تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

نحوه تعمیرات برد گوشی

نحوه تعمیرات برد گوشی


در این مقاله به نحوه تعمیرات برد گوشی می پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید در اغلب موارد این امکان وجود دارد که برد گوشی تعمیر شود مثلا زمانی که برد دچار مشکلات جزئی شود تعمیرکاران سابقه دار و متخصص می توانند ایراد آن را پیدا کرده و آن را تعمیر کنند، اما یک صورت دیگر نیز وجود دارد که خوشایند نیست، زمانی که برد به طور کامل دچار شکستگی و یا سوختگی شود امکان تعمیر آن وجود ندارد.

ما برای تعمیر برد موبایل در مرحله اول کاری که باید انجام دهیم این است که ابتدا گوشی را باز کنیم تا بتوانیم به برد اصلی دسترسی پیدا کنیم، برای این کار ما به پیچ گوشتی نیاز داریم (در این کار از پیچ گوشتی های لپ تاپ و یا پیچ گوشتی های مخصوص موبایل استفاده می کنیم) و بعد از اینکه گوشی را باز کردیم و به برد اصلی دسترسی پیدا کردیم باید بررسی کنیم که مشکل از کدام بخش از برد می باشد که اقدام به تعمیر آن کنیم.

 

آموزش تعمیرات موبایل

 

نکته: به این موضوع دقت کنید که به هیچ وجه اگر تجربه ای در این حوزه ندارید شخصا اقدام به تعمیر برد گوشی نکنید و از یک فرد متخصص بخواهید تا مشکل را حل کند زیرا ممکن است شما بدون داشتن تجربه کافی به برد آسیب بزنید.

همان طور که در بالا نیز گفتیم برای تعمیر برد موبایل در برخی موارد می توانیم با با تعویض برخی قطعات آن را تعمیر کنیم، اما در برخی دیگر از موارد ممکن است مشکل آنقدر جدی باشد که نیاز به تعویض برد داشته باشیم که در ادامه درباره مراحل تعویض برد نیز به شما توضیحاتی ارائه می دهیم.

مراحل تعویض برد موبایل

 1.  ابتدا درب پشت گوشی را باید به آرامی جدا کنیم که برای این کار باید از قسمت قاب باز کن یواش یواش اطراف درب را جدا کنیم تا درب کاملا جدا شود.
 2.  وقتی که درب پشت موبایل را جدا کردیم باید حتما باتری گوشی را از جای خود خارج کنیم.
 3.  همچنین نیاز است که اگر رم و یا سیم کارت روی گوشی است و یا هر دوی آن ها ، آن ها را از جای خود خارج کنیم و کنار بگذاریم.
 4.  سپس حافظه ی (اس دی) را به داخل فشار دهید و بیرون بیاورید از دستگاه
 5.  در این مرحله باید پیچ های میانی فریم را با استفاده از پیچ گوشتی (پیچ گوشتی لپ تاپ یا مخصوص موبایل) جدا کنیم و با استفاده از موچین خمیده آن ها را برداریم.
 6.  سپس باید فریم میانی را جدا کنیم.
 7.  حتما کانتور دوربین اصلی را هم باز کنید.
 8.  لبه ی اسپیکر را به آرامی بالا بیاورید و آن را جدا کنیدو
 9.  کانتور دوربین سلفی ، کانتور ال سی دی گوشی ، کانتور تاچ یا دیجیتایزر و کانتور فوقانی سیم آنتن وای فار را نیز باز کنید.
 10.  حالا باید پیچ های برد اصلی را باز کرده و آن را جدا کنید.
 11.  کانتور دوربین اصلی روی برد را نیز باید باز کنیم و دوربین اصلی را جدا کنیم.
 12.  در مرحله آخر باید پس از جایگزین کردن برد جدید دوباره همه  این مراحل را انجام بدیم و برد را در جای خود ببنیدیم.

 

برای نحوه تعمیرات برد گوشی ما باید حتما آموزش دیده باشیم تا بتوانیم مشکل را حل کنیم زیرا در غیر این حالت علاوه بر اینکه نمی توانیم مشکل را بر طرف کنیم ممکن است که آسیب بیشتری به برد اصلی بزنیم که دیگر قابل تعمیر نباشد و آن زمان است که مجبور می شویم بر طبق مراحلی که در بالا گفتیم برد خراب را با یک برد دیگر تعویض کنیم (که در این مواقع ما به خود ضرر وارد کرده ایم و یک مشکل را بزرگ تر کرده ایم).

تعمیر شکستگی برد موبایل

زمانی که برد ما در واقع بسوزد و یا بشکند کاری که ما باید انجام دهیم این است که آن را تعویض کنیم زیرا امکان تعمیر قطعات آن و یا خود آن وجود ندارد (دلیلش هم این است که ما می دانیم که برد ها قطعات سخت افزاری هستند که قطعات مختلف به شکل های متفاوت روی آن سوار می شوند، همچنین روی این بردها اتصالات متفاوتی وجود دارد که مدار های متفاوتی را نیز به وجود می آورند زمانی این برد بسوزد دیگر راهی برای تعمیر و ترمیم آن وجود ندارد در زمان شکستگی هم به همین صورت است وقتی که برد می شکند یعنی اتصالات و مدار های آن از هم جدا می شوند واز آن جایی که این مدار ها به صورت چاپی هستند این امکان وجود ندارد که ما بیاییم و دوباره این برد شکسته شده را تعمیر کنیم به همین دلیل ما باید برد آسیب دیده (سوخته و یا شکسته) را از جای خود خارج کنیم زیرا دیگر هیچ فایده ای ندارد و کاری نمی تواند انجام دهد، سپس برد جدید و سالم را باید جایگزین برد خراب کنیم و آن را وصل کنیم، که برای این کار نیز ما در بالا مراحل را به صورت کامل قرار دادیم که باید چه کاری انجام دهید).

تعمیر شکستگی برد موبایل - نحوه تعمیرات برد گوشی

 

خوب با مطالعه این مطلب تا به این جا ما متوجه این موضوع شدیم که برد موبایل به دو صورت دچار مشکل می شود، اول اینکه مشکل به صورت جزئی پیش می آید (قسمت کوچکی از برد دچار مشکل شده است و یا سوخته) که به راحتی در این صورت ما می توانیم برد را ترمیم کنیم، اما صورت دوم این بود که مشکل بزرگ برای برد پیش می آید (می شکند یا کاملا می سوزد) که در این موقعیت ما نمی توانیم مثل موقعیت اول عمل کنیم و برد را تعمیر کنیم پس کاری که ما می توانیم انجام دهیم این است که برد را تعویض کنیم (مراحل گام به گام تعویض برد موبایل در بالا).

اینکه برد موبایل ما سالم باشد یک اصل مهم است زیرا که برد در موبایل یکی از اجزای بسیار مهم می باشد اگر بخواهیم مهم بودن این قطعه را تشبیه کنیم در واقع مشابه (سی پی یو) در کامپیوتر و لپ تاپ می باشد، اغلب قطعات موبایل هر کدام به نوعی با برد در ارتباط هستند و زمانی که این برد دچار مشکل می شود در واقع باعث اختلال در عملکرد موبایل می شود. برد را می توانیم قلب موبایل نیز بنامیم که شامل (آی سی) ، دیود ها ،خازن ها و آلیاژ فلز می شود.

این موارد که ما در توضیحات دادیم در واقع توضیحات کلی این موضوعات بودند و ما آن ها را به صورتی گفتیم که هم ساده و قابل فهم باشد و هم کوتاه که شما اگر می خواهید که در این موارد بیشتر ورود کنید و به صورت تخصصی تر از آن ها اطلاعات کسب کنید و یا حتی می خواهید از این راه درآمدزایی کنید به راحتی می توانید در دوره های آموزش تعمیرات موبایل  که به صورت جامع و کامل می باشد شرکت کنید و این حرفه را حرفه ای یاد بگیرید پس از این بابت نگران نباشید.

نکته: در بالا به این نکته اشاره کردیم اما لازم به ذکر است که دوباره این موضوع را بگوییم که به هیچ وجه بدون داشتن علم کافی اقدام به تعمیر و یا تعویض برد موبایل نکنید و حتی اگر در این حوزه تخصص هم داشتید دقت داشته باشید حتما از موارد ایمنی پی روی کنید و از وسایل مورد نیاز و استاندارد برای این کار استفاده کنید تا به برد اشتباها مشکلی وارد نکنید.

دوره هایی که در مجتمع آموزشی برق برگزار می شود: آموزش PLC ، آموزش تعمیرات لوزام خانگی ، آموزش برق ساختمان ، آموزش نصب دوربین مدار بسته ، آموزش تعمیرات ایسیو و سایر دوره های فنی و تخصصی . چنانچه سوالی در زمینه نحوه برگزاری کلاس و یا زمان آنها دارید میتوانید با شماره های آموزشگاه تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *