هر چه در مورد ECU خودرو باید بدانید


دسته بندی: مقالات ایسیو خودرو | انتشار: 9 ماه قبل | اشتراک گذاری:

خودروهای انژکتوری دارای قطعه ای به نام ECU می باشند که این قطعه در اصطلاح کامپیوتر خودرو نامیده می شود و مانند مغز اتومبیل عمل می نماید. این قطعه الکترونیکی وظیفه دارد تا هماهنگی و کنترل نمودن قسمت های مختلف اتومبیل را انجام داده و باعث عملکرد سنسورهای مختلفی که در خودرو وجود دارد می گردد. با ورود خودروهای انژکتوری به بازار خودرو و به وجود آمدن آپشن های مختلف در این خودروها نیاز به وسیله ای که بتواند به کنترل کلی این قسمت ها بپردازد به شدت احساس می شد و در نهایت قطعه ای به نام ECU ابداع گردید. در این مطلب هر چه در مورد ECU خودرو باید بدانید از جمله معرفی قطعات ecu خودرو بیان شده است و می توان اطلاعات جامعی از نحوه کار کردن ECU، بخش های مختلف این قطعه و نکات مختلف دیگر در رابطه با این قطعه را به دست آورد.

معرفی ECU خودرو و نحوه عملکرد آن

پیشرفت تکنولوژی در صنایع خودروسازی باعث شده است تا ریز پردازنده ها و کنترلرهای جدیدی به سیستم خودروها افزوده شده که این اجزا نیازمند کنترل و هدایت می باشند. ECU که کوتاه شده عبارت Electronic Control Unit به معنای واحد کنترل الکترونیکی می باشد و به کنترل این ریز پردازنده ها در خودرو می پردازد.

ورودی ECU سنسورهای مختلفی می باشند که در خودرو وجود دارند و خروجی آن نیز دستورهای مختلفی است که به قسمت های مختلف خودرو صادر می شود.

ECU از سیستم کنترل حلقه بسته استفاده می نماید و به نظارت خروجی های سیستم برای کنترل کردن ورودی های سیستم مانند مصرف سوخت و دیگر موارد می پردازد. سنسورهای متفاوتی که در خودرو وجود دارند توسط قطعه ECU کنترل شده و به انجام عملکردهای خود می پردازند. سرعت ECU بسیار بالا بوده و در هر ثانیه میلیون ها پردازش را در خودرو انجام می دهد.معرفی ECU خودرو

اجزای مختلف ECU خودرو

ECU قطعه ای بسیار کوچک می باشد اما با این وجود از قطعات مختلفی تشکیل شده است که این اجزا به پردازنده ای که بر روی مدار چند لایه ای قرار گرفته اند کمک می کنند. یکی از این اجزای مهم در ECU مبدل های آنالوگ به دیجیتال می باشد که به بررسی برخی از سنسورهای خودرو مانند سنسور اکسیژن می پردازد و ولتاژ سنسور اکسیژن را تبدیل به یک عدد دیجیتال ده بیتی می نماید.

خروجی های دیجیتال H Level از دیگر اجزای ECU می باشد که در جرقه زنی شمع ها و باز و بسته شدن انژکتورها کمک می نماید. خروجی های دیجیتال مانند رله عمل کرده و نیروی ضعیفی را که پردازنده ارسال می نماید، ترانزیستور خروجی دیجیتال را تقویت خواهد کرد. بدین وسیله نیروی بیشتری به رله فن وارد شده و نیروی بالاتری به فن خودرو خواهد رسید.

با توجه به این که قطعه ECU قطعه ای دیجیتال می باشد نیازمند قطعه ای جهت تبدیل کردن اعداد دیجیتال به آنالوگ می باشد که این کار توسط قطعه ای به نام مبدل دیجیتال به آنالوگ انجام می گیرد و بر روی برخی از اجزای پیشرانه خودرو موثر خواهد بود.

جهت تنظیم کردن ورودی ها و خروجی ها قبل از خوانده شدن باید از کاندیشنر یا فرم دهنده استفاده نمود. سیگنال کاندیشنر باعث می شود تا سطح سیگنال های ورود و خروجی تنظیم گردد. چیپ های ارتباطی نیز از قطعات مهم در ECU می باشند که ارتباط میان ورودی ها و خروجی ها از طریق این قطعه برقرار می گردد.

انواع حافظه در ECU

قطعه ECU دارای دو نوع حافظه موقت و دائم می باشد که  حافظه موقت پس از قطع برق باطری از بین خواهد رفت. این حافظه از بین رفته قابل برگشت بوده و به عمل برگرداندن حافظه initialize گفته می شود. وظیفه حافظه موقت ECU شناسایی کردن استپ موتور و دنده ها می باشد. همچنین انجام محاسبات لحظه ای که تنظیمات لحظه ای را انجام می دهد بر عهده حافظه موقت می باشد. از حافظه موقت جهت نگهداری معایب موقت و دائمی سیستم انژکتور استفاده می شود.

حافظه دائم ECU با قطع برق باتری از بین نرفته و در صورتی که این حافظه دچار مشکل و خرابی گردد امکان برگرداندن حافظه آن وجود نخواهد داشت. در این حالت گفته می شود که ECU سوخته است. در این نوع حافظه ستوان ها و سطرهایی وجود دارد که تعداد آنها با تعداد سنسورهای خودرو برابر می باشد.

وظایف ECU در خودرو

قطعه ECU باعث می شود تا سرعت خودرو افزایش یافته و این به علت کنترل میزان تزریق سوخت می باشد که به افزایش هوا و در نهایت افزایش سرعت خودرو منجر می شود. این قطعه به کنترل کردن نسبت هوا به سوخت در خودرو نیز می پردازد.

ECU این کار را با استفاده از اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می کند انجام می دهد. زمانی که نسبت هوا به سوخت در خودرو تنظیم باشد، خودرو دارای بیشترین قدرت و مصرف بهینه خواهد بود. ECU همچنین باعث کنترل   idle speedنیز می گردد. برای کنترل نمودن دور موتور خودرو از سنسور میل لنگ استفاده می شود.

از دیگر وظایفی که ECU در خودرو بر عهده دارد شناسایی خطاهای مختلف اتومبیل می باشد و در این گونه مواقع چراغی که در پشت آمپر وجود دارد روشن شده و راننده از خطای خودرو آگاه می گردد. با متصل کردن دیاگ که در واقع همان اتصال کامپیوتر مخصوص به خودرو می باشد می توان به عیب یابی دقیق خودرو و برطرف نمودن مشکل آن پرداخت.

سنسورهای ECU خودرو

سنسورهای مختلفی در هر خودرو وجود دارد که وظیفه ECU دریافت اطلاعات از این سنسورها و صادر کردن پیام به قطعات مختلف و استفاده از این اطلاعات جهت کنترل نمودن بخش های مختلف خودرو می باشد. سنسورهای مختلف در خودرو عبارتند از سنسور دور موتور، سنسور اکسیژن، سنسور دمای آب، سنسور ضربه، سنسور TPS، سنسور فشار داخل MAP و سنسور دمای هوا.

سنسور دور موتور باعث تنظیم کردن دور آرام در موتور، تشخیص دور موتور خودرو و اعلام جرقه می شود و در صورتی که این سنسور دچار مشکل شود ماشین استارت می خورد اما روشن نخواهد شد. سنسور اکسیژن میزان اکسیژنی که در گازهای خارج شده از خودرو می باشد را سنجیده و آن را تبدیل به ولتاژ می نماید.  این سنسور در روی اگزوز خودرو و قبل از کاتالیست قرار گرفته است. در صورتی که این سنسور دچار مشکل شود باعث بالا رفتن مصرف سوخت می گردد.

سنسور دمای آب نیز باعث تنظیم زمان پاشش، انتقال دمای آب به پشت آمپر آب، فعال کردن فن سیستم خنک کننده، ایجاد حالت ساسات در حالت سرد بودن خودرو و … می گردد. در صورت خراب شدن این سنسور، خودرو در هوای سرد روشن نخواهد شد.سنسورهای ECU خودرو

سنسور MAF وظیفه دارد تا به محاسبه چگالی هوای دریافت شده می پردازد. خرابی این سنسور باعث عملکرد نادرست خودرو و یا متوقف شدن آن گردد. سنسور دمای هوا، دمای هوایی که وارد موتور می شود را بررسی می نماید و سنسور ضربه هم ضربه را تبدیل به برق نموده و در دو نوع دو سیم و سه سیم وجود دارد.

سنسورهای مختلف دیگری نیز در خودرو وجود دارند که هر یک به انجام وظیفه ای خاص در خودرو پرداخته و در صورت خرابی عملکرد خودرو را با مشکل مواجه می نمایند.

مشکلات مختلف در ECU

مشکلات و خرابی های مختلفی ممکن است در ECU  خودرو به وجود آید که شامل مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری می باشد. معمولا 90 درصد مشکلاتی که در ECU به وجود می آید نرم افزاری بوده و به راحتی قابل برطرف کردن می باشد.

مشکلات سخت افزاری به میزان کم بروز پیدا می کنند و در صورتی که درایو سنسورها دچار مشکل شود به راحتی می توان از از شکل ظاهری آن متوجه شد. در صورتی که اتومبیل شما به سختی روشن می شود یا به صورت روان کار نمی کند و یا توان و قدرت آن کاهش یافته است می توان این مشکلات را به خرابی ECU نسبت داد.

علاوه بر آن در صورتی که خودرو در حین حرکت بایستد و یا روشن نشود ممکن است به علت شکستگی و آسیب جدی به ECU خودرو باشد.

پیشنهاد ویژه: آموزش برقی یکی از برترین مجموعه‌های پیشرو در زمینه آموزش تعمیرات ecu خودرو می‌باشد، شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان خبره آموزش درمورد نحوه برگزاری کلاس‌ها تماس حاصل فرمایید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس