نحوه نصب دوربین مدار بسته

نحوه نصب دوربین مدار بسته


نحوه نصب دوربین مدار بسته : نصب دوربین مدار بسته گاهی اوقات می تواند دشوار و پیچیده باشد، شما می توانید یک متخصص را برای نصب دوربین مدار بسته استخدام کنید یا این کار را خودتان انجام دهید. نحوه نصب دوربین مدار بسته به نوع دوربینی که انتخاب می کنید و منبع تغذیه آن بستگی دارد. نحوه نصب یک دوربین امنیتی در فضای باز بدون سیم، کمی متفاوت از دوربین های مدار بسته ای است که از کابل برق استفاده می کند.

در هر صورت، اطلاعاتی در مورد روش نصب و بهترین راه برای قرار دادن دوربین مدار بسته به شما ارائه خواهیم کرد. استفاده از این راهنمای ساده و آسان برای نصب دوربین مداربسته، شما را در مراحل گیج کننده هنگام اتصال سیم کشی راهنمایی می کند. در این مرحله ضمن بررسی ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته، مراحل نصب دوربین مدار بسته را به صورت گام به گام و تصویری معرفی می کنیم.

نحوه نصب دوربین مدار بسته

خرید پکیج دوربین مدار بسته بهتر است یا خرید جداگانه قطعات؟

پکیج دوربین مدار بسته با هر آن چه برای نصب دوربین مداربسته نیاز دارید ارائه می شود و بلافاصله آماده استفاده است، با این حال، پکیج های دوربین مدار بسته دارای معایبی هستند. معمولا از کابل های آماده حداکثر 18 متر استفاده می کنند. این محدودیت وجود دارد که DVR یا همان ضبط‌ کننده ویدیوی دیجیتال یا NVR ضبط ‌کننده ویدیوی شبکه حداکثر می ‌تواند 18 متر از دوربین‌ ها فاصله داشته باشد و این اغلب ایده ‌آل نیست.

کابل ‌های از پیش ساخته شده یک نقطه ضعف دارند. به دلیل اتصالاتی که از قبل روی کابل ها ایجاد شده است، باید سوراخ بزرگ ‌تری در دیوار ایجاد کنید. ما به کابل 75 اهم نیاز داریم و کابل های از پیش ساخته معمولاً قادر به این کار نیستند. در شب، زمانی که دید در شب فعال می شود، جریان بالا تری برای تغذیه LED های دوربین مورد نیاز است و کابل های آماده نمی توانند جریان مورد نیاز را برای آن ها تامین کنند و در نتیجه LED های کم نور شده و فیلم های دوربین مداربسته تیره تر می شوند.

سیستم های دوربین مدار بسته حرفه ای هرگز به صورت کیت و پکیج آماده عرضه نمی شوند، بنابراین ما به شما خرید قطعات جداگانه را توصیه می کنیم. پکیج های آماده دوربین مدا بسته برای سیستم های سطح ورودی هستند و عموماً قطعات با کیفیت پایینی دارند. کیت ها با محصولات بدون مارک عرضه می شوند که به طور گسترده شناخته شده نیستند و بنابراین پشتیبانی دشوار است. یکی دیگر از مشکلات آن ها این است که تشخیص محصول و در نتیجه پشتیبانی و نگهداری از آن مشکل است. بنابراین، به جای صرفه جویی در هزینه، مشتری معمولاً دوربین مدار بسته و DVR با برند معتبر مانند داهوا و هایک ویژن را انتخاب می کنند.

خرید تک تک قطعات دوربین مدار بسته مزایای زیادی دارد، از جمله این که می توانید دقیقاً آن چه را که برای نصب دوربین مداربسته و شرایط خود نیاز دارید خریداری کنید و مطابق با بودجه خود قطعات جداگانه خریداری کنید. هم چنین به عنوان مثال دوربین ها دارای لنز های متفاوت برای اهداف مختلف، برد نزدیک و برد بیشتر هستند. اگر دوربین را در موقعیت پایین نصب می ‌کنید، می ‌توان از دوربین بدنه ضد ضربه استفاده کرد تا دوربین خراب نشود و سیستم شما یکپارچگی را حفظ کند. می ‌توانید کیفیت ضبط دوربین را با نیاز خود مطابقت داده و از دوربین 4K یا 2K استفاده نمایید.

بنابراین، می ‌توانید هزینه ‌های دوربین‌ های با مشخصات پایین ‌تر را در جایی که بال اترین کیفیت به شدت ضروری نیست، کاهش دهید. علاوه بر این، می‌ توانید دوربین‌ های با بدنه رنگی دلخواه مانند سفید، سیاه یا خاکستری را برای مطابقت با رنگ اطراف انتخاب کنید.

ابزار مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته

به منظور نصب دوربین مدار بسته و تنظیم آن به ابزار و تجهیزات مخصوصی نیاز دارید. ابزار مکانیکی، ابزار ایمنی، سیم و کابل های BNC و تجهیزات تست دوربین مدار بسته از اصلی ترین موادر مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته است. در ادامه ابزار مورد نیاز برای نصب دوربین مدار بسته آورده شده است. برای اطلاع کامل از ابزار و تجهیزات برای نصب دوربین مدار بسته مقاله :مهم ترین تجهیزات دوربین مدار بسته مطالعه نمایید.

• نردبان
• مته و دریل برقی برای سوراخ کردن دیوار
• انواع مختلف پیچ گوشتی شامل پیچ گوشتی برقی و پیچ گوشتی های کوچک
• مداد و خودکار
• چکش
• ابزار مخصوص به برش کابل BNC
• کاتر و سیم چین برای بریدن کابل ها
• انبر
• عینک ایمنی، کلاه ایمنی، چکمه
• ست کابل میله و فیش برای تغذیه کابل ها در مکان های نامناسب
• نوار برق برای چسباندن کابل ها به میله
• برچسب برای علامت گذاری کابل
• کابل های خام
• کنتور برق برای بررسی برق دوربین مدار بسته
• مانیتور تست ویدیویی برای اتصال مستقیم به دوربین و تنظیم زاویه دوربین مدار بسته
• ابزار تست شبکه

ابزار مورد نیاز برای نصب دوربین مداربسته

مراحل نصب دوربین مدار بسته

1. انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مدار بسته
2. نصب دوربین مدار بسته بر روی دیوار
3. قرار دادن دستگاه DVR
4. سیم کشی و مدیریت کابل ها
5. متصل کردن کابل های دوربین مدار بسته
6. روشن کردن دوربین مدار بسته
7. وصل کردن مانیتور دوربین مدار بسته به دستگاه DVR
8. تنظیم دوربین مدار بسته
9. تست و عیب یابی سیستم دوربین مداربسته

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

مهم ترین جنبه نصب یک سیستم دوربین مداربسته، انتخاب نقاط مناسب برای دوربین و DVR برای به حداکثر رساندن پوشش دوربین و به حداقل رساندن طول کابل است. کاهش طول کابل های دوربین مدار بسته به نوبه خود باعث کاهش تلفات در خط انتقال تصاویر می شود که بر کیفیت فیلم تاثیر می گذارد. برای قرار دادن دوربین های امنیتی در بهترین نقطه داخل خانه، گوشه ای از اتاق را انتخاب کنید که از آن جا بیشتر نقاط ورود به اتاق قابل مشاهده است.

یک پریز برق نیز باید در مجاورت محل نصب قرار داشته باشد. برای خارج از منزل، نقطه بالا تری را انتخاب کنید که در ها، نزدیکی های پنجره، گاراژ ها و غیره را بپوشاند. نقاط بالا تر از 10 فوت را انتخاب کنید تا افراد نتوانند به راحتی آن ها را از بین ببرند. البته برای نصب دوربین مدار بسته در بیرون از منزل قوانینی وجود داره که حتما باید رعایت شوند برای اطلاع از این قوانین این مطلب را بخوانید: قوانین نصب دوربین در مکان‌های مختلف

انتخاب مکان مناسب برای نصب دوربین مدار بسته

از قرار دادن مستقیم دوربین خود به سمت منبع نور خودداری کنید، در غیر این صورت باعث کم نور شدن جزئی فیلم ها و تصاویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته می شود. براکت نصب لازم برای دوربین را زیر لبه جلو قرار دهید. این به محافظت از دوربین های امنیتی در فضای باز در برابر آب و هوای سخت یا شدید کمک می کند. از نصب دوربین های امنیتی در املاک همسایگان یا مکان های دیگری که مردم انتظار منطقی از حریم خصوصی دارند، خودداری کنید. در جدول زیر محل مناسب نصب دوربین مدار بسته برای مکان های مختلف آورده شده است.

محل مناسب نصب دوربین مدار بستهمکان مورد نظر
تمام ورودی ها، پنجره ها و درها، انباری، باغچه، پارکینگمنزل مسکونی
راهرو ها، قفسه ها، یخچال ها، فریزر ها، محوطه صندوق، ورودی، خروجیمغازه
ورودی و خروجی، راه پله ها، محوطه آسانسور، مکان های مشترک مانند غذاخوری و اتاق سروردفاتر اداری
پمپ ها، ورودی و خروجی، صندوقپمپ بنزین
محل بارگیری، ورودی و خروجی، خروجی های آتش نشانی، محل تولید و بسته بندیانبار

نصب دوربین مدار بسته بر روی دیوار

برخی از دوربین‌ های امنیتی که در بسته ‌بندی کاملی ارائه می‌ شوند براکت ‌ها و پیچ ‌های نصب را ارائه می ‌کنند. هم چنین می ‌توانید از قالب سوراخ استفاده کنید تا نصب امنیت ویدیویی خود را برای اولین بار آسان ‌تر کنید.

ابتدا تصمیم بگیرید که می خواهید دوربین را کجا قرار دهید و نشانگر هایی برای محل ایجاد سوراخ روی دیوار تعیین کنید. سپس از مته‌ ای به اندازه پیچ‌ هایی که همراه دوربینتان است استفاده کنید تا در هر یک از مکان‌ های مشخص ‌شده روی الگو، سوراخ ‌هایی را ایجاد کنید. استفاده از مته برقی یا مته فلزی بستگی به نوع و جنس دیوار بر عهده شما است. دوربین خود را محکم روی دیوار، سقف و سایر نقاطی که برای نصب دوربین تعیین کرده اید بچسبانید. سپس دوربین خود را در موقعیت و زاویه مناسب قرار دهید.

نصب دوربین مدار بسته بر روی دیوار

قرار دادن دستگاه DVR

DVR دوربین مدار بسته دستگاهی است که هارد دیسک نظارتی در آن وجود دارد. بنابراین تمام ضبط های دوربین مداربسته شما در داخل دستگاه DVR قرار دارد. به شدت توصیه می شود که DVR را در یک محفظه قفل شده نگه دارید تا حتی اگر مهاجمی DVR را ببیند، نتواند ویدیو های ضبط شده را از بین ببرد. این یک گام حیاتی برای اطمینان از یک سیستم امنیتی دقیق برای خانه شما است.

قرار دادن دستگاه DVR

سیم کشی و مدیریت کابل ها

به نظر می رسد سخت ترین قسمت نصب دوربین مداربسته، سیم کشی و مدیریت کابل ها است. قبل از شروع، باید مسیر سیم دوربین های امنیتی را تعیین کنید، به خصوص زمانی که قصد دارید دوربین ها را در چندین مکان مانند راهرو ها، زیرزمین، گاراژ، ورودی و خروجی نصب کنید. پس از ایجاد سوراخ در دیوار ها، آماده اجرای کابل در سراسر سیستم دوربین مداربسته هستید.

کابل را در جایی که می توانید مخفی کنید و اگر کابل در فضای بیرونی قرار دارد، برای امنیت و تمیز نگه داشتن سیم ها و جلوگیری از فرسودگی آن ها، می توانید از پوشش محافظ سیم یا مجرا استفاده کنید. برای کابل داخل ساختمان، برای قسمت های موکت شده، کابل را زیر فرش قرار دهید. اگر از دوربین های IP استفاده می کنید، کابل Cat 5 یا Cat 6 مورد نیاز است. اگر از دوربین های HD آنالوگ استفاده می کنید، باید با کابل BNC و یک کانکتور پین DC برای برق وصل شوید.

سیم کشی و مدیریت کابل ها

متصل کردن کابل ها و برق رسانی به دوربین مدار بسته

پس از فرآیند سیم کشی، مرحله بعدی این است که کابل ها را به دوربین مداربسته وصل کرده و بررسی کنید که آیا می توان برق رسانی به دوربین مدار بسته از طریق منبع تغذیه را انجام داد یا خیر. در این جا ما نمودار های سیمی را در مورد نحوه اتصال دوربین، از جمله دوربین های سیمی و بی سیم به اشتراک می گذاریم.

کابل ویدئو از طریق یک پورت BNC متصل می شود. حدود 1.5 سانتی متر از پوشش خارجی کابل ویدیو را بردارید. اتصال انتهایی را روی کابل با قطر بیشتر وصل کنید. اکنون عایق سفیدی را که داخلی ترین کابل را می پوشاند بردارید. حالا این کابل های باز شده را وارد درگاه BNC کنید. این باعث ایجاد یک اتصال امن می شود. پورت خروجی DVR را به صفحه ‌ای که می‌ خواهید فید ویدیو را روی آن قرار دهید وصل کنید. با روشن کردن دوربین ها و سپس نمایشگر و DVR شروع کنید. DVR را مطابق دفترچه راهنمای کاربر ارائه شده تنظیم کنید. به فید هر دوربین بروید تا مطمئن شوید که هر دوربین به درستی کار می کند و زاویه دید مورد نظر را ارائه می دهد.

متصل کردن کابل ها و برق رسانی به دوربین مدار بسته

وصل کردن مانیتور دوربین مدار بسته به دستگاه DVR

در مرحله بعدی، مانیتور دوربین مدار بسته را به دستگاه DVR متصل کرده و مانیتور را روشن کنید. برای وضوح بیشتر و کیفیت بهتر توصیه می شود مانیتور را با کابل HDMI متصل کنید. یا از اتصال VGA استفاده کنید. برای اتصال مانیتور خود به DVR می توانید از لید BNC-BNC یا لید VGA استفاده کنید. با این حال، برای کسانی که از مانیتور TFT استفاده می کنند، مهم است که به دستور العمل های اتصال سازنده خود مراجعه کنند.

وصل کردن مانیتور دوربین مدار بسته به دستگاه DVR

تنظیم دوربین مدار بسته

قبل از این که بتوانید بگویید که کار نصب شما انجام شده است، توصیه می شود زاویه هر دوربین را دوباره بررسی کنید. بررسی کنید که آیا دوربین ها به درستی کار می کنند و ضبط را به خوبی انجام می دهند یا خیر. هم چنین بررسی کنید که دوربین تا چه اندازه می تواند پوشش دهد.

برخی از تولید کنندگان دوربین مداربسته خانگی، اپلیکیشن موبایل و نرم افزار دسکتاپ را برای دسترسی از راه دور به دوربین شما از گوشی های هوشمند، رایانه ها و تبلت ها ارائه می دهند. این ویژگی ‌های

نظارتی از جمله نمایش زنده، تشخیص حرکت، ضبط ویدیو را برای مشتری نصب و تنظیم کنید.
در این قسمت 3 مرحله ساده برای تنظیم دوربین IP برای مشاهده از راه دور در کمتر از 2 دقیقه وجود دارد.
• برنامه یا کلاینت را در تلفن یا رایانه خود دانلود کنید.
• برنامه را اجرا کنید و یک شماره شناسه منحصر به فرد برای افزودن دستگاه دوربین وارد کنید.
• روی دوربین روی برنامه یا کلاینت کلیک کنید و می ‌توانید جریان‌های زنده را از طریق اینترنت در خارج از شبکه خانگی مشاهده کنید.

3 مرحله ساده برای تنظیم دوربین IP برای مشاهده از راه دور

تست و عیب یابی سیستم دوربین مداربسته
وقتی همه اجزا دوربین مدار بسته وصل شد و آن را روشن کردید، باید تصاویر دوربین را روی مانیتور ببینید. این یک صفحه نمایش تقسیم شده خواهد بود، بنابراین اگر چهار دوربین دارید، چهار تصویر را خواهید دید. اگر هیچ تصویر دوربینی را نمی بینید، اولین چیزی که باید بررسی کنید این است که منبع تغذیه به درستی وصل شده باشد.

اگر تصاویر برخی از دوربین ها را می بینید اما برای برخی دیگر نه، اتصالات و کلیپ های شبکه، کانکتور های RJ45 برای دوربین های IP و کانکتور های BNC برای دوربین های آنالوگ HD را بررسی کنید. اگر هنوز تصویری برای دوربین وجود ندارد، بررسی کنید که مثبت و منفی کابل های برق به درستی وصل شده اند؟ در صورت ادامه دار بودن مشکل لازم است از عدم آسیب دیدگی کابل ها اطمینان حاصل کنید و با استفاده از مانیتور عملکرد ضبط ویدیویی را تست کنید.

اگر دوربینی روشن شود و شما می توانید تصویر را روی مانیتور تست ویدئویی ببینید، به این معنی است که دوربین به خوبی کار می کند. اگر دوربین روشن نمی شود و تصویری وجود ندارد، دوربین معیوب است، بنابراین باید آن را تعویض کنید.

تست و عیب یابی سیستم دوربین مداربسته

چگونه نصاب حرفه ای دوربین مدار بسته شویم؟

با شرکت در این دوره ها می توانید مهارت های اولیه را فراگرفته و سپس وارد بازار کار گردبد. اما برای نصاب حرفه ای شدن دوربین مدار بسته این کافی نیست و نیاز است تا ماه ها و حتی تجربه اندوزی کرده و انواع دوربین را در اماکن مختلف نصب نمایید تا بتوانید به شهرت و معروفیت در این کار دست یابید. البته برای کسب اعتبار باید پروژه هایی که انجام می دهید با کیفیت بالایی اجرا شده و افراد شما را به عنوان نصابی بشناسند که نصبی بدون نقص داشته و کاملا در این کار حرفه ای می باشد.

اجرای کار خوب نیازمند این است که شما با تمامی برندها و مدل های متنوعی که دوربین های مدار بسته دارند آشنایی داشته و ویژگی ها و نحوه نصب آنها را بدانید. انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته وجود دارند که از آن میان می توان به دوربین های آنالوگ، دوربین های تحت شبکه، دوربین های دومنظوره و غیره اشاره کرد. هر یک از این دوربین ها شیوه نصب متفاوتی داشته و نصاب باید چگونگی نصب و انجام تنظیمات نرم افزاری آنها را بداند.

دوربین مدار بسته

علاوه بر آن برای تبدیل شدن به یک نصاب حرفه ای دوربین مدار بسته باید اعتماد مشتریان را جلب نموده و به فکر یک مغازه ثابت بود. چرا که کلاهبرداران زیادی وجود دارند که با نام و نشان نصاب دوربین مدار بسته وارد حریم خصوصی افراد شده و به رمز و مکان دوربین ها دسترسی پیدا می کنند و پس از آن در موقعیتی مناسب اقدام به سرقت از مکان مورد نظر نموده و تصاویر ضبط شده را نیز از بین می برند. بنابراین افراد به نصاب هایی اعتماد می کنند که توسط افراد قابل اعتماد دیگر معرفی شده و دارای جا و مکان ثابتی باشند. پس در صورتی که در یک پروژه اعتماد خود را ثابت نمایید توسط این افراد به مشتریان دیگر نیز معرفی شده و این کار به همین ترتیب ادامه خواهد داشت و هیچ گاه بیکار نخواهید ماند.

انجام تبلیغات برای کار خود نیز بی تاثیر نبوده و می تواند شما را به مشتریان در سراسر شهر معرفی نماید. تبلیغات باید به صورت دائمی و حرفه ای انجام شود تا بتواند تاثیر خود را بر مخاطب داشته باشد. به عنوان مثال در شرایط حال حاضر که اینترنت و فضای مجازی به ابزاری برای پیدا کردن انواع مشاغل و خدمات تبدیل شده است، انجام تبلیغات در این مکان می تواند در جذب مشتری بسیار مفید واقع گردد.

مجتمع آموزشی برق دوره های فنی و پرطرفدار مانند : آموزش نصب اعلام حریق ، آموزش نصب دزدگیر اماکن ، آموزش نصب جک برقی ، آموزش نصب کرکره برقی و …. را برای علاقمندان به این رشته ها بصورت حرفه ای و تخصصی برگزار میکند.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *