تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

چگونه ماشین ظرفشویی را در منزل تعمیر کنیم؟

چگونه ماشین ظرفشویی را در منزل تعمیر کنیم؟


توسعه زندگی ماشینی در جامعه اثرات منفی و مثبتی را بر زندگی ما گذاشته است. از جمله مزایای آن می توان به افزایش سرعت انجام کارها و داشتن وقت مفید بیشتر برای رسیدگی به سایر امور و از اثرات منفی آن می توا به تنبل شده افراد اشاره کرد. ماشین ظرفشویی نمونه از توسعه تکنولوژی در آشپزخانه می باشد که با وجود آن دیگر نیازی به شستن حجم زیادی از ظروف کثیف در سینک ظرفشویی و با استفاده از دست نمی باشد. ماشین ظرفشویی قادر است مقدار زیادی از ظروف شسته نشده تا مدت زمان کوتاهی شسته، آبکشی کرده و خشک نماید و ما تنها به جمع کردن این ظروف از داخل دستگاه و قرار دادن آنها در قفسه کابینت می پردازیم.

ساختار ماشین ظرفشویی به گونه ای است که امکان بروز خرابی های مختلفی در آن وجود داشته و تعمیر آن نیاز به داشتن اطلاعات کافی در این زمینه می باشد. در این مقاله به این که چگونه ماشین ظرفشویی را در منزل تعمیر کنیم به صورت کامل پرداخته شده است.

قطعات و اجزای به کار رفته در ماشین ظرفشویی

آیا شما قادر عیب یابی ماشین ظرفشویی خود می باشید؟ آیا با قطعات و اجزای مختلفی که در ماشین ظرفشویی به کار رفته است آشنا هستید؟ در این بخش قصد داریم تا شما را با انواع قطعه های به کار رفته در ماشین ظرفشویی آشنا سازیم تا با عملکرد آنها آشنا گشته و در صورتی که مشکلی در دستگاه به وجود بیاید قادر به عیب یابی ماشین ظرفشویی خود در منزل باشید.

ماشین های ظرفشویی از قطعات و اجزای مختلفی تشکیل شده اند که عملکرد این اجزا در کنار هم منجر به کار کردن دستگاه می گردد. در صورتی که هر یک از این قطعات به دلایل مختلفی خراب شده و دچار مشکل شود عملکرد دستگاه با اختلال مواجه شده و نیازمند تعمیر می باشد. در ذیل به تعدادی از قطعات مهم به کار رفته در ماشین های ظرفشویی اشاره شده است:

  • برد الکترونیکی دستگاه: وسایل الکترونیکی مختلف دارای قطعه ای به نام برد می باشند که مانند مغز دستگاه عمل کرده و خرابی آن می تواند سبب مختل شدن عملکرد دستگاه گردد. برد الکترونیکی قطعه ای مهم در ماشین ظرفشویی می باشد و این قطعه است که مرکز کنترل دستگاه بوده و فرمان های لازم را به سایر اجزا می دهد. در صورتی که برد ماشین ظرفشویی بسوزد هزینه بالایی جهت تعویض آن مورد نیاز می باشد.
  • شیر برقی: برای این که ماشین ظرفشویی کار کند باید آب تمیز وارد دستگاه شده و به شست و شوی ظروف بپردازد. شیر الکتریکی که خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است وظیفه دارد تا کنترل مقدار آب ورودی به دستگاه را بر عهده بگیرد.
  • هیدروستات: این قطعه موظف است تا از نشتی و خروج آب از دستگاه جلوگیری کرده و سطح لازم آب را در ماشین ظرفشویی کنترل نماید. به طور کلی در هر ماشین ظرفشویی دو عدد هیدروستات به کار رفته است که در کنار هم قرار گرفته اند.
  • میکروسوئیچ: میکروسوئیچ نیز نقشی کلیدی در ماشین ظرفشویی بر عهده داشته و در قسمت پایینی و کف دستگاه تعبیه شده است.
  • موتور شست و شو: محلول شست و شویی که در ماشین ظرفشویی ریخته می شود توسط موتور شست و شو با فشار زیاد به سمت ظروف اسپری نماید و در صورت خرابی این قطعه ممکن است ظروف به درستی شسته نشوند و لکه های چربی بر روی آنها باقی بماند.

فیلتر، غلتک قفسه، سنسور دما، المنت کف، پمپ تخلیه، مخزن مایع ماشین ظرفشویی و … از دیگر قطعات به کار رفته در ماشین ظرفشویی می باشند که خرابی هر یک منجر به مشکلی خاص در دستگاه می گردد.

 

تعمیر ماشین ظرفشویی

مشکلات متداول در ماشین های ظرفشویی

اگر شما هم کاربر ماشین ظرفشویی در هر برند و مدلی می باشید حتما بارها با مشکلات مختلفی که در این دستگاه به وجود می آید مواجه شده اید. بسیاری از این مشکلات با کمی دقت و توجه توسط خود فرد قابل برطرف شدن بوده و بسیاری دیگر حتما نیازمند حضور تعمیرکار می باشند. از جمله مهم ترین این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم آبگیری ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات ممکن است پس از روشن کردن ماشین ظرفشویی مشاهده کرده باشید که دستگاه موفق به آبگیری نشده و در نتیجه پروسه شست و شو آغاز نخواهد شد. این مشکل به دلایل مختلفی مانند اتصالات نادرست شیر ورودی آب، خراب بودن شیر برقی دستگاه و یا شناور آن، خراب بودن سوییچ قفل درب دستگاه و یا خرابی تایمر یا برد الکترونیکی دستگاه باشد که راه حل های مختلفی برای رفع آن وجود دارد.

عدم شست و شوی تمیز ظرف ها

ممکن است دلیل عدم تمیز شسته شدن ظرف ها استفاده از پودر شست و شوی نامناسب باشد و یا مشکلی در محفظه جاپودری وجود داشته باشد. مسدود بودن بازوی آب پاش، انسداد فیلتر تخلیه، خراب بودن المنت گرمایی یا ترموستات، انسداد در شیر ورودی و فیلتر و غیره می توانند دلایلی برای وجود  این مشکل باشند. راهکارهایی مانند تعویض ترموستات یا المنت، بررسی پمپ تخلیه، رفع انسداد فیلتر تخلیه، تعویض یا تعمیر فیلتر و رفع انسداد شیر ورودی آب توسط تعمیرکار می توانند در رفع این مشکل موثر باشند.

عدم خشک کردن ظروف

خراب بودن دریچه ها، خراب بودن ترموستات، خراب بودن المنت، تنظیمات اشتباه برنامه شستشو، کم بودن یا خالی بودن مایع جلا دهنده و چینش نادرست ظروف می توانند دلایلی برای وجود این مشکل باشند که به راحتی و توسط تعمیرکار یا خود فرد قابل برطرف شدن می باشند.

وجود سر و صدا در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی هم مانند ماشین لباسشویی ممکن است در حین کار کردن سر و صداهایی را ایجاد کرده و منجر به آزره کردن اطرافیان گردد. این مشکل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که بسیاری از آنها به راحتی برطرف می گردند. خراب بودن پمپ ماشین ظرفشویی، خراب شدن بازوهای اسپری آب و آبپاش های ماشین ظرفشویی و یا چینش نادرست ظرف می توانند سبب بروز این مشکل گردند.

علاوه بر موارد گفته شده که از جمله مشکلات رایج در ماشین های ظرفشویی بود مشکلات و خرابی های دیگری مانند خاموش نشدن دستگاه، خرابی تایمر، نشت آب از درب ماشین ظرفشویی، وجود بوی بد در ظروف شسته شده، عدم تخلیه آب کثیف موجود در دستگاه، روشن شدن بی دلیل چراغ نمک، جمع شدن کف در ماشین ظرفشویی و … ممکن است در دستگاه شما به وجود آید که هر یک دارای راه حلی بوده و باید توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرند.

نحوه تعمیر ماشین ظرفشویی در منزل

با وجود این که ساختار ماشین ظرفشویی بسیار پیچیده بوده و نباید در صورت بروز مشکل هیچ گونه اقدام خودسرانه ای انجام داد، اما در بسیاری از مواقع این مشکلات به دلایل اشتباهات انسانی رخ داده اند و قابل برطرف شدن توسط خود فرد می باشند. نیازی نیست تا در برخی موارد کوچک هزینه ای را به تعمیرکار ماشین ظرفشویی داد در صورتی که می توان این موارد را به راحتی و با کمی دقت برطرف نمود.

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما روشن نمی شود پیش از انجام هرگونه اقدامی لازم است تا پریز برق مربوطه را بررسی کرده و از سالم بودن پریز و همچنین دوشاخه دستگاه اطمینان حاصل کنید. چرا که گاهی عدم روشن به علت نرسیدن برق به ماشین ظرفشویی می باشد که با بررسی جزئی قابل برطرف شدن می باشد. اما در صورتی که پس از اطمینان از اتصال برق هنوز دستگاه روشن نمی شد نیاز به حضور تعمیرکار خواهد بود و تعمیر آن از عهده خود فرد خارج است.

اگر ماشین ظرفشویی شما کار نمی کند در ابتدا باید از بسته بودن درب دستگاه خود اطمینان حاصل کرده و اگر پس از بستن درب مشکل رفع نشد نیاز است تا تعمیرکار به بررسی دقیق مشکل بپردازد.

اگر آب به داخل دستگاه وارد نمی شود نیاز است تا دریچه ورودی آب را با دقت بررسی کرده و مطمئن شوید که آب از این دریچه عبور می کند. اگر این دریچه بسته باشد باید آن را در جهت عقربه های ساعت چرخاند تا مسیر آب باز شده و وارد دستگاه گردد. در صورتی که مشکل از دریچه نبود نیاز است تا شناور آب دستگاه مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار نیاز است تا درب شناور را باز کرده و آن را تکان دهید. با تکان دادن شناور می توانید بفهمید که آب به اندازه کافی در دستگاه وجود دارد یا خیر و اگر آبی مشاهده نشد احتمالا مشکل از لوله کشی می باشد که متخصص مربوطه باید برای تعمیر آن اقدام نماید.

در صورتی که درب ماشین ظرفشویی شما نشتی دارید باید واشر دور درب را بررسی کرده و در صورتی که پارگی یا ترکی در آن مشاهده کردید هر چه سریعتر آن را تعویض نمایید. البته دلیل دیگری که برای نشت آب از درب وجود دارد قرار دادن حجم زیادی از ظروف در دستگاه و چینش نامناسب آنها می باشد که با برداشتن مقداری از این ظروف و قرار دادن آنها در جای مناسب می توان این مشکل را به راحتی برطرف نمود.

اگر بیش از حد از مایع شوینده استفاده کنید ممکن است آب از قسمت زیرین دستگاه نشت کرده و شما را نگران نماید که ممکن است این مشکل با استفاده از میزان مناسب از مواد شوینده برطرف گردد.

وجود بوی بد در دستگاه نیز می تواند به دلیل باقی ماندن مواد غذایی در ماشین ظرفشویی باشد که با تمیز کردن و نظافت دائمی دستگاه می توان این مشکل را رفع کرد.

اگر ماشین ظرفشویی شما قادر به تخلیه آب دستگاه نمی باشد می توانید با برداشتن فیلتر دستگاه و تمیز کردن زیر آن با استفاده از یک مسواک مسیر را باز کرده تا آب تخلیه شود. علاوه بر آن تمیز کردن بازوی اسپری آب نیز می تواند در رفع این مشکل موثر باشد که به راحتی و توسط خود فرد قابل اجرا می باشد. به طور کلی چینش ظروف در ماشین ظرفشویی اهمیت بسیاری داشته و در صورتی که این کار به درستی انجام نگیرد امکان بروز مشکلات مختلفی مانند عدم شست و شو و آبکشی درست، سر و صدای زیاد و … در دستگاه وجود خواهد داشت.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های فنی مانند: آموزش تعمیرات موبایل ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش تعمیرات برد الکترونیکی ، آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات یخچال ، آموزش تعمیرات لباسشویی ، آموزش تعمیرات ظرفشویی ، آموزش PLC و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *