علت کار نکردن پمپ کندانس کولر گازی


دسته بندی: مقالات نصب و تعمیرات کولر گازی | انتشار: 11 ماه قبل | اشتراک گذاری:

پمپ کندانس پمپ کوچکی است که برای پمپاژ کردن آب از نقطه ­ی مرکزی یک مجموعه به طرف نقاطی خاص همچون یک سینک یا محل تخلیه ­ی زمینی طراحی شده است. در کولر گازی وظیفه­ ی پمپ کندانس تخلیه­ ی آب جمع شده در داخل سیستم است. با بالا رفتن سطح آب شناور هم بالا می­رود و زمانی که میزان آب جمع شده به حد خاصی می­رسد شناور با سوئیچ شناور برخورد می­کند. سپس سوئیچ شناور پمپ کندانس را فعال می­کند تا آب را از داخل سیستم به بیرون از خانه هدایت کند. در این مطلب علت کار نکردن پمپ کندانس کولر گازی را بررسی می کنیم.

این اتفاق­ ها زمانی رخ می­دهد که پمپ کندانس شما به صورت عادی کار می­کند اما عواملی وجود دارند که می­توانند عملکرد آن را تحت تأثیر قرار دهند.

به مرور زمان ممکن است شناور و اجزای آن رسوب بگیرند و این امر احتمالاً مانع از فعال کردن سوئیچ شناور برای تخلیه­ ی آب جمع شده می­شود.

همچنین، شناور و اجزای آن در معرض پوسیدگی قرار دارند که این هم می­تواند موجب عملکرد نادرست پمپ کندانس شود. علاوه بر این پمپ کندانس دارای یک موتور است که با استفاده ­ی مداوم امکان فرسودگی اش وجود دارد.

چرا پمپ کندانس کولر گازی کار نمی­کند؟

 1. بررسی کنید که آیا پمپ کندانس برق دریافت می­کند؟

در بعضی مواقع کار نکردن پمپ کندانس صرفاً به این خاطر است که به صورت تصادفی برق قطع شده است یا فیوز پریده است. مطمئن شوید که سیم برق پمپ به پریز متصل است. اگر پمپ شما دارای سیم کشی و کلید قابل دسترسی است مطمئن شوید که کلید روی حالت ON قرار دارد.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات کولر گازی به صورت کاملا عملی و در کارگاه های تخصصی مجتمع آموزش برق برگزار می شود.

 1.  آرام روی میکروسوئیچ ضربه بزنید.

اگر پمپ برق دریافت می­کند و آب از بالای مخزن جریان پیدا می­کند، احتمالاً میکروسوئیچ شناور اصلی یا موتور پمپ خراب شده است. با انتهای پلاستیکی یک پیچ گوشتی آرام روی میکروسوئیچ شناور اصلی ضربه بزنید و ببینید که پمپ کندانس دوباره شروع به کار می­کند؟

در بسیاری از مواقع میکروسوئیچ­ها پس از  از کار افتادن با یک ضربه­ی آرام دوباره شروع به کار می­کنند. به یاد داشته باشید که بعضی از اتصالات اطراف این محل دارای ولتاژهای بالا هستند بنابراین مراقب باشید که به هیچ یک از اتصالات دست نزنید.

 1. شناور را بررسی کنید.

همچنین، گاهی اوقات شناور در اثر تجمع خزه و رسوبات متوقف می­شود. زمانی که این اتفاق می­افتد ممکن است پمپ کندانس خاموش شود.

اگر شناور گیر کرده یا متوقف شده است آرام روی آن ضربه بزنید تا دوباره به شکل شناور دربیاید. به موقعیت شناور دقت کنید. اگر شناور ترک خورده یا آسیب دیده است نیاز به تعویض دارد.

 1. آب مخزن را خالی کنید.

اگر پمپ کندانس شما یک سوئیچ ایمنی دارد و سیستم تهویه ­ی مطبوع شما از کار افتاده است بهتر است آب داخل مخزن پمپ را تخلیه کنید.

این یک راه حل موقت است که به شما کمک می­کند تا قبل از تعویض کردن پمپ کندانس سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید و کمی زمان بخرید.

 1. بررسی کنید که انسداد وجود نداشته باشد.

شلنگ تخلیه را پیدا کنید و یک فنجان زیر آن بگذارید. سپس داخل یکی از حفره­ های بالای پمپ کندانس یک فنجان آب بریزید و ببینید که دستگاه کار می­کند یا نه.

هیچ گاه بدون وجود آب در داخل مخزن، پمپ کندانس را راه اندازی نکنید زیرا این کار موجب آسیب رساندن به پمپ می­شود.

اگر آب از داخل شلنگ تخلیه بیرون آمد متوجه می­شوید که شلنگ تخلیه مسدود نیست. اگر آب از شلنگ تخلیه بیرون نیامد به احتمال زیاد یک گرفتگی در مسیر آن وجود دارد.

همچنین این احتمال وجود دارد که پروانه و شیر کثیف باشند یا خراب شده باشند و نیاز به تمیز کردن یا تعویض داشته باشند.

 1. شیر پمپ کندانس را تمیز کنید

به مرور زمان ممکن است جلبک و رسوبات در داخل پمپ کندانس جمع شوند و در داخل پمپ به خصوص در قسمت شیر آن انسداد ایجاد کنند.

تمیز کردن شیر کار نسبتاً آسانی است. همه­ی کاری که باید بکنید این است که شیر را جدا کرده و بیرون بیاورید، آن را خوب تمیز کنید و دوباره آن را سر جای خود قرار دهید. این کار باعث به جریان درآمدن مجدد آب می­شود.

 1. پمپ کندانس را تمیز کنید

گاهی اوقات فقط لازم است که شیر پمپ کندانس تمیز شود اما گاهی هم لازم است که کل پمپ کندانس تمیز شود. چون پمپ کندانس دائماً در حال پمپاژ کردن آب است مستعد تجمع رسوبات و جلبک است. این ذرات پمپ کندانس و اجزای آن را مسدود می­کنند و همین منجر به ایجاد اختلال در عملکرد پمپ می­شود.

اگر مدت زیادی است که پم کندانس را تمیز نکرده اید به شما پیشنهاد می­کنیم که همین حالا این کار را انجام دهید. برای تمیز کردن پمپ کندانس باید هم برق پمپ و هم برق کولر گازی را قطع کنید.

پس از قطع کردن برق، با استفاده از مایع ظرف شویی و آب گرم پمپ کندانس را کاملاً بشویید. پوشش بیرونی پمپ را جا کنید و آب داخل پمپ و مخزن آب را تخلیه کنید.

منبعدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس