نحوه هواگیری رادیاتور


دسته بندی: مقالات تعمیرات | انتشار: 1 ماه قبل | اشتراک گذاری:

شوفاژ و پکیج از جمله سیستم های گرمایشی می باشند که در زمستان ها نیاز به راه اندازی دارند. رادیتور بخشی از این سیستم های گرمایشی می باشد که نیاز به سرویس کردن در فصل های سرد سال دارد. گاهی ممکن است در داخل لوله های رادیاتور هوا جمع شده و اجازه کار کردن درست دستگاه را به شما ندهد. در این گونه مواقع هواگیری بهترین و تنها راه حل می باشد. انجام هواگیری در صورتی که با رعایت اصول ایمنی وانجام شود می تواند توسط افراد عادی نیز صورت گرفته و در غیر این صورت اید آن را به دست یک تعمیرکار پکیج و رادیاتور سپرد. در این مقاله ما به نحوه هواگیری رادیاتور به طور کامل پرداخته ایم.

هواگیری رادیاتور

هواگیری رادیاتور به چه معناست

هواگیری رادیاتور به معنای بیرون آوردن هوای محبوس در داخل سیستم شماست، این مسئله رایج در سیستم های گرمایشی بدون تهویه است. هوای محبوس مانع از گرم شدن آب رادیاتور و ایجاد نقاط سرد می شود. بعضی اوقات صدای عجیبی از رادیاتور خود می شنوید، این مورد نشانه خوبی است که سیستم شما نیاز به هواگیری دارد.

اگر قسمت بالایی رادیاتور خود را لمس کنید، آیا از نیمه پایین آن سردی بیشتری را احساس کنید؟ اگر پاسخ مثبت است این بدان معنی است که سیستم گرمایشی شما به صورت ناکارآمد کار می کند. همانطور که پکیج شما با رادیاتور کار می کند، شما هزینه گرمایش را پرداخت می کنید اما از مزایای آن بهره مند نمی شوید.

خوشبختانه شما می توانید رادیاتورهای خود را به راحتی هواگیری کرده و خانه خود را دنج و گرم کنید.

 

راهنمای گام به گام برای هواگیری رادیاتور

تهویه سیستم های گرمایشی ساده است، فقط نیاز است مراحل زیر را دنبال کنید تا به راحتی هواگیری سیستم را انجام داده باشید:

اگر می خواهید هواگیری را از سیستم رادیاتور انجام دهید، به ابزارهای زیر احتیاج دارید:

کلید هواگیری رادیاتور که برای باز کردن دریچه رادیاتور استفاده می شود و پارچه یا حوله  برای گرفتن قطره قطره آب خارج شده از رادیاتور.

 

مراحل لازم برای هواگیری رادیاتور

مرحله اول – سیستم گرمایش را روشن کنید

قبل از هواگیری، ابتدا باید سیستم گرمایش را روشن کنید تا همه رادیاتورها گرم شوند. این کار باعث ایجاد فشار در رادیاتور شما می شود که هوای ناخواسته را به بیرون سوق دهد.

 

مرحله دوم – مشخص کنید کدام رادیاتورها به هواگیری نیاز دارند

به بررسی تمامی رادیاتورهای موجود در خانه برای پیدا کردن لکه های سرد بپردازید.

 

علائم نیاز به هواگیری رادیاتور چیست؟ اگر متوجه صداهای غرغر از رادیاتور می شوید یا این که گرم شدن رادیاتور مدت زمان زیادی طول می کشد یا نقاط سردی  در رادیاتور شما وجود دارد، به احتمال زیاد هوای محبوس شده در داخل رادیاتورها وجود دارد. این مشکل باعث می شود که آب گرم رادیاتور پر نشود. در نتیجه نیاز است تا شما رادیاتور را هواگیری نمایید.

به یاد داشته باشید: رادیاتورها به دلیل روشن بودن سیستم گرمایشی گرم خواهند بود، بنابراین در انجام این مراحل بیشتر مراقب باشید. توصیه می کنیم یک دستکش نازک بپوشید تا دستان خود را نسوزانید.

 

مرحله سوم – حرارت مرکزی خود را خاموش کنید

فراموش نکنید: شما باید قبل از هواگیری رادیاتور، گرمایش مرکزی خود را خاموش کنید. اگر سیستم گرمایشی شما روشن باشد، احتمالا خودتان را سوزانده و کف زمین از آب داغ پر خواهد شد.

 

مرحله چهارم – منطقه را آماده کنید

ممکن است در هنگام هواگیری رادیاتور قدیمی رنگ آب تغییر کند، با پایین انداختن حوله  در زیر رادیاتور می توانید از ریختن آب بر روی فرش و سرامیک ها جلوگیری نمایید.

 

مرحله پنجم – دریچه هواگیری رادیاتور را باز کنید

کلید هواگیری رادیاتور را بردارید، باید آن را در دریچه هواگیری قرار دهید. اغلب دریچه هواگیری در بالای رادیاتور، در کنار آن دیده می شود. به نظر می رسد یک سوراخ گرد با یک مربع در داخل آن باشد. هنگامی که کلید رادیاتور را درون دریچه هواگیری قرار می دهید، احساس می کنید که آنها در درون هم قفل شده اند.

شیر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. با شروع هواگیری ممکن است صدای خش خش از لوله ها بشنوید. مراقب باشید، هوای فرار ممکن است گرم باشد، فاصله کافی را با رادیاتور حفظ کنید.

نکته: اگر کلید تهویه رادیاتور ندارید، بعضی اوقات می توانید از یک پیچ گوشتی صاف در رادیاتورهای مدرن استفاده کنید.

 

مرحله ششم – رادیاتور را هواگیری کنید

در این مرحله باید شیر را چرخانده تا رادیاتور هواگیری شود. یک چهارم تا نیمی از چرخش شیر کافی است، هرگز شیر را کاملاً باز نکنید زیرا هنگامی که هوا را از رادیاتور خارج می سازید، هوا به سرعت خارج می شود.

این روند را ادامه دهید، کلید هواگیری رادیاتور را نگه دارید تا هوا خارج شود. هنگامی که فقط آب از رادیاتور شما می چکد به معنای این است که شما فرآیند هواگیری را به اتمام می رسانده اید. چرخاندن دریچه تخلیه در جهت عقربه های ساعت باعث می شود رادیاتور مهر و موم شود. مراقب باشید شیر را زیاد سفت نکنید.

دریچه های مدرن هواگیری ممکن است آب را به عنوان جت آزاد کنند. کلید دریچه هواگیری خود را با احتیاط بچرخانید و آماده باشید تا به سرعت دریچه هواگیری را ببندید.

 

مرحله هفتم – مراحل را روی همه رادیاتورها تکرار کنید

شما باید تمام رادیاتورهای موجود در ساختمان خود را هواگیری کنید. ما پیشنهاد می کنیم از طبقه همکف شروع کرده و به سمت بالا حرکت کنید زیرا هوا از طریق سیستم بالا می رود.

 

مرحله هشتم – فشار سیستم گرمایشی خود را بررسی کنید

پس از اتمام کار هواگیری رادیاتورها، باید سیستم گرمایش را تحت فشار مجدد قرار دهید. وقتی از سیستم گرمایش دیگ بخار هوا می گیرید ، همیشه مقداری آب از دست می دهید. اگر این مقدار زیاد باشد، سیستم شما ممکن است در گرم کردن طبقات آخر ساختمان مشکل داشته باشد یا سیستم گرمایش مرکزی کاملاً خراب شود.

اگر فشار آب در سیستم شما صحیح باشد، رنگ سوزن روی دیگ بخار شما به رنگ سبز در می آید. اگر رنگ آن زرد است، باید دوباره سیستم را تحت فشار قرار دهید. برای این کار باید حلقه پر کردن مرکزی متصل به دیگ بخار خود را پیدا کنید. به نظر می رسد شیر آب است و به منبع اصلی آب شما متصل است.

همیشه شیر را بچرخانید و فشار را به آرامی تنظیم کنید. در مواردی که فشار زیادی اضافه شود و سوزن قرمز شود، یک ضربه هواگیری نیز خواهد داشت.

 

خلاصه مراحل واگیری رادیاتور

 • نحوه هواگیری سیستم رادیاتور
 • روشن کردن سیستم گرمایش
 • مشخص کردن این که کدام رادیاتورها به هواگیری نیاز دارند
 • خاموش کردن گرمایش مرکزی
 • آماده کردن منطقه
 • باز کردن دریچه هواگیری رادیاتور
 • انجام هواگیری رادیاتور
 • تکرار فرایند روی همه رادیاتورها
 • بررسی فشار سیستم گرمایشی

 

نکات مهم برای گرم کردن کارآمد ساختمان

چه موقع بهترین زمان برای هوادهی سیستم رادیاتور می باشد

ما توصیه می کنیم رادیاتورها را در ابتدای فصل گرم شدن، قبل از اینکه واقعاً به آن احتیاج داشته باشید، هوادهی کنید. اطمینان حاصل کنید که دیگ بخار و سیستم گرمایشی شما در بهترین حالت و بدون هیچگونه هوای گیر افتاده کار می کند.

 

چگونه می توانیم هزینه های گرمایش را پایین نگه داریم

کارشناسان توصیه می کنند دمای هوا را خیلی بالا نبرید، این کار می تواند در میزان هزینه های قبض شما صرفه جویی نماید. راهروها، آشپزخانه ها و انبارها اغلب در دمای 16 تا 18 درجه سانتیگراد مناسب می باشند و اتاق های نشیمن در حدود 20 درجه سانتیگراد گرم می شوند.

حمام ها و اتاق کودکان اغلب در دمای 23 تا 24 درجه سانتی گراد و  کمی بالاتر گرمای این مکان ها را تامین می کنند.

 

آیا هواگیری رادیاتور در هنگام گرم شدن امکان پذیر است

هنگام گرم شدن رادیاتور نباید هواگیری را انجام دهید زیرا ممکن است لمس کردن آن به دلیل دمای زیاد به دست آسیب رسانده و آب گرم از آن به بیرون و به سمت شما بپاشد. قبل از شروع هواگیری رادیاتور اطمینان حاصل کنید که گرمایش خاموش است. خروج هوا هنگام پمپ فقط باعث جذب هوای بیشتری به سیستم از جای دیگر می شود.

 

آیا می توانم از دریچه های رادیاتور اتوماتیک برای هواگیری رادیاتورهای خود استفاده کنم

بسته به نوع رادیاتورهایی که در خانه دارید، ممکن است با استفاده از دریچه اتوماتیک هواگیری آنها انجام شود. این دستگاه های مفید به شیرهای رادیاتور شما متصل شده و با گذشت زمان به تدریج هوا را خارج می کنند. کمک به عملکرد موثر رادیاتورها، با استفاده از دریچه اتوماتیک، نیازی به هواگیری دستی آنها نخواهید داشت.

 

چگونه می توان فهمید که هواگیری رادیاتور کارایی داشته است

هنگامی که شیرهای رادیاتور خود را بسته اید، می توانید گرمایش مرکزی و آب گرم خود را دوباره روشن کنید. اگر موفق شده اید، رادیاتورها باید در عرض چند دقیقه گرم شوند. همچنین می توانید فشار سنج را بر روی دیگ بخار خود بررسی کرده و بررسی کنید که بین 1 تا 2 بار باشد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب پیکج می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس