بازار کار نصب اعلام حریق به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی


دسته بندی: مقالات اعلام حریق | انتشار: 6 ماه قبل | اشتراک گذاری:

گسترش تکنولوژی علاوه بر راحتی و آسایشی که برای افراد ایجاد نموده است باعث شده تا مشاغل و کسب و کارهای مختلفی نیز پا به عرصه ظهور بگذارند و فیلدها و زمینه های بسیار زیادی را جهت اشتغال ایجاد نمایند. آتش سوزی در ساختمان های مختلف اداری و مسکونی به دلایل مختلف مانند ایجاد اتصالی در سیم ها و کابل ها و موارد دیگر، ممکن است رخ دهد که ممکن است خسارات مالی و جانی بسیاری را به بار آورده و منجر به ایجاد هزینه های زیادی گردد. فناوری های پیشرفته ای جهت اطلاع از وجود آتش سوزی و دود ابداع شده اند که در انواع ساختمان ها نصب می گردند و می توانند از بروز بسیاری از خسارات جلوگیری نمایند.در ساخت پروژه های صنعتی و ساختمانی مختلف، حتما از یک سیستم اعلام و اطفا حریق استفاده نموده و برای این کار باید از اجزا و قطعات مختلفی در ساختمان ها نصب گردند که این کار تنها از عهده متخصص نصب اعلام حریق بر می آید. امروزه شغل نصب اعلام حریق جزء حرفه های پر درآمد بوده که استقبال زیادی برای ورود به این حرفه توسط افراد جویای کار وجود دارد.با توجه به محبوبیتی که این شغل در بین افراد دارد در این مطلب سعی شده تا به معرفی کامل این حرفه و بازار کار نصب اعلام حریق و میزان درآمدی که دارد به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی آن پرداخته شود.

معرفی سیستم اعلام حریق و طریقه نصب آن

حتما در ساختمان های مختلف با سنسورهای مختلفی که در سقف نصب گردیده اند مواجه شده اید. این سنسورها اجزایی از سیستم اعلام حریق بوده که در کنار سایر اجزا مانند ردیاب ها، پنل اعلام حریق، نقاط تماس، صداگیرها و لوازم جانبی مختلف اقدام به ایجاد هشدار و آژیر در هنگام وجود آتش، دود یا مونوکسیدکربن می نمایند. نحوه عملکرد این سیستم ها بدین صورت است که سیگنال از سنسور مورد نظر دریافت گردیده و به پنل اعلام حریق اعلام شده و در نهایت موجب به صدا درآمدن آژیرهای خطر و یا روشن شدن آب پاش ها می گردد.

نصب سیستم اعلام حریق کار راحتی نبوده و فرد باید اطلاعات پایه ای از رشته برق داشته باشد چرا که برای نصب آن در ابتدا باید سیم کشی به صورت دقیق و اصولی صورت گرفته و در ادامه به نصب اجزای مختلف سیستم اعلام حریق پرداخته شود. عدم نصب صحیح این سیستم ها می تواند منجر به خسارات بسیاری شده و هزینه های زیادی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل است که این کار حتما بایستی توسط نصاب سیستم اعلام حریق صورت گرفته و این حرفه از مشاغل پرطرفدار در میان افراد مختلف می باشد.

سیستم اعلام حریق

بررسی بازار کار نصب سیستم اعلام حریق

میزان تقاضا برای نصب سیستم های اعلام و اطفاء حریق بسیار زیاد بوده و این تقاضا با افزایش میزان ساخت و سازها افزایش می یابد. حتی بسیاری از ساختمان ها ملزم به نصب سیستم اعلام حریق می باشند و در صورتی که اقدام به نصب این سیستم ها نکنند مجوز پایان کار برای آنها صادر نخواهد شد. لزوم نصب سیستم اعلام حریق توسط افراد متخصص در این زمینه سبب شده است تا افراد فعال در این حوزه از بازار کار مناسبی برخوردار بوده و قادر به درآمدزایی بالایی باشند. پر رونق بودن بازار کار نصب سیستم اعلام حریق نه تنها در کشور ما که در دیگرکشورهای جهان نیز به همین صورت بوده و حتی نصاب های این سیستم ها در سایر کشورها درآمد بالاتری نسبت به کشور ما دارند. به همین دلیل است که افراد علاقمند می توانند با کسب مهارت های مورد نیاز، در این حرفه مشغول به کار گردیده و آینده شغلی خود را تامین نمایند.

سرمایه مورد نیاز جهت ورود به بازار کار نصب اعلام حریق

برای راه اندازی شغل نصب سیستم اعلام حریق نیاز است تا سرمایه ای را جهت کسب مهارت در دوره های آموزشی مرتبط در نظر گرفته و پس از آن مبلغی را نیز جهت تهیه ابزار کار فراهم نمایید. بدون وجود ابزار کار امکان فعالیت در مشاغل فنی از جمله نصب سیستم اعلام حریق وجود نداشته و نیاز است تا حتما این وسایل و ابزار تهیه گردند. از جمله وسایلی که در این حرفه کاربرد دارند می توان به دریل چکشی با انواع مته، چکش، مولتی متر، فاز متر، نردبان، چهارسو و پیچ گوشتی، فنر سیم کشی و … اشاره کرد که ممکن است نیاز به بودجه ای 2 الی 3 میلیون تومانی داشته باشد.

نصاب های سیستم اعلام حریق می توانند دارای مغازه مستقل بوده و همچنین قادر به انجام کار به صورت سیار نیز باشند. چرا که جهت نصب این سیستم ها باید به محل مورد نظر مراجعه نموده و عملیات نصب را انجام داد و وجود مغازه لزومی نخواهد داشت.

در صورتی که بتوان نمایندگی برندهای مختلفی از سیستم های اعلام حریق را دریافت نمود و به فروش این محصولات در کنار امور اجرایی و نصب پرداخت، می توان به سود بسیار بیشتری دست یافته و به درآمد بیشتری رسید که در این صورت باید سرمایه ای را جهت خرید انواع سیستم های اعلام حریق در نظر گرفت.

چگونه به  کسب مهارت در شغل نصب سیستم اعلام حریق پرداخت؟

اما روش وارد شدن به شغل نصب سیستم های حریق چه می باشد و چگونه باید نسبت به راه اندازی این حرفه اقدام نمود؟ با توجه به این که متقاضیان زیادی برای ورود به این حرفه وجود دارند، سازمان فنی و حرفه ای اقدام به برگزاری دوره های آموزشی نصب سیستم های اعلام حریق از طریق آموزشگاه های وابسته نموده است. مزیتی که این دوره های آموزشی دارند وجود آموزش ها به صورت تئوری و عملی توسط اساتید با تجربه در این کار می باشد. آموزش ها به گونه ای است که ویژه بازار کار بوده و افراد پس از پایان دوره قادر به انجام کار به صورت مستقل می باشند. سرفصل هایی که آموزش داده می شود تمامی مباحث مفید و کاربردی را در بر گرفته و افراد در پایان قادر به دریافت مدرک معتبر فنی و حرفه ای نصب سیستم اعلام حریق می باشند.

کوتاه بودن طول مدت این دوره های آموزشی و عدم محدودیت سنی و تحصیلاتی که برای آن وجود دارد باعث شده تا افراد زیادی تمایل به انجام ثبت نام در این کلاس ها و کسب مهارت های مرتبط با نصب اعلام حریق داشته باشند. در هر دوره، تعداد زیادی نیروی متخصص وارد بازار کار گشته و سهم بزرگی را در نصب سیستم های اعلام حریق در پروژه های مختلف ایفا می نمایند.

شغل نصب سیستم اعلام حریق

چگونه در شغل نصب سیستم اعلام حریق درآمد بالا کسب نماییم؟

پس از این که در دوره های آموزش نصب اعلام حریق شرکت نمودید نیاز است تا مهارت های خود را تقویت نموده و به کسب تجربه در این حرفه بپردازید. افزایش مهارت و تجربه می تواند نقش مهمی را در بالا بردن درآمد شما ایفا نماید. شناخت تمامی سیستم های اعلام حریق و چگونگی نصب آنها از موارد ضروری است که هر نصاب سیستم اعلام حریق باید نسبت به آن آگاهی داشته باشد تا بتواند رضایت و اعتماد مشتریان را جلب نموده و به کسب درآمد بالا دست یابد.

اما آیا داشتن مهارت بدون انجام تبلیغات می تواند درآمدی برای فرد در پی داشته باشد؟ پاسخ این سوال منفی است چرا که امروزه بازاریابی و تبلیغات به یکی از ابزار های پیشرفت و گسترش مشاغل مختلف تبدیل شده است و صاحبان مشاغل مختلف هزینه های زیادی را برای این کار در نظر می گیرند. با وجود تکنولوژی و فناوری اینترنت، امروزه می توان تبلیغات را به صورت گسترده و در رسانه های اجتماعی مختلف انجام داد و به معرفی شغل خود در سطح شهر پرداخت. به این صورت افراد از تمامی نقاط شهر با شما آشنایی پبدا کرده و جهت نصب سیستم های اعلام حریق پروژه های خود به شما مراجعه می کنند.

البته در صورت ارائه کار با کیفیت، مشتریان از کار شما رضایت کافی داشته و شما را به سایر افراد معرفی می نمایند و بدین صورت شغل شما به صورت زنجیره ای به افراد زیادی معرفی شده و به درآمد بالاتر منجر می گردد.

به طور کلی مشاغلی که در ارتباط مستقیم با مشتری می باشند نیاز است تا با خوش اخلاقی و صبر و حوصله با مشتریان در ارتباط بوده و به درخواست های آنان به صورت کامل رسیدگی نمایند.

چالش های ورود به بازار کار

کسب درآمد بالا بدون تحمل سختی ها و مشکلات امکان پذیر نبوده و افرادی که وارد این حرفه می گردند باید با تمامی سختی هایی که در این کار وجود دارد آشنا شده و خود را با آنها سازگار نمایند. در شغل نصب سیستم های اعلام حریق فرد بایستی با امور الکترونیک و برقی کاملا آشنایی داشته باشد و ممکن است برای سیم کشی و کابل کشی این سیستم ها با سختی های و خطراتی مواجه گردد که با رعایت نکات ایمنی می تواند بر این خطرات غلبه نماید.

استانداردهای بین المللی برای نصب سیستم های اعلام حریق وجود داشته که نصابان باید از این استانداردها اطلاع داشته و آن ها را مورد توجه قرار دهند. آشنایی با انواع برندهایی که برای سیستم های اعلام حریق وجود دارد و به روز بودن اطلاعات در رابطه با تکنولوژی این سیستم ها از چالش هایی است که افراد در این شغل با آن مواجه می باشند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس