تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

کاربرد ضد یخ در خودرو

کاربرد ضد یخ در خودرو


کاربرد ضد یخ در خودرو : آب به تنهایی برای خنک نگه داشتن موتور خودرو کافی نیست. گرمای حاصل از احتراق در نهایت باعث جوشیدن آن می شود. در تابستان، آب به تنهایی می تواند تبخیر شود و در زمستان، ممکن است یخ بزند و آن را بی فایده کند. همان طور که به زمستان می رویم و دما به زیر صفر می رسد، باید به این فکر کنید که چگونه ماشین خود را در ماه های سرد تر روشن نگه دارید.

یکی از مواردی که باید بررسی کنید ضد یخ شماست. در این مقاله ضمن آشنایی شما با ضد یخ، تفاوت آن با مواد خنک کننده را بررسی کرده و کاربرد ضد یخ در خودرو را عنوان کردیم. در نهایت اطلاعاتی را در مورد زمان و نحوه شارژ ضد یخ آورده شده است.

کاربرد ضد یخ در خودرو

کاربرد ضد یخ در خودرو

ضد یخ چیست؟

ضد یخ که با نام مایع خنک کننده خودرو نیز شناخته می شود، مایع رنگی است که از یخ زدن آب در سیستم خنک کننده موتور اتومبیل شما در ماه های زمستان جلوگیری می کند. این ماده وظیفه خود را با کاهش نقطه انجماد آب انجام می دهد. با کاهش دمای بیرون، مایع خنک‌ کننده به کل موتور شما پمپ می ‌شود تا دمای یکنواخت را حفظ کند. ضد یخ به صورت مایع غلیظ عرضه می شود و قبل از استفاده باید رقیق شود. خنک کننده موتور همان کار ضد یخ را انجام می دهد اما آماده استفاده است و نیازی به رقیق شدن ندارد.

وسیله نقلیه شما در طول سال و نه فقط در زمستان به ضد یخ نیاز دارد. این ماده به محافظت از موتور شما در برابر خوردگی کمک می کند، به انتقال حرارت کمک می کند و از ایجاد زنگ زدگی و رسوب جلوگیری می کند. در دما بالا موتور با افزایش نقطه جوش آب در سیستم خنک کننده از گرم شدن بیش از حد موتور شما جلوگیری می کند.

وسایل نقلیه مختلف به انواع مختلفی از ضد یخ نیاز دارند، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از آن، بررسی کنید که کدام ضدیخ برای وسیله نقلیه شما مناسب است.

ضد یخ چیست؟

ضد یخ چیست؟

آیا ضد یخ و خنک کننده یکسان هستند؟

اصطلاحات ضد یخ و خنک کننده اغلب به جای یک دیگر استفاده می شوند، اما این درست نیست. ضد یخ یکی از اجزای مایع خنک کننده موتور است. در حالی که خنک کننده مخلوطی از ضد یخ و آب است.

انواع مختلفی از ضد یخ برای وسایل نقلیه ما موجود است. فرمولاسیون های مختلف در رنگ های متنوعی وجود دارد که از سبز و آبی تا صورتی روشن متغیر است. برخی از آن ها به صورت غلیظ فروخته می شوند، در حالی که برخی دیگر محلول های مخلوط آماده هستند. ضد یخ و خنک کننده بسیار شبیه هستند و کار مشابهی را انجام می دهند اما غلظت های متفاوتی دارند.

ضد یخ یک محصول غلیظ است که معمولاً بر پایه گلیکول و حاوی بازدارنده‌ ها است و قبل از استفاده باید با آب رقیق شود. این اغلب حدود 50٪ کنسانتره با حدود 50٪ آب است. مایع رقیق شده معمولا خنک کننده نامیده می شود و به صورت مخلوط آماده استفاده است و نیازی به رقیق کردن ندارد.

کاربرد ضدیخ در خودرو چیست؟

ضد یخ را به عنوان مایع کنترل کننده دما در موتور خودرو در نظر بگیرید. همه موتور های احتراق داخلی، مانند موتوری که در زیر کاپوت خودروی شما قرار می گیرد، گرمای فوق العاده ای تولید می کند. تا زمانی که افزایش دما کنترل نشود، اجزای دقیق موتور که از لاستیک، فلز و پلاستیک ساخته شده اند، آسیب می بینند و منجر به خرابی فاجعه بار موتور می شود. در ادامه به بررسی کاربرد ضدیخ در خودرو پرداخته می شود.

 1. کنترل دمای بالای موتور خودرو
 2. حفاظت دوگانه با ضد یخ
 3. جلوگیری از خوردگی موتور خودرو

کنترل دمای بالای موتور خودرو

گرما را می توان با گردش هوا یا مایع در اطراف بلوک موتور کنترل کرد. موتور های خنک ‌کننده هوا به دلیل مقررات آلایندگی مدت‌ ها منسوخ شده و مورد استفاده قرار نمی گیرند. بنابراین، موتور های خنک ‌شونده اکنون تنها گزینه‌ های موجود هستند و همین امر منجر به تولید ضد یخ شد. اگر موتور خودروی شما بیش از حد داغ میکند پیشنهاد میکنیم این مقاله را بخوانید: ” نحوه کم کردن گرمای موتور خودرو “.

آب یک خنک کننده عالی برای موتور ها است، اما در دمای 212 درجه فارنهایت شروع به جوشیدن می کند و این دما در یک موتور عملیاتی به راحتی قابل دستیابی است. هنگامی که آب شروع به جوشیدن می کند، به بخار تبدیل می شود که به رادیاتور و شیلنگ ها فشار وارد می کند. به علاوه، با خروج بخار از سیستم، سطح آب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شود. اگر این کافی نباشد، آب در دمای 32 درجه فارنهایت یخ می زند. بنابراین، در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد، نیروی یخ زدن آب می تواند باعث پارگی شیلنگ ها و رادیاتور شود.

کنترل دمای بالای موتور خودرو

کنترل دمای بالای موتور خودرو

حفاظت دوگانه با ضد یخ

ضد یخ نقطه انجماد آب را در مخلوط خنک کننده کاهش می دهد، بنابراین از یخ زدن آن در داخل رادیاتور، پمپ آب و شیلنگ ها جلوگیری می کند. از طرف دیگر، نقطه جوش آب در مخلوط خنک کننده را افزایش می دهد و به آن ظرفیت خنک کننده بیشتری می دهد. به همین دلیل است که استفاده از ضدیخ بهترین راه حل برای کارکرد ماشین شما در دمای پایدار است.

جلوگیری از خوردگی موتور خودرو

مشکل دیگر آب این واقعیت است که می تواند به سرعت منجر به خوردگی تمام اجزای فلزی موتور از جمله قطعات آهنی و آلومینیومی شود. از آنجا که مخلوط های ضد یخ حاوی عناصر ضد خوردگی هستند از این تخریب جلوگیری می کنند. به علاوه، این محصولات حاوی اجزایی هستند که آلودگی آلی یا تجمع باکتری را کاهش می ‌دهند.

جلوگیری از خوردگی موتور خودرو

جلوگیری از خوردگی موتور خودرو

چرا ضد یخ نیاز به تعویض دارد؟

مانند تمام مایعات موجود در ماشین شما، ضد یخ به مرور زمان خراب می شود و در نهایت اسیدی تر می شود. این باعث خوردگی می شود که می تواند به رادیاتور و سایر اجزای مهم سیستم خنک کننده مانند پمپ آب، شیلنگ ها، ترموستات و درپوش رادیاتور آسیب برساند.

زنگ زدگی، خاک و سایر ذرات مضر نیز می توانند در رادیاتور شما جمع شوند. آلاینده هایی مانند این توانایی ضد یخ در تنظیم دمای موتور را به خطر می اندازند. این موضوع می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور، ترک خوردن بلوک موتور یا حتی جوشکاری پیستونی به سیلندر آن شود.

چرا ضد یخ نیاز به تعویض دارد؟

چرا ضد یخ نیاز به تعویض دارد؟چرا ضد یخ نیاز به تعویض دارد؟

هر چند وقت یکبار باید ضدیخ را تعویض کرد و چگونه این کار انجام می شود؟

همیشه ابتدا دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید. به طور کلی، شما باید هر 48000 کیلومتر (30000 مایل) یا هر سه سال یکبار ضد یخ خود را تعویض کنید. هنگام تعویض ضد یخ، اجازه دهید رادیاتور و موتور حداقل یک ساعت خنک شوند. کاپوت را باز کنید و رادیاتور و شیلنگ ها را از نظر ترک یا نشتی بررسی کنید. قطعات آسیب دیده باید تعویض یا تعمیر شوند. درپوش رادیاتور را بردارید. دوشاخه تخلیه رادیاتور را باز کنید و مایع خنک کننده را تخلیه کنید. دوشاخه را محکم کنید، رادیاتور را با آب مقطر پر کنید و موتور را به مدت 10 دقیقه روشن کنید.

اجازه دهید موتور خنک شود و یک بار دیگر تخلیه کنید. رادیاتور را مجدداً پس از  شستشو پر کنید و با آب مقطر بیشتری پر کنید. این کار را تا زمانی که آب در هنگام تخلیه شفاف شود تکرار کنید. در نهایت رادیاتور را با مخلوط 50/50 ضد یخ و آب مقطر پر کنید و درپوش رادیاتور را تعویض کنید.

هر چند وقت یکبار باید ضد یخ موتور را چک کنید؟

توصیه ها برای زمان چک کردن ضدیخ موتور بین تولید کنندگان خودرو کمی متفاوت است، اما به عنوان یک قانون کلی باید حداقل دو بار در سال، قبل از تابستان و زمستان به بررسی ضد یخ اتومبیل خود بپردازید. هر زمان که سطح ضد یخ به زیر علامت های راهنما می رسد یا اگر چراغ هشداری روی داشبورد خود می بینید باید آن را شارژ کنید.

هر چند وقت یکبار باید ضد یخ موتور را چک کنید؟

هر چند وقت یکبار باید ضد یخ موتور را چک کنید؟

آیا مهم است که از چه رنگ ضد یخ استفاده کنیم؟

ضد یخ می تواند در رنگ های متنوع از نارنجی گرفته تا قرمز و حتی آبی متغیر باشد و همه این ها به نوع فناوری باز دارنده اشاره دارد. بیشتر بطری های ضد یخ غیر آلی هستند و به رنگ سبز هستندو دارای باز دارنده های زنگ زدگی و محافظ برای جلوگیری از خوردگی اجزاء در سیستم خنک کننده هستند. سپس، در دهه 1990 میلادی جنرال موتورز پیشگام ضد یخ آلی شد که برای خودرو های جدی دتر با رادیاتور آلومینیومی به جای مس و برنج قدیمی طراحی شد.

رنگ مایع خنک کننده ارگانیک در ضد یخ بسته به نوع خودروی شما و این که ساخت چه کشوری است، می تواند نارنجی یا قرمز یا آبی باشد. نوع ضد یخ مورد استفاده در خودرو های مدرن به طور کلی ترکیبی از این دو است که به عنوان فناوری اسید آلی با فسفات ها شناخته می شود که محافظت بهتری از اجزای آلومینیومی ارائه می دهد.

آیا مهم است که از چه رنگ ضد یخ استفاده کنیم؟

آیا مهم است که از چه رنگ ضد یخ استفاده کنیم؟

آیا می توانم انواع ضد یخ را مخلوط کرد؟

خیر. مخلوط کردن دو نوع ضد یخ مختلف می تواند به سیستم خنک کننده موتور شما آسیب برساند. مخلوط کردن دو نوع خنک کننده ناسازگار معمولاً باعث ژل شدن آن ها در سیستم خنک کننده می شود. بهترین راه برای تشخیص این که به کدام یک نیاز دارید این است که به دفترچه راهنمای مالک خود نگاه کنید.

هم چنین باید نسبت بهینه ترکیب آب به ضد یخ را پیشنهاد کنید زیرا گاهی اوقات این نسبت 50:50 یا 60:40 توصیه می شود. نمی ‌توانید از مخلوط ‌های ضد یخ جدید تر در خودرو های قدیمی ‌تر و بالعکس استفاده کنید بنابراین، کتابچه راهنمای خود را بررسی کنید یا از فروشنده بپرسید.

نحوه شارژ ضد یخ

مخزن ضد یخ وسیله نقلیه شما باید به راحتی با درب رنگی آن که اغلب دارای یک علامت هشدار بر روی درپوش است شناسایی شود تا خطر بازکردن درپوش در هنگام روشن یا داغ بودن موتور را برجسته کند.  هنگام شارژ ضدیخ در خودرو خود بررسی کنید که نوع ضد یخ برای وسیله نقلیه شما مناسب است یا خیر، از خنک بودن موتور ماشین خود اطمینان حاصل کنید.

خطوط حداقل و حداکثر را بررسی کنید. از پارچه یا دستکش محافظ برای برداشتن درپوش مخزن استفاده کنید. به کتابچه راهنمای ماشین خود توجه کنید. از پر کردن بیش از حد مخزن موتور خود خودداری کنید. زیرا ممکن است منجر به آسیب شود.

نحوه شارژ ضد یخ

نحوه شارژ ضد یخ

مزایای استفاده از ضد یخ

به دلیل شباهت ساختاری آن به آب، اتیلن گلیکول با این ماده قابل اختلاط است. ضد یخ و خنک کننده تنها چند کاربرد صنعتی و تجاری برای اتیلن گلیکول شیمیایی هستند. به دلیل انجماد کم و نقطه جوش بالا، جزء بسیار خوبی است که در صنعت تولید استفاده می شود. از دیگر مزایای استفاده از ضدیخ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یک حلال ارزان و محلول است.
 • یک ماده بادوام است.
 • می تواند گرما را خیلی سریع منتقل کند.
 • از تشکیل پوسته ها جلوگیری می کند.
 • از فرسایش جلوگیری می کند.
مزایای استفاده از ضد یخ

مزایای استفاده از ضد یخ

معایب استفاده از ضد یخ

استفاده از ضد یخ در کنار مزایا و کاربرد های گسترده، همراه با معایبی عرضه می شوند. معایب استفاده از ضد یخ عبارتند از:

 • بسیار قابل اشتعال است.
 • ایجاد نشت ضد یخ که به طور بالقوه می تواند منجر به احتراق در خودرو شود.
 • به سرعت آب را جذب می کند و به سختی دیده می شود.
 • در صورت دفع نادرست ممکن است باعث آسیب زیست محیطی شود.
 • زباله های صنعتی ممکن است وارد آبراه ها شده و جانداران دریایی را از بین ببرند.
 • قرار گرفتن در دسترس کودکان و حیوانات اهلی مضر است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از ضد یخ

ضد یخ یک عامل تلخ به آن اضافه شده است تا از مصرف آن توسط افراد و حیوانات جلوگیری کند. کودکان و حیوانات به سمت آن ها کشیده می شوند. خود بخار منتشر شده از این مواد نیز می توانند باعث ایجاد احساس سبکی در شما شوند. زیرا اتیلن گلیکول می تواند با جذب از طریق پوست به اندام های داخلی آسیب برساند، شما باید هنگام استفاده از ضد یخ ها نکات ایمنی را رعایت کنید.

این مقاله نیز برایتان مفید خواهد بود : فرق بین باتری اتمی و باتری اسیدی خودرو

دست کش بپوشید. اطمینان حاصل کنید که ضد یخ در مکانی امن نگهداری می شود. هرگونه ریزش باید فوراً تمیز شود و به درستی پاک شود. در حال حاضر نوع جدیدی از ضد یخ حاوی پروپیلن گلیکول در بازار موجود است  که نسبت به اتیلن گلیکول، کمتر سمی است.

نکات ایمنی هنگام استفاده از ضد یخ

نکات ایمنی هنگام استفاده از ضد یخ

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *