Search
Generic filters
نحوه نصب دزدگیر تصویری خودرو

نحوه نصب دزدگیر تصویری خودرو


نحوه نصب دزدگیر تصویری خودرو : امروزه با توجه به بیشتر شدن آمار سرقت خودرو، نصب دزدگیر خودرو باعث آرامش خاطر فرد و کاهش ریسک دزدیده شدن خودرو می شود. بسیاری از افراد به دلیل صرفه جویی در هزینه های نصب دزدگیر خودرو، تمایل دارند خودشان نصب دزدگیر خودرو را انجام دهند. در این مقاله به آموزش نحوه نصب دزدگیر خودرو تصویری به صورت مرحله به مرحله و جامع پرداخته شده است.

دزدگیر تصویری خودرو چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

با پیشرفت تکنولوژی در عصر جدید، دزدگیر خودرو یا سیستم اعلان سرقت آن به منظور افزایش امنیت خودرو مورد استفاده عموم قرار می گیرد. دزدگیر خودرو وسیله ای است که با تعریف یک سیستم تعریف شده بر امنیت الکترونیکی اتومبیل، حریم خصوصی را برای خودرو مشخص کرده و هر گونه اقدام غیر قانونی شامل ورود به حریم خودرو، شکستن قفل، آسیب زدن به شیشه و شکستن آن، ضربه به بدنه خودرو را به وسیله آژیر اعلام می کند.

انواع متعدد دزدگیر خودرو در تناسب با مدل های مختلف تولید شده و در بازار به فروش می رسد. دزدگیری تصویری یکی از انواع دزدگیر بوده که نسبت به نوع عادی آن پیشرفته تر می باشد و  خرید آن به افرادی که جایگاه امنی برای پارک خودرو خود ندارند، توصیه می شود. این دزدگیر ها دارای ریموت بوده که قابلیت نمایش تمام اتفاقات را اعلام کند. به صورت مثال در صورت باز ماندن درب خودرو، با نمایش عکس درب خودرو بر روی ریموت، فرد را از باز ماندن درب خودرو مطلع می کند.

نمونه دیگرآن، نمایش علامت چکش بر روی صفحه نمایش در صورت وارد شدن ضربه به بدنه ماشین می باشد. دزدگیر تصویری خودرو نسبت به دزدگیر ساده برد بیشتری را پوشش داده و از قیمت بالاتری برخوردار است.

چنانچه علاقمند هستید تا حرفه نصب دزدگیر خودرو را یاد بگیرید میتوانید در دوره آموزش نصب دزدگیر خودرو مجتمع آموزشی برق که بصورت کاملا عملا و توسط اساتید متخصص برگزار می شود شرکت کنید.

آموزش نصب دزدگیر خودرو

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر تصویری خودرو

دزدگیر خودرو به طور کلی از سه قسمت اصلی پنل مرکزی، آژیر و حسگر تشکیل شده که در ارتباط موثر با یکدیگر قرار داشته و امنیت خودرو را برآورده می کنند. لازم به ذکر است در صورت معیوب شدن هر یک از قطعات دزدگیر اتومبیل، دزدگیر با اختلال مواجه شده و عملکرد صحیح خود را از دست می دهد. در ادامه اجزای مختلف تشکیل دهنده دزدگیر خودرو معرفی می شود.

 • پنل مرکزی
 • سنسور شوک
 • ریموت دزدگیر
 • نمایشگر ال ای دی
 • آژیر

پنل مرکزی

پنل مرکزی مهم ترین قطعه دزدگیر خودرو بوده و وظیفه کنترل قطعات دزدگیر خودرو را بر عهده دارد. به طوری که در صورت خرابی پنل مرکزی، دزدگیر خودرو به طور کامل از کار افتاده و سایر اجزا هم قادر به کار نخواهند بود. سنسور های مختلف دزدگیر به منظور پردازش اطلاعات دریافت شده به کیت اصلی وصل شده و آژیر ها در قسمت خروجی برای اعلان انجام سرقت به پنل مرکزی متصل شده اند.

سنسور شوک

سنسور های شوک که در ساختار دزدگیر خودرو به کار رفته، به حرکات مختلف حساس بوده و به پارامتر های فیزیکی اطراف اتومبیل واکنش نشان می دهد. در صورت اعمال ضربه به بدنه خودرو یا شکستن شیشه و اعمال شوک به ماشین، سیگنال ها توسط سنسور های شوک دریافت شده و به کیت اصلی یا همان پنل مرکزی منتقل می شود و منجر به روشن شدن آژیر دزدگیر می شود.

ریموت دزدگیر

ریموت دزدگیر قادر به انجام اموری شامل باز و بسته کردن درب های اتومبیل، قطع و وصل کردن آژیر هشدار و خاموش کردن خودرو از راه دور با استفاده از امواج رادیویی می باشد.

نمایشگر ال ای دی

نمایشگر ال ای دی از دیگر قطعات تشکیل دهنده دزدگیر ماشین بوده که با نصب در کنار شیشه خودرو، سارقان را از مجهز بودن خودرو به دزدگیر مطلع کرده و یک عامل موثر در خودداری فرد از آسیب زدن به ماشین و انجام دزدی می باشد.

نحوه کارکرد نمایشگر ال ای دی به این صورت است که در هنگام فعال شدن دزدگیر، شروع به چشمک زدن نموده و افراد را مطلع می سازد.

آژیر

آژیر از لوازم جانبی دزدگیر خودرو بوده که با تولید و پخش صدا های مختلف، نقش مهمی در جلوگیری از سرقت خودرو دارد. آژیر ها در انواع متفاوتی با قابلیت پخش صدا های متفاوت در بازار موجود است.

نحوه نصب دزدگیر تصویری خودرو

انواع سیم های دزدگیر تصویری خودرو

قبل از شروع به آموزش نحوه نصب دزدگیر خودرو تصویری، لازم است با انواع سیم های دزدگیر خودرو آشنا شویم. اشتباه در نصب هر یک از این سیم های دزدگیر ماشین باعث می شود تا دزدگیر به خوبی عمل نکند.سیم های به کار رفته در دزدگیر اتومبیل عبارتند از:

 • سیم برق دزدگیر
 • سیم راهنما
 • سیم حسگر ACC دزدگیر
 • سیم های لای دری دزدگیر
 • سیم صندوق پران
 • سیم های قفل مرکزی

سیم برق دزدگیر

سیستم دزدگیر خودرو به برق 12 ولت نیاز دارد. برای وصل کردن دزدگیر به برق خودرو از دو سیم به رنگ های قرمز و مشکی استفاده شده است. در نقشه های دزدگیر، سیم قرمز رنگ با حرف  BAT، +12  یا  input مشخص شده و سیم مشکی با علامت بدنه یا   Grountدر نقشه های دزدگیر نمایش داده می شود. برای وصل کردن سیم قرمز یک فیوز تعبیه شده و مقدار آمپر فیوز معمولا بین 20 تا 30 آمپر بوده و مقدار آمپر فیوز با توجه به این که روی سیم طراحی شده، انتخاب می شود.

سیم راهنما

سیم راهنما از سیم های خروجی بوده و باید به دسته سیم های راهنمای خودرو متصل شود. اگر دزدگیر ماشین دو سیم داشته باشد، این دو سیم مربوط به راهنما بوده و همرنگ هستند و باید به راهنماهای چپ و راست متصل شوند. اگر دزدگیر خودرو فقط از یک سیم تشکیل شده باشد، باید آن را توسط دیود 4007 به دسته سیم راهنما نصب کرد. در صورتی که سیم های راهنما در نقشه راهنما نصب دزدگیر خودرو مشخص نشده باشند، کافی است پس از وصل کردن مثبت و منفی دزدگیر، تک تک سیم ها را با لامپ تست امتحان کرده تا سیم های راهنما مشخص شوند.

سیم حسگر ACC دزدگیر

سیم حسگر دزدگیر به فیش ACC سوئیچ وصل شده و وظیفه آن، قطع کردن مدار دزدگیر در حالت روشن بودن خودرو است. این سیم ممکن است در بعضی از دزدگیر ها به کار نرفته باشد و برای تشخیص این سیم در نقشه راهنما نصب دزدگیر اتومبیل از IGN استفاده می شود.

دزدگیر هایی که از سیم حسگر ACC استفاده می کنند، مجهز به سیستم آنتی کارجک بوده به طوری که اگر خودرو به وسیله فردی جز صاحب خودرو روشن شود، صاحب اتومبیل می تواند با فعال کردن رله قطع کن به وسیله ریموت خودرو، موتور ماشین را خاموش کند.

سیم های لای دری دزدگیر

دو سیم مربوط به لای دری در دزدگیر وجود دارد. سیم های لای دری دزدگیر خودرو با نام های لای دری منفی و مثبت شناخته می شوند.

اکثر خودرو ها از نوع سیم لای دری منفی قطع استفاده می کنند. برای نصب سیم لای دری می بایست سیم کلید لای دری را مشخص نمود و سپس سیم دزدگیر را به آن وصل کنیم.

سیم صندوق پران

سیم صندوق پان در بعضی از دزدگیر ها با علامت Trankopen که مربوط به صندوق پران است به طوری که با ارسال برق منفی می تواند درب صندوق را با استفاده از رله و الکتروموتور باز کند. برای فعال کردن سیم صندوق پران کافی است دکمه چهارم ریموت را به مدت چند ثانیه نگه داریم. سیم صندوق پران در نقشه راهنمای نصب دزدگیر ماشین با علامت -25mA  نشان داده شده است.

سیم های قفل مرکزی

سیم های قفل مرکزی از مهم ترین سیم های دزدگیر خودرو بوده که باعث قفل شدن درب ماشین توسط الکترو موتور می شود.تعداد سیم های دزدگیر 6 عدد بوده که به دو دسته سیم های Lock و سیم های Unlock  تقسیم می شوند.در هر دسته تعداد 3 عدد سیم قفل مرکزی وجود داشته که در داخل واحد کنترل دزدگیر به یک رله متصل هستند.

سیم های قفل مرکزی

شناسایی این سیم ها به راحتی از روی نقشه دزدگیر انجام می شود. اما اگر نقشه دزدگیر را در اختیار نداشتید، به این نکته توجه کنید که سیم های قفل مرکزی دارای رنگ های یکسان بوده به طوری که اگر یک دسته با رنگ های سفید، قرمز و سبز مشخص شود، دسته دوم هم با همین رنگ ها که با رنگ دیگری خط دار شده اند، قابل تشخیص هستند.

نحوه نصب دزدگیر خودرو تصویری

نصب دزدگیر ماشین از مراحل گوناگونی تشکیل شده است که برای آشنایی با نحوه نصب دزدگیر خودرو لازم است تمام مراحل زیر را به صورت قدم به قدم طی کنید.

 • آماده سازی نصب دزدگیر
 • بررسی سلامت قفل ها
 • برداشتن پنل ها
 • انتخاب جای مناسب
 • نصب دزدگیر
 • رد کردن سیم های دزدگیر
 • نصب آژیر
 • روشن کردن کلید valet
 • نصب چراغ ال ای دی
 • نصب آنتن بیرونی خودرو
 • وصل کردن آژیر
 • وصل کردن سنسور های دزدگیر
 • وصل کردن سیم برق
 • گذاشتن پنل ها

آماده سازی نصب دزدگیر

قبل از شروع به نصب دزدگیر خودرو لازم است نقشه نصب دزدگیر را طراحی و ترسیم کنید. هم چنین می توانید با استفاده از راهنمای نصب دزدگیر، موقعیت و رنگ سیم ها را در جهت نصب بهتر و کامل تر مطالعه نمایید.آماده سازی نصب دزدگیر

بررسی سلامت قفل ها

به منظور عملکرد صحیح دزدگیر خودرو، باید از سلامت قفل ها اطمینان حاصل کنیم. در صورتی که باز بودن یک در توسط خودرو مشخص نشود، با نصب دزدگیر هم مشکل حل نشده و دزدگیر فعال نمی شود. اگر سارق همان درب را باز کند، آژیر عمل نخواهد کرد.

برداشتن پنل ها

به منظور دسترسی به سیم های مورد نیاز نصب دزدگیر و مکان های زیر داشبورد باید پنل ها را بردارید. پنل ها برای هر ماشین متفاوت بوده و معمولا در نزدیکی مرکز داشبورد یا نزدیک به کف یا زیر فرمان قرار دارد. برای پیدا کردن پنل های صحیح می توان از دفترچه راهنمای ماشین یا نمایندگی ماشین کمک بگیرید.

برداشتن پنل ها

انتخاب جای مناسب

نکته مهم در نصب دزدگیر، انتخاب جای مناسب بوده به طوری که در معرض دید سارق نبوده و نتواند دزدگیر را پیدا کرده و آن را غیر فعال کند. از نصب کردن دزدگیر داخل داشبورد یا زیر صندلی خودداری کنید.

انتخاب جای مناسب

نصب دزدگیر

نصب دزدگیر مهم ترین مرحله از نصب دزدگیر تصویری می باشد. در مرحله نصب دزدگیر، باید فایروال ها را با دریل سوراخ نموده و از این طریق سیم را از دزدگیر خودرو به آژیر وصل کنید. به این نکته توجه داشته باشید که محل سوراخ کردن باعث آسیب به سیم کشی خودرو و دیگر قسمت ها نشود.

نصب دزدگیر

رد کردن سیم های دزدگیر

حال نوبت به عبور دادن سیم ها از داخل اتاق خودرو به سمت محفظه موتور می باشد.سیم های دزدگیر برای اتصال برق به آژیر کاربرد داشته و با عایق بندی آن از آسیب دیدن سیم در اثر اصطکاک با فایروال جلوگیری می شود. علاوه بر آن، سیم ها را باید طوری رد کنید که توسط سرنشینان خودرو لگدمال نشود.

رد کردن سیم های دزدگیر

نصب آژیر

آژیر دزدگیر روی دیواره بین محفظه موتور و داخل خودرو نصب می شود. البته می توان آن را در گوشه دیگری در محفظه موتور که به اندازه کافی فضا دارد، نصب کرد. دقت کنید که برای جلوگیری از ورود آب و روغن به آژیر باید رو به پایین نصب شود.

نصب آژیر

روشن کردن کلید valet

کلید valet به سیمی جدا از آژیر متصل بوده و قادر بوده که در صورت فعال شدن آژیر، آن را غیر فعال کند.

روشن کردن کلید valet

نصب چراغ ال ای دی

با استفاده از چراغ ال ای دی، می توان به فعال و غیر فعال بودن دزدگیر پی برد. به همین دلیل این چراغ باید در مکانی نصب شود که در دید باشد و به راحتی رویت شود. این چراغ معمولا با ایجاد سوراخی کوچک در داشبورد نصب می شود.

نصب چراغ ال ای دی

نصب آنتن بیرونی خودرو

نصب آنتن بیرونی خودرو به دلیل افزایش محدوده پوشش دهی ریموت، توصیه می شود.  معمولا آنتن های خارجی، آنتن های شیشه ای بوده و باعث می شود سیگنال از طریق شیشه عبور کند و نیازی به سوراخ کردن و سیم کشی نیست.نصب آنتن بیرونی خودرو

وصل کردن آژیر

وصل کردن آژیر از مراحل موثر در نصب دزدگیر تصویری خودرو می باشد که به آسانی انجام می شود. آژیر دو سیم مثبت و منفی دارد و برای نصب آن کافی است سیم مثبت آژیر را به سیم مثبت برق و سیم منفی را به زمین متصل کنید.وصل کردن آژیر

وصل کردن سنسور های دزدگیر

وصل کردن سنسور های دزدگیر به طور صحیح نقش اصلی در کاهش احتمال سرقت خودرو داشته و باید نهایت دقت را به خرج داد. سنسور های دزدگیر تصویری خودرو باید در نقاطی حساس نصب شوند. به طور مثال با متصل کردن سیم های دزدگیر از دزدگیر ماشین به سیم های چراغ های درب، در هنگام باز شدن درب توسط سارق آژیر به صدا در می آید.وصل کردن سنسور های دزدگیر

وصل کردن سیم برق

سیم برق دزدگیر تصویری خودرو باید به یک منبع برق ثابت مانند باتری خودرو وصل شود تا دزدگیر تصویری خودرو در هنگام خاموش بودن ماشین هم کار کند.وصل کردن سیم برق

گذاشتن پنل ها

در مرحله آخر از نصب دزدگیر تصویری خودرو، لازم است پنل های ماشین را در جای خود نصب کنید.گذاشتن پنل ها

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های اتومکانیک مانند: آموزش مکانیک خودرو ، آموزش تعمیرات ایسیو ، آموزش صافکاری خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش برق خودرو و … می باشد برای اطلاع از زمان و تاریخ دوره ها می توانید با شماره های آموزشگاه تماس گرفته و از کارشناسان آموزشگاه مشاوره رایگان دریافت کنید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.