تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نحوه کار با دستگاه کلید سازی کامپیوتری

نحوه کار با دستگاه کلید سازی کامپیوتری


کلیدها یکی از رایج ترین اقلام تولید شده در جهان هستند که تقریباً هر شخصی حداقل یک مجموعه کلید دارد. از کلیدها برای باز کردن قفل ها و محافظت از خواص فیزیکی مانند خانه ها، ساختمان ها، اتومبیل ها و گاوصندوق های امنیتی استفاده می شوند. کلیدها علاوه بر رایج بودن در سرتاسر جهان، یکی از رایج‌ترین اقلامی هستند که در جای درستی قرار نمی‌گیرند و تقریباً 37 درصد از صاحبان خانه‌ ها حداقل یک مجموعه کلید را در طول عمر خود گم می‌کنند.

علاوه بر این، به دلیل توانایی آنها برای دسترسی به دارایی های محافظت شده، آنها همچنین مستعد سرقت هستند و اندازه جمع و جور آنها باعث می شود که آنها در معرض سرقت قرار بگیرند و به راحتی گم شوند.

همانطور که گفته شد، اگر کلید خانه خود را گم کنید چه می کنید؟ یا کلیدهای گاوصندوق امنیتی شما؟ یا هر کلید مهمی برای آن موضوع؟ یا اگر کلیدها خراب شد چه؟ بله، درست است امتیاز دسترسی را از دست می‌دهید. خوشبختانه، راهی برای دور زدن آن وجود دارد که به آن کلید سازی می گویند.

در یک زمان، ساخت کلیدهای تکراری نیاز به دستگاه دستی داشت. تسلط بر این روش دشوار بود و فقط یک قفل ساز می توانست این کار را با دقت انجام دهد. فناوری امروزی ایجاد یک کلید کپی را سریع و مقرون به صرفه می کند. فروشگاه‌ های سخت ‌افزار در حال حاضر مجهز به دستگاه ‌های کلید برش خودکار یا نیمه ‌خودکار هستند که می ‌توانند شکل دندانه ‌ها را در امتداد کلید دنبال کنند و در عین حال قطعات خالی را به صورت کپی ‌های دقیق برش دهند.

آموزش کلید سازی

برای دانستن همه چیز در مورد کلید سازی و انواع مختلف ماشین های برش کلید که برای انجام کار استفاده می شوند، و همچنین نحوه کار با آن ها به ادامه مطلب مراجعه کنید:

کلید سازی چیست؟

برش کلید یک روش بسیار محبوب در سراسر کشور برای ساخت کلید است. این کار را می توان با ایجاد یک کپی از یک کلید موجود یا ساختن یک کلید جدید به طور کلی انجام داد.

خدمات برش کلید ممکن است به دلایل مختلفی مورد نیاز باشد که عبارتند از:

کلیدهای پشتیبان

همه ما انسان هستیم و گاهی اوقات ممکن است بی توجه باشیم. و در این بی احتیاطی، گاهی اوقات می توانیم کلید خانه، در، ماشین و گاوصندوق خود را گم کنیم.

تصور کنید که از سر کار به خانه برمی ‌گردید و متوجه می‌ شوید که کلیدتان نزد شما نیست. و نمی توانید به یاد بیاورید که کجا یا چگونه آنها را از دست داده اید. آنچه در پی می آید لحظاتی از وحشت و درماندگی خالص است.

کلید سازی چیست؟

برای جلوگیری از این اتفاق، ساخت کلیدهای یدکی پشتیبان همیشه هوشمندانه است. آنها می توانند در چنین شرایطی مفید باشند، مشروط بر اینکه آنها را ایمن و محافظت کنید و نه در نقاط معمولی مانند زیر تشک یا گلدان که سارقان به راحتی آنها را پیدا کنند.

جلوگیری از آسیب

مانند هر چیز ملموس، کلیدها به مرور زمان فرسوده می شوند. آنها از برنج یا مخلوط نیکل و برنج ساخته شده اند و ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت آسیب ببینند.

کلیدهای آسیب دیده ممکن است به دلیل شکستگی در قفل گیر کنند و باعث خراب شدن قفل شوند، بنابراین، تمرین خوبی است که سلامت کلید خود را بررسی کنید، یک کلید یدکی برای مواقع اضطراری داشته باشید و کلیدها را به طور متناوب تغییر دهید تا به میزان قابل توجهی دوام داشته باشند.

دادن دسترسی به دیگران

اگر می‌خواهید اجازه دسترسی به افراد دیگر را بدهید، ممکن است لازم باشد کلید را برش دهید و کپی کنید. مثلاً بگویید، شما با سه عضو بزرگسال و مسئول دیگر خانواده زندگی می کنید. کاملاً واضح است که همه شما روال ‌ها و برنامه ‌های مختلفی خواهید داشت و هر بار که می ‌آیند و می ‌روند در خانه را برای آنها باز و قفل نمی‌کنید.

به همین دلیل، بهتر است کلیدهای یدکی ایجاد کنید تا بین افرادی که دسترسی مشترک دارند توزیع شود. فقط مطمئن شوید که کلیدهای خود را ایمن نگه می دارند و می دانند که گم شدن آنها چگونه می تواند امنیت کل خانه را به خطر بیندازد.

انواع دستگاه های کلید برش

مانند هر تکنولوژی، انواع مختلفی از ماشین های کلید برش وجود دارد. خوشبختانه، در کل، آنها تمایل به استفاده از مکانیسم های مشابه دارند. اگرچه ممکن است یک یا دو قسمت از یک ماشین به ماشین دیگر متفاوت باشد، ماشین های کلید برش معمولاً بسیار شبیه هستند.

دستگاه های برش کلید انواع مختلفی دارند و برای ساختن کلیدهای جدید یا تکراری از کلیدهای موجود استفاده می شوند. هنگامی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند، دستگاه های ایمن، مؤثر و دقیق هستند که در عرض چند دقیقه کلید تولید می کنند.

انواع دستگاه های کلید سازی

ماشین‌های کلید برش سبک‌ های مختلفی دارند که هر کدام به نوع خاصی از کلید اشاره می‌کنند: کلید خانه، کلید امن، کلید ماشین و غیره. برخی از موارد رایج مورد استفاده عبارتند از:

  • دستگاه های کلید سازی دستی
  • دستگاه های کلید سازی خودکار
  • دستگاه های کلید سازی لیزری
  • دستگاه های کلید سازی لوله ای
  • دستگاه های کلید سازی سیلندر
  • دستگاه های کلید سازی موریس
  • دستگاه های کلید سازی دوگانه

دستگاه های کلید سازی دستی همانطور که از نام آن پیداست به صورت دستی کار می کنند و از کم دقت ترین نوع هستند. آنها توسط اپراتور کار می کنند که کلید الگو و کلیدی را که قرار است روی هم بریده شوند، محکم می کند، پس از آن دستگاه به صورت دستی مشخصات روی کلید تکراری را ردیابی می کند تا شکل یکسانی به دست آورد.

در مقابل، ماشین‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به کار دستی نیاز ندارند و بیشتر کار را خودشان انجام می‌دهند. دو کلید در داخل دستگاه قرار می‌گیرند، جایی که یک قلم شکل کلید الگو را ترسیم می‌کند و همزمان آن را برش می‌دهد.

پس از ایجاد کلید تکراری، کارهای نهایی با برس زدن انجام می شود تا هر گونه خار فلزی از لبه های تازه بریده شده جدا شود. همانطور که واضح است، ماشین های برش کلید اتوماتیک سریعتر و گرانتر از همتایان نیمه اتوماتیک خود هستند.

دستگاه های کلید سازی لیزری مانند دستگاه های اتوماتیک کار می کنند، با این تفاوت که به جای استفاده از تیغه برای برش کلیدها، درست حدس زدید از لیزر استفاده می کنند. آنها دقت زیادی ارائه می دهند و برای بسیاری از سیستم های کلیدی با امنیت بالا استفاده می شوند.

کلیدها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. برخی لوله ‌ای شکل، برخی استوانه‌ ای با کمان و تیغه بلند، و برخی نیاز به یک جیب دارند که در آن بریده شود. انواع مختلفی از ماشین ‌ها برای کمک به کپی کردن این کلیدهای شکل خاص وجود دارد: ماشین‌ های برش لوله ‌ای، استوانه ‌ای، و کلید سازی به ترتیب.

در زمان ‌های اخیر، دستگاه‌ های برش کلید دوتایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده ‌اند و بسیاری از قفل ‌سازهای سیار آن‌ ها را حمل می ‌کنند.

از آنجایی که کلیدهای استوانه ای و قلابی هر دو رایج ترین انواع کلیدهای مورد استفاده در کشور هستند، این دستگاه های دوتایی قفل سازان را قادر می سازند تا هر دو نوع کلید را با استفاده از یک دستگاه برش دهند.

لوازم مورد نیاز کلید سازی

  • دستگاه کلید برش
  • کلید اصلی
  • کلید خالی یا خام

دستگاه های کلیدسازی چگونه کار می کنند؟

حقیقت این است که با پیشرفت تکنولوژی قفل سازی، استفاده از ماشین های کلیدسازی سریع تر و آسان تر شده است. این خبر بسیار خوبی برای قفل سازهای کارآموز است!

ماشین های کلید برش بر اساس اصل “کپی” کار می کنند. همانطور که دندان های یک کلید را با دستگاه کلید برش ردیابی می کنید، بخش جداگانه ای از دستگاه به طور همزمان دندان های ماکت را در کلید خالی که در حال برش است می سایید.

دستگاه های کلیدسازی چگونه کار می کنند؟

ابتدا سعی کنید کلید خالی را انتخاب کنید که از نظر ظاهری مشابه کلید اصلی است. کلید اصلی را در ویس (Vise) اول قرار دهید و مطمئن شوید که دندانه ها قابل رویت و رو به بالا هستند. سپس باید کلید خالی را در ویس دوم قرار دهید. این جایی است که تیغه برش قرار دارد. اطمینان حاصل کنید که هر دو کلید محکم بسته شده اند و در طول فرآیند برش حرکت نمی کنند.

قبل از روشن کردن دستگاه، حتماً درپوش محافظ را ببندید. پس از روشن شدن، دستگاه شما به طور خودکار سرعت و زاویه چرخش چرخ برش را تشخیص می دهد. به سادگی دندانه ها و شیارهای کلید اصلی را ردیابی کنید و پس از اتمام کار، دستگاه را خاموش کنید. از یک برس سیمی برای حذف هرگونه زباله و جلا دادن لبه های زبر استفاده کنید.

مطمئن شوید که لبه های تیز روی کلید وجود ندارد. آخرین کاری که اکنون می خواهید انجام دهید این است که یک کلید تیز را وارد قفل کنید و به قفل آسیب جبران ناپذیری وارد کنید. مخصوصا الان که دوتا کلید داری!

دو کلید را در کنار هم مقایسه کنید. آیا آنها مطابقت یکسانی دارند؟ اگر یکی هستند، پس کلید شما آماده است. با این حال، اگر در مورد طرح کلی کلید جدید شک دارید، کلید اصلی را دوباره وارد کنید، یک کلید خالی دیگر بردارید و سعی کنید با استفاده از روش مشابه، کلید دقیق تری ایجاد کنید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دورهای فنی و تخصصی مانند: آموزش تعمیرات لپ تاپ ، آموزش تعمیرات لوازم خانگی ، آموزش plc ، آموزش نصب دوربین مدار بسته و … می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های : 66953016-021 – 66957313-021 تماس بگیرید.

رای دهید

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *