نحوه طراحی برد PCB


دسته بندی: تعمیرات بردهای الکترونیکی

نحوه طراحی برد PCB به راحتی قابل درک نیست، اما نرم افزار مناسب برای طراحی PCB می تواند تا حد زیادی به شما در این کار کمک نماید. اگر در طراحی PCB تازه کار هستید و هنوز در مورد طراحی صفحه مدار سفارشی ، ما مراحل مرحله مهم را که می توانید برای ایجاد طرح های مدرن PCB برای تقریباً هر برنامه ای استفاده کنید ، گردآوری کرده ایم. موارد زیادی وجود دارد که در هر طراحی مهندسی از مدار چاپی پایه گرفته تا یک مدار چاپی پیچیده و غیر صلب مورد استفاده قرار می گیرد. نحوه طراحی برد PCB موضوعی است که ما به طور کامل در این مقاله به آن پرداخته ایم.

 

نحوه طراحی صفحه مدار در 10 مرحله

هنگام طراحی یک صفحه مدار PCB ممکن است گاهی به نظر برسد که رسیدن به طرح نهایی یک راه طولانی و طاقت فرسا در پیش دارد. اگر سال هاست این کار را انجام می دهید، نیازی نیست که به شما بگویم دانستن نرم افزار طراحی خود برای طراحی صحیح مدارهای های چاپی PCB چقدر ارزشمند است. گذاشتن ردیابی برای مسیریابی و قرار دادن مس یا مدیریت لایه مورد نیاز برای لحیم کاری بدون ادغام دقیق و قابل اعتماد از ضبط شماتیک تا طرح کاری بسیار دشوار می باشد و نیاز به طی کردن مراحلی به صورت اصولی و دقیق دارد. در ادامه به این مراحل به طور کامل اشاره می نماییم

روش طراحی برد PCB

مرحله 1: شماتیک و طرح مورد نظر خود را ایجاد کنید

این که آیا شما طرح خود را از یک الگو تولید می کنید یا صفحه مدار چاپی خود را از ابتدا ایجاد می کنید فرقی نمی کند و احتمالاً بهترین کار این است که ساخت برد چاپی از ابتدا با طرح شماتیک شروع شود. شماتیک شما شبیه نقشه های دستگاه جدیدتان است و درک قطعات به کار رفته در برد و عملکردی که در مدار انجام می دهند از اهمیت زیادی برخوردار است.

تعریف و ویرایش اتصال مدار نه تنها آسان تر است، بلکه تبدیل طرحواره به صفحه بررد بسیار ساده تر از طراحی مستقیم روی برد است. برای قطعات، نرم افزار Altium Designer دارای یک پایگاه داده گسترده از کتابخانه های قطعات است. علاوه بر این، می توانید از  Altium Vault نیز برای این کار استفاده کنید. این برنامه دسترسی به هزاران کتابخانه مولفه را فراهم می کند و به مدیریت پروژه و توسعه محصول شما انعطاف می بخشد. با این حال، شما می توانید نمادهای شماتیک خود را طراحی کنید و مسیر مورد نظر را ایجاد نمایید. 

 

مرحله 2: یک طرح PCB خالی ایجاد کنید

بعد از اینکه شماتیک خود را ایجاد کردید، باید برای شروع طرح PCB خود از ابزار ضبط شماتیک در Altium Designer استفاده کنید. ابتدا یک سند مدار چاپی خالی ایجاد کنید که یک فایل PcbDoc تولید کند. این کار از منوی اصلی در Altium Designer انجام می گیرد.

اگر فرم، ابعاد و لایه های مدار چاپی برای صفحه شما قبلاً مشخص شده است، می توانید هم اکنون آنها را تنظیم کنید. اگر اکنون نمی خواهید این کارها را انجام دهید، نگران نباشید چرا که شکل، اندازه و لایه های برد بعداً قابل تغییر خواهد بود. اطلاعات شماتیک با تدوین SchDoc برای PcbDoc در دسترس قرار می گیرد. فرآیند تدوین شامل تأیید طرح و تولید اسناد پروژه شما است که به شما امکان می دهد قبل از انتقال به PcbDoc، طرح را بازرسی و تصحیح کنید. به شما توصیه می شود گزینه های Project را که برای ایجاد اطلاعات PcbDoc استفاده می شوند، در این مرحله بررسی و به روز نمایید

 

مرحله 3: ضبط شماتیک؛ اتصال به PCB شما

تمام ابزارهای موجود در Altium Designer در یک محیط طراحی واحد کار می کنند، جایی که طرح شماتیک، مدار چاپی و BOM به هم پیوسته اند و می توان به طور همزمان به آنها دسترسی داشت. برنامه های دیگر شما را مجبور به جمع آوری دستی داده های شماتیک خود می کنند، اما هنگام ایجاد طرح خود، Altium Designer این کار را برای شما به صورت خودکار انجام می دهد.PcbDoc  گفتگوی سفارش تغییر مهندسی لیست کلیه اجزا و شبکه های شماتیک را باز می کند.

با کلیک روی برگه اعتبار سنجی تغییرات، افزودن اطلاعات SchDoc به پروژه بدون خطا را تأیید کنید. اگر وضعیت برای همه موارد سبز است، روی تب Execute Changes کلیک کنید.

 

مرحله 4: طراحی Stackup PCB

هنگامی که اطلاعات شماتیک خود را به PcbDoc منتقل می کنید، رد پای مولفه نیز نشان داده می شود. قبل از قرار دادن اجزا ، باید طرح PCB  به عنوان مثال شکل و لایه ها را با استفاده از Layer Stackup Manager،تعریف کنید.

اگر در دنیای طراحی مدار چاپی تازه وارد هستید، بیشتر مفاهیم مدرن طراحی PCB با یک صفحه 4 لایه در FR4 شروع می شوند، اگرچه می توانید تعداد مشخصی از لایه ها را در Altium Designer تعریف کنید. همچنین می توانید از Library Stackup Library استفاده کنید. این به شما امکان می دهد از بین طیف وسیعی از ورقه های مختلف و مواد منحصر به فرد برای صفحه مدار چاپی خود انتخاب کنید.

اگر روی یک طراحی با سرعت بالا / فرکانس بالا کار می کنید، می توانید از پروفیلر امپدانس داخلی استفاده کنید تا از کنترل امپدانس در برد خود اطمینان حاصل کنید. ابزار نمایه امپدانس با استفاده از یک حل کننده میدان الکترومغناطیسی یکپارچه از Simberian هندسه ردیابی های شما را متناسب با مقدار امپدانس هدف تنظیم می کند.

 

مرحله 5: تعریف قوانین طراحی و الزامات DFM

تعداد دسته بندی قوانین طراحی PCB گسترده است و شاید لازم نباشد از همه این قوانین موجود برای هر طراحی استفاده کنید. می توانید با کلیک راست بر روی قانون مورد نظر از لیست موجود در ویرایشگر PCB Rules and Constraints، در زیر قوانین فردی را انتخاب یا لغو انتخاب کنید.

قوانینی که شما بخصوص برای ساخت استفاده می کنید باید با مشخصات و تحمل تجهیزات تولید کننده PCB مطابقت داشته باشد. طرح های پیشرفته، مانند طرح های کنترل شده با امپدانس و تعدادی از طرح های با سرعت بالا / فرکانس بالا، ممکن است به قوانین طراحی بسیار خاصی نیاز داشته باشند که برای اطمینان از عملکرد صحیح محصول شما باید رعایت شوند. همیشه داده های اجزای خود را برای این قوانین طراحی بررسی کنید.

 

مرحله 6: مولفه ها را قرار دهید

Altium Designer انعطاف پذیری زیادی را ایجاد می کند و به شما امکان می دهد قطعات را به سرعت روی صفحه مدار خود قرار دهید. می توانید اجزای خود را به طور خودکار تنظیم کنید یا می توانید آنها را به صورت دستی قرار دهید. همچنین می توانید از این گزینه ها با هم استفاده کنید، که به شما امکان می دهد از سرعت جایگذاری خودکار بهره ببرید و اطمینان حاصل کنید که صفحه شما مطابق با دستورالعمل های مناسب برای قرار دادن اجزا تنظیم شده است. یک ویژگی پیشرفته اضافه شده در آخرین نسخه از Altium Designer ، توانایی ترتیب قطعات به صورت گروهی است. شما می توانید این گروه بندی را در طرح PCB تعریف کنید، یا می توانید با استفاده از حالت Cross Select Mode، که از منوی Tools قابل دسترسی است، گروه ها را در شماتیک تعریف کنید.

 

مرحله 7: سوراخ های مته را وارد کنید

قبل از مسیریابی آثار، ایده خوبی است که سوراخ های مته خود را برای نصب و راه اندازی بر روی برد ایجاد کنید. اگر طراحی برد شما پیچیده است، ممکن است لازم باشد حداقل برخی از مکان ها را از طریق مسیریابی اصلاح کنید. این کار را می توانید از طریق گفتگوی از طریق Properties به راحتی انجام دهید.

 

مرحله 8: مسیریابی

پس از قرار دادن اجزای سازنده و سایر عناصر مکانیکی، باید آماده ردیابی آثار خود گردید. مطمئن شوید که از دستورالعمل های خوب مسیریابی استفاده کرده و از ابزارهای Altium Designer برای ساده سازی فرآیند، مانند برجسته کردن شبکه ها و کدگذاری رنگ از طریق مسیریابی، استفاده کنید.

نرم افزار آلتیوم شامل تعدادی ابزار مهم برای کمک به شما در مسیریابی آسان تر و پربارتر است و شما به یک ابزار قدرتمند مسیریابی تعاملی خودکار دسترسی خواهید داشت. این ابزارها به طور همزمان بر روی چندین شبکه کار خواهند کرد و مسیریابی تعداد زیادی از آثار را به صورت همزمان انجام می دهد.

 

مرحله 9: برچسب ها و شناسه ها را اضافه کنید

با تأیید طرح برد مدار چاپی، شما آماده اضافه کردن برچسب ها، شناسه ها، مارک ها، آرم یا هر تصویر دیگری به صفحه خود هستید. بهتر است از شناسه های مرجع برای اجزا استفاده کنید، زیرا این امر به مونتاژ PCB کمک می کند.

 

مرحله 10: ایجاد فایل های طراحی

قبل از این که محصولات تحویل سازنده خود را ایجاد کنید، ایده خوبی است که با اجرای یک بررسی قاعده طراحی، طرح صفحه مدار خود را تأیید کنید. Altium Designer این کار را به صورت خودکار انجام می دهد زیرا شما اجزای خود را چیدمان می کنید و طراحی خود را مسیریابی می کنید.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله دوره آموزش تعمیرات برد های الکترونیکی می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .

 

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس