آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو

دوره آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو که رشته تعمیرات تخصصی در شاخه مکانیک خودرو می باشد ، در این دوره به تعمیر کولر و بخاری خودروهای ایرانی ، خطایابی و بررسی آنها پرداخته می شود و کارآموزان در این دوره بصورت کاملا عملی بر روی خودروهای واقعی آموزش خواهند دید و پس از اتمام دوره از پشتیبانی استاد دوره برخوردار خواهید شد همچنین به کارآموز محترم مدرک معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای اعطا خواهد شد.

ویدیو معرفی آموزشگاه

سرفصل های آموزش دوره تعمیرات کولر و بخاری خودرو

سرفصل های دوره

 • آشنایی با ابزارهای مورد نیاز در تعمیرات
 • آشنایی با لوله های آلومینیومی و مسی و کارکرد آنها
 • آشنایی با نحوه کار با ابزار برش لوله آلومینیوم و مسی
 • آشنایی با چگونگی سیم کشی مدارهای کولر ماشین
 • آشنایی با مدارهای الکتریکی و کار با ابزارهای اندازه گیری
 • آشنایی با نحوه باز و بسته کردن کولر ماشین
 • آشنایی با خطایابی مدارهای الکتریکی کولر ماشین
 • آشنایی با نحوه نشت یابی گاز کولر خودرو
 • آشنایی با نجوه جوشکاری توسط گاز اکسی اتلین
 • آشنایی با اصول تعمیر کولر ماشین
 • آشنایی با کمپرسور ماشین و خطایابی آن
 • معرفی روغن کمپرسور و آموزش شارژ کردن آن
 • آشنایی با کندانسور به همراه اصول خطایابی و تعمیر آن
 • آشنایی با اواپراتورهای مختلف و نحوه خطایابی و تعمیرات آن
 • آموزش تعمیرات فن ، آکومالاتور ، لوله موئین و …
 • آشنایی با سیکل تبرید و عملکرد کولر ماشین
 • آشنایی با نحوه نقشه خوانی مدارهای کولر ماشین

سرفصل های دوره

 • آشنایی با وکیوم و نحوه شارژ گاز کولر خودرو
 • آشنایی با کار با لوازم گیج و نشت یابی
 • آشنایی با انواع گاز کولر ماشین و مشخصات هر یک
 • یادگیری نحوه رفع خطای انواع کولر و رفع مشکلات عدم سرمایش
 • آشنایی با تعمیر کولرهای خودروهای ایرانی
 • آشنایی با سیستم بخاری ماشین
 • آشنایی با مدارهای الکتریکی بخاری ماشین
 • آشنایی با نحوه خطایابی بخاری ماشین
 • آشنایی با شناخت مدارهای گرمایش و نحوه عملکرد سیکل آن
 • آشنایی با تعمیر ، شستی ها ، فن ، ترموستات و … در بخاری ماشین
 • آشنایی با المنت های مختلف بخاری
 • معرفی انواع مختلف رادیات بخاری
 • آشنایی با نحوه تنظیم دمای بخاری و اصول انتخاب ترموستات
 • آشنایی با نحوه باز و بسته کردن بخاری ماشین
 • آشنایی با نحوه صداگیری بخاری
 • آشنایی با نحوه خطایابی و تعمیرات بخاری در خودروهای ایرانی
 • و…

نظرات کارآموزان

شهریه دوره آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو

نام دوره شهریه عادی شهریه با تخفیف شهریه خصوصی
آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو 2/000/000 تومان 1/400/000 تومان 2/500/000 تومان
شرکت در دوره کارآموزی بصورت رایـگان پس از اتمام دوره آموزشی برای کارآموزان عزیز
سوالات متدوال

این دوره بصورت کاملا 100 درصد عملی بوده بر روی خودروهای واقعی آموزش داده می شود.

بله شما پس از اتمام این دوره مدرک معتبر زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای دریافت خواهید کرد.

با توجه به نیاز هر خودرو به سیستم سرمایشی و گرمایشی و تعدد خودروهای این رشته از بازار کار مناسبی برخوردار بوده و به همین دلیل از درآمد قابل توجهی هم نیز برخوردار می باشد.

جهت بهتر شدن در این دوره و تکمیل مباحث آموزشی میتوانید دوره برق درجه 1 و 2 را نیز سپری کنید.

پیش ثبت نام دوره
پشتیبانی نامحدود دوره
مدرک فنی حرفه ای
تجدید دوره رایگان
دسترسی حمل ونقل عمومی
کارعملی در کارگاه مجهز
برگزاری دوره آنلاین
مقالات مرتبط
دوره های پربازدید آموزشگاه
معرفی جامع این حرفه

کولر و بخاری خودرو جزو اجزای حساس خودرو هستند، بنابراین بسیار مهم است که از آن ها به خوبی نگهداری شود. اهمیت این اجزا در ماشین سبب شده بسیاری از افراد، علاقه به یادگیری نکات مختلف درباره آن ها داشته باشند. خوب است بدانید مراکز متعددی وجود دارند که افراد با مراجعه به آن ها، می توانند در دوره های مختلف شرکت نمایند، و همه نکاتی که لازم است بدانند را بیاموزند، و همچنین به تعمیر کولر و بخاری خودرو، کاملا تسلط یابند و به تعمیرکار نسبتا ماهری تبدیل شوند.

از جمله بهترین این مراکز آموزشی، می توانیم به سایت آموزش برق اشاره کنیم. این آموزشگاه با برگزاری دوره های یادگیری عملی، خدمات باورنکردنی ای به مراجعین ارائه می دهد. علاقه مندان با مراجعه به سایت آموزش برق، می توانند در کلاس مورد نظر خودشان ثبت نام نمایند، و به یکی از کارآموزان این آموزشگاه، تبدیل شوند.

چرا باید در دوره های آموزش تعمیر کولر و بخاری خودرو شرکت کنیم؟

به طور کلی، بدیهی است که هر فردی، با توجه به دلایل شخصی خودش، به یادگیری این مورد علاقه مند می شود و نسبت به آن اقدام می کند. اما اگر می خواهید از برخی از مزایای یادگیری تعمیر کولر و بخاری خودرو، و شرکت در این دوره ها، اطلاع یابید، حتما به خواندن این متن، ادامه دهید. خوب است از بیان ساده ترین، اصلی ترین و بدیهی ترین مزیت شروع کنیم: هنگامی که کولر یا بخاری شما دچار مشکلی شود، شما می توانید به تعمیر کولر یا بخاری خودرویتان در محل بپردازید. از دیگر مزایای این کار، می توان به داشتن بازار کار خوب اشاره کرد، که البته در ادامه این متن به بررسی دقیق تر و مفصل تر این موضوع خواهیم پرداخت. مزیت دیگر شرکت در این دوره ها، فشرده و سریع بودن روند یادگیری طی آن هاست.

روند یادگیری در این دوره آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو به چه شکل می باشد؟

بسیاری از افراد گمان می کنند بهتر است به جای ثبت نام در این دوره ها، و درواقع هزینه کردن برای یادگیری تعمیر کولر و بخاری خودرو، به تعمیرگاه ها مراجعه کرده و به عنوان شاگرد در آن جا آغاز به کار کنند. تصور این افراد این است که بدون هیچ هزینه ای، مهارت لازم را می آموزند. اما خوب است بدانید این تصور، چندین ایراد دارد. اولین مشکل این اقدام، طولانی بودن روند یادگیری می باشد، در حالی که با شرکت در دوره های عملی آموزش تعمیر کولر و بخاری خودرو، می توانند در کم ترین زمان ممکن این مهارت را بیاموزند و مشغول به کار شوند. ایراد دیگر این تصور این است که با وجود آموختن برخی از نکات توسط این اقدام، متاسفانه امکان کاملا فرا گرفتن این مهارت به این شکل وجود ندارد. اما، با شرکت در این دوره ها، می توانید تمامی نکات را، بی هیچ کم و کسری بیاموزید.

چطور یک آموزشگاه خوب برای یادگیری انتخاب نماییم؟

خوب است بدانید، موسسات بسیار زیادی هستند که به آموزش و برگزاری دوره های آموزشی عملی و کاربردی در این حیطه می پردازند. اگر فردی تصمیم بگیرد که می خواهد در این دوره ها شرکت کند، و به کمی جستجو بپردازد، بدون شک متوجه این مسئله خواهد شد و همین امر نیز باعث گیج شدن او خواهد شد. در این بخش، ما به ارائه برخی معیار های مهم که حتما آموزشگاه انتخابی شما باید داشته باشد، می پردازیم.

 1. بسیار مهم است که آموزشگاه مورد نظر شما، از امکانات کافی برخوردار باشد. بنابراین، قبل از ثبت نام، حتما به بررسی این مسئله بپردازید.
 2. بدیهی است حضور اساتید توانمند و با تجربه، در روند یادگیری شما تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
 3. به علاوه، بسیار بسیار حائز اهمیت است که آموزشگاه مورد نظر شما، امکان انجام تمرینات عملی بر روی خودرو را برای شما فراهم نماید.

آیا لازم است قبل از شرکت در این دوره آموزش تعمیرات کولر و بخاری خودرو پیش زمینه ای داشته باشیم؟

خیر، شما برای شرکت در این دوره ها به هیچ پیش زمینه ای نیاز ندارید. خوشبختانه، طی این دوره ها، همه چیز، از صفر تا صد، بدون هی گونه کم و کسری بیان و آموزش داده خواهند شد. شما برای شرکت در این دوره ها، تنها لازم است خودتان را آماده کنید. اراده و پشتکارتان را تقویت نمایید، و با علاقه پیش بروید. تنها همین موارد برای آغاز به یادگیری کافی می باشند. البته، در نظر داشته باشید که برای دریافت بهترین بارخورد از کلاس هایتان، خوب است از نظر وضعیت روحی و برنامه روزمره تان، خودتان را به خوبی آماده نمایید.

قطعا یکی از مهم ترین مسائلی که باید قبل از آغاز این دوره ها، به آن توجه کنید، بازار کار تعمیرات کولر و بخاری خودرو می باشد.

شرایط بازار کار تعمیرات کولر و بخاری خودرو

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، کولر و بخاری، یعنی سیستم سرمایش و گرمایش خودرو، از بخش های مهم و اساسی آن هستند، بنابراین، بدیهی است که افراد هنگام مواجه شدن با خرابی این سیستم، سریعا به تعمیرکار مراجعه می کنند تا این مشکل را رفع نمایند. بنابراین می توانیم بگوییم این حرفه، از بازار کار خوبی برخوردار است، به خصوص اگر شما خوب آموزش ببینید و خدمات مناسبی به مشتریانتان ارائه دهید، که تاثیر چشمگیری در جلب مشتری خواهد داشت.

میزان درآمد تعمیرات کولر و بخاری خودرو چقدر است؟

بدیهی است که ارائه یک رقم ثابت برای پاسخ دادن به این سوال غیر ممکن می باشد، چرا که تعیین قیمت چنین امری به عوامل متفاوتی بستگی دارد. فرضا این که مشکل از کجاست و چه اجزایی باید تعمیر گردند. اما به طور کلی و میانگین، می توانیم بگوییم درآمد تعمیر کمپرسور، از 150 هزار تومان شروع می شود. اقدامات بسیار متفاوتی برای تعمیر کولر و بخاری ممکن است نیاز باشد که هر کدام نرخ به خصوص خود را دارند، فرضا گازگیری، بسته به نوع گاز درخواستی مشتری شما، می تواند از 60 هزار تومان تا 100 هزار تومان قیمت داشته باشد.

چه مقدار سرمایه برای ورود به بازار کار احتیاج است؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی بستگی به شما و تصمیماتی که می گیرید دارد، برخی انتخاب می کنند تا مدتی به عنوان شاگرد در جایی مشغول به کار شوند تا نیاز به سرمایه اولیه هنگفت نداشته باشند، برخی تصمیم می گیرند تعمیرگاه خودشان را راه بیندازند. برخی با همکاری چند نفر دیگر یک تعمیرگاه راه می اندازند. همه این انتخاب ها، و بسیاری انتخاب های دیگر وجود دارند که شما می توانید آن ها را، با درنظر گرفتن میزان سرمایه اولیه تان، در پیش بگیرید.

اکنون بیایید درباره برخی نکات اصلی مربوط به کولر و بخاری ماشین کمی بیشتر بدانیم

خوب است بدانید، سیستم سرمایشی و گرمایشی، نقش بسیار بسیار مهمی در عملکرد خودرو دارند. این اهمیت و نقش پر رنگ، گاهی تا حدی مهم می شود که می تواند تبدیل به عامل اساسی رقابت دو مدل مختلف خودرو شود. در بسیاری از موارد، از مزیت های برخی خودرو ها نسبت به بقیه، برخورداری آن ها از سیستم سرمایش و گرمایش قدرتمند تر بوده است. اهمیت زیاد این سیستم، ما را مجاب می کند که به یادگیری اصول مربوط به آن، و همچنین روش های نگهداری و تعمیر آن بپردازیم. قبل از هر چیز، یک نگاه کلی به اتفاقی که برای ایجاد سرما طی این سیستم رخ می دهد، بیندازیم:

روند عملکرد سیستم سرمایشی خودرو

نکته اصلی اینجاست که این سیستم از بخش های بسیار متنوعی تشکیل شده است، و هر کدام از این بخش ‌ها وظیفه خاصی دارند. ما در این بخش، به ارائه خلاصه ای از روند عملکرد سیستم سرمایشی بسنده می‌ کنیم، و سپس، طی ادامه این متن، به بررسی دقیق تر و جزئی تر هر بخش و وظیفه هایش می ‌پردازیم.

به طور کلی، گازی که در این سیستم وجود دارد، ابتدا باید به بخش اول، یعنی کمپرسور وارد شود، فشرده گردد و به بخش بعدی، یعنی کندانسور هدایت گردد. در این بخش این گاز باید تا حدی سرد شود و دمایش کاهش یابد که به مایع تبدیل گردد. سپس باید فشار این مایع، تا حد بسیار زیاد و چشمگیری کاهش یابد. این مورد توسط بخشی معروف به شیر انبساط صورت می ‌پذیرد. پس از این مرحله، این مایع حالت دو فازی به خودش می ‌گیرد، سپس به اپراتور وارد می ‌شود و مجددا حالت گازی به خود می گیرد. این گاز، بسیار خنک است و با استفاده از فن، وارد فضای خودرو می شود. این روند، مجددا تا زمانی که کولر روشن باشد، تکرار می شود.

قطعات و اجزای مختلف تشکیل دهنده کولر خودرو

بدیهی است که کولر، در واقع یک سیستم کامل است و از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده است که همکاری تمامی این اجزا کنار یکدیگر، عمل سرمایش را انجام می دهد. در این بخش می خواهیم به بررسی اجزای مختلف این سیستم بپردازیم، و هر بخش را جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

 1. کمپرسور

کمپرسور، جزئی از سیستم سرمایشی می ‌باشد که نیروی مورد نیاز خود را از تسمه دینام و موتور دریافت می کند. گاز، باید ابتدا وارد کمپرسور شود، و سپس کمپرسور، آن را فشرده می سازد و با فشار زیاد به سمت بالا هدایت می کند، این گاز در نهایت به سوی کندانسور هدایت می شود. پس اگر بخواهیم خلاصه و مفید، وظیفه اصلی کمپرسور را بیان کنیم، می توانیم بگوییم این بخش وظیفه متراکم نمودن گاز خنک کننده را بر عهده دارد. بدیهی است که تمامی اجزای سیستم، اهمیت زیادی دارند و برای عملکرد درست آن، نیاز است که همگی به خوبی عمل کنند. اما وظیفه کمپروسور، اهمیت بسیار بسیار زیادی دارد. کمپرسور می تواند دچار مشکلات و خرابی های متفاوتی شود، که در این بخش به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

از علل خرابی کمپرسور می توانیم به این موارد اشاره نماییم:

الف: خراب بودن و یا ضعف داشتن عملکرد باطری خودرو: خراب بودن باطری خودرو می تواند رفته رفته به خراب شدن کمپرسور منجر شود. خوب است بدانید، می توان به جرئت اعلام کرد این مورد، رایج ترین علت خراب شدن کمپرسور می باشد.

ب: خرابی ترموستات: خوب است بدانید، ترموستات قطعه کوچکی است که بین رادیاتور و موتور ماشین قرار دارد. وظیفه اصلی این قطعه تنظیم دما می باشد. به این صورت که باید مدام دمای موتور را بسنجد و آن را در محدوده دمای عملکردی اش حفظ نماید. خرابی این قطعه نیز می تواند باعث خرابی کمپرسور گردد.

پ: ایجاد فاصله بین کلاچ و پولی

ت: خرابی رله کمپرسور

بدیهی است که خرابی کمپرسور، علائمی دارد که شما می توانید با توجه به آن ها، از خرابی اش مطلع شوید. در این بخش ما می خواهیم به بررسی علائم خرابی کمپرسور خودرو بپردازیم.

علائم خرابی کمپرسور

همانطور که پیش تر نیز اشاره کردیم، کمپرسور وظایف بسیار مهمی دارد و می توانیم به جرئت بگوییم که کمپرسور مثل قلب کولر خودرویتان می باشد. پس خوب است آگاهیتان را درباره این قطعه افزایش دهید. به طور کلی، خرابی کمپرسور می تواند علائمی به همراه داشته باشد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم:

کار نکردن کمپرسور

این علامت، بدیهی ترین علامتی است که می تواند نشانگر خرابی کمپرسور شما باشد. این مورد مربوط به شرایطی است که با وجود روشن کردن کولر، فضای خودرویتان همچنان گرم بماند. نیاز است که شما در این شرایط، نکات مختلفی را بررسی نمایید تا به خوبی متوجه مشکل اساسی شوید.

نحوه تست کمپرسور را اکنون توضیح می دهیم. فرضا، خوب است بررسی کنید که فن به خوبی کار می کند، یا یونیت ها برق را تامین می کنند یا خیر.

اگر متوجه شدید فن ها به خوبی مشغول به کار هستند، و یونیت ها نیز مشغول به انجام وظایفشان می باشند، به احتمال زیاد کمپرسور شما کاملا از کار افتاده است.

در این شرایط نیاز است که شما کولر خودرو را خاموش کنید. خواهشا در این شرایط، اگر از آگاهی و مهارت کافی برخوردار نیستید، خودتان اقدام به تعمیر کولر نکنید. زیرا که یک اشتباه کوچک، می تواند باعث خرابی کامل کمپرسور شده، و درنهایت شما مجبور می شوید کمپرسور را تعویض نمایید. بنابراین، حتما از متخصص کمک بگیرید.

ایجاد کردن باد گرم، به جای باد خنک

قبل از هر چیز، هنگامی که با چنین شرایطی مواجه شدید، باید کندانسور را بررسی نمایید. اگر متوجه شدید مشکل از کندانسور نیست و کندانسور به خوبی کار می کند، در این صورت احتمالا مشکل اصلی کولر، خرابی کمپرسور می باشد.

فرضا، کمپرسور، دچار مشکل است و قادر نیست به خوبی گاز را متراکم نماید. یا قادر نیست گاز متراکم شده را به سمت بالا هدایت کند، چرا که انجام این کار نیازمند فشار زیاد است، و کمپرسور خراب، نیروی کافی برای انجام آن را ندارد.

در این شرایط نیز، نیاز است از متخصص کمک بگیرید. در برخی موارد نیز قطع و وصل شدن کمپرسور، می تواند سبب رخ دادن این حالت شود.

زیاد بودن صدای کولر خودرو

گاهی اوقات، تسمه کمپرسور شل می شود، و این امر می تواند سبب ایجاد سر و صدای اضافه هنگام روشن بودن کولر خودرو گردد. خبر بد این است که این مشکل صدای بدی تولید می کند و می تواند تا حد زیادی آزار دهنده باشد. خبر خوب این است که رفع این مشکل بسیار ساده است و خودتان، اگر کمی سررشته درباره کولر خودرو و اجزای آن داشته باشید، می توانید با سفت کردن تسمه، و پیچ های اتصال کمپرسور، این مشکل را رفع نمایید.

 1. کندانسور

اساس کار کندانسور بسیار ساده است و می توانیم بگوییم تا حدی به رادیاتور شباهت دارد. گازی که وارد کندانسور می شود با از دست دادن دما به حالت مایع در می آید. این مایع، دمای پایینی دارد، و همین امر باعث ایجاد خواص خنک کنندگی در آن می گردد.

 1. شیر انبساط

این قطعه، وظیفه کنترل و کاهش فشار را بر عهده دارد. این قطعه باعث ایجاد تعادل در بار گرمایی و میزان خنک کنندگی می شود.

 در آخر نیز، بیایید نگاهی به نحوه عملکرد سیستم گرمایشی خودرو بیندازیم:

در فصل های سرد، برای در امان ماندن از سرما، در خودرو هایمان بخاری روشن می کنیم. خوب است بدانید، برخی افراد با ترس از مصرف انرژی زیاد و یا مصرف زیاد باطری، از روشن کردن بخاری خودرویشان ممانعت می کنند. اما تصور آن ها به طور کلی و اساسی اشتباه است و حقیقت چیز دیگری است. درواقع، گرمایی که وارد اتاقک خودرو می شود، گرمای حاصل از موتور ماشین است و تنها انرژی مصرفی، انرژی مورد نیاز برای هدایت این هوا به اتاقک خودرو است. بنابراین، بدون هیچ نگرانی، از بخاری خودرویتان استفاده کنید و از گرمای آن لذت ببرید.

اجزای تشکیل دهنده سیستم گرمایشی خودرو

 1. رادیاتور
 2. بوستر بخاری
 3. دمپر (یا همان دریچه تقسیم کننده هوا)
 4. اهرم دریچه های تقسیم هوا
 5. شیر قطع و وصل اب رادیاتور

بخاری خودرو گاهی می تواند عملکرد ضعیفی داشته باشد، بدیهی است که این امر می تواند علل و در نتیجه راهکار های مختلفی داشته باشد. در این بخش به برخی از نکات مربوطه اشاره می کنیم:

 1. ممکن است ترموستات مشکل داشته باشد، حتما آن را بررسی نمایید.
 2. حتما هر از چند گاهی میزان آب موتور را بررسی نمایید.
 3. گاهی لوله های جریان آب بسته می شوند. این مورد را نیز بررسی کنید.
 4. خوب است بدانید، بخاری حین حرکت خودرو عملکرد بهتری دارد، پس این موضوع را هم در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس
WeCreativez WhatsApp Support
اگر درباره دوره های آموزشی سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستیم.
سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟