Search
Generic filters
فرمول های سیم پیچی موتور

فرمول های سیم پیچی موتور


سیم پیچی موتور چیست و چه مزایایی دارد؟ در رابطه با فرمول های سیم پیچی موتور چه می دانید؟ در این مقاله ما به شما اطلاعات کاملی در مورد سیم پیچ موتور می دهیم. همچنین فرمول محاسبه سیم پیچ موتور، انواع سیم پیچ موتور، نمودار سیم پیچ موتور، مواد اتصال سیم پیچ موتور مورد استفاده در سیم پیچ موتور در این مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

 

سیم پیچ موتور چیست

معنای سیم پیچ موتور از نظر الکتریکی، چینش برابر با ترتیب مناسب در شکافهای آرماتور استاتور می باشد. دو نوع سیم پیچ موتور وجود دارد که معمولاً در آنها از I.E استفاده می شود.

در سیم پیچ موتور از دو نوع ماده استفاده می شود:

 1. هدایت مواد
 2. مواد عایق

 

هسته سیم پیچ موتور چیست

وقتی ماده رسانا یا کنداکتور برای داشتن یک شکل به تعداد معینی چرخش تبدیل شود، به آن هسته سیم پیچ موتور گفته می شود. هر بخش از سیم پیچ موتور از قسمت های مختلفی تشکیل شده که در ادامه مطلب به آن خواهیم پرداخت.  

 

به چه موادی، مواد هدایت کننده می گویند

موادی را که به جریان اجازه عبور دادن می دهند مواد رسانا می نامند. از جمله این مواد می توان به مس و آلومینیوم اشاره کرد. این مواد در اندازه ها، شکل ها، قطرها و تعداد مختلف به صورت سیم دارای پوشش عایق، در دسترس می باشند.

به طور کلی، سیم های سیم پیچ از اندازه 12 S.W.G تا S.W.G 48 در دسترس می باشند. با توجه به نوع مختلف پوشش عایق در سیم پیچ، آنها را در انواع زیر طبقه بندی می کنند.

 

معرفی انواع سیم پیچ موتور

 • سیم تک پوش ابریشم
 • سیم دو روکش ابریشم
 • سیم تک کتان
 • سیم دوتایی کتان
 • سیم مینا کاری شده

 

از کدام نوع سیم در سیم پیچ موتور استفاده می شود

 1. سیم مفتول های پنبه ای یا کتان: این نوع سیم ها دارای یک پوشش پنبه ای عایق بندی شده هستند، بنابراین این سیم ها با سیم تک پنبه ای پوشیده شده اند.
 2. سیم مفتول پنبه ای دوتایی: این سیم سرپوشیده دارای یک پوشش عایق دوبل از پنبه است، بنابراین به آنها سیم پنبه مضاعف گفته می شود. این سیم ها در شماره هامختلف از 12 SWG تا 48 SWG موجود می باشند.

سیم های لعابی یا میناکاری شده:

سیم های دارای پوشش لاک عایق شده را سیم مینا می نامند. این موارد به تعداد مختلف از SWG 6 تا  SWG 44 در دسترس می باشند.

 

متریال های سیم پیچ موتور چیست

معمولا از مواد زیر به عنوان متریال مورد نیاز برای سیم پیچ موتور استفاده می کنیم.

ورق های چرمی

پارچه امپایر

کاغذ پرسپان

میکانیت

فیبر

نوار پنبه ای

نوار امپایر

نوار ابریشم

آستین نخی

آستین شیشه ای

آستین پی وی سی

لاک عایق

لحیم

شار لحیم کاری

نخ سیم پیچ

بامبو

سیم پیچی موتور

معرفی انواع اتصال سیم پیچ موتور

پایان اتصال، اتصال گروهی، اتصال قطب مجاور، اتصال قطب جایگزین و اتصال فاز انواع مختلفی از اتصالات در سیم پیچ موتور می باشند که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. End connection: هنگامی که یک هسته از تعدادی هسته به هم متصل تشکیل می شود و یک گروه هسته ای را تشکیل می دهد به آن، اتصال End یا پایان گفته می شود.
 2. اتصال گروهی: دو یا بیش از دو گروه هسته از یک فاز متصل به یکدیگر، اتصال گروهی نامیده می شوند. این مورد بسته به نوع سیم پیچ موتور از بالا به بالا یا از بالا به پایین است دارد.
 3. اتصال قطب مجاور: اگر تمام گروه های هسته سیم پیچ به صورت یک فاز در کنار هم متصل شوند اتصال قطب مجاور نامیده می شود.
 4. اتصال قطب جایگزین: اگر تمام گروه های سیم پیچ فاز به گونه ای به هم متصل شوند که حداقل یک گروه از همان فاز فاصله داشته باشد، آن را اتصال قطب جایگزین می نامند.

اتصال فاز:  اتصال خاموش یک گروه سیم پیچ فاز با یک گروه سیم پیچ فاز دیگر، اتصال فاز نامیده می شود.

 

انواع مختلف سیم پیچ موتور

انواع متنوعی از سیم پیچ های موتور وجود دارند که هر یک در دستگاه مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. تعدادی از انواع این سیم پیچ ها عبارتند از:

سیم پیچ سبدی

سیم پیچ متحدالمرکز

سیم پیچ پیچ در پیچ

سیم پیچ حلقه تخت

سیم پیچ زنجیره ای

 1. سیم پیچ سبدی: در این سیم پیچ موتور، شکل هسته یا coil در سیم پیچ مانند یک سبد است بنابراین به آن سیم پیچ سبد گفته می شود. زمانی که استخراج یا mining انجام می شود، یک طرف از هر سیم پیچ همیشه در زیر سیم پیچ دوم غیره قرار می گیرد. این نوع سیم پیچ بیشتر در موتور سه فاز استفاده می شود.
 2. سیم پیچ متحدالمرکز: تعداد هسته های موجود در هر گروه سیم پیچ دارای سیم پیچ متفاوت است اما از یک مرکز مشترک برخوردار می باشد به همین دلیل آن را سیم پیچ متحدالمرکز می نامند. این نوع سیم پیچ بسیار معمول در موتور تک فاز AC استفاده می شود. به این نوع از سیم پیچ ها، سیم پیچ جعبه ای نیز می گویند.
 3. سیم پیچ پیچ در پیچ: در این نوع سیم پیچ موتور، سیم پیچ با توجه به تعداد شکاف آماده شده و سپس شکاف های مجاور بی تفاوت را یکی یکی برای تکمیل سیم پیچ موتور وارد می کنیم.
 4. سیم پیچ حلقه تخت: در این نوع سیم پیچ ها، سیم پیچ موتور به گونه ای قرار می گیرد که با یکدیگر همپوشانی نداشته باشند. در هر گروه سیم پیچ فقط یک سیم پیچ وجود دارد.
 5. سیم پیچ زنجیره ای: در این نوع سیم پیچ موتور، کویل ها با یکدیگر همپوشانی دارند و مانند زنجیر به نظر می رسند بنابراین به آن سیم پیچ Chain یا زنجیره ای می گویند. انواع مختلفی از سیم پیچ زنجیره ای وجود دارد که در موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سیم پیچ تک فاز چگونه انجام می گیرد

سیم پیچ متصل به منبع تغذیه تک فاز AC به سیم پیچ تک فاز معروف است و نکاتی در رابطه با این  سیم پیچ تک فاز وجود دارد که به آنها اشاره می شود

 • هر دو سیم پیچ دارای زاویه 90 درجه با یکدیگر هستند.
 • سیم پیچی تک فاز معمولا دارای دو سیم پیچ است که یکی از آنها سیم پیچ در حال اجرا و دیگری سیم ضخیم و سیم v. بعضی اوقات هر دو سیم پیچ دارای یک اندازه هستند و فقط در تعداد دورها اختلاف دارند، یعنی تعداد چرخش ها کمتر است.
 • سیم پیچ در حال اجرا قبل از سیم پیچ ابتدایی در شکاف ها نگهداری می شود.
 • وجود تعدادی سیم پیچ در هر دو سیم پیچ ضروری نیست.
 • هر دو سیم پیچ ممکن است دارای هسته های متفاوت باشند.

 

انواع موتورهای تک فاز AC

موارد زیر از جمله موتورهایی هیتند که به صورت تک فاز و AC کار می کنند و در آنها از سیم پیچ های مخصوص AC استفاده شده است.

موتور قطب سایه دار

موتور خازن دائمی

خازن استارت موتور

موتور دافعه

موتور القایی دافعه

و…

فرمول محاسبه سیم پیچی موتور

در سیم پیچ های موتور از فرمول خاصی جهت محاسبه استفاده می شود و تعداد دور موتور از فرمول ns=60.f/p به دست می آید. علامت P به تعداد قطب های موتور، و F نشان دهنده فرکانس شهری می باشد. برای به دست آوردن گام قطبی از فرمول z/2p استفاده می شود و از فرمول aez=p/z نیز برای به دست آوردن زاویه الکتریکی بین دو شیار مجاور استفاده می کنیم.

حساسیتی که در امر سیم پیچی موتور وجود دارد بسیار زیاد بوده و نیاز است تا محاسبات به صورت دقیق و تمرکز زیاد صورت گیرد. چرا که کوچکترین اشتباهی در این کار می تواند سیم پیچی را با مشکل مواجه نموده و کارکرد موتور را مختل نماید. سیم پیچی موتور خود یک دوره تخصصی است که در آموزشگاه های فنی و حرفه ای مختلف برگزار می گردد و به تربیت نیروی متخصص در این زمینه می پردازد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش سیم پیچی موتور ، آموزش برق ساختمان ، آموزش تابلو برق صنعتی ، آموزش PLC ، آموزش هوشمند سازی ساختمان و … می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام
تماس