درخواست کارآموزی

نحوه تعمیر گوشی هایی که به درستی شارژ نمی شوند – چرا موبایل شارژ نمی شود

تجهیزات دوربین مدار بسته
مهم ترین تجهیزات دوربین مدار بسته
ژانویه 12, 2019
کاربرد سیستم های اعلام حریق – اعلام حریق چگونه کار می کند؟
فوریه 3, 2019

نحوه تعمیر گوشی هایی که به درستی شارژ نمی شوند – چرا موبایل شارژ نمی شود

گوشی شارژ نمی شود

در صورتی که باتری گوشی شما به درستی شارژ نمی شود، ممکن است حدس اولیه ی شما اشکال در باتری گوشی و یا شارژر باشد. تجربیات ثابت کرده اند که مشکلات و همچنین راه حل ها از آنچه که فکر می کنید آسانتر خواهند بود و نیاز به مراجعه به تعمیرات موبایل نیست. اگر چنانچه موبایل شارژ نمی شود ، می توانید از این ۱۲ روش برای حل این مشکل استفاده نمایید.

موبایل شارژ نمی شود

چرا گوشی شارژ نمی شود؟

این مشکل درجات و سطوح مختلفی دارد. گوشی پس از اتصال کابل شارژر، با سرعت بسیار پایین (در برخی مواقع با سرعت دشارژ شدن) شارژ می شود. این مسئله بسیار رایج است و در اینجا به برخی از راه حل های آن اشاره می کنیم. بسیاری از مسائل مربوط به شارژ کردن مربوط به کابل USB یا شارژر و یا حتی پورت می باشد.

۱. تعمیر خانگی پورت USB

آسانترین، راحت ترین و یکی از بهترین راه حل هایی که موبایل شارژ نمی شود، اعمال تعمیرات کوچک سخت افزاری است. مشکل اینجاست که سطوح فلزی داخل پورت USB و شارژ micro USB به خوبی به یکدیگر مرتبط نشده اند، که یا مشکل تولید است و یا در طی اتصال و جداسازی مکرر شارژر به وجود آمده است.

تنها کافیست که دستگاه را خاموش کرده، باتری را خارج ساخته و سپس با استفاده از یک شی کوچک مانند خلال دندان زبانه ی داخلی پورت USB روی گوشی و یا تبلت را به سمت بالا بکشید. این کار را با مراقبت و به آرامی انجام داده و سپس باتری را در جای خود قرار داده و شارژر را متصل سازید.

۲. کرک ها، شکلات و گرد و غبار را پاک نمایید

در صورتی که تلفن همراه خود را درون جیب شلوار جین خود قرار می دهید، باید به این نکته توجه داشته باشید که در موارد بسیاری دلیل شارژ نشدن گوشی ها، وجود کرک و پرز درون پورت USB بوده است.
مواردی وجود داشته اند که پورت شارژر پس از قرار دادن گوشی درون ساک دستی یا کیف پر از شکلات شده اند. پس از خارج کردن این موارد مشکل شما حل شده و همه چیز به حالت سابق بر خواهد گشت.

۳. کابل خود را تغییر دهید

کابل بی دوام ترین بخش شارژر می باشد. کاربران گوشی های اپل در این بخش بسیار آسیب پذیر هستند، زیرا کابل نور اختصاصی (و گران قیمت) اپل میانگین عمر نزدیک به ۱۵ دقیقه دارند. اما در عین حال همه ی این کابل ها مقاوم بوده و انعطاف پذیری بسیاری از خود نشان می دهند. جایگزین نمودن کابل USB معمولی به جای کابل USB اصلی گوشی نیز یکی از دلایل مشکلات شارژ کردن می باشد.

موبایلم-شارژ-نمی-شود

ساده ترین روش تشخیص کابل معیوب این است که کابل دیگری را بر روی دستگاه خود امتحان نموده تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید. در صورتی که کابل جدید بر روی دستگاه کار کرده باشد، متوجه خواهید شد که کابل شما معیوب می باشد. در غیر اینصورت یکی از گزینه ها حذف خواهند شد.

۴. تشخیص آداپتور ناقص

پس از اینکه مشخص شد که کابل سالم و بی نقص است، قدم بعدی تشخیص سلامت آداپتور دیواری، به خصوص انواع جدا شونده از کابل شارژر می باشد. برخی مواقع پس از اتصال و جدا کردن مکرر کابل از آداپتور مشکلاتی در شارژر پدید می آید.

همچنین یک کابل یا شارژر را بر روی دستگاه دیگر امتحان کنید، در اینصورت این احتمال به وجود خواهد آمد که اشکال از سوکت دیواری باشد.

۵. به خاطر داشته باشید که ایمنی مهمترین اصل است

تلفن همراه خود را در نزدیکی آب و یا در محیط های مرطوب یا بسیار گرم شارژ نکنید. همچنین در هنگام تعویض شارژر و کابل دقت داشته باشید که صفحات اینترنتی پر از شکایات افرادی است که تلفن همراه شان در اثر اتصال شارژرهای نامرغوب دچار اشکال شده است. مثل هر ابزار الکتریکی دیگر باید از وجود استانداردهای لازم اطمینان حاصل نمایید.

شاید از مضرات شارژ کردن دستگاه در طول شب آگاه باشید، اما این اشکالات به دلیل شارژ بیش از حد به وجود نمی آیند. گوشی های هوشمند امروز مقیاس های خاصی دارند که از آسیب به باتری پس از شارژ ۱۰۰ درصد جلوگیری خواهد نمود.

با توجه به این مسئله، شارژ کردن باتری در صورتی که گوشی هوشمند در یک فضای محکم و سفت- مانند زیر بالش یا درون قاب- قرار گیرد، امکان گرم شدن بیش از حد آن وجود دارد. در نظر داشته باشید که اگر گوشی هوشمند خود را در طول شب شارژ می کنید، آن را در جای محکم و ایمن قرار دهید.

۶. جایگزین نمودن باتری

باتری ها همیشگی نیستند، به این ترتیب پس از چند سال نگهداری شارژ در آنها تحلیل می رود. هر چه تعداد شارژ و تخلیه ی شارژ بیشتر باشد، زمان این جایگزینی زودتر خواهد بود. اگر باتری گوشی شما بعد از شش ماه از کار افتاد می توانید آن را با ضمانت نامه به صورت رایگان تعویض کنید، اما اگر این اتفاق پس از دو سال رخ داده باشد، به این دلیل است که احتمالا عمر باتری به پایان رسیده است.

بعضی از باتری های معیوب به راحتی از روی برآمدگی ایجاد شده بر روی آن و یا ترشح مایعات قابل تشخیص هستند. اگر چنانچه این مشخصه های خارجی قابل مشاهده نیستند باتری را خارج ساخته( در صورتی که قابل جدا سازی باشند ) و آن را مورد بررسی قرار دهید.

باتری-گوشی-خراب

اگر قاب پشت گوشی جدا نمی شود، می توانید دستگاه را به پشت بر روی زمین گذاشته و آن را بچرخانید. باتری متورم سبب تغییر شکل قاب خواهد شد، شاید این برآمدگی قابل مشاهده نباشد، اما سبب چرخش گوشی بر روی زمین خواهد شد. در صورتی که باتری ورم کرده و یا مایعاتی از آن ترشح می شود، سریعا باتری خود را درتعمیرگاه های تلفن همراه جایگزین نمایید.

۷. انتخاب منبع شارژ مناسب

شارژ کردن از سوکت های دیواری بسیار سریعتر از شارژ کردن گوشی از طریق کامپیوتر رومیزی و یا لپ تاپ است، به این خاطر که پورت های USB به اندازه ی کافی انرژی انتقال نمی دهند.
قدرت سوکت های دیواری دو برابر پورت های USB است، علاوه بر آن سرعت شارژ تا پنج برابر افزایش می یابد که این یعنی عمل شارژ کردن بسیار سریعتر خواهد بود. پس اگر گوشی به آهستگی شارژ شده و به لپ تاپ وصل است، مشکل شما همینجاست.

همچنین از همخوانی دستگاه با شارژر اطمینان حاصل کنید. شارژر گوشی های مختلف، یک میزان انرژی نخواهند داشت، بنابراین مثلا شارژر بلوتوث هدست انرژی کافی برای شارژ کردن گوشی های هوشمند را نخواهد داشت.

۸. آپدیت کرده و یا به حالت قبل بازگردانید

آپدیت نرم افزاری و نسخه های جدید اندروید، به ویژه آپدیت کردن یک دستگاه قدیمی به نرم افزار جدید، سبب کاهش عمر باتری خواهند شد. دستگاه های جدیدتر معمولا با جدیدترین نرم افزارها بهینه سازی شده اند، به این ترتیب که یک دستگاه دو ساله پس از آپدیت دچار اشکال خواهد شد.

در صورتی که این اتفاق برای شما رخ داده و راه حلی برای آن ندارید، دستگاه را به نسخه ی اندرویدی پیشین باز گردانید، البته توجه داشته باشید که این موضوع خطرات امنیتی به دنبال خواهد داشت. جدیدترین نسخه های اندروید دستگاه شما را مصون نگه خواهند داشت، گرچه احتمال خطر گوشی های هوشمند با نسخه های قدیمی تر ناچیز هستند، به این خطر نخواهد ارزید.

همچنین می توان اظهار داشت که عمر باتری یک دستگاه ممکن است با آپدیت کردن نرم افزار آن افزایش یابد، اگر چنین نظری دارید، به قسمت Setting/About phone رفته و نرم افزار دستگاه را آپدیت نمایید.

۹. گوشی را خاموش کنید

استفاده از برنامه هایی که با باتری کار می کنند، در هنگام شارژ کردن دستگاه نیز بر روی عمر باتری دستگاه شما اثرگذار خواهند بود. اگر در هنگام شارژ کردن دستگاه از طریق اسکایپ با روشنایی ۱۰۰ درصد با کسی صحبت می کنید، زمان شارژ دستگاه طولانی تر از زمانی خواهد بود که صفحه، Wi-Fi و 4G آن خاموش باشند.
در صورتی که به سریعترین میزان تزریق انرژی به دستگاه نیاز دارید، آن را بر روی حالت پرواز قرار داده و یا خاموش کنید.

۱۰. باتری را تنظیم نمایید

برخی مواقع دستگاه به اشتباه سطح باتری را به اشتباه ضعیف ارزیابی می کند که آثار آن در عملکرد متفاوت دستگاه، مانند محدودسازی عملکرد پیش از زمان مشخص یا استفاده از دو درصد پایانی باتری در مدت زمان طولانی نمود خواهد کرد.
راهنمای تنظیم باتری گوشی هوشمند در دسترس است، حتما پیش از شارژ کردن گوشی این موضوع را بررسی نمایید.

شارژ نشدن گوشی

۱۱. به مقدار ولتاژ و آمپر نوشته شده بر روی باتری توجه نمایید

با استفاده از این روش قادر خواهید بود تا به آسانی کابل های معیوب را شناسایی نمایید.
برنامه ی رایگان آمپر را از لینک زیر دانلود نموده و آن را باز نمایید. حال شارژر را متصل ساخته و خواهید دید که کاربر سبز شده و پیام «سنجیدن» در بالا مشاهده خواهد شد. در صورتی که این پیام را مشاهده نکردید و اتفاقی رخ نداد به این معنی است که جریانی به دستگاه شما وارد نمی شود.

در صورتی که یک جریان را شناسایی کند، برنامه نمودار شارژ کردن شارژر از جمله کمترین و بیشترین میزان جریان(میلی آمپر)، ولتاژ و بالاترین جریان را نشان می دهد. این روش مناسب ترین شارژر را به شما نشان خواهد داد.
برای مشخص کردن بالاترین مقدار شارژ، یا بالاترین میانگین، شارژرهای دیگر خود را بر روی دستگاه امتحان کنید. درست است که این روش دقیق ترین مقیاس نخواهد بود اما امتحان آن مجانی است.

۱۲. صدمات ناشی از ورود آب چه خواهد بود؟

در صورتی که گوشی شما پس از افتادن درون آب شارژ نمی شود، گزینه های زیادی در پیش روی شما قرار ندارد. بهترین گزینه تعویض بتری خواهد بود( در این صورت که مشکل از باتری بوده باشد).
اگر روش های دیگر کارآمد نبوده نیاشند، از روشن بودن چراغ شارژر اطمینان حاصل کنید. این اولین سوالی است که اپراتور خدمات پشتیبانی از شما خواهد پرسید و در صورتی که روش های دیگر جواب نداده باشند، گزینه ی اصلی شما خواهد بود.

برای آموزش عملی و تخصصی عیب یابی موبایل می توانید در آموزش تعمیرات موبایل ثبت نام نمایید. دقت داشته باشید که این دوره با تخفیف استثنایی و ویژه بازار کار تعریف شده.