Search
Generic filters
بازار کار تعمیرات لپ تاپ به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی

بازار کار تعمیرات لپ تاپ به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی


امروزه کامپیوترها نقش مهمی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در زندگی همه ما ایفا می کنند. بسیاری از امور روزمره کاری و دانشجویی تنها توسط کامپیوترها امکان پذیر می باشد و تمامی وسایل و دستگاه هایی که استفاده می کنیم با استفاده از کامپیوترها طراحی و ساخته شده اند. در سال های اخیر کامپیوترهای رومیزی جای خود را به لپ تاپ ها داده اند و استفاده از انواع لپ تاپ به امکان جا به جایی و استفاده راحت تر مورد استقبال افراد مختلف قرار گرفته است. آمارهای رسمی نیز نشان دهنده کاهش مصرف کامپیوترها و افزایش استفاده از لپ تاپ ها در سراسر جهان می باشند. لپ تاپ ها دارای قطعات سخت افزاری مختلفی بوده که به دلایل مختلف امکان خرابی و ایجاد مشکل در آنها وجود دارد و به علت تخصصی بودن این موضوع، تعمیر آن حتما باید توسط تعمیرکار صورت گیرد. به علاوه مشکلات نرم افزاری نیز از مشکلات رایج در لپ تاپ ها می باشد که تنها افرادی که در این حوزه دارای دانش و مهارت می باشند قادر به تعمیر آن می بابتعمشند.با توجه به استقبالی که از شغل تعمیرات لپ تاپ در سال های اخیر شده است، در این مطلب به معرفی این شغل و بازار کار تعمیرات لپ تاپ به همراه سرمایه مورد نیاز و آینده شغلی پرداخته شده است تا علاقمندان به این حرفه بتوانند با آگاهی کامل قدم در این راه بگذارند و به موفقیت دست یابند.

بررسی بازار کار تعمیرات لپ تاپ در ایران

شاید تصور شود که با ورود انواع گوشی های پیشرفته اندروید و تبلت ها استفاده از لپ تاپ کاهش یافته و بازار کار تعمیرات لپ تاپ از رونق افتاده است. این تصوری کاملا غلط بوده چرا که نیاز به لپ تاپ برای انجام پروژه های مختلف مهندسی و سایر رشته ها همیشه وجود داشته و گوشی هایی هوشمند و تبلت ها به هیچ عنوان نمی توانند کار لپ تاپ را برای این افراد انجام دهند. در واقع می توان گفت که تعمیرات لپ تاپ می توان جزء مشاغلی می باشد که همیشه دارای مشتری بوده و بازار کار آن پر رونق می باشد. امروزه بسیاری از افراد دارای لپ تاپ های شخصی می باشند که بسیاری از امور خود را با استفاده از آن انجام می دهند و گستردگی استفاده از این دستگاه ها روز به روز در حال پیشرفت بوده و می توان پیش بینی کرد که در آینده ای نه چندان دور استفاده از لپ تاپ گسترش بسیاری داشته باشد.

شاید تصور شود که تعمیرکاران لپ تاپ تنها به امور ساده ای مانند نصب ویندوز یا تعویض رم می پردازند اما باید دانست که گستره کاری این افراد بسیار وسیع بوده و تعمیرکاران لپ تاپ نیاز به دانش بالایی در حوزه سخت افزار و نرم افزار لپ تاپ ها دارند. با توجه به این که هر لپ تاپ دارای اطلاعات شخصی افراد می باشد، در صورت به وجود آمدن هرگونه مشکلی در آن، حتی در صورت داشتن هزینه خرید دستگاه جدید نیز فرد اقدام به خرید لپ تاپ جدید نخواهد کرد و تلاش می کند تا به هر نحوی که شده دستگاه قدیمی خود را راه اندازی کرده و اطلاعات آن را بازگردانی نماید.

به طور کلی می توان گفت با توجه به موارد ذکر شده تعمیرکاران لپ تاپ از بازار کار خوبی برخوردار بوده و می توانند به درآمدزایی بالایی از طریق این شغل دست یابند.

بازار کار تعمیرات لپ تاپ

کسب درآمد بالا از طریق شغل تعمیرات لپ تاپ

تجربه ثابت کرده است که می توان در شغل تعمیرات لپ تاپ به درآمد 20 میلیون تومانی در ماه دست یافت. اما برای رسیدن به این میزان درآمد نیاز است تا نکات و ترفندهایی را به کار گرفت تا بتوان اعتماد مشتریان را جلب نموده و تعداد مراجعه کنندگان را افزایش داد. در ابتدای ورود به این حرفه نباید انتظار درآمد بالایی را داشت و نیاز است تا به کسب تجربه در این حرفه پرداخت و در صورت امکان پس از کسب مهارت ها، نزد فردی با تجربه به عنوان کارآموز کار کرد و با چم و خم کار آشنا گردید.

پس از راه اندازی کسب و کار، حداقل ورودی کمتر از روزی سه لپ تاپ نخواهد بود که می تواند روزانه حدود 150 تا 200 هزار تومان را برای فرد به دنبال داشته باشد و کمترین میزان درآمد برای تعمیرکار لپ تاپ چیزی در حدود 5 تا 6 میلیون تومان در ماه باشد. اما پس از بازاریابی و تبلیغات مناسب می توان این میزان درآمد را تا حد زیادی افزایش داده و به پیشرفت بالایی در این حرفه دست یافت. برای انجام تبلیغات می توان سایت ویژه خود را راه اندازی نموده و در فضای مجازی مانند اینستاگرام و تلگرام اقدام به ساخت پیج و کانال های تبلیغاتی نمود و حرفه خود را در سطح شهر به سایر افراد معرفی کرد.

ارائه کار با کیفیت می تواند سبب جذب مشتریان ثابت برای شما گشته و میزان درآمدتان را حد زیادی افزایش دهد. سرعت عمل بالا و برخورد مناسب با مشتری از دیگر نکاتی است که برای کسب درآمد بالاتر در شغل تعمیرات لپ تاپ بایستی مورد توجه قرار گیرد.

مکانی که در آن به انجام امور تعمیرات لپ تاپ می پردازید باید در جاهای پر رفت و آمد و شلوغ و ترجیحا در مکان هایی که بورس تعمیرات لپ تاپ می باشد راه اندازی گردد. در شهرهای بزرگتر به علت افزایش میزان مراجعین، میزان درآمد نیز افزایش خواهد یافت و حداقل ورودی هایی که به کارگاه شما وارد می شود 4 الی 5 عدد می باشد که می تواند روزانه 400 تا 500 هزار تومان برای شما به همراه داشته باشد.

سرمایه مورد نیاز برای ورود به بازار کار تعمیرات لپ تاپ

پیش از آن که اقدام به راه اندازی این کسب و کار نمایید نیاز است تا از مقدار سرمایه ای که در بدو ورود به کار مورد نیاز می باشد اطلاعات کافی را به دست آورده تا در میانه مسیر دچار شکست نگردید. برای شغل تعمیرات لپ تاپ حداقل سرمایه ای که در ابتدای امر برای ایجاد یک کارگاه نیاز دارید مبلغی در حدود 10 میلیون تومان می باشد که با استفاده از این سرمایه می توان به تهیه ابزار کار مختلفی که برای انجام کار نیاز است پرداخت. البته برای انجام تعمیرات لپ تاپ دستگاهی به نام بی جی ای ماشین نیز نیاز می باشد که این دستگاه، دستگاهی گران قیمت بوده و سرمایه مورد نیاز گفته شده بدون احتساب بی جی ای ماشین می باشد.

برای تعویض و ریبال کردن چیپ های مختلف در لپ تاپ می توان از ابزارهای معمولی مانند هیتر و یا دستگاه IR استفاده نمود که در صورت بی دقتی، این ابزارها می توانند منجر به آسیب دیدن و ذوب شدن قطعات گردند. برای این که از این آسیب ها در هنگام تعویض قطعات جلوگیری گردد از دستگاه BGA که دستگاهی پیشرفته می باشد استفاده می گردد. اما در ابتدای راه اندازی کار، می توان با همین ابزارهای ساده و با دقت زیاد به تعمیرات لپ تاپ پرداخت و پس از این که بازاریابی برای کار صورت گرفت و تعداد مشتریان افزایش یافت می توان نسبت به تامین این دستگاه اقدام نمود.

چگونگی ورود به بازار کار تعمیرات لپ تاپ

وارد شدن به حرفه تعمیرات لپ تاپ روش های گوناگونی دارد و افراد می توانند از زمان انتخاب رشته با تعیین هدفی بلند مدت وارد رشته کامپیوتر و گرایش های مختلف سخت افزار و نرم افزار شده و در ادامه تبدیل به یک مهندس کامپیوتر گردید که قادر به انجام انواع تعمیرات لپ تاپ در انواع مختلف می باشد. در این روش آموزشی افراد بیشتر از جنبه علمی و تئوری تقویت شده و برای کسب مهارت های عملی باید تایمی را جهت اندوختن تجربه در نظر بگیرند.

دوره های آموزش تعمیرات لپ تاپ در آموزشگاه های مختلف نیز برگزار گشته و افراد می توانند در مدت زمانی کوتاه به کسب مهارت های تئوری و عملی در این حرفه بپردازند. مدرسین و اساتیدی که در این کلاس ها مشغول به تدریس می باشند خود دارای مدارک دانشگاهی در رشته های کامپیوتر و الکترونیک بوده و مباحث را به صورت جامع و کامل در اختیار کارآموزان قرار می دهند. در هنگام ثبت نام در آموزشگاه باید توجه کرد که این مرکز تحت نظر سازمان فنی و حرفه ای فعالیت نموده و مدرک فنی و حرفه ای معتبر را نیز به کارآموزان اعطا نماید.

افرادی که در دوره آموزشی تعمیرات لپ تاپ شرکت می نمایند توانایی هایی مانند تسلط بر الکترونیک و شناخت قطعات مختلف لپ تاپ، تسلط بر مدارها و برد لپ تاپ ها، تسلط بر مونتاژ قطعات DIP و SMD، تسلط بر عیب یابی و تعمیر انواع لپ تاپ و کامپیوتر را کسب نمایند و با آموزش های تخصص و حرفه ای که در کارگاه های عملی آموزشگاه ها می بینند قادر به ورود به بازار کار و انجام کار به صورت مستقل باشند.

در برخی از آموزشگاه ها امکان ثبت نام و شرکت در دوره ها به صورت مجازی نیز وجود داشته که کار را برای افرادی که فرصت کافی جهت شرکت در کلاس های حضوری را ندارند راحت تر کرده و این افراد نیز می توانند آموزش های لازم را در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ ببینند.

تعمیرات لپ تاپ

شغل تعمیرات لپ تاپ با چه چالش هایی رو به رو می باشد؟

در کنار بازار کار پر رونق و درآمد بالایی که برای این کار وجود دارد، تعمیرکاران با چالش های بسیاری به ویژه در اوایل کار مواجه می باشند. ممکن است بر اثر بی دقتی در کار آسیب هایی را به قطعات لپ تاپ هایی که جهت تعمیر نزد شما آورده می شود وارد نموده و مجبور به تعویض قطعه با هزینه خود باشید. در هنگام نصب ویندوز امکان از بین رفتن اطلاعات مشتری در لپ تاپ وجود دارد که این موضوع باید از قبل به مشتری اعلام گردد تا اطلاعات موجود در درایو C لپ تاپ خود را به مکان دیگری انتقال داده تا از حذف داده ها جلوگیری شود. شرایط مختلفی که ممکن است در هنگام انجام تعمیرات برای قطعات مختلف لپ تاپ به وجود آیند باید با مشتری در میان گذاشته شود تا نیازی به پرداخت خسارت از جانب شما نباشد. گاهی نیاز است دستگاه در جلوی مشتری باز شده تا در صورتی که از قبل مشکل و یا شکستگی در دستگاه وجود داشته است، مشتری ببیند و شما را مقصر آن نداند.

به طور کلی به علت حساسیتی که لپ تاپ های مختلف دارند نیاز است تا در این شغل نهایت دقت و تمرکز را به کار گرفت تا خسارت بیشتری در هنگام تعمیرات به دستگاه وارد نگردد و مشتری از کار شما رضایت کامل را داشته باشد.

همچنین بخوانید: شغل تعمیرات لپ تاپ

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.