آموزش تعمیر اگزوز خودرو

آموزش تعمیرات و اگزوز سازی خودرو یکی از رشته های مهارتی این آموزشگاه بوده و شما با گذراندن این دوره و سرمایه کم می توانید کسب و کار خود را راه اندازی نمایید. در این دوره شما با تمامی مباحث مربوط به این حرفه آشنا و به ان مسلط خواهید شد که در نهایت با دریافت مدرک معتبر فنی و حرفه ای و پشتیبانی نامحدود استاد دوره و آموزشگاه برخوردار خواهید بود.

ویدیو معرفی آموزشگاه

سرفصل های دوره جوشکاری و تعمیر اگزوز خودرو

سرفصل های دوره

 • آشنایی با فلزکاری و انواع فلزهای مورد استفاده در اگزوز خودرو
 • آشنایی با اصول ایمنی در جوشکاری و فلزکاری
 • آشنایی کامل با انواع سیم جوش به همراه تجهیزات مربوط به جوشکاری
 • آموزش کامل تعویض و تعمیر منبع اگزوز ماشین
 • آشنایی کامل با نحوه اندازه گیری و روش کار ابزار اینچ و متر
 • یادگیری نحوه جوشکاری اکسی استیلن و متعلقات
 • یادگیری مراحل جوشکاری طبق استاندارد DIN 1910، EN 12345، ISO 6947
 • آموزش و آشنایی با انواع جنس فولاد ، کاربرد آنها و دمای کاری
 • آشنایی با اصول جوشکاری به روش MAG-C
 • آموزش مته های مختلف و روش سوراخکاری
 • آموزش صفر تا صد انواع حدیده و مبانی حدیده کاری
 • آموزش چگونگی خم کاری به همراه اصول کار
 • آشنایی با نحوه صاف کردن ورق های سرد

سرفصل های دوره

 • آموزش نحوه کد خوانی فولاد با استفاده از استاندارد AISI و DIN
 • آموزش کامل چکش و سوهان کاری
 • معرفی انواه پیچ و مهره اینچی و متریک
 • آشنایی با انواع منبع های اگزوز
 • معرفی و بررسی صداگیرها و عملکرد آن ها در اگزوز خودرو
 • آشنایی با نحوه باز و بسته کردن اجزاء اگزوز خودرو
 • آموزش نحوه برشکاری گرم در اگزوز ماشین
 • یادگیری نحوه لحیم کاری سخت
 • معرفی اصول برشکاری با استفاده از قیچی
 • یادگیری نحوه برشکاری اصولی به وسیله اره برقی و دستی
 • آشنایی با نحوه ترمیم قطعات جوشکاری شده و کنترل کیفیت آن ها
 • یادگیری نحوه از بین بردن جوش های معیوب و جوشکاری مجدد آن ها
 • و…

نظرات کارآموزان

شهریه دوره آموزش تعمیر اگزوز خودرو

نام دوره شهریه عادی شهریه با تخفیف شهریه خصوصی
آموزش تعمیر اگزوز خودرو 2/000/000 تومان 1/400/000 تومان 2/500/000 تومان
شرکت در دوره کارآموزی بصورت رایـگان پس از اتمام دوره آموزشی برای کارآموزان عزیز
سوالات متدوال

بله شما با یادگیری دقیق سرفصلهای این دوره میتوانید وارد بازار کار شوید و بصورت مستقل شروع به فعالیت در کسب و کار خود نمایید.

شما پس از اتمام دوره مدرک بین المللی فنی و حرفه ای دریافت خواهید نمود.

با توجه به تعداد بالای خودرو در سطح شهر و خرابی اجتناب ناپذیر اگزوز و موارد مربوط به آن ، بازار کار این حرفه بسیار مناسب بوده و دآمد این رشته هم متناسب با سرمایه و توانایی شما میتواند از 2 تا 4 برابر حقوق ثابت وزارت کاری باشد.

شما پس از اتمام دوره میتوانید بصورت حضوری و یا تلفنی با استاد دوره در ارتباط باشید.

داشتن حداقل تحصیلات پایان دوره ابتدایی و 15 سال سن.

پیش ثبت نام دوره
پشتیبانی نامحدود دوره
مدرک فنی حرفه ای
تجدید دوره رایگان
دسترسی حمل ونقل عمومی
کارعملی در کارگاه مجهز
برگزاری دوره آنلاین
مقالات مرتبط
دوره های پربازدید آموزشگاه
معرفی جامع این حرفه

دوره آموزش تعمیرات اگزوز خودرو مانند تمامی رشته های مرتبط با خودرو، طرفداران بسیاری داشته و علاقمندان به این حرفه می توانند آموزش های تخصصی را در مدت زمانی کوتاه در آموزشگاه مجتمع فنی برق فرا گرفته و وارد بازار کار گردند. در این دوره، آموزش ها شامل آشنایی با ساختار اگزوز خودرو، آموزش فلزکاری و شناخت انواع فلزات بکار رفته در اگزوز و … می باشد که توسط اساتید حرفه ای و با تجربه ارائه می گردد. در پایان دوره، کارآموزان قادر به دریافت مدرک فنی و حرفه ای معتبر بوده و از پشتیبانی نامحدود این آموزشگاه بهره مند گردند.

معرفی شغل تعمیر اگزوز خودرو

واکنش های شیمیایی مختلفی که در سیلندرهای خودرو انجام می گیرد باید به نحوی از خودرو خارج گردند. این کار توسط اگزوز اتومبیل انجام می گیرد. این کار ابتدایی ترین وظیفه اگزوز می باشد و با پیشرفت تکنولوژی، این قطعات به کاهش آلایندگی، کاهش دما و کاهش صدا کمک می کنند و از سه بخش اتصال به موتور، بخش میانی و انتهایی تشکیل شده اند. در بخش اول از کاتالیزور جهت کاهش آلایندگی و از قسمت های دوم و سوم به عنوان کاهش دهنده دما و صدا استفاده می گردد.

ممکن است به هر دلیلی اگزوز خودرو دچار مشکل شده و عملکرد اتومبیل شما مختل گردد. خرابی های اگزوز شامل پارگی، شکستگی و یا سوراخ شدگی می گردد و می تواند منجر به بروز مشکلاتی مانند شنیده شدن صدای ناهنجار و نسبتا بلند از خودرو، افزایش غلظت گازهای آلاینده در خروجی اگزوز، کاهش میزان قدرت خودرو و افزایش مصرف سوخت خودرو گردد. در این گونه مواقع نیاز به تعمیر یا تعویض اگزوز می باشد. تعمیرات و یا تعویض اگزوز خودرو کاری کاملا تخصصی بوده و نیاز است این کار توسط تعمیرکار اگزوز انجام گیرد.
تعمیرکاران ابتدا اگزوز را به دقت مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز اقدام به تعمیر یا تعویض ان می نمایند.

بازار کار تعمیرات اگزوز خودرو به چه شکل می باشد؟

به طور کلی مشاغل مربوط به خودرو از دسته مشاغلی می باشند که از بازار کار خوبی برخوردار بوده و دلیل این امر را می توان به افزایش تولیدات خودرو در کشورهای مختلف دانست. با وجود تعداد زیاد خودرو در دنیا، وجود نیروی کار که قادر به انجام تعمیرات خودرو در حوزه های مختلف از جمله برق خودرو، مکانیک، تنظیم موتور، آپاراتی، تنظیم فرمان، جلوبندی، صافکاری و نقاشی و … مورد نیاز می باشد. شغل تعمیرات اگزوز نیز مانند سایر مشاغل مرتبط با خودرو دارای رونق بازار خوبی بوده و افراد شاغل در این حرفه می توانند به درآمدزایی بالایی دست یابند.

هر اگزوز دارای طول عمر مشخصی بوده و نیاز است تا هر سه یا چهار سال یک مرتبه آن را تعویض نمود. به همین دلیل تعداد مراجعه کنندگان به تعمیرکاران اگزوز زیاد بوده و به همین دلیل این افراد می توانند درآمد بالایی را در طول روز کسب نمایند.

میزان درآمد یک تعمیرکار اگزوز چقدر می باشد؟

اتحادیه صنف تعمیرکاران اگزوز، تعرفه مشخصی را جهت تعمیرات و یا تعویض اگزوز خودرو مشخص نموده است و این قیمت برای اتومبیل های مختلف، با یکدیگر متفاوت می باشد. با توجه به این که اگزوزتعمیرای مربوط به چه خودرویی باشد هزینه اجرت آن متفاوت می باشد. ممکن است در طول روز چندین مورد تعمیر یا تعویض اگزوز به شما مراجعه نمایند و در این صورت می توان درآمدی بالا را برای خود پیش بینی نمود.
البته امکان پیشرفت شغلی در این حرفه وجود داشته و میی توان با افزایش مهارت و تجربه های فنی خود، مشتریان بیشتری را جذب نمود و در نهایت به درآمد بالایی دست یافت. در صورتی که تعمیرکار علاوه بر انجام تعمیرات، اقدام به فروش قطعات اگزوز نیز نماید می تواند از این طریق نیز سود بالایی را از آن خود کند.

تعمیرکاران اگزوز بسیاری وجود دارند که در شهر حرف اول را زده و افراد از بسیاری از نقاط شهر به آنها مراجعه می نمایند. می توان با ارائه کار با کیفیت، حسن انجام کار و انجام کار با سرعت بالا، به این محبوبیت دست یافت و به درآمدزایی بالایی رسید. علاوه بر آن برخورداری از اخلاق مناسب و مشتری مداری می تواند تاثیر بسیاری در جذب مشتریان داشته باشد.

تبلیغات نیز یکی از فاکتورهای موثر بر رونق کسب و کارهای مختلف می باشد و با استفاده از روش های نوینی که برای تبلیغات وجود دارد مانند ساختن پیج در اینستاگرام و فعالیت در شبکه های مجازی مانند لینکدین و یا سایت دیوار می تواند مشتریان زیادی را برای شما جذب نموده و تاثیری فوق العاده بر میزان درآمد شما داشته باشد.

سرمایه مورد نیاز برای شغل تعمیرات اگزوز خودرو

در هنگام تصمیم برای راه اندازی یک شغل نیاز است تا عوامل و فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شود و محاسبات به صورت دقیق انجام گیرد. سرمایه شروع به کار یکی از موارد اساسی است که باید به آن توجه نمود و در رابطه مقدار دقیق مورد نیاز برای انجام کار از افرادی که سابقه زیادی در این حرفه ددارند مشورت های لازم را کرده و تمامی مسائل مربوط به مکان مورد نیاز و همچنین ابزارآلات و تجهیزات مختلف را در نظر گرفت.

در شغل تعمیرات اگزوز در ابتدا باید مکانی را جهت انجام کار انتخاب نمود و برای آن مبلغی را جهت رهن و اجاره در نظر داشت. میزان این سرمایه به محل قرارگیری تعمیرگاه و همچنین متراژ آن بستگی دارد. ترجیحا مکان تعمیرگاه باید در محله هایی باشد که بورس تعمیرگاه های خودرو در آن قرار داشته باشد. متراژ تعمیرگاه اهمیت چندانی نداشته و در مساحت کوچکی می توان اقدام به تعمیر یا تعویض اگزوز خودرو نمود.

چگونه می توان وارد شغل تعمیرات اگزوز خودرو شد؟

همه ما به خاطر داریم که در گذشته، والدین فرزندان خود را در سه ماه تعطیلات تابستان نزد یک استاد کار در مشاغل مختلف می فرستادند تا فرزندانشان هم مهارتی را یاد گرفته و هم درآمدی ناچیز برای خود کسب نماید. کار کردن به عنوان شاگرد و کارآموز نزد استاد کار می تواند به افزایش مهارت های فنی فرد را افزایش داده و ان را در این حرفه به یک استاد تبدیل نماید. اما مشکلی که وجود دارد نیاز به صرف زمان زیاد در این روش می باشد و معمولا افراد حاضر به کار کردن به عنوان شاگرد با حقوق ناچیز نمی باشند.

در صورتی که در سنین دبیرستان هستید می توانید در رشته مکانیک خودرو در هنرستان فنی و حرفه ای تحصیل نموده و در شغل تعمیرات اگزوز به مهارت کافی دست یابید. حتی امکان ادامه تحصیل در دانشگاه در رشته مکانیک وجود داشته و افراد به صورت آکادمیک به یک تعمیرکار خودرو تبدیل می گردند.

روشی که امروزه مورد استقبال بسیاری از جوانان قرار گرفته است شرکت در دوره های آموزش تعمیرات اگزوز خودرو می باشد که سازمان فنی و حرفه ای با هدف اشتغال زایی در جامعه و وارد کردن نیروی متخصص به بازار کار اقدام به برگزاری این دوره ها نموده است. دوره آموزش تعمیرات اگزوز خودرو در آموزشگاه های مختلف سطح شهر ارائه شده و نیاز است تا افراد در هنگام انتخاب آموزشگاه دقت کافی را به عمل آورند. ممکن است بسیاری از دوره ها تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای نبوده و مدرکی که به افراد داده می شود از اعتبار کافی برخوردار نباشد. یک آموزشگاه خوب باید دارای یک سری مشخصه ها باشد که افراد باید به آنها توجه نمایند. در ادامه به این مشخصات اشاره می گردد.

مشخصه های آموزشگاه مناسب و معتبر

در گام اول باید توجه نمود که آموزشگاه زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای فعالیت نموده و مدرکی که ارائه می دهد مدرک رسمی و معتبر باشد. در ادامه باید به کارگاه های عملی آموزشگاه توجه نمود و از افرادی که قبلا در این کلاس ها شرکت کرده اند در رابطه با تجهیزاتی که در کارگاه ها وجود دارد و نحوه آموزش های عملی اطلاعات کافی را به دست آورد. اساتید و مدرسینی که در کلاس ها اقدام به آموزش می نمایند باید از تجربه و سابقه بالایی برخوردار باشند و قادر به انتقال اطلاعات به کارآموزان خود باشند.
سرفصل هایی که در آموزشگاه ارائه می گردد باید جامع و کامل بوده و تمامی مباحث را در بر داشته باشد.

بهترین آموزشگاه تعمیرات اگزوز خودرو

تحقیقاتی که برای انتخاب آموزشگاه مناسب به عمل آمد نشان داد که یکی از بهترین و معتبرترین آموزشگاه های سطح کشور، آموزشگاه مجتمع فنی برق می باشد که آموزش ها را به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای ارائه داده و با توجه به این که آموزش ها ویژه بازار کار می باشند مباحثی آموزش داده می شود که کاملا کاربردی بوده و افراد پس از پایان دوره قادر به راه اندازی این شغل و کسب درآمد خواهند بود.
اساتیدی که در این آموزشگاه مشغول به تدریس می باشند از برترین اساتید کشوری بوده و سابقه سال ها کار عملی در حوزه تعمیرات اگزوز و همچنین سابقه تدریس دارند. پشتیبانی نامحدود از دوره ها در آموزشگاه مجتمع فنی برق باعث می شود تا در صورتی که کارآموزان پس از اتمام دوره؛ در هر زمانی نیاز به کمک و راهنمایی اساتید داشتند، بتوانند به آموزشگاه مراجعه نموده و یا به صورت تلفنی با استاد دوره مشورت نمایند.

ممکن است برخی افراد در طول دوره آموزشی مباحث را به طور کامل یاد نگیرند و برای دادن آزمون فنی و حرفه ای آمادگی لازم را نداشته باشند؛ مجتمع فنی برق این امکان را فراهم نموده است تا افراد در این صورت قابلیت تجدید دوره را به صورت رایگان داشته باشند و نگرانی بابت این مورد نداشته باشند.

امکان شرکت در کلاس تعمیرات اگزوز خودرو برای تمامی سنین و تحصیلات وجود دارد و حتی افرادی که شاغل می باشند نیز می توانند در کلاس ها در ساعت های انتخابی توسط خودشان شرکت نمایند.

سرفصل های آموزش داده شده در دوره تعمیرات اگزوز

در آموزشگاه مجتمع فنی برق مباحث به صورت پایه ای به افراد آموزش داده می شود و نیازی به گذراندن هیچ گونه پیش نیازی نمی باشد. از جمله این سرفصل ها می توان به آموزش فلزکاری و شناخت انواع فلزات به کار رفته در اگزوز، آموزش انواع فولاد از نظر جنس، دمای کاری و کاربرد، آموزش اصول ایمنی فلزکاری و جوشکاری، آموزش سوهان کاری و چکش کاری، آموزش کد خوانی فولاد با استاندارد DIN و AISI، آموزش صاف سازی ورق سرد، آموزش شناخت انواع منبع اگزوز، آموزش صداگیرها و نقش آن ها در اگزوز، آموزش باز و بست اتصالات اگزوز خودرو، آموزش فرآیند جوشکاری طبق استاندارد DIN 1910، EN 12345، ISO 6947، آموزش تعمیر و تعویض منبع اگزوز خودرو و… اشاره کرد. علاوه بر آموزش های تئوری، آموزش ها به صورت عملی در کارگاه های مجهز برگزار گشته و افراد به صورت تجربی با نحوه تعمیر و تعویض انواع اگزوز خودرو آشنا می گردند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی شغل تعمیرات اگزوز خودرو و بازار کار و میزان درآمد آن پرداخته شد. علاوه بر آن چگونگی حرفه ای شدن در این شغل و دوره های آموزش تعمیرات اگزوز خودرو نیز به طور مفصل بیان شد. نکته ای که در ورود به این شغل حائز اهمیت است، وجود علاقه به این کار می باشد و در صورتی که تمایل به ورود به این حرفه را دارید نیاز است تا با سختی ها و چالش های موجود در آن آشنا شده و آن را با روحیات خود تطابق دهید تا بتوانید در این حرفه به موفقیت بالایی دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس
WeCreativez WhatsApp Support
اگر درباره دوره های آموزشی سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟