شغل های مرتبط با برق ساختمان


دسته بندی: مقالات تعمیرات | انتشار: 7 ماه قبل | اشتراک گذاری:

یکی از مراحل اساسی در ساختمان ساختمان برق کشی آن می باشد. تامین سیستم نور و روشنایی و برخورداری از کلید و پریزهای مختلف در داخل ساختمان بر عهده برقکار ساختمان بوده و علاوه بر آن به کار انداختن آیفون صوتی و تصویری، سیستم های هوشمند ساختمان، نصب دوربین مدار بسته و غیره می تواند توسط برقکار انجام شود. نکته ای که اهمیت دارد این است که این کار حتما باید توسط متخصص با تجربه صورت گیرد و انجام آن به وسیله افراد مبتدی می تواند موجب بروز خسارات جانی و مالی فراوانی گردد. بسیار دیده شده که در ساختمان های مختلف جای کلید و پریزها و یا تعداد آنها مناسب نبوده و یا اتصالی و پریدن فیوز در ساختمان زیاد اتفاق می افتد که این نشان دهنده استفاده از یک فرد غیر حرفه ای برای برق کشی ساختمان می باشد. شغل های مختلفی وجود دارند که در ارتباط با برق ساختمان می باشند و آشنایی با آنها برای افراد شاغل در این حرفه خالی از لطف نمی باشد. این مطلب به شغل های مرتبط با برق ساختمان و در ادامه به بازار کار این حرفه و موارد مهم دیگر پرداخته است.

معرفی شغل برق ساختمان و وظایف برقکار

نقش برق در زندگی انسان بر کسی پوشیده نیست و با توجه به تخصصی بودن انجام امور مرتبط با برق نیاز به افرادی تحت عنوان برقکار در جامعه به شدت احساس می شود. معمولا رشته برق از رشته های پرطرفدار در میان افراد بوده و در دو نوع برق عمومی و برق صنعتی وجود دارد.

برق عمومی به برق کشی انواع ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری می پردازد و در مقابل، برق صنعتی به انجام امور برق کشی صنایع مختلف و راه اندازی تجهیزات صنعتی آنها می پردازد. افرادی که در این حرفه فعالیت می کنند با از نظم و دقت بالایی برخوردار باشند و با تمام مسائل ایمنی و استانداردهایی که وجود دارد آشنایی کامل داشته باشند. یک برقکار باید توانایی انجام امور فنی را داشته باشد و به این حرفه علاقمند باشد تا بتواند کار خود را به درستی و به نحو احسنت انجام دهد.معرفی شغل برق ساختمان و وظایف برقکار

یک برقکار وظایف مختلفی را بر عهده دارد که از آن میان می توان به طراحی و نصب سیستم های برقی و روشنایی، بررسی و حفاظت از سیستم های الکتریکی، سیم کشی و نصب مدارهای سیستم دزدگیر و دوربین مداربسته، نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق و تجهیزات حفاظتی اشاره کرد. توان بدنی خوب، برخورداری از مهارت های اجتماعی، قابلیت انجام کار در ارتفاعات و مهارت های عملی خوب از جمله ویژگی هایی است که برقکار باید داشته باشد.

مشاغل در ارتباط با برق ساختمان

فعالیت در هر حرفه ای نیازمند این است که مشاغل در حوزه های مرتبط با کار خود را بشناسید. شناخت مشاغل مرتبط با حرفه خود می تواند نقش زیادی در رونق کسب و کار و افزایش درآمد شما داشته باشد. حتی تشکیل دادن زنجیره ای از مشاغل که در ارتباط با یکدیگر می باشند می تواند به تمامی این مشاغل کمک کرده و باعث شناخته شدن بیشتر این افراد گردد. در حرفه برق ساختمان نیز این مسئله اهمیت ویژه ای داشته و نیاز است تا این افراد در جست و جوی مشاغلی باشند که در ارتباط با برق ساختمان بوده و با صاحبان این مشاغل وارد ارتباط گردند.

از جمله مشاغلی که در ارتباط با شغل برق ساختمان می باشد سازندگان و معماران ساختمان می باشد. با توجه به این که هر ساختمانی که ساخته می شود بلااستثنا نیاز به برق کشی دارد، می توان با تعامل با پیمانکاران ساختمانی این مذاکره را انجام داد که در صورت ساخت هر ساختمانی، برق کشی کار را به آنها بسپارند. این کار تاثیر بسیار زیادی در افزایش درآمد برقکاران ساختمانی داشته و عموما این افراد بیکار نخواهند ماند و چندین پروژه مختلف به صورت همزمان در دستشان می باشد.

از مشاغل دیگری که در ارتباط با برق ساختمان می باشد، فروشندگان تجهیزات برقی و الکتریکی می باشد. طبیعتا برقکاران ساختمان برای انجام کارهای خود نیاز به تجهیزات و وسایل مختلفی از انواع سیم و کابل گرفته تا کلید و پریز و فیوز و غیره دارند. در صورتی که برقکاران ساختمان فروشندگان مطمئن و معتبری را بشناسند می توانند وسایل مورد نیاز خود را با قیمتی مناسب تر و در زمانی کوتاه تر از این افراد خریداری نمایند و هم به کار خود و هم کسب و کار این فروشندگان رونق ببخشند.

بسیاری از برقکاران ساختمان به نصب تجهیزات ایمنی و دوربین مداربسته و دزدگیر در ساختمان های مختلف نیز می پردازند. در نتیجه نیاز است تا این افراد با فروشندگان این تجهیزات وارد تعامل شده و برای خرید آنها به این فروشندگان مراجعه نمایند. پس می توان شغل فروش انواع دوربین های مدار بسته و تجهیزات امنیتی را از جمله شغل های مرتبط با برق ساختمان دانست.

بازار کار شغل برق ساختمان چگونه است؟

همانطور که گفته شد ساخت بناهای مختلف نیازمند انجام برق کشی نز می باشد و هر چه شرایط کشور برای ساخت و ساز پروژه های مختلف مهیاتر گردد بازار کار برقکاران ساختمان نیز رونق بیشتری خواهد یافت. اما به طور کلی با توجه به نیازی که به این افراد متخصص در ساختمان های مختلف احساس می شود شغل برق ساختمان در کشورهای مختلف از جمله مشاغلی می باشد که از بازار کار خوبی برخوردار است و افراد شاغل در این حوزه می توانند درآمدزایی بالایی داشته باشند.بازار کار شغل برق ساختمان

البته برای افزایش درآمد در این حرفه نیاز است تا نکات مختلفی رعایت گردد. از جمله موارد مهمی که باید به آن توجه نمود کیفیت کار بالا و حسن انجام کار است. به علت حساسیتی که برق ساختمان دارد افراد تمایل دارند تا از برقکارانی استفاده کنند که از تخصص بالایی برخوردار بوده و کاری بدون نقص را ارائه دهند. پس برقکاران باید تلاش کنند تا مهارت های فنی خود را افزایش داده تا بتوانند اعتماد مشتریان را جلب نموده و به دیگر افراد نیز معرفی گردند. علاوه بر آن سرعت عمل نیز در این کار اهمیت زیادی دارد چرا که افرادی که ساختمان می سازند تمایل به اتمام هر چه سریع تر کار و رفتن به سراغ مراحل بعدی ساخت می باشند و نیاز است تا متخصصین برق با افزایش تسلط خود سرعت کار را افزایش دهند.

در انتها نیاز است تا تبلیغات نیز در کنار کار انجام شده تا بتوان در سطح شهر به افراد مختلف معرفی شده و پروژه های متنوعی به آنها واگذار گردد. تبلیغات می تواند به صورت سنتی و با چاپ تراکت و کارت ویزیت و پخش کردن آنها در ساختمان های نیمه کاره باشد و همچنین با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده افراد از فضای مجازی به عنوان فضای تبلیغاتی در این بستر انجام گیرد. انجام تبلیغات در سایت هایی مانند دیوار و شیپور می تواند بسیار مثمر ثمر واقع گردد. برخورداری از اخلاق مناسب و مشتری مداری نیز از جمله نکاتی است که توسط تکنسین های برق و برقکاران ساختمان باید مد نظر قرار گرفته شود تا بتوان با رعایت کردن مجموعه این موارد درآمد بالایی را از این طریق کسب نمود.

چگونگی ورود به شغل برق ساختمان

با توجه به بازار کار مناسبی که این حرفه دارد و همچنین عدم نیاز به سرمایه اولیه که دغدغه بسیاری از افراد جویای کار می باشد، بسیاری از افراد که علاقمند به کارهای فنی نیز می باشند تمایل دارند تا وارد حرفه برق ساختمان گردند. برای ورود به این حرفه راه های مختلفی وجود دارد و از مسیرهای مختلفی می تون به این شغل ورود پیدا کرد.

در هنرستان رشته ای به نام برق ساختمان وجود دارد که علاقمندان می توانند با ورود به این رشته با حرفه برق ساختمان آشنایی پیدا کرده و با کمی تمرین و کسب مهارت پس از اتمام تحصیلات وارد این حرفه گردند. علاوه بر آن می توان برای این رشته تحصیلات دانشگاهی را در رشته برق ادامه داد و به عنوان یک مهندس برق در این حرفه فعالیت نمود. ایرادی که در این روش وارد است عدم کسب مهارت های عملی توسط افراد می باشد که تنها با کسب تجربه و انجام کار به صورت عملی به دست می آید. به همین دلیل نیاز است تا این افراد پس از پایان تحصیلات نزد یک برقکار با سابقه شاگردی کرده تا کار را به صورت تجربی نیز فرا گیرند و بتوانند پس از آن به صورت مستقل به ادامه فعالیت بپردازند.

یکی از روش های برتری که کوتاه مدت بوده و افراد بسیاری از این طریق وارد بازار کار شده اند، شرکت در دوره های آموزش برق ساختمان می باشد. این دوره های آموزشی توسط آموزشگاه هایی که در سطح شهر وجود دارند تحت نظارت سازمان فنی و حرفه ای برگزار شده و علاقمندان بسیاری را وارد بازار کار می نمایند. در این دوره ها آموزش ها هم به صورت تئوری و هم عملی صورت گرفته و در پایان دوره به کارآموزان مدرک معتبر فنی و حرفه ای اعطا می شود که امکان ترجمه این مدرک برای مهاجرت به سایر کشورها و دریافت ویزای کاری وجود خواهد داشت. طول این دوره ها کوتاه بوده و در مدت زمان دو ماه پایان می یابد و پس از آن با توجه به آموزش های کاملی که توسط اساتید حرفه ای و کاربلد انجام شده است افراد می توانند به صورت مستقل جذب بازار کار شده و فعالیت خود را آغاز نمایند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس