آشنایی با قطعات تابلو روان


دسته بندی: مقالات دوره های مهارتی برق | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

آیا تاکنون به ساختار و آشنایی با قطعات تابلو روان، که معمولا در خیابان‌ها و بر سر در مغازه‌ها نصب شده‌اند فکر کرده‌اید؟قطعات تابلو روان در واقع، نمایشگر‌های تبلیغاتی‌اند که در مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ به منظور تبلیغات و جلب کردن مشتری از آن‌ها استفاده می‌شود. فروشندگان برای معرفی کسب‌و‌کار خود، و همچنین اطلاعیه‌هایی از قبیل تخفیفات محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌دهند از تابلو‌های روان استفاده می‌کنند. به همین دلیل افراد زیادی به یادگیری و ساخت این تابلو‌ها پرداخته‌اند زیرا امروزه بازار کار خوبی در میان مشاغل دارد. اگر می‌خواهید در مورد تابلو روان بیشتر بدانید تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

ما در این مقاله ابتدا به منظور شناخت در مورد تابلو روان یک توضیح کلی می‌دهیم، سپس به معرفی و آشنایی با قطعات تابلو روان می‌پردازیم.

تابلو روان چیست؟

قبل از آن که به آشنایی با قطعات تابلو روان بپردازیم، باید اطلاع اولیه از تابلو روان و کاربرد‌های آن داشته باشیم. که در این به بخش به توضیحات این موارد پرداخته‌ایم.

استفاده از تابلو روان به منظور تبلیغات و جلب مشتری در سال‌های اخیر، بسیار گسترده شده است. در تابلو‌های روان شما می‌توانید متن موردنظر خود را به سازنده گفته و وی بر اساس افکت‌های مدنظر شما و بهترین آن، تابلو روان را ساخته و تحویل می‌دهد. در واقع شما با استفاده از یک وسیله الکترونیکی می‌توانید تصویر، فیلم و متن موردنظر خود را به نمایش بگذارید.

برای آشنایی بیشتر نام‌های دیگر تابلو روان که در میان مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رایج است را برایتان در ذیل آورده‌ایم:

تابلو متحرک، تابلو ال ای دی، تابلو دیجیتالی و غیره.

البته در بازار انواع دیگر تابلو‌های تبلیغاتی از جمله تابلو‌های نئون پلاستیک، تابلو‌‌های کامپوزیت، تابلو‌های چلنیوم، تابلو‌های چلنیوم الماسی، تابلو‌های پلاکسی گلاس و تابلو‌های برجسته اشاره کرد.

 تابلو روان

مزیت‌ها و معایب تابلو‌های روان و کاربرد آن‌ها

قبل از آشنایی با قطعات تابلو روان مزیت‌ها و معایب این تابلو‌ها را برایتان توضیح داده‌ایم.

در ابتدا مزیت‌هایی که امروزه تابلو‌های روان پیدا کرده‌اند را برایتان آورده‌ایم:

 • استفاده از محتوا‌های تبلیغاتی به صورت متغیر، سریع و باکیفیت بالا، با استفاده از پیشرفت تکنولوژی در تابلو‌های روان
 • کم بودن وزن آن‌ها
 • علاوه بر تبلیغات کسب‌و‌کار‌ها برای اطلاع رسانی نیز کاربرد فراوانی دارد، به عنوان مثال در ادارات و سازمان‌ها و یا بزرگراه‌‌های شهری
 • نمایش متون و تصاویر مختلف در چند رنگ
 • مصرف پایین برق و نیاز نبودن به ولتاژ بالا، طول عمر بالا
 • کیفیت مناسب و شدت نور کافی در طول روز و شب
 • قابلیت نصب در محیط‌های باز و بسته
 • قابلیت پخش متون و تصاویر به صورت سه بعدی، استفاده از رنگ دلخواه در تابلو

البته این نکته را بدانید، که مزیت‌های هر تابلو به کیفیت در تولید و مدل مدنظر متفاوت می‌باشد.

قبل از آن که به توضیح و آشنایی با قطعات تابلو روان بپردازیم، معایب آن را نیز برایتان در زیر آورده‌ایم:

در برخی از تابلوهای روانی، معایبی وجود دارد از جمله: تک رنگ بودن برخی از آن‌ها، بالا بودن هزینه نگهداری از آن‌ها، سختی در نصب آن‌ها، خراب شدن لامپ‌های (LED)، قابل استفاده نبودن در فضای باز

رنگ‌های تابلو روان

در آشنایی با قطعات تابلو روان، باید این نکته را بدانی که تابلو‌های روان را، از نظر رنگ نیز، تولیدکنندگان، تابلو‌های روان را در سه دسته تولید می‌کنند: تابلو‌های ال ای دی تمام رنگی، تابلو‌های روان هفت رنگ یا چند رنگ، تابلو‌های روان تک رنگ.

شما می‌توانید از میان انواع تابلو‌های روان ترکیب رنگی، بهترین آن‌ را برای تبلیغات و جذب مشتری خود استفاده کتید. بسته به نیاز خود می‌توانید، مناسب‌ترین رنگ را انتخاب کنید.

در بسیاری از مشاغل، استفاده از تابلو‌های تک رنگ می‌تواند برای تبلیغ کسب‌و‌کارتان مفید باشد.

تابلو روان در رنگ‌هایی همچون: قرمز، سبز، سفید، آبی، فول کالر یا تمام رنگ و هفت رنگ استفاده می‌شود.

در تابلو‌های روان ال ای دی تک رنگ، متن‌ها و تصاویر تنها به صورت تک رنگ و در رنگ‌های قرمز،سبز و یا یک رنگ دیگر  نشان داده می‌شوند. اما در تابلو‌های روان می‌توان از چند رنگ جهت تبلیغات استفاده کرد. در میان تابلو‌های روان، تابلو‌های ال ای دی تمام رنگی به عنوان کامل‌ترین نوع نمایشگر شناخته شده‌اند، از آن‌ها در پارک‌ها و یا مکان‌های عمومی استفاده می‌شود.

در ادامه مقاله به آشنایی با قطعات تابلو روان می‌پردازیم و آن‌ها را بررسی می‌‌کنیم.

آشنایی با قطعات تابلو روان

برای ساخت یک تابلو روان به قطعات زیر نیاز داریم:

 • ماژول ال ای دی
 • برد کنترلر تابلو
 • منبع تغذیه
 • قاب تابلو یا فریم
 • واشر آب بندی

قطعات تابلو روان

پیکسل: پیکسل‌ها، ماژول‌های تابلو روان را می‌سازند. ماژول‌ها انواع مختلفی دارند از جمله: ماژول‌های تک رنگ که تنها دارای یک لامپ ال ای دی هستند، ماژول‌های دو آل شامل دو ال ای دی و ماژول‌های فول کالر که دارای چهار ال ای دی می‌باشند. اگر می‌خواهید که تصویر باکیفیت‌تری داشته باشید، بهتر است که پیکسل‌ها نزدیک به یکدیگر قرار گیرند.

برد کنترلر تابلو روان: یکی دیگر از قطعات تابلو روان، برد کنترلر می‌باشد. میکروکنترلر در واقع همان برد کنترل تابلو می‌باشد. زمانی که می‌خواهید برد کنترلر را انتخاب کنید باید به مسائلی همچون رنگ ماژول ال ای دی (تمام رنگ بودن و یا تک رنگ بودن ماژول ال ای دی) که در ساخت تابلو‌های روان از آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین باید سایز تابلو روان توجه داشته باشید. در طراحی هر کنترلر می‌توان از تعداد خاصی ماژول استفاده کرد که در نهایت تصاویر در قابلیت‌های متفاوتی تولید خواهند شد.

هاب ارتباطی: هاب به مسیر ارتباطی بین برد کنترلر و ماژول گفته می‌شود و ارتباط بین برد کنترل و ماژول را برقرار می‌کند. برد کنترلر به دو نوع مختلف بسته می‌شود: برد کنترلر از نوع بدون طیف که مسیر ارتباطی بر روی خود برد است و یا از نوع طیف‌دار که به طرز جداگانه بر روی کارت کنترل  تابلو بسته می‌شود.

واشر آب بندی: در آشنایی با قطعات تابلو روان واشرآب بندی نیز اهمیت دارد، در تابلو‌های روان ضدآب از واشر‌های آب بندی استفاده می‌شود و از نفوذ آب به داخل تابلو جلوگیری می‌شود. غیر از استفاده از ماژول‌های آب بندی در تابلو‌های روان ضدآب، سازندگان با استفاده از چسب خاصی شکاف میان تابلو و ماژول‌ها را پر می‌کنند.

آشنایی با قطعات دیگری از تابلو روان

منبع تغذیه تابلو روان: یکی از حیاتی‌ترین قطعات برای فعالیت تابلو روان، منبع تغذیه می‌باشد. کارکردن سایر قطعات تابلو به منبع تغذیه بستگی دارد. وظیفه منبع تغذیه در تابلو روان این است که ولتاژ متناوب را به ولتاژ مستقیم تبدیل می‌کند و در نهایت جریان الکتریکی لازم برای برد کنترلر تأمین می‌شود. با انتقال برق به ماژول‌ها، لامپ‌ها روشن شده و ماژول‌ها فعال می‌شوند. نام دیگر منبع تغذیه پاور می‌باشد. استفاده از سوئیچینگ‌هایی که دارای جریان برق زیادی هستند نیز در منبع تغذیه مرسوم است. برای کارکردن درست ماژول‌ها، باید جریان برقرار در تابلو روان بیشتر از 5 وات باشد. در هر تابلو روان ال ای دی، به ازای هر ماژول، به یک منبع تغذیه و یا پاور نیاز داریم. با روشن شدن تابلو روان، منبع تغذیه گرم می‌شود و با خاموش شدن تابلو، منبع تغذیه خنک و خاموش می‌شود و همین روند در تابلو‌های روان بیشتر باعث خرابی منبع تغذیه نسبت به سایر قطعات می‌گردد. و خراب شدن منبع تغذیه می‌تواند به دلیل نوسانات برق به دفعات زیاد باشد که در نهایت باعث اختلال در تابلو نیز می‌گردد. برای جلوگیری از این مشکلات، به محض آن که بوی سوختگی به مشامتان رسید، تابلو را سریعا خاموش کنید تا از داغ شدن و سوختن منبع تغذیه جلوگیری شود.

در آشنایی قطعات تابلو روان، یکی از مهمترین آن‌ها یعنی ماژول را بشناسید

ماژول‌ها باید به صورت مرتب و طبق طرح مورد نظر بر روی صفحه قرار گیرند و باعث روشنایی نمایشگر گردند. در صورت خرابی ماژول‌ها، باید آن‌ها را تعویض کرده و ماژول دیگری را جایگزین کنید. از ماژول‌ها می‌توان در رنگ‌بندی‌های مختلفی استفاده کرد. به عنوان مثال در تابلو‌های روان یک رنگ از ماژول های تک رنگ استفاده می‌شود و از ماژول‌های دو یا سه رنگ نیز، به جای ال ای دی تک رنگ استفاده می‌شود. تابلو‌های فول کالر دارای 7 رنگ متفاوت نیز می‌باشند، به عنوان مثال از رنگ‌های سبز، آبی و قرمز برای ایجاد نوری 7 رنگ استفاده می‌شود. طراحی ماژول‌ها مانند این است که در یک بازی رایانه‌ای مکعب‌هایی را در کنار یکدیگر به طور خاصی بچینید. تابلو‌های روان شامل یک مدارچاپی و یا برد است، که در یک طرف برد مدار‌های ارتباطی و قطعات الکترونیکی قرار گرفته‌اند و در طرف دیگر برد ال ای دی‌های نشانگر ماژول قرار دارد، این ال ای دی ‌ها متن و تصاویر موردنظر را در تابلو نمایش می‌دهند.

بنابراین یکی از مهمترین قطعاتی که باید در آشنایی با قطعات تابلو روان با آن آشنا باشید، ماژول‌ها هستند.

قطعات تشکیل‌دهنده ماژول در تابلو روان:

یک. رنگ ماژول

دو. دات پیچ

سه. نوع راه اندازی تابلو روان

چهار. درخشندگی

پنج. ساختار پیکسلی

شش. چیپ ست

هفت. هاب ارتباطی

هشت. جنس ماژول

 

 کلام آخر

دانستید که تابلو‌های روان امروزه به عنوان یکی از راه‌های تبلیغاتی در میان فروشندگان طرفداران زیادی دارد. آشنایی با قطعات تابلو روان، و دانستن کاربرد آن‌ها به شما در امر خرید و انتخاب بهترین نوع آن‌ها و به رنگ دلخواه کمک می‌کند. همچنین اگر شما به کار‌های فنی و طراحی این تابلو‌ها علاقه‌مندید می‌توانید با تحصیل در این رشته و یا شرکت در دوره‌ نصب تابلو روان ، وارد این بازار کار شده و با تلاش و پشتکار در یادگیری و کسب تجربه به مهارت و درآمد بالا برسید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس