تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

HLC در دوربین مدار بسته چیست؟

HLC در دوربین مدار بسته چیست؟


دوربین های مدار بسته یا CCTV  وسیله ای است که به کمک ان می توان مکان های مختلف را تحت نظارت قرار داد. به طور کلی کاربرد دوربین مدار بسته به محیطی که در آن نصب می شود بستگی دارد. مثلا در بانک ها برای جلوگیری از دزدی ، در شرکت ها و کارخانه ها برای نظارت و کنترل عملکرد کارکنان و مراحل انجام کار استفاده می شود. دوربین های مدار بسته به دو صورت انالوگ و تحت شبکه در دسترس است. در این مقاله قصد داریم HLC در دوربین مدار بسته را بررسی کنیم.

مکان نصب دوربین های مدار بسته بسیار اهمیت دارد چرا که برخی دوربین ها نسبت به اب حساس هستند و یا قرار گیری ان ها در معرض تابش مستقیم نور ممکن است مشکلاتی را در ثبت تصویر نهایی به وجود اورد.

آموزش نصب دوربین مدار بسته

همان طور که اطلاع دارید نور زیاد یا کمبود نور برای تصویر برداری مناسب نیست و کیفیت و وضوح عکس را پایین می آورد . در نتیجه برای گرفتن یه تصویر حرفه ای و با کیفیت لازم است نور به مقدار کافی به لنز دوربین برسد. اماممکن شرایط به گونه باشد که زاویه تابش نور تغییر کند یا دوربین در هنگام تاریکی هوا تحت تابش مستقیم یک منبع نور قرار گیرد.

اینجاست که دوربین های جدید مجهز به قابلیت WDR ،BLC و HLC پا به عرصه می گذارد. این قابلیت باعث می شود در شرایطی که افزایش یا کاهش نور وجود دارد تصاویر با کیفیت و وضوح بالا ثبت شود به طوری که همه ی جزئیات قابل رویت باشد.

Hlc در دوربین مدار بسته

واژه Hlc برگرفته از عبارت انگلیسی high light compensation است و مفهوم آن تکنولوژی جبران نورهای زیاد می باشد. این قابلیت منجر به بهبود تصاویر دوربین های مدار بسته می شود و از آن برای بالا بردن کیفیت و رزولشن تصویر در محیط هایی که میزان نور افزایش یا کاهش پیدا میکند استفاده می شود.

مکانیزم HLC در دوربین مدار بسته

مکانیزم HLC در دوربین های مداربسته  همانند BLC و WDR برای جبران نوردهی تصاویر به کار می رود. ولی با این تفاوت که نور پس زمینه را بیشتر کاهش داده و با فیلتر نقاط بسیار روشن  تصویری با میزان نوردهی مناسب ثبت و ضبط می کند. در حقیقت قابلیتی برای بهبود تصاویر است و برای افزایش کیفیت و وضوح تصاویر مورد استفاده قرار می گیرد .

HLC در دوربین مدار بسته

هنگامی که به دوربین نور مستقیم تابیده می شود خصوصا هنگامی که هوا تاریک است نور مزاحم باعث کاهش کیفیت تصویر می شود به طوری که جزئیات قابل مشاهده نباشند و حتی ممکن است تصویر به طور کلی تیره شود.

اگر دقت کرده باشید در برخی پارکینگ هایی که میخواهید با خودرو وارد شوید ابتدا از پلاک شما عکس برداری می کنند ، به این صورت که یا از شما می خواهند که چراغ های ماشین را خاموش کنید یا این درخواست روی تابلویی نوشته شده و جایی که جلوی دید شما باشد حتما نصب کرده اند  .

این فرایند به این دلیل است که در صورتی که چراغ اتومبیل روشن باشد وقتی دوربین می خواهد از پلاک شما عکس برداری کند نور اضافی چراغ های خودروی شما باعث می شود تصویر نا واضح  گرفته شود و امکان خواندن پلاک ماشین وجود نداشته باشد. در واقع در تصویر نهایی چیزی مشخص نمی شود. چرا که این دوربین ها مجهز به فناوری HLC  نیستند. البته معمولا این مشکل هنگامی رخ می دهد که هوا تاریک است.

این روش گاهی توسط سارقان نیز استفاده می شود که با تاباندن نور مستقیم به دوربین باعث اختلال لحظه ای در دوربین می شوند تا چهره ان ها حین ارتکاب جرم مشخص نشود اما تکنولوژی HLC به صورت هوشمند با حذف نور مازاد در محیط این نقطه ضعف را جبران کرده است.

در حال حاضر مکانیزم HLC در ورودی پارکینگ ها و پمپ بنزین ها برای تشخیص شماره پلاک وسیله نقلیه در شب بسیار استفاده می شود.

HLC در دوربین مدار بسته چگونه کار می کند؟

هر گاه منبع نوری با نور زیاد در بخشی از محیط وجود داشته باشد در حالی که نور در بقیه بخش ها کمتر است از دوربین هایی که قابلیت HLC را پشتیبانی می کنند استفاده می شود. به این صورت که دوربین به طور خودکار در تصویر، نور منبع را کاهش می دهد  و دیافراگم دوربین بیشتر باز می شود در نتیجه تصویر بهتری با نور متعارف تر از تمام نقاط گرفته می شود. معمولا برای جبران نور اضافی که منشا آن  یک منبع نوری مصنوعی مانند لامپ یا چراغ خودرو است از قابلیت HLC   استفاده می شود.

مکانیزم HLC در دوربین مدار بسته

به طور دقیق تر بخواهیم تعریف کنیم وظیفه HLC فیلتر نورهای اضافی است  که در برخی از دوربین ها  نقطه منشا نور اضافی را با رنگ مشکی به شکل یک نقطه می پوشاند تا بقیه تصویر قابل دیدن باشد و در بعضی دیگر به صورت هوشمند نور اضافی فیلتر شده و به نسبت نور تصویر نور مازاد کم می شود.

چگونه بفهمیم دوربین مجهز به HLC است؟

برای این که مطمئن شوید دوربین شما مجهز به قابلیت HLC  است یک چراغ قوه پر نور را در فاصله 4-5 متری دوربین قرار دهید و اگر تصویر نهایی شما تغییر کرد و تصویر واضح تر و با کیفیت تر شد به عبارت دیگر نور آن کم و زیاد شد ، نشان دهنده وجود HLC در دوربین است و اگر مشاهده کردید تمام تصویر شما نورانی شده و نا واضح و بی کیفیت است و چیزی مشخص نیست نشان دهنده عدم وجود HLC در دوربین شما است.

Blc در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند؟

Blc از عبارت back light compensation نشات گرفته است و مفهوم آن جبران نور پس زمینه است. عدم وجود این قابلیت در دوربین باعث می شود تصاویر تیره و تار ثبت و ضبط شود.

زمانی که دوربین در محیطی با نور کم قرار داده شود ولی زاویه تصویر برداری دوربین به سمت محیطی با نور زیاد باشد تصاویر نهایی دوربین مداربسته تیره می شود. جبران این مشکل توسط BLC میسر شده است. در واقع blc یک مکانیزم نرم افزاری است که با نا دیده گرفتن نور زیاد پس زمینه و تمرکز بیشتر روی محیط کم نور تصاویری با نور متعارف ثبت می کند. به عبارت دیگر در این قابلیت محیط پر نور پس زمینه تصویر اهمیت  چندانی ندارد.

WDR در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند؟

WDR از عبارت Wide Dynamic Range به معنی گستره ی دینامیکی بالا گرفته شده است.WDR در دوربین های مداربسته چگونه عمل می کند

ممکن است هنگام نصب دوربین در یک محیط با نور کم در حالی که از زوایای مختلف نور به لنز دوربین بتابد باعث ثبت تصاویر بی کیفیت شود. دوربین های مجهز به WDR دارای دو سنسور هستند که با سرعت بالا از محیط پر نور و با سرعت پایین ازمحیط کم نور عکس می گیرند و از ترکیب دو تصویر یک تصویر نهایی با نور مناسب و کیفیت بالا ثبت و ضبط می کنند.در حقیقت WDR یک مکانیزم سخت افزاری است که روی برد دوربین نصب می شود.

تفاوت WDR ، HLC  و BLC در چیست؟

BLC و HLC و WDR همگی دارای قابلیت مشابهی هستند و برای کمک به دوربین های مدار بسته برای ثبت تصاویر با کیفیت تر در شرایط نوری مختلف اختراع شده اند. HLC نقاطی که نور مازاد دارند را شناسایی می کنند و نور را کاهش می دهد در حالی که BLC در یک سطح پس زمینه برای جبران نور زیاد استفاده می شود یعنی به جای برقراری تعادل بین نقاط پر نور و کم نور، کلا نقاط پر نور تصویر را محو می کند. به طور کلی دوربین های مداربسته مجهز به BLC و HLC  با فیلتر کردن نور های اضافی در محیط، تصاویری واضح با رزولشن بالا ثبت می کنند. و WDR از ترکیب دو عکس برای ارائه تصویر با کیفیت تر استفاده می کند تا میزان نوردهی در تصویر متعادل شود.

مکانیزم های blc و hlc نرم افزاری است در حالی که مکانیزم wdr سخت افزاری می باشند. در نتیجه تصاویر دوربین های مداربسته ای که مجهز به قابلیت wdr هستند با کیفیت تر و واضح تر از blc و hlc می باشد از این رو قیمت این دوربین ها بالاتراست.

مجتمع آموزش برق یکی از برترین آموزشگاه های کشور در زمینه آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش های تعمیرات از جمله آموزش تعمیرات دوربین مداربسته ، آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات لوازم خانگی با ارائه مدرک فنی و حرفه ای در کشور محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان و صحبت با کارشناسان فنی مجموعه فنی آموزشی برق تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *