برد می گردد.

زمان حدود 10 دقیقه مدت زمان نرمالی برای چاپ می باشد که باز هم این زمان بسته به شلوغی فیبر و طرح مورد نظر متغیر خواهد بود.

ساخت برد مدار چاپی

پس از این که کار اتوکشی به اتمام رسید نباید به هیچ عنوان کاغذ چسبیده به برد را از آن جدا نمود و برای این کار باید مدار را در آب انداخته و اجازه داد تا کاغذ به صورت خمیری شکل در آمده و ذره ذره کنده شود.

سپس با استفاده از یک پارچ نرم باقیمانده کاغذها را به آرامی و با دقت از روی برد جدا نمایید. در ادامه نیاز است تا مدار را در داخل اسید انداخته تا قسمت های اضافی آن جدا شود و برای مونتاژ قطعات مختلف آماده گردد.

ساخت فیبر مدار چاپی با استفاده از لامینت

برای ساخت فیبر مدار چاپی با استفاده از این روش نیاز است تا در ابتدا طرح را در یک نرم افزار گرافیکی رسم کرده و با استفاده از ماوس لبه آن را گرفته و طرح را بکشید و قرینه مدار چاپی را به دست آورید.

پس از ساخت طرح negative از مدار، آن را به حالت jpg در فلاپی ذخیره نمایید و پرینت سیاه و سفید آن را بر روی یک کاغذ شفاف کالک بگیرید. پس از آن نیاز است تا فیبر مسی خام را شسته و در مکانی تاریک لامینت را از پوشش خود خارج نمایید ( لامینت یک ماده ژلاتینی است مه در میان دو طلق شفاف قرار گرفته و به نور حساس می باشد).

در نهایت باید لامینت را بر روی فیبر مسی قرار داده و برای این کار توجه زیادی نمود تا حباب هوا بر روی آن تشکیل نگردد و پس از آن کاغذ کالک پرینت گرفته را بر روی لامینت قرار دهید. یک قطعه شیشه را بر روی کاغذ کالک قرار داده تا کاغذ بر روی فیبر تان نخورد و آن را در مدت زمان 3 الی 6 دقیقه زیر نور آفتاب قرار داده تا خشک شود.

همانطور که گفته شد لامینت دارای دو طلق می باشد که در مرحله اول لایه اول را کنده و لامینت را بر روی فیبر قرار می دهیم. اما پس از برداشتن فیبر از جلوی نور خورشید، نیاز است تا طلق دوم را نیز جدا نموده و مقداری پودر سفید رنگی که مخصوص ظاهر کردن لامینت می باشد در آب سرد حل کرده و فیبر را به داخل آن بیندازید.

در این مرحله نیاز است تا فیبر به با دقت شسته شده و ماده سفید رنگ به طور کامل از روی آن پاک گردد. پس از آن نیاز به اسید کاری فیبر می باشد که این کار دقت زیادی را می طلبد و در نهایت با شستن فیبر، مدار چاپی آماده می گردد.

ساخت برد مدار چاپی با استفاده از قلم های مکانیکی و لیزری

در روش قلم زنی مکانیکی از دستگاه های مخصوصی استفاده می شود که قلم زنی مسیرهای مختلف برد مدار چاپی را انجام می دهد. می توان با اجاره این قلم ها به راحتی به این کار پرداخت و با کیفیت بالا این بردها را تولید کرد.

همچنین قلم های لیزری نیز وجود دارند که معمولا از آنها در کارخانه هایی که به تولید انبوه مدار چاپی می پردازند استفاده می شود. اما این روش نیز روشی پرسرعت و دقیق بوده که می توان برای ساخت بردهای مدار چاپی مورد استفاده قرار داد.طراحی ساخت برد مدار

سوراخ کاری و نصب قطعات مرحله نهایی ساخت فیبر مدار چاپی

پس از این که فیبر مدار چاپی توسط یکی از روش های گفته شده تهیه شد، نیاز است تا آن را سوراخ کاری نمود. برای سوراخ کاری نیز باید از دریل و مته با اندازه های مختلف استفاده کرد.

سپس در ادامه با توجه به استفاده ای که قرار است از مدار گردد باید قطعات مختلف الکترونیکی از جمله مقاومت، خازن، آی سی، دیود، ترانزیستور و … بر روی آن قرار گیرد.

برای مونتاژ این قطعات از هویه و لحیم کاری استفاده می شود و قطعات مختلف بر طبق طرح و نقشه طراحی شده بر روی برد مدار چاپی سوار می گردند.

پیشنهاد ویژه: اگر علاقه مند به ورود به بازار کار بردهای الکترونیکی هستید، پیشنهاد می‌شود دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی و آموزش طراحی بردهای الکترونیکی را در آموزشگاه آموزش برق از دست ندهید. دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس