عیب یابی ماکروویو – چرا ماکروویو خاموش نمی شود ؟


دسته بندی: مقالات تعمیرات لوازم خانگی | انتشار: 1 سال قبل | اشتراک گذاری:

امروزه مایکروویو به یکی از لوازم اساسی در آشپزخانه تبدیل شده است تا جایی که گاهی نگران می­شویم که نکند از کار بیفتد. این در حالی است که ممکن است افراد مشکلی دقیقاً برعکس این مشکل را تجربه کنند یعنی مایکروویو آن­ها خاموش نشود. چرا ماکروویو خاموش نمی شود ؟

این مسئله هم به اندازه­ ی کار نکردن مایکروویو آزار دهنده است. باید بدانید که اگر مایکروویو حتی زمانی که در آن باز است کار می­کند قرار نیست میزان زیادی امواج رادیویی دریافت کنید.

با این حال نباید اجازه بدهید که این وضعیت ادامه داشته باشد. بهتر است که هنگام مواجه شدن با این مشکل فوراً دستگاه را از برق بکشید و منشأ مشکل را بیابید.

چرا ماکروویو خاموش نمی شود؟

چرا ماکروویو خاموش نمی شود

چرا ماکروویو خاموش نمی شود

وقتی مایکروویو خاموش نمی­شود دو موقعیت کلی می­ توانند به شما در پیدا کردن ریشه­ ی مشکل کمک کنند.

  • مایکروویو زمانی که در آن بسته است کار می­کند. اگر مایکروویو فقط زمانی که در آن بسته است کار می­کند و هرچه دکمه­ ی OFF را فشار می­ دهید خاموش نمی­شود به احتمال زیاد مشکل از برد کنترل آن است. اگر با باز کردن در مایکروویو خاموش می­شود یعنی سوئیچ در همان طور که وظیفه دارد برق را قطع می­کند اما برد کنترل زمانی که برق رسانی انجام می­شود یا یکی از سوئیچ­ ها خراب شده است نمی­تواند به درستی فرمان خاموش شدن دستگاه را ارسال کند. برد کنترل که برد هوشمند نیز نامیده می­شود به رله­ هایی برق رسانی می­کند که بسیاری از فعالیت ­های مایکروویو را کنترل می­کنند. اگر برد خراب شود نمی­تواند پس از تکمیل شدن یک فعالیت برق رسانی به رله را قطع کند و به این ترتیب باز کردن در تنها راهی است که باعث می­شود چرخه به پایان برسد.

اگر شما با چنین علائمی مواجه شدید به احتمال زیاد برد کنترل مشکل پیدا کرده است. ابتدا مایکروویو را از برق بکشید و سپس اتاقک آن را باز کنید.

پیشنهاد ویژه: دوره آموزش تعمیرات لوازم خانگی شامل تمام وسایل ریز و درشت منزل زیر نظر اساتید برتر کشور در حوزه تعمیرات لوازم خانگی در مجتمع آموزش برق برگزار می گردد.

اگر رله­ ها بخشی از برد کنترل نیستند، ابتدا باید روی پایانه­ های خروجی آن­ها تست اتصال کوتاه انجام دهید تا از سالم بودنشان مطمئن شوید. اگر رله برق دریافت نکند اتصال کوتاه وجود نخواهد داشت. اگر تست رله نشان دهد که سالم است یعنی برد کنترل خراب شده است.

مایکروویو زمانی که در آن باز می­شود هم کار می­کند و خاموش نمی­شود. اگر حتی با وجود باز کردن در مایکروویو به فعالیت خود ادامه می­دهد، به احتمال زیاد سوئیچ در که به آن سوئیچ قفل داخلی نیز گفته می­شود دچار مشکل شده است.

زمانی که در مایکروویو قفل می­شود، این قفل با سوئیچی تماس برقرار می­کند که اگر فعال باشد به اجزای مختلف مایکروویو برق رسانی می­شود. این سوئیچ­ ها به گونه­ ای طراحی شده اند که با باز شدن در برق را قطع می­کنند. اگر این سوئیچ خراب شود یا باعث می­شود که مایکروویو اصلاً روشن نشود یا وقتی که در باز می­شود هم مایکروویو روشن بماند. در این شرایط به خاطر وجود سوئیچ ایمنی مگنترون کار نمی­کند.

سوئیچ­ های قفل داخلی در داخل اتاقک مایکروویو قرار دارند و توسط چفت روی در فعال می­شوند. ابتدا باید دستگاه را از برق بکشید و اتاقک را باز کنید.

سوئیچ­ های قفل داخلی در دارای سیم ­هایی هستند که به پایانه هایی با نام C (Common) و NO (Normally open) متصل شده اند. می­توانید با استفاده از مولتی متر سالم بودن سوئیچ ­ها را بررسی کنید.

هنگامی که در بسته است قفل در دکمه­ ی فعال کننده­ی سوئیچ را می­فشارد، در این هنگام شما باید اتصال کوتاه بین پایانه­ ها را بررسی کنید. وقتی در باز است نباید اتصال کوتاه وجود داشته باشد و اگر وجود دارد یعنی سوئیچ باید تعویض شود.

متأسفانه، حتی زمانی که مایکروویو را از برق می­کشید مقدار زیادی (کشنده) بار الکتریکی را در داخل خود نگه می­دارد. از این رو لازم است که برای ایمنی خودتان انرژی خازن را تخلیه کنید. به علاوه، اگر به اندازه­ ی کافی مهارت ندارید و آموزش ندیده اید دست به انجام این اقدامات نزنید.

برای تعویض کردن برد کنترل باید اتاقک را باز کنید و در پشت صفحه­ ی لمسی برد را پیدا کنید. اگر کنترل پنل را تست کردید و متوجه شدید که سالم است یعنی رله­ های کنترل پنل دچار مشکل شده اند.

در این شرایط فقط لازم است که رله­ ها تعویض شوند. سوئیچ ­های قفل داخلی در هم تقریباً نزدیک به برد کنترل قرار دارند. سوئیچ در ناحیه ­ای قرار دارد که قفل در با اتاقک تماس برقرار می­کند زیرا چفت قفل است که دکمه­ ی فعال کننده­ ی سوئیچ را لمس می­کند.

با وجود این که شناسایی کردن سوئیچ کمی سخت تر است اما جدا کردن و تعویض کردن آن نسبت به برد کنترل آسان تر است. تنها قسمت سخت تعویض سوئیچ آن است که بتوانید آن را شناسایی کنید و پیچ­ هایی که آن را در جای خود نگه داشته اند باز کنید.

برخلاف حالت اول که مشکل یا ریشه در رله­ ها داشت و یا در برد کنترل، در حالت دوم یعنی اگر با باز بودن در هنوز مایکروویو روشن است و کار می­کند حتماً مشکل از سوئیچ است و دیگر نیازی به تست کردن آن ندارید. اما اگر دوست دارید مطمئن شوید می­توانید این کار را انجام دهید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس