آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی


دسته بندی: مقالات تعمیرات لوازم خانگی

برد را می توان از جمله قطعات اصلی تشکیل دهنده انواع سیستم های الکترونیکی مانند لوازم خانگی به شمار آورد. نقش برد الکترونیکی در این وسایل به حدی پر رنگ است که بدون وجود آن امکان کار کردن دستگاه وجود نخواهد داشت. دنیای بردها، دنیای پیچیده و جذابی می باشد و بسیاری از افراد علاقمند به طراحی و ساخت و یا تعمیرات بردهای الکترونیکی می باشند. ما در آموزشگاه مجتمع فنی برق اقدام به برگزاری دوره آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی نموده ایم و کارآموزان زیادی را با نحوه تعمیر انواع بردهای الکترونیکی آموزش می دهیم.

با ادامه مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با بردهای الکترونیکی و نحوه تعمیر آنها اطلاعات بیشتری را کسب نمایید.

مشکلات رایج در بردهای الکترونیکی

برد الکترونیکی چیست؟

تابلوهای مدار چاپی یا PCB تابلوهایی هستند که به عنوان پایه در اکثر وسایل الکترونیکی استفاده می شوند. در واقع این قطعات هم به عنوان قطعه پشتیبانی فیزیکی و هم به عنوان منطقه سیم کشی قطعات روی سطح و سوکت مورد استفاده قرار می گیرند. بردهای الکترونیکی معمولاً از فایبرگلاس، اپوکسی کامپوزیت یا مواد کامپوزیتی دیگر ساخته می شوند. بیشتر بردها برای وسایل الکترونیکی ساده، از ساختار ساده ای برخوردارند و فقط از یک لایه تشکیل شده اند. اما در سخت افزارهای پیشرفته تر مانند کارت گرافیک رایانه یا مادربرد، بردهای الکترونیکی می توانند چندین لایه داشته باشد که گاهی اوقات این لایه ها تا دوازده لایه هم می رسد.

ساختار برد الکترونیکی به گونه ای است که تنها افرادی که در این حرفه دارای تخصص و مهارت می باشند، قادر به طراحی و یا تعمیرات آنها می باشند و ممکن است در صورت دستکاری بردها توسط افراد ناوارد، دستگاه مورد نظر دچار مشکلات مختلف شده و یا این که برد بسوزد.

مشکلات رایج در بردهای الکترونیکی در دستگاه های مختلف

برد الکترونیکی مانند مغز دستگاه عمل می کند و شامل قطعات مختلفی مانند دیود، ترانزیستور، خازن، مقاومت و … می باشد که با استفاده از روش های خاصی بر روی برد مونتاژ شده اند. ما از کجا متوجه شویم که مشکلاتی که در دستگاه به وجود آمده است ناشی از خرابی برد می باشد؟ در دستگاه های مختلف این نشانه ها متفاوت بوده و در صورتی که هر یک از این علائم در لوازم خانگی مختلف مشاهده شد نیاز به مراجعه  به تعمیرکار برد لوازم خانگی می باشد تا در اسرع وقت ایراد را شناسایی کرده و به تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی بپردازد.

به عنوان مثال در ماشین های لباسشویی در صورتی که ماشین لباسشویی در اجرای برنامه ها با مشکل مواجه می باشد یا پنل جلویی ماشین لباسشویی کار نمی کند و یا خود به خود خاموش می شود و یا این که ماشین لباسشویی در حین کار کردن خاموش می شود، باید به خراب بودن برد ماشین لباسشویی شک کرد و آن را سریعا به تعمیرکار حرفه ای برد الکترونیکی نشان داد.

در ماشین ظرفشویی نیز آبکشی نکردن ظروف، روشن نشدن ماشین ظرفشویی، روشن و خاموش شدن مداوم ظرفشویی و نمایش ارور خرابی برد بر روی پنل دستگاه نشان دهنده عملکرد نادرست برد الکترونیکی در دستگاه می باشد و باید نسبت به تعمیر آن توسط تعمیرکار برد اقدام نمود.

در تلویزیون ها نیز قطعه ای به نام مین برد به کار رفته است که در واقع برد اصلی دستگاه محسوب شده و عملکرد کلی تلویزیون به این قطعه بستگی دارد. کنترل کردن بخش های مختلف تلویزیون بر عهده این قطعه می باشد و در صورت وجود علائمی مانند عدم وجود صدا، عدم وجود تصویر در حین روشن کردن، خاموش نشدن تلویزیون با فشردن دکمه خاموش در کنترل، از کار افتادن پورت‌های HDMI، فریز شدن دستگاه روی تصویر اولیه، خاموشی کلی تلویزیون و … می توان متوجه شد که ایراد دستگاه در ارتباط با برد آن می باشد.

پیشنهاد ویژه: آموزش تعمیرات لوازم خانگی

هزینه تعمیر و تعویض برد الکترونیکی لوازم خانگی

شاید بتوان پرهزینه ترین تعمیری که در رابطه با خرابی لوازم خانگی مختلف نام برد، تعویض برد الکترونیکی آن دانست. البته گاهی اوقات مشکل برد تنها به دلیل قطع شدن اتصالات مختلف آن می باشد و با یک لحیم ساده مشکل بها هزینه ای اندک برطرف می گردد. گاهی اوقات گفته می شود که برد نیم سوز شده است به این معنا که تنها یک یا تعدادی از قطعات به کار رفته بر روی آن سوخته اند و باید تعویض گردند. اما در حالتی که برد دستگاه به طور کلی سوخته باشد نیاز است تا با یک قطعه جدید جایگزین گشته و هزینه زیادی را برای شما در بر خواهد داشت.

بنابراین نیاز است تا در نگهداری از لوازم خانگی خود تلاش نمود و آنها را با استفاده از محافظ های برق ایمن نگه داشت تا برد آنها دچار خرابی نگردد. اما در صورتی که این مشکل برای لوازم خانگی شما به وجود آمد بهترین راه مراجعه به تعمیرکار بردهای الکترونیکی که در این کار دارای تجربه زیادی است، می باشد.

دوره آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی

با توجه به این که جامعه نیاز زیادی به افراد متخصص در حوزه بردهای الکترونیکی دارد، دوره های آموزش مختص انواع برد الکترونیکی وجود دارد که افراد علاقمند می توانند در این دوره ها شرکت نموده و مهارت های لازم را در این حوزه آموزش ببینند.

آموزشگاه مجتمع فنی برق دوره آموزش تعمیرات برد لوازم خانگی را با کیفیتی بالا و به صورت تخصصی ارائه کرده و در هر دوره تعداد زیادی از کارآموزان را روانه بازار کار می نماید. بازار کار این حرفه در کشورهای مختلف بسیار مناسب بوده و افراد فعال در این زمینه قادر به کسب درآمدهای بالا می باشند و می توانند آینده شغلی روشنی را داشته باشند.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس