بازار کار نصاب آسانسور به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی


دسته بندی: مقالات دوره های مهارتی برق | انتشار: 6 ماه قبل | اشتراک گذاری:

امروزه از نقش پررنگ آسانسورها در ساختمان ها و برج های مرتفع نمی توان چشم پوشی کرد و مشاهده می شود که افراد در این ساختمان ها برای بالا و پایین رفتن از آسانسور استفاده می کنند. حتی قانونی تصویب شده است که ساختمان های بلندتر از 7 متر از سطح زمین یعنی ساختمان های سه طبقه به بالا به صورت اجباری باید نسبت به نصب آسانسور اقدام نمایند. آسانسورها از کابین و کابل های مختلفی تشکیل شده اند که برای حرکت کردن باید به صورت دقیق و اصولی نصب گردند. نصب آسانسورها کار راحتی نبوده و افراد متخصص در این کار باید نسبت به نصب این وسیله اقدام نمایند. با توجه به حیاتی بودن نقش نصاب آسانسور در صنعت ساختمان سازی، می توان حرفه نصب و تعمیرات آسانسور را از جمله مشاغلی به شمار آورد که از بازار کار خوبی برخوردار بوده و علاقمندان زیادی تمایل به ورود به این حرفه را دارند.در این مطلب به بازار کار نصاب آسانسور به همراه میزان درآمد و سرمایه مورد نیاز برای آغاز به کار پرداخته شده است.

چگونگی نصب آسانسور و وظایف نصاب آسانسور

برنامه ریزی و طراحی دقیق جهت نصب آسانسور در ساختمان های مختلف، در ابتدای امر از اهمیت بسیاری برخوردار است و پس از آن نیاز است تا مراحل مختلفی جهت انجام امور نصب طی گردد. در ابتدا باید نقشه ای از طبقات مختلف ساختمان در محل نصب آسانسور تهیه شده و همچنین اندازه های کامل از کف چاله آسانسور تا قسمت زیر سقف موتورخانه تهیه گردد.

در مرحله بعد آماده سازی کف چاله آسانسور باید صورت گیرد که در این مرحله اندازه و ابعاد مورد نظر بایستی بر طبق استانداردهای تعیین شده رعایت گردد. آهن کشی چاه آسانسور به منظور استقرار براکت های ریل های کابین آسانسور اجرا می گردد و یکی از مراحل مهم در نصب آسانسور به شمار می رود. دیوارکشی چاه، احداث موتورخانه، دورچینی درب طبقات و اجرای کابل کشی و تابلو برق از دیگر مراحلی است که برای نصب آسانسور باید طی گردد.

یک نصاب و تعمیرکار آسانسور وظیفه دارد که به مونتاژ  قطعات آسانسور و نصب آن پرداخته و به بررسی و کنترل چرخ دنده ها، موتورها، ترمز ها، درب ها و قفل ها برای اطمینان از امنیت آن بپردازد. علاوه بر آن تعویض کردن بخش های داخلی آسانسور مانند کف پوش ها، سیستم های نوردهی و ارتباطی و دکمه ها بر عهده نصاب و تعمیرکار آسانسور می باشد.

میزان درآمد و بازار کار نصاب آسانسور به چه صورت است؟

با توجه به این که صنعت ساختمان با صنعت آسانسور در رابطه مستقیم می باشد با افزایش ساخت و سازها، نیاز به نصب آسانسور در پروژه های مختلف نیز بیشتر شده و در نتیجه بازار کار نصاب های آسانسور با رونق مواجه می شود. واضح است که نصب کردن آسانسور از عهده افراد غیر متخصص خارج بوده و نیاز است تا از افرادی برای این کار استفاده نمود که دارای تخصص و مهارت بالایی بوده و نصب آسانسور را که امری بسیار حساس می باشد به درستی اجرا نمایند.

البته شغل نصب آسانسور دارای سختی و دردسرهای بسیاری بوده و می تواند خطراتی را به دنبال داشته باشد که با رعایت استانداردها و نکات ایمنی می توان از بروز آسیب های مختلف جلوگیری کرده و به درآمد بالایی دست یافت.

شغل نصب آسانسور در کشورهای مختلف دارای جایگاه و اعتبار بالایی بوده و افراد فعال در این حرفه از بازار کار خوبی برخوردار می باشند. البته بازار کار این حرفه در ایران در برابر سایر کشورها قابل مقایسه نیست اما با این وجود در کشور ما نیز درآمد بالایی نصیب نصابان آسانسور حرفه ای می گردد. در طی سال های 2010 تا 2020 صنعت آسانسور با رشد 11 درصدی مواجه بوده و روز به روز نیاز به این وسیله در ساختمان های مختلف بیشتر احساس می گردد.

در صورتی که در این حرفه شناخته شوید می توانید به درآمد ماهیانه 20 میلیون تومان در ماه رسیده و آینده شغلی تضمین شده ای را برای خود داشته باشید. در آمریکا این میزان درآمد برای نصاب آسانسور 82 هزار دلار در سال می باشد که این مبلغ، درآمد خوبی برای افرادی که جویای کار می باشند خواهد بود. اما برای ورود به آن باید علاقه زیادی به فعالیت در شغل نصب آسانسور داشته و سختی ها و مشقات آن را به جان بخرید.

چه میزان سرمایه ای برای ورود به شغل نصب آسانسور مورد نیاز است؟

ممکن است افرادی قصد ورود به این حرفه را داشته باشند اما از میزان سرمایه ای که در بدو ورود مورد نیاز می باشد آگاهی نداشته باشند. اطلاع از مقدار سرمایه ای که در آغاز کار مورد نیاز می باشد از موارد مهمی است که عدم توجه به آن می تواند در میانه مسیر این افراد را با مشکل مواجه نموده و ادامه راه را غیر ممکن نماید.

اما از آن جایی که شغل نصب آسانسور حرفه ای فنی می باشد، کار کردن در این حوزه بیشتر مهارت محور بوده و سرمایه خاصی مورد نیاز نمی باشد. البته مبلغی را جهت تهیه ابزار و وسایل مورد نیاز در این کار باید در نظر گرفت که البته میزان زیادی نخواهد بود. در ابتدا باید نسبت به تهیه لباس های ایمنی، دستکش، کفش کار، گوشی حفاظتی، عینک ایمنی و ماسک اقدام نمود و سپس ابزار کاری مانند خط کش، کولیس، چکش، سنبه نشان، انواع شابلون دستی، پرگار، گونیا، انواع تیغ اره بر، شاقول، دستگاه خم کن و غیره باید خریداری گردند.

در صورتی که فرد مایل به راه اندازی مغازه به صورت مستقل باشد، بایستی سرمایه ای را جهت اجاره یا رهن مغازه در نظر بگیرد اما برای فعالیت در شغل نصب آسانسور می توان به صورت سیار و انجام تبلیغات در فضای مجازی به انجام کار پرداخت.

در صورتی که در شغل نصب آسانسور هیچ گونه مهارتی ندارید هزینه ای را باید جهت شرکت در دوره های آموزشی نصب آسانسور در نظر بگیرید.

چگونه می توان وارد شغل نصب آسانسور شد؟

بسیاری از افراد علاقمند به شغل نصب آسانسور می توانند نزد افراد با تجربه در این کار رفته و به عنوان کارآموز و شاگرد مدتی را در کنار این افراد سپری نمایند. بسته به استعداد و تلاشی که فرد دارد می توان در مدت زمان های مختلفی در این کار خبره گشته و به صورت مستقل شروع به کار نماید. البته این روش ممکن است مدت زمان زیادی طول کشیده و تمام جزئیات کار در اختیار کارآموزان قرار داده نشود.

در سال های اخیر به علت اهمیتی که شغل نصب آسانسور داشت، رشته نصب و تعمیرات آسانسور برای علاقمندان به این حرفه به وجود آمد و افراد زیادی در دانشگاه هایی که به تدریس این رشته می پرداختند فارغ التحصیل و روانه بازار کار گشتند. حتی ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا نیز وجود دارد و افراد می توانند با تحصیل در رشته نصب آسانسور به صورت علمی و آکادمیک به انجام فعالیت در این حوزه بپردازند.

مراکز معتبر فنی و حرفه ای نیز در کشور وجود دارند که با استفاده از مدرسین و اساتید با تجربه به انتقال مفاهیم در رشته نصب آسانسور به علاقمندان می پردازند. آموزشگاه هایی که به ارائه این دوره های آموزش تعمیر آسانسور می پردازند پس از پایان دوره به کارآموزان مدرک معتبر فنی و حرفه ای را ارائه می دهند که با استفاده از این مدرک امکان استخدام در شرکت های مختلف و یا انجام امور مهاجرت وجود خواهد داشت.

آموزش هایی که در این آموزشگاه ها صورت می گیرد ویژه بازار کار بوده و درصد زیادی از افراد شرکت کننده در این کلاس ها بلافاصله پس از اتمام دوره جذب بازار کار گشته و به درآمدزایی می رسند. هیچ گونه پیش نیازی برای شرکت در کلاس های آموزش نصب آسانسور مورد نیاز نبوده و افراد بدون هیچ گونه محدودیت سنی و با هر تحصیلاتی می توانند در این دوره ها ثبت نام نمایند.

نصاب آسانسور

کسب درآمد بالا در شغل نصب و تعمیرات آسانسور

با توجه به حساسیت بالایی که نصب آسانسور دارد، پیمانکاران و سازندگان ساختمان های مختلف تلاش می کنند تا برای نصب آسانسور از نصاب هایی استفاده کنند که دارای مهارت و دانش بالایی در این کار بوده و قادر به تحویل کار در زمانی کوتاه و با کیفیتی بالا و بدون نقص باشند. به همین دلیل یک نصاب آسانسور در وهله اول باید مهارت های فنی و تجربه کاری خود را بالا برده تا بتواند به درآمد بالاتری دست پیدا کند. بهتر است در شروع کار از ساختمان های کوچکتر کار خود را آغاز نموده و پس از کسب تجربه وارد پروژه های بزرگتر گردد.

تعامل و ایجاد ارتباط با مشاغل مختلف مانند مهندسین و معماران ساختمانی و پیمانکاران می تواند نقش بسزایی در افزایش حجم کاری و در نهایت افزایش درآمد این افراد داشته باشد. از نقش مهم تبلیغات نیز در این حرفه مانند سایر مشاغل نمیی توان گذشت؛ چرا که تبلیغات و بازاریابی می تواند به عنوان یک ابزار اساسی برای جذب مشتری عمل کرده و درآمدهای بالاتر را به دنبال داشته باشد. امروزه تبلیغات وارد فاز جدیدی شده و نسبت به روش های سنتی بازدهی بالاتری دارند. استفاده از شبکه های اجتماعی مختلف برای تبلیغ می تواند در زمانی اندک تعداد زیادی از مشتریان را از تمامی نقاط شهر به سمت شما سرازیر نماید.

نکته دیگری که در افزایش درآمد در شغل نصب آسانسور باید در نظر داشت اخلاق و برخورد مناسب با مشتری می باشد که می تواند به جذب مشتری کمک بسیاری نموده و رضایت مشتریان را در پی داشته باشد.

چالش های ورود به بازار کار نصاب آسانسور

همانطور که گفته شد شغل نصب آسانسور در کنار درآمد بالایی که دارد، با سختی های بسیاری نیز مواجه می باشد که در صورت عدم علاقه به این حرفه، فرد به هیچ عنوان قادر به مقابله با این سختی ها و مشکلات نبوده و از ادامه مسیر منصرف می گردد. فعالیت ها و کارهایی که یک نصاب آسانسور باید به صورت روزانه انجام دهد عبارتند از استدلال و تصمیم گیری، فعالیت بدنی سنگین، ارزیابی داده ها، پردازش داده های مختلف، ارتباط و تعامل با افراد مختلف و بسیاری موارد دیگر که متقاضی ورود به این شغل باید این موارد را در نظر گرفته و نسبت به آنها آگاهی داشته باشد. چالش هایی مانند مسئولیت در قبال کار، کشمکش در کار، مسئولیت سلامت و ایمنی سایر افراد، فشار زمانی و ارتباط با افراد پرخاشگر در شغل نصب آسانسور وجود دارند که یک نصاب باید با صبوری و تمرکز بر کار بر این چالش ها غلبه نموده و کار را به بهترین شکل ممکن تحویل دهد.

افرادی که قصد ورود به این حرفه را دارند باید از خطراتی مانند خطر سقوط، کار با تجهیزات خطرناک، برخورد با تشعشعات مختلف، کار در شرایط خطرناک و … آگاهی داشته و با علم به این قضایا این شغل را به عنوان شغل آینده خود انتخاب نمایند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس