هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار ساختمان چقدر است؟


دسته بندی: مقالات برق صنعتی و PLC | انتشار: 7 ماه قبل | اشتراک گذاری:

امروزه برق کشی از نیاز های ضروری هر خانه ای به شمار می رود. چرا که اکثریت لوازم هر خانه و اداره مانند یخچال، تلویزیون، کامپیوتر و دستگاه های چاپ، پرینت و غیره  با برق کار می کنند. اما لازم است که تمامی مراحل برق کشی با رعایت اصول و استاندارد ها و توسط برق کار ماهر انجام شود. سیم کشی امری تخصصی است و از ان جایی که فرد برق کار با برق که بسیار خطرناک است سر و کار دارد به دانش و مهارت بالایی نیز نیاز دارد. در صورتی که به هر دلیلی سیم کشی اشتباه انجام شود مشکلات زیادی را به همراه دارد و علاوه بر خطرات جانی و مالی، ساکنین را به زحمت می اندازد. در ادامه این مطلب هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار ساختمان را بررسی می کنیم.

سیم کشی هر ساختمان شرایط ویژه و خاصی دارد. به همین دلیل هنگامی که کار فرما پروژه ای پیشنهاد می دهد ، برق کار ابتدا برای مشاهده شرایط کاری و خدماتی که باید ارائه کند به محل مود نظر کارفرما مراجعه می کند. در صورت تمایل به انجام کار قرار دادی بین برق کار و کارفرما بسته می شود. در این قرارداد باید تاریخ نوشته شدن قرار داد، نوع برق کشی و خدماتی که برق کار باید انجام دهد، هزینه ی نهایی و زمان تحویل پروژه ذکر شود.

البته لازم نیست حتما قرار داد به صورت محضری و رسمی نوشته شود. فقط کافی است موارد بالا ذکر شود و توسط کارفرما و برق کار همچنین دو شاهد امضا شود.

متاسفانه امروزه برخی افراد به دلیل فامیل بودن، اشنا بودن یا  گفت این جمله که با هم کنار میایم در ابتدای کار قرار دادی نمی بندد. در نهایت منجر به بحث و درگیری می شود. پرونده های شکایت زیادی در این خصوص در دادگاه ها وجود دارد.هزینه سیم کشی ساختمان و دستمزد برقکار ساختمان

مراحل سیم کشی ساختمان

 • ابتدا برای شروع برق کشی یک نقشه لازم است. چرا که انجام کار توسط نقشه باعث افزایش سرعت و کیفیت کار می شود و استاندارد ها و اصول کار به درستی رعایت می شود. برق کار ممکن است هزینه جداگانه ای برای نقشه بگیرد.
 • فاصله کلید و پریز ها و محل قرار گیری آن ها نیازمند خط تراز است که برق کار توسط شلنگ تراز و یا لیزر این کار را انجام می دهد. اندازه و خط تراز به زمان و دقت بالایی نیاز دارد از این رو هزینه ی جداگانه ای محسوب می شود.
 • اماکن هایی که باید لوله گذاری و یا قوطی گذاری شود نیازمند کنده کاری است. در گذشته توسط تیشه و قلم و امروزه توسط ابزار های مدرن مانند هیلتی انجام می شود.
 • پس از تعیین نقشه محل هایی که لازم است کلید و پریز نصب شود باید قوطی گذاری کنید.
 • پس از قوطی گذاری باید لوله گذاری کنید و با استفاده از فنر های مخصوص باید سیم ها را از لوله های خرطومی عبور دهید.
 • جعبه فیوز و جعبه انتن را بر اساس خط تراز نصب کنید.
 • در این مرحله باید به هر کلید و پریز و روشنایی، برق برسانید. سیم بندی بسیار مهم است و باید به درستی انجام شود.
 • در مرحله اخر کلید و پریز و ایفون و سرپیچ و غیره را نصب کرده و به واحد مسکونی برق می دهیم. نصب این تجهیزات باید با دقت و ظرافت انجام شود.

 

انواع مدل های تعیین دستمزد برقکاری

دستمزد برق کار ها با روش های مختلفی و با توجه به حجم پروژه سیم کشی تعیین می شود و بستگی به موقعیت و شرایط کاری و خدماتی که باید ارائه شود متفاوت است. در ادامه انواع آن را ذکر می کنیم.

تعیین دستمزد برقکار به صورت شعله ای

در حقیقت شعله به روشنایی هر قسمت از ساختمان گفته می شوند  یعنی برق کار اقداماتی انجام می دهند تا یک وسیله روشنایی یا یک پریز روشن شود در این صورت یک شعله حساب می شود. به طور مثال اگر برق کار در بخشی از خانه اقدام به شیار زنی  و لوله گذاری کند و پس از نصب قوطی سیم های برق را از لوله ها رد کرده و در نهایت کلید یا پریز را نصب کند در این صورت یک شعله انجام داده است. یا مثلا اگر برق کار در بخش دیگر از خانه شیار زنی کند. یک قوطی نصب کند و پس از لوله گذاری سیم ها را از لوله ها عبور دهد و در اخر یک کلید دو پل و دو عدد لامپ نصب کند در این صورت می گوییم دو شعله انجام شده است. در واقع در این روش تمامی مراحل از شیار زنی، قوطی گذاری، لوله گذاری، عبور دادن سیم ها و در نهایت نصب لامپ، کلید، پریز و سرپیچ را باید برق کار انجام دهد.

لازم به ذکر است که در این روش پریز های برق، تلفن، آنتن، شستی زنگ و خود زنگ همچنین هر کدام از فیوز های داخل جعبه فیوز به صورت مجزا یک شعله محسوب می شوند ولی کلید کولر سه شعله به حساب می آید چرا که دارای کلید 3پل است.

احتمالا تا الان حدس زده باشید که محاسبه هزینه ها با این روش معمولا دقیق بدست نمی اید به همین دلیل این روش منسوخ شده است و کمتر برق کاری با روش شعله ای اقدام به عقد قرار داد می کند.

دستمزد برق کار به صورت شعله ای در هر شهر متناسب با همان شهر تعیین می شود اما به طور کلی در سال جاری دستمزد برق کار به صورت شعله ای در شهر تهران حدود 30 هزار تومان در شهرهای بزرگ به طور متوسط 25هزار تومان و در شهرستان ها 20 هزار تومان تعیین شده است.

تعیین دستمزد برقکاری به صورت متر زیر بنا

دومین روش برای عقد قرار داد با برق کار به صورت متر زیر بنای ساختمان است. به طور مثال اگر پروژه برق کشی یک ساختمان 100 متری به شما پیشنهاد شود در این صورت اگر ساختمان در شهر تهران واقع شده باشد هزینه تمام شده کار حدود دو ملیون و پانصد تا سه ملیون تومان و اگر در شهر های بزرگ قرار داشته باشد حدود یک ملیون و پانصد تا دو میلیون پانصد تومان است.

لازم به ذکر است هزینه های نصب آنتن، آیفون، لوستر و کولر ابی به صورت مجزا هستند همچنین اگر کار فرما مایل به نصب بیشتر از 10 عدد هالوژن باشد در این صورت هزینه اضافی متحمل او می شود.

دستمزد برق کار با این روش در هر شهر متناسب با همان شهر تعیین می شود. در سال جاری یک برق کشی معمولی برای ساختمان در شهر تهران بین 25 تا 30 هزار تومان و در شهر های بزرگ بین 15 تا 25 هزار تومان و در شهرستان ها بین 12 تا 15 هزار تومان به ازای هر متر تعیین شده است. البته برای برق کشی ساختمان های بزرگ مثل هتل ها و ساختمان های اداری، تجاری این مبلغ دو برابر می شود یعنی  به ازای هر متر 45هزار تومان تعیین شده است چرا که پیچیدگی کار در این اماکن بالاتر است و نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.

این مبالغ مذکور برای ارتفاع زیر 3 متر است. برای اجرای ایتم های بالای 3 متر که نیاز به داربست دارد مبلغ جداگانه محاسبه می شود. در صورتی کارفرما تغییری ایجاد کند هزینه بالاتر می رود.تعیین دستمزد برقکاری به صورت متر زیر بنا

تعیین دستمزد برقکار به صورت کنتراتی

تعیین دستمزد به صورت کنتراتی روش مناسب تری است زیرا زمان تحویل پروژه با این روش زودتر است و برق کار با حوصله و علاقه بیشتری کار می کند. به طور مثال فرض کنید برای انتقال یک کامیون سیمان به دو کارگر نیاز دارید. حال اگر با ان ها به صورت روز مزد قرار داد ببندید در این صورت طبق قانون کار ساعت کاری از 8 صبح تا 4 بعد از ظهر است. از ان جایی که کارگر ها می دانند چه سریع تر کار کنند چه آرامتر ساعت 4 تایم کاری ان ها به پایان می رسد. به همین دلیل شما مجبورید دائما آن ها را نظارت کنید تا از زیر کار در نروند. حتی برخی از آن ها انتظار صبحانه و ناهار را هم دارند. اما اگر برای همین پروژه با ان ها به صورت کنترات قراد داد ببندید  در این صورت تایم کاری مشخصی ندارند پس حتی بدون حضور و نظارت شما هم  تلاش می کنند کار را سریع تر انجام دهند و اگر تا ساعت 11 شب هم طول بکشد می مانند و کار را تمام می کنند تا مبلغ قرار داد را دریافت کنند.

برق کشی ساختمان هم به همین صورت است. می توانید به صورت کنترات قرار داد ببندید. به طور مثال اگر یک ویلا به نصب تعدادی چراغ برای روشنایی محوطه نیاز داشته باشد شما می توانید حساب کنید چند روز طول می کشد و به چند شاگرد نیاز دارید و مبلغ نهایی را به کارفرما بگویید. مثلا بگویید من برای اجرای صفر تا صد این پروژه 800 هزار تومان دریافت می کنم در این صورت هم خیال شما راحت است و هم کارفرما، چرا که می داند زمان تکمیل پروژه کوتاه تر است

تعیین دستمزد برقکار به صورت روز مزد

گاهی پروژه های خرده کاری و پراکنده به شما پیشنهاد می شود مثلا در یک ساختمان اداری یا هتل بزرگ کارفرما از شما  می خواهد تمامی سنسورها، کلید و پریز ها را بررسی کنید و در صورت معیوب بودن نسبت به تعمیر یا تعویض ان ها اقدام کنید همچنین ممکن است در طی انجام کار چیز های دیگری به یاد آورد که لازم است شما انجام دهید.  در این صورت نمی توانید حساب کنید چند روز زمان لازم است پس بهتر است به صورت روز مزد یا ساعتی قرار داد ببندید و در طی ساعت کاری که معمولا از 8 صبح تا 4 بعد از ظهر است تمامی خواسته های کارفرما را انجام دهید.

در سال جاری طبق قانون کار دستمزد برق کار به صورت روز مزد در شهر های بزرگ مثل تهران بین 200 تا 300 هزار تومان و در شهرستان ها بین 150 تا 200 هزار تومان تعیین شده است.تعیین دستمزد برقکار به صورت روز مزد

تعیین هزینه سیم کشی ساختمان به صورت آیتمی

روش دیگری که به تازگی مرسوم شده است تعیین دستمزد به صورت آیتمی می باشد. این روش معمولا برای پروژه های بزرگ مانند ساختمان های اداری و تجاری همچنین هتل ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دستمزد برق کار برای انجام هر ایتم به صورت جداگانه محاسبه می شود. البته تعیین نرخ هر یک از ایتم ها توسط اتحادیه برق و الکترونیک انجام می شود و در هر شهر متفاوت است. برای اگاهی از این نرخ ها می توانید از گوگل استفاده کنید و یا به اتحادیه شهر خود مراجعه کنید و نرخ نامه را دریافت کنید. به طور مثال نرخ نامه سال جاری در شهر تهران برای هر متر شیار زدن 3 هزار تومان، قوطی گذاری 4 هزار تومان، لوله گذاری متری 3 هزار تومان، سیم کشی متری 2هزار و 500،  نصب هر عدد کلید یا پریز 8 هزار تومان و نصب هر عدد سر پیچ 4 هزار تومان تعیین شده است.

عوامل افزایش هزینه برق کشی ساختمان

 • نصب لوستر
 • نور مخفی
 • سیستم اعلام حریق
 • چراغ های پارکی یا ایستاده محوطه
 • نصب بیش از 5 عدد هالوژن
 • بستن کلید و پریز برای بار دوم به درخواست کار فرما
 • باز کردن کلید و پریز برای نقاشی ساختمان
 • سوراخ‌کاری بتون برای عبور لوله های برق، ایفون و آنتن

درامد ماهیانه یک برقکار ساختمان چقدر است؟

به طور کلی درامد ماهیانه یک برق کار با توجه به مهارت و توانایی های او متغیر است. در حقیقت تجربه و مهارت باعث افزایش مشتری ها و به دنبال ان افزایش درامد می شود. به همین دلیل همیشه خوش قول باشید. منصفانه و با رعایت استاندارد ها کار کنید همچنین از تجهیزات با کیفیت استفاده کرده و از جادوی تبلیغات در فضای مجازی و تبلیغات میدانی مثل پخش کردت تراکت و کارت ویزیت غافل نشوید. همچنین با فروشندگان تجهیزات الکترونیکی و پیمان کاران ساختمان ارتباط داشته باشید. به طور میانگین یک برق کار ماهیانه بین 6 تا 12 میلیون تومان درامد کسب می کند که این مبلغ با توجه به موارد فوق و مهارت و توانایی های برق کار می تواند افزایش پیدا کند.

آموزش برق یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش برق ساختمان با ارائه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان فنی مجموعه تماس حاصل فرمایید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مهدی سالار گفت:

  سلام
  واقا دستمز برقکار خیلی پایین هست یارو میاد چهارتا سرامیک میچسبونه در ماه کلی درآمد داره… حالا برقکار دهنش اسفالت میشه از اول تا آخر باید سر ساختمون باشه تازه نصف اون استادکار درآمد داره

 • علی طاهروش گفت:

  بات‌شکر علی طاهروشهستم از میاندوآب بخدا با اون همه زحمت کند کاری لوله گذاری سیم کشی ونصب روشنایی برق تکمیل دستمزد ما برق کارها خیلی بی ارزش درمقابل یک کارگر ساده معمولی است تازه هزار جور مسعولییت داره

 • مرتضی مهرجو گفت:

  باسلام چراباید دستمزدیک برق کاردرتهران ۳۰۰ هزارتومن ودرشهرستان ۲۰۰ هزادتومن باشه وزحمت وکارش فرق میکنه این مواردباعث مهاجرت به تهران میشه

واتساپ
اینستاگرام
تماس