Search
Generic filters
ایسیو چیست و علائم خرابی آن

ایسیو چیست و علائم خرابی آن


ایسیو چیست و علائم خرابی آن : تکامل فناوری در طول سال ‌ها به شرکت ‌ها این امکان را داده است تا با تقاضای مصرف‌کنندگان برای محصولات پیشرفته ‌تر همراه شوند و به چیزی که ما اکنون به عنوان وسیله نقلیه مدرن امروزی می‌شناسیم، برسند. تمام خودروهای مدرن مجهز به یک سری واحدهای کنترل موتور هستند که برای بهینه سازی عملکرد خودرو و مصرف سوخت شما طراحی شده اند. دوره تخصیی آموزش تعمیرات ایسیو مجتمع آموزشی برق با 30% تخفیف دوره

آموزش تعمیرات ایسیو

تنها در چند دهه گذشته است که مهندسان راه‌ های جدیدی را برای تطبیق ترجیحات ما برای وسایل نقلیه با قدرت و سرعت و در عین حال سازگار با محیط‌زیست و مقرون به صرفه ابداع کرده‌اند.

ویدئوی ایسیو چیست و علائم خرابی آن

شرکت‌ها برای کنترل جنبه ‌های مختلف خودرو و نواحی که زمانی به‌صورت دستی کنترل می ‌شدند، اکنون به وسیله رایانه ‌های پیچیده مدیریت می ‌شوند، و به بیان دیگر، بیشتر به الکترونیک وابسته می‌ شوند. از بین تمام رایانه ها و ماژول های موجود در وسیله نقلیه شما، واحد کنترل موتور خودرو یا ایسیو مهم ترین آن ها است.

ایسیو و علائم خرابی آن

ایسیو چیست؟

ایسیو واحد کنترل موتور وسیله نقلیه شما است. همچنین اغلب به عنوان  PCM  (ماژول کنترل نیرومحرکه) یا  ECM ( ماژول کنترل موتور) نامیده می شود. این ماژول الکترونیکی یک کامپیوتر داخلی است که وسیله نقلیه شما برای مدیریت انواع سیستم ها و عملکردهای خود، به آن وابسته است. در واقع به عنوان مغز وسیله نقلیه عمل می کند. موتور و پیشرانه بیشتر به ECU وابسته هستند.ایسیو چیست؟

ECU از طریق مجموعه ‌ای از سنسورهای الکترونیکی، تراشه ‌ها و اجزای داخل خودرو، می‌تواند بازخورد داده ‌ها را به موتور منتقل کند. ماهیت این بازخورد تعیین می کند که موتور در مرحله بعدی کدام عملکرد را انجام خواهد داد. این امر کمک زیادی به محاسبه مقدار مناسب هوا و سوخت مورد نیاز برای فرآیند احتراق داخلی می کند. به این ترتیب می توان به راندمان سوخت بهتری دست یافت.

ایسیو چگونه کار می کند؟

واحد کنترل موتور شما یک سیستم کامپیوتری است که از طریق شبکه ای از حسگرها کار می کند. این سنسورها بر مصرف سوخت و همچنین آلاینده ها، تزریق سوخت و بسیاری از جنبه های دیگر نحوه عملکرد موتور شما نظارت می کنند. به عنوان مثال، با استفاده از یک سنسور موقعیت میل لنگ، می تواند موقعیت پیستون ها را در موتور شما به طور دقیق اندازه گیری کند تا سوخت و اکسیژن در زمان مناسب اضافه شود.

سپس اطمینان حاصل می کند که جرقه در زمان مناسب خاموش می شود. ایسیو برای همه این سنسورها یکپارچه است تا دقیقاً در یک راستا قرار گیرند تا ایسیو بتواند به درستی کار کند. همانطور که در ابتدا گفته شد، اگر ECU ماشین شما نیز مسئول عملکرد پیشرانه باشد، به آن ماژول کنترل نیرو یا  PCM می گویند.

هنگامی که واحد کنترل موتور شما به درستی کار می کند، می تواند اطمینان حاصل کند که هر عملکرد موتور شما همانطور که قرار است کار می کند. هنگامی که مشکلی پیش بیاید، سیستمی است که چراغ چک موتور را روشن می کند که مطابق با مشکل است. وقتی به مکانیکی مراجعه می‌کنید تا به شما در تشخیص هر گونه مشکلی در خودرویتان کمک کند، آن‌ ها از یک ابزار عیب ‌یابی داخلی استفاده می‌کنند که به ایسیو متصل می‌شود تا تصویر واضح‌ تری از خرابی خودرو دریافت کند. می توانید آن را چیزی شبیه به سیستم عصبی کل وسیله نقلیه خود در نظر بگیرید.

علائم ایسیو معیوب خودرو

یک ایسیو خراب می تواند مشکلات زیادی را برای ماشین شما ایجاد کند. برخی از آن ها می توانند مزاحمت های خفیفی باشند، در حالی که اگر مشکل به اندازه کافی بد باشد، می توانید ماشین خود را کاملاً غیرقابل رانندگی کنید. همیشه بهترین کار این است که ماهیت مشکل را در زمانی که ایسیو شما خراب است، دریابید تا مطمئن شوید که می توانید به استفاده از ماشین خود ادامه دهید. چیزهای زیادی وجود دارد که باید مراقب آن ها باشید تا به شما کمک کند بفهمید که آیا واحد کنترل موتور خودرو شما خراب است یا خیر.

بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد. مشکلات زیادی می تواند باعث روشن شدن چراغ چک موتور شود، اما یک ایسیو معیوب تقریباً همیشه این چراغ هشدار را خاموش می کند. متأسفانه، از آنجایی که دلایل بالقوه زیادی برای روشن شدن چراغ چک موتور وجود دارد، پس از باز شدن آن باید به مکانیک مراجعه کنید تا مشکل را به طور کامل تشخیص دهد تا بفهمد آیا در واقع مشکل ایسو شماست یا خیر.علائم ایسیو معیوب خودرو

اگر چراغ چک موتور شما روشن است و هر کاری که انجام می دهید روشن می ماند، این نشانه خوبی است که واحد کنترل موتور شما خراب است. اگر مشکل دیگری بود، به احتمال زیاد چراغ در نقطه ای خاموش می شد.

مصرف سوخت ضعیف. اگر متوجه شدید که خودروی شما بدون هیچ دلیلی مشکل دارد و مصرف سوخت شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، ممکن است ایسیو دیگر قادر به نگهداری صحیح سیستم سوخت خود نباشید و نتیجه آن افت و راندمان باشد.مصرف سوخت ضعیف

موتور خاموش می شود. واحد کنترل موتور وظیفه حفظ زمان بندی موتور شما را بر عهده دارد. اگر شروع به عملکرد کند، زمان‌ بندی می ‌تواند به طور بالقوه خاموش شود و موتور شما در لحظه اشتباه شلیک می‌ کند. این باعث کاهش شدید عملکرد و همچنین صداهایی می شود که به سختی از دست می دهید.

یکی از عملکردهای واحد کنترل موتور شما زمان بندی جرقه است. روشی که موتور شما جرقه می زند و مخلوط سوخت / اکسیژن را به کار می اندازد، معمولاً دقیق ترین سیستم زمان بندی شده در کل ماشین شما است. اگر این ناهماهنگی پیدا کرد، می توانید انتظار اشتباهات جدی و بالقوه مخرب موتور را داشته باشید.

توقف موتور. اگر متوجه می ‌شوید که موتور به طور متناوب متوقف می‌شود، چه در حین استارت زدن خودرو یا حتی زمانی که در پشت چراغ‌ های قرمز بیکار هستید، این نشانه بالقوه یک ایسیو معیوب است.

ماشین شما روشن نمی شود. اگر ماشین اصلاً روشن نشود، ممکن است ایسیو شما از کار افتاده باشد. اگر ایسیو اصلاً کار نمی کند، مدیریت موتور شما کاملاً آفلاین است و ماشین دیگر برای شما کار نخواهد کرد.

آب گرفتگی موتور. در موارد نادر، اگر ماشین خود را تقریباً در آب غوطه‌ور کنید، برای مثال اگر معمولاً بخواهید از جاده‌ای که سیل‌زده است عبور کنید، این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه شوید که همه چیز متوقف شده است زیرا موتور شما آب گرفته است. اگر این اتفاق افتاد، خبر بدی برای ایسیو شما به همراه دارد. اگر واحد کنترل موتور شما توسط آب پر شده باشد، احتمالاً در این مرحله کاملاً سوخته است و باید تعویض شود. این یک مشکل نادر است، اما زمانی که موتور آن ها دچار آسیب جدی آب می شود، همه به آن فکر نمی کنند.

اگر هر یک از این مشکلات را تجربه کردید، بهتر است برای تشخیص مشکل به مکانیک مراجعه کنید. شما مطلقا نمی توانید ماشینی را با ایسیو معیوب رانندگی کنید. در حالی که ممکن است برای مدتی کاربردی باشد، احتمال شکست فاجعه بار وجود دارد. اگر ایسیو به طور کامل خراب شود، ماشین شما قابل رانندگی نیست.

علائم خرابی ایسیو که کمتر رایج هستند

  • داشبورد شما ذهن خودش را دارد. هنگامی که ماشین خود را روشن می کنید، نمادها و اعداد را به طور تصادفی نشان می دهد، که به عنوان چراغ نشانگر خرابی (MIL) شناخته می شود.
  • شما بیشتر از حد معمول با توقف موتور یا حوادث نادرست مواجه می شوید. هنگامی که این اتفاق می افتد، موتور شما ممکن است سوخت کافی برای ادامه کار را نداشته باشد.
  • در حالی که در دورهای کم در دقیقه یا بدون حرکت به جلو در جای خود حرکت می‌کنید، بدون هیچ دلیل مشخصی، سرعت آرام و بی‌حرکت شما کند و خشن است. اگر سیستم کنترل به دلیل مشکل ایسیو به درستی کار نکند، ممکن است این اتفاق بیفتد.
  • چراغ چک موتور روشن است اما هیچ علامت دیگری به جز روشن بودن آن وجود ندارد. این همان چیزی است که به عنوان چراغ فانتوم شناخته می شود و می تواند نشانه ای از مشکل در ایسو یا سیستم OBD-II باشد.

شما با مشکلات الکتریکی مانند چراغ ‌های جلو، چراغ‌ های راهنما، برف‌کن‌ ها مواجه می شوید که بدون دلیل کار نمی‌کنند، در حالی که قبلاً خوب بودند. هنگامی که این اتفاق می افتد ممکن است در دسته سیمی که به  ECM ماشین شما متصل می شود مشکلی وجود داشته باشد که باید توسط مکانیک حرفه ای بررسی شود.

مشکلات رایج ایسیو

ECU، تقریباً هر سیستم و عملکرد مهم در وسیله نقلیه شما را تنظیم می کند. اگر قرار باشد ECU خرابی داشته باشید، بسیاری از علائم قابل توجه خود را نشان خواهند داد. طولی نمی کشد تا متوجه شوید که ECU مسئول این مشکلات بوده است.

با این حال، چیزی که ممکن است در مورد آن تعجب کنید این است که چرا ECU در وهله اول خراب شده است. دلایل داخلی زیادی وجود دارد که می تواند به این امر کمک کند. در زیر 5 علت اصلی خرابی ECU وجود دارد. به محض اینکه متوجه مشکلی در ECU شدید، آنها را بررسی کنید.

1. باطری خراب

باتری های خودرو دارای سلول های الکترونیکی هستند که برای کارکرد ECU نیاز به عملکرد دارند. اگر هر یک از سلول های باتری ماشین شما خراب شده باشد، ECU شما به زودی از کار می افتد. هنگامی که تمام سلول ها خراب باشند، باتری مرده در نظر گرفته می شود و کل وسیله نقلیه شما نمی تواند کار کند. شما حتی نمی توانید وسیله نقلیه خود را روشن کنید و موتور را روشن کنید. بنابراین، مراقب علائم هشدار دهنده اولیه خرابی ECU باشید و بلافاصله باتری خود را بررسی کنید.باطری خراب

2. خوردگی

در اطراف ECU درزگیر وجود دارد که قرار است از ورود رطوبت به داخل جلوگیری کند. با این حال، پس از چند سال، این درزگیرها تمایل به فرسوده شدن دارند. اگر کاسه نمدها بیش از حد فرسوده شوند، رطوبت راحتتر از آن ها عبور کرده و وارد ECU می شود. وجود رطوبت در ECU چیز بدی است زیرا خوردگی روی اجزای آن ایجاد می شود. اگر خوردگی به سرعت تمیز نشود، باعث آسیب دیدن این قطعات می شود. و در نتیجه ECU دچار مشکل می شود.

خوردگی

3. ولتاژ پایین

انتظار می رود که ECU متوسط ​​حداقل 9 ولت داشته باشد اما ترجیحاً 12 ولت باشد. به طور کلی، سیم کشی ای وجود دارد که به مهار ECU می رود و می توانید مقدار ولتاژ را بررسی کنید.

 تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ولت متر را به آن وصل کنید. این دستگاه قادر به تشخیص میزان ولتاژی است که از طریق ECU عبور می کند. اگر ولتاژ 6 یا کمتر باشد، احتمالاً این وضعیت باعث مشکلات ECU شما می شود.ولتاژ پایین

4. جامپ استارت بد

هر زمان که یک جامپ روی باتری شما انجام می شود، باید مطمئن شوید که کابل های جامپر به درستی وصل شده اند. اگر سعی کنید وسیله نقلیه خود را با کابل ‌هایی که به صورت نادرست وصل شده اند، از طریق جامپ روشن کنید، ممکن است ECU شما را کوتاه کند و باعث افزایش سریع آن شود. برای این کار باید ECU را تعمیر و یا حتی تعویض کنید. این می تواند در نهایت هزینه بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد.

جامپ استارت بد

5. استارتر خراب

بسیاری از وسایل نقلیه دارای استارت با سنسورهای خاص خود هستند. یکی از این سنسورها سنسور override است که میزان ولتاژ دریافتی ECU را مدیریت می کند. اگر این سنسور خراب شود، ECU مقدار ولتاژ صحیحی را دریافت نمی کند. سپس خراب می شود و باعث ایجاد مشکلات بیشتر در وسیله نقلیه شما می شود.

مشکل دیگری که ممکن است رخ دهد این است که موتور استارت خود را با استارتر جدیدی جایگزین کنید که با ECU وسیله نقلیه شما سازگار نیست. اطمینان حاصل کنید که هر استارتر جدیدی که خریداری می کنید دارای سنسورهای مناسب است که می تواند به درستی با ECU ارتباط برقرار کند.

استارتر خراب

برگزاری دوره های تخصصی مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش برق خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش جلوبندی سازی خودرو و … در مجتمع آموزشی برق بصورت کاملا عملی و زیر نظر اساتید برتر کشور. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های آموزشگاه تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.