تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

انواع لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان

انواع لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان


انواع لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان : سیستم لوله کشی منزل شما بسته به کاربرد، دارای انواع مختلفی از لوله ها است. لوله کشی ساختمان اهمیت ویژه ای دارد چرا که در صورتی که به صورت اصولی و درست انجام نشده باشد، ممکن است دچار نشتی شده و خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند.  بسته به نوع کاربرد لوله کشی در ساختمان، لوله ها جنس های متفاوتی دارند که باعث می شود رنج های قیمتی متفاوتی را مشاهده کنید. برای یادگیری شغل لوله کشی ساختمان در دوره آموزش لوله کشی ساختمان مجتمع آمزشی برق شرکت کنید.

آموزش لوله کشی ساختمان

جنس لوله کشی همانگونه که گفته شد، برای مصارف مختلف از جمله تامین آب شیرین، زهکشی فاضلاب، موتور خانه، لوله گاز برای لوازم خانگی و غیره متفاوت خواهد بود. یک سیستم لوله کشی قدیمی ممکن است بوسیله ​​آهن گالوانیزه انجام شده باشد، در حالی که یک خانه جدید دارای لوله های پلاستیکی از انواع مختلف است که تقریباً به طور انحصاری استفاده می شود.

لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان

انواع مختلف لوله کشی ساختمان

بسته به کاربرد، سیستم های لوله کشی مختلفی وجود دارد. هر یک از این سیستم ها وظایف و اهداف منحصر به فرد خود را دارند.  برخی از لوله های پلاستیکی مورد استفاده در لوله کشی (مانند PVC و CPVC) نیز ممکن است در هواگیری کوره های چگالشی با راندمان بالا استفاده شوند. با این حال، این یک مرور کلی از مواد لوله برای استفاده در کاربردهای لوله کشی خواهد بود.

ویدئوی معرفی انواع لوله های به کار رفته در لوله کشی ساختمان

این ها رایج ترین انواع مواد لوله کشی هستند که در خانه های سنین مختلف یافت می شوند، برای چه استفاده می شوند و مروری بر نحوه برش و اتصال آنها به یکدیگر. در اینجا جنس لوله کشی مورد استفاده در لوله کشی خطوط فاضلاب، لوله های تامین آب و تامین گاز طبیعی آورده شده است:

چدن برای خطوط لوله کشی فاضلاب

پی وی سی (PVC) برای خطوط لوله کشی فاضلاب

برنج کروم شده برای خطوط لوله کشی فاضلاب

مس کروم شده برای خطوط آبرسانی

آهن گالوانیزه برای خطوط آبرسانی

مس (سخت و انعطاف پذیر) برای خطوط آبرسانی

CPVC (کلرید پلی وینیل کلرید) برای خطوط تامین آب

PEX (پلی اتیلن متقاطع) برای خطوط تامین آب

فولاد سیاه برای لوله های گاز

لوله چدن

ظاهر: لوله فلزی سنگین با قطر بزرگ، سیاه مات با سطح خشن و خالدار.

توضیحات: لوله تخلیه فاضلاب بهداشتی با کیفیت بالا که سنگین بوده و صدای جاری شدن فاضلاب را به خوبی از بین می برد. این لوله قوی و بادوام است اما برش آن سخت است – اغلب به ابزار برش خاصی با چرخ های برش زنجیر تیز نیاز دارد. تعمیرات اغلب با استفاده از لوله های PVC پلاستیکی انجام می شود. چدن به ندرت در ساخت و سازهای جدید استفاده می شود. در عوض بسیاری از لوله های پلاستیکی PVC یا ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) استفاده می کنند.

کاربرد رایج: برای خطوط اصلی فاضلاب و لوله های هواکش استفاده می شود.

برش و اتصال: به اره رفت و برگشتی سنگین یا ابزار مخصوص برش به نام برش لوله چدنی نیاز دارد. محکم کردن لوله‌ها و اتصالات چدنی به یکدیگر با استفاده از روش‌های خاصی از جمله سرب و بلوط در اتصالات لوله‌های خاکی، اتصالات توپی یا کوپلینگ بدون توپی با استفاده از باندهای فشار و سایر روش‌هایی که معمولاً برای صاحب خانه ناآشنا هستند، انجام می‌شود.

لوله چدن

لوله PVC

ظاهر: پلاستیک سفت و سخت سفید.

توضیحات: پی وی سی در حال حاضر به طور واقعی مواد استاندارد خط فاضلاب در خانه است. این یک لوله سفت و محکم مقاوم در برابر مواد شیمیایی است که در برابر حرارت مقاوم است و به راحتی بریده شده و جا می شود. اغلب برای تعمیر بخش های شکسته لوله ضایعات چدنی و همچنین تعمیر سایر خطوط تخلیه استفاده می شود.

کاربرد رایج: برای خطوط فاضلاب بهداشتی، لوله های هواکش و تله های تخلیه استفاده می شود.

برش و اتصال: لوله پی وی سی به راحتی با اره برقی یا لوله برش بریده می شود. مقاطع به صورت مکانیکی و با استفاده از اتصالات فشار پلاستیکی برای جداسازی بعدی به یکدیگر متصل می شوند یا با استفاده از حلال های شیمیایی خاص به طور دائم به هم متصل می شوند.

توجه: ممکن است متوجه شوید که یک لوله پلاستیکی دیگر در سیستم لوله کشی خانه شما استفاده می شود – یک لوله پلاستیکی سیاه. این ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن) است و تا حد زیادی با PVC در ساخت و سازهای جدید و تعمیرات لوله کشی جایگزین شده است، بیشتر به این دلیل که در معرض نور خورشید تخریب می شود. اگر لوله ABS دارید، با همان روش های PVC برش داده و نصب می شود.

لوله PVC

لوله برنج کروم

شکل ظاهری: لوله کرومی درخشان و براق با قطر بزرگتر (بیش از یک اینچ).

توضیحات: لوله های برنجی کروم شده اغلب به جای PVC برای برنامه های کاربردی خطوط فاضلاب در معرض، مانند دریچه های P” ”  یا سایر دریچه های تخلیه که ظاهر آن ها مهم است استفاده می شود.

کاربرد رایج: زهکش ها و دریچه های در معرض دید.

برش و اتصال: به راحتی با اره برقی برش داده می شود و با اتصالات لغزنده به هم متصل می شود.

لوله مس کروم شده

ظاهر: لوله کروم روشن و براق با قطر کمتر (3/8 اینچ یا کمتر).

توضیحات: لوله مسی کروم شده اغلب در مواردی استفاده می شود که ظاهر خطوط آبرسانی در معرض دید مهم است.

استفاده رایج: خطوط آبرسانی در معرض دید، مانند لوله های تامین آب توالت یا سینک های پایه.

برش و اتصال: به راحتی با کاتر لوله یا اره برقی برش داده می شود و با اتصالات فشرده برنجی کرومی متصل می شود.

 

لوله آهن گالوانیزه شده

ظاهر: لوله فلزی سفت نقره ای و خاکستری مات.

توضیحات: لوله آهنی گالوانیزه زمانی یکی از روش های رایج برای لوله کشی خطوط آبرسانی در خانه بود، اما به تدریج به دلیل خوردگی و زنگ زدگی از کار می افتد. به همین دلیل دیگر معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرد و تا حد زیادی با لوله مسی یا لوله پلاستیکی PEX جایگزین شده است. برش و اتصال لوله آهنی گالوانیزه دشوار است و به راحتی در محل توسط صاحب خانه ساخته نمی شود. تعمیرات معمولاً با تعویض لوله ها با مس یا PEX انجام می شود.

استفاده رایج: خطوط تامین آب و خطوط تخلیه در خانه های قدیمی.

برش و اتصال: می توان با استفاده از اره متقابل یا اره برقی برش داد. اتصال لوله با استفاده از اتصالات آهنی گالوانیزه رزوه ای انجام می شود.

لوله آهن گالوانیزه شده

لوله مسی (سخت و انعطاف پذیر)

ظاهر: لوله فلزی مات و مسی رنگ.

توضیحات: لوله مسی در دو نوع سخت و انعطاف پذیر عرضه می شود. نوع سخت در چندین ضخامت دیوار وجود دارد: K، L، و  M. نوع M معمولاً برای لوله های آبرسانی استفاده می شود. مس در طول دهه ها ثابت کرده است که در برابر خوردگی مقاوم بوده و بسیار قابل اعتماد است. مس یک فلز نرم است و به راحتی قابل برش و ساخت است. همچنین مستعد آسیب است، ممکن است در طول زمان سوراخ‌هایی ایجاد کند و از آب یخ زده در لوله‌ها شکسته شود. افزایش هزینه های مس در سال های اخیر باعث شده است که PEX و CPVC بیشتر مورد استفاده قرار گیرند. قیمت لوله مسی سه برابر PEX است.

استفاده رایج: لوله های مسی سفت و سخت برای آبرسانی طولانی تر و در برخی موارد به عنوان خطوط فاضلاب در خانه استفاده می شود. مس منعطف در دوره های کوتاه، برای تامین آب و برای لوله تامین آب یخچال و ماشین ظرفشویی استفاده می شود. همچنین ممکن است از مس برای لوله کشی گاز استفاده شود.

برش و اتصال: لوله مسی به راحتی با کاتر لوله یا اره برقی بریده می شود. بخش ها با اتصالات مسی لحیم کاری شده یا اتصالات فشرده سازی مسی به یکدیگر متصل می شوند. لوله مسی انعطاف پذیر نیز ممکن است با شعله کردن انتهای آن و استفاده از اتصالات فلر برنجی خاتمه یابد.

لوله مسی (سخت و انعطاف پذیر)

لوله CPVC

شکل ظاهری: پلاستیک مات سفید یا کرم رنگ.

توضیحات: CPVC یک پلاستیک سفت و سخت ارزان قیمت است که برای مقاومت در برابر فشار و دمای بالا طراحی شده است.

کاربرد رایج: CPVC برای لوله کشی آب سرد و گرم استفاده می شود.

برش و اتصال: لوله به راحتی با کاتر لوله یا اره برقی بریده می شود. CPVC با استفاده از اتصالات پلاستیکی و چسب حلال یا با اتصالات دستگیره که ممکن است در آینده لوله‌ ها نیاز به جداسازی قطعات داشته باشند، به طور دائم به یکدیگر متصل می‌شوند.

لوله CPVC

لوله PEX

ظاهر: لوله پلاستیکی انعطاف پذیر معمولا آبی (آب سرد)، قرمز (آب گرم) یا سفید.

توضیحات: PEX از پلیمر HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) ساخته شده است و یک ماده لوله کشی باورنکردنی است که از دهه 1970 مورد استفاده قرار گرفته است. PEX قوی و منعطف است و دماهای زیر 32 درجه فارنهایت تا 200 درجه فارنهایت را تحمل می کند. PEX در برابر خوردگی مقاوم است و برخلاف لوله مسی سوراخ ایجاد نمی کند. از آنجایی که PEX انعطاف پذیر است و از اتصالات کمتری استفاده می کند، نصب آن آسان تر و سریع تر است. کاهش تعداد اتصالات مورد نیاز در یک سیستم PEX نیز احتمال نشتی را کاهش می دهد.

PEX مورد علاقه پیمانکارانی است که سیستم های لوله کشی های جدید را نصب می کنند و سیستم های قدیمی تر را ارتقا می دهند. به طور فزاینده ای، صاحبان خانه نیز در حال کشف مزایای لوله PEX هستند.

استفاده رایج: تامین آب و لوله گرمایش تابشی.

برش و اتصال: PEX با اتصالات و ابزارهای تخصصی برش داده می شود و متناسب است.

لوله PEX

لوله فولاد سیاه

شکل ظاهری: لوله سفت و سخت سیاه مات، معمولاً یک اینچ یا کمتر قطر دارد، اما در اندازه هایی به قطر 10 اینچ موجود است.

توضیحات: لوله سیاه تقریباً شبیه لوله آهنی گالوانیزه به نظر می رسد، با این تفاوت که تیره تر است و به طور خاص برای کاربردهای گاز طراحی شده است.

کاربرد رایج: لوله های تامین گاز طبیعی یا پروپان. اغلب برای تغذیه گاز به کوره، پکیج یا آبگرمکن استفاده می شود.

برش و اتصال: می توان با استفاده از اره متقابل یا اره برقی یا لوله برش برای لوله های کوچکتر برش داد. لوله با استفاده از اتصالات لوله مشکی رزوه ای به هم متصل می شود.

لوله فولاد سیاه

مواردی که هنگام انتخاب بهترین لوله برای خانه خود باید در نظر بگیرید

بودجه شما: سهولت نصب، اندازه خانه و تعمیر و نگهداری مورد نیاز بر هزینه های لوله کشی کلی تأثیر می گذارد.

نوع آب شما: بسته به محل زندگی شما، آب شما ممکن است خورنده باشد (مانند مناطق ساحلی).

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: اشعه ماوراء بنفش (UV) کیفیت لوله های پلاستیکی را به مرور زمان بدتر می کند و طول عمر و کیفیت آنها را کاهش می دهد.

ویژگی های خاک شما: خاک با سنگ های اضافی، رطوبت و سایر مواد می تواند لوله هایی را که دوام کمتری دارند تخریب کند.

فشار آب مورد نظر شما: لوله های عریض و بادوام مانند پلاستیک برای فشار بالای آب بهترین هستند.

درک سیستم لوله کشی و به ویژه انواع لوله های خانه شما می تواند به جریان روان و ایمن آب در هر زمان و هر کجا که آن نیاز دارید کمک کند! از یک لوله کش محلی کمک بگیرید تا به شما کمک کند تعیین کنید کدام لوله بهترین گزینه شماست.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های تاسیساتی مانند: آموزش تعمیرات پکیج ، آموزش نصب پکیج ، آموزش تعمیرات کولر گازی ، آموزش نصب کولر گازی و … می باشد برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کلاس ها با شماره های : 66953016-021 – 66957313-021 تماس بگیرید.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *