معرفی انواع پی ال سی به همراه مزایا و معایب آنها


دسته بندی: مقالات برق صنعتی و PLC

به کنترل کننده منطقی برنامه پذیر plc گفته می شود که در سال های اخیر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با استقبال زیادی از طرف این صنایع رو به رو شده است. از پی ال سی به عنوان یک کامپیوتر دیجیتال در بخش اتوماسیون صنعتی استفاده می شود و موجب کنترل بهتر در تولید محصولات مختلف و برنامه نویسی راحت تر می گردد. انواع مختلفی از پی ال سی ها در بازار وجود دارد که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد. در این مطلب به معرفی انواع پی ال سی به همراه مزایا و معایب plc آنها پرداخته شده است.

Plc چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از ارکان مهم اتوماسیون صنعتی پی ال سی می باشد که برنامه ای را توسط کامپیوتر و بر طبق اصول خاصی نوشته شده است را از کامپیوتر به کنتاکتورها انتقال می دهد.

این انتقال از طریق مدار رابط یا اینترفیس صورت می گیرد و در ادامه بر طبق برنامه نوشته شده دستگاه راه اندازی و کنترل می گردد. در کارخانه ها و صنایع مختلف در سراسر جهان از پی ال سی استفاده می شود و در اتوماسیون خط تولید آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

پی ال سی با وجود ویژگی های منحصر به فردی که دارد باعث تغییر و تحولات عظیمی در صنایع مختلف شده است و خطای انسانی را در صنایع مختلف به حداقل ممکن رسانده است.

می توان گفت که پی ال سی یک علم پولساز در جهان به شمار رفته که کارخانه ها و صنایع مختلفی که از آن برای تولید محصولات خود استفاده می کنند به سود بالایی دست می یابند. در رابطه با پی ال سی می توان گفت که این سیستم مانند یک کامپیوتر است که به صورت کاملا اختصاصی و با هدفی مشخص کار می کند.

از جمله مزایای پی ال سی در اتوماسیون صنعتی می توان به سهولت کار برای اپراتور، سرعت و دقت عمل بالا، توانایی خواندن انواع ورودی ها، ابعاد بسیار کوچک، ایمنی بالا، سرعت پاسخگویی زیاد و غیره اشاره کرد.Plc چیست و چه کاربردی دارد؟

در هنگام استفاده از پی ال سی در یک پروژه باید مواردی مانند تعداد ورودی و خروجی های دیجیتال، تعداد ورودی و خروجی های آنالوگ، تعداد تایمرها و کانترها، نوع فلگ ها و تایمرها، اندازه حافظه، نوع برنامه کاری دستگاه توان پی ال سی را در نظر گرفت.

پی ال سی از اجزای مختلفی مانند نرم افزار، CPU، حافظه RAM، منبع تغذیه دستگاه، باتری بکاپ و ترمینال های ورودی و خروجی تشکیل شده است که هر یک دارای عملکردی ویژه می باشد و وظیفه ای را انجام می دهد.

انواع پی ال سی و مزایا و معایب آنها

شرکت های مختلف به تولید انواع مختلفی از پی ال سی می پردازند که این پی ال سی ها دارای تفاوت های اساسی با یکدیگر بوده و در موارد خاصی به کار می روند. به طور کلی 4 دسته پی ال سی توسط شرکت های سازنده مختلف تولید می شود که در ادامه به آنها اشاره شده است.

  1. مینی پی ال سی

مینی پی ال سی یا به عبارتی کنترل کننده منطقی برنامه پذیر مینیاتوری بسیار کوچکتر از پی ال سی معمولی بوده و در صنایع کوچکتر از آن استفاده می شود.

این پی ال سی کوچک اولین بار در سال 1970 برای کمک کردن به یک بخش رایانه ای تازه تاسیس که جهت کنترل مواد در بخش اتوماسیون به دستگاهی بیش از دست انسان نیاز داشتند، طراحی شد.

مینی پی ال سی یک رایانه کوچک است که از آن برای اتوماسیون مواردی مانند خطوط مونتاژ به ویژه در کارخانه های کوچکتر، مواردی مانند روشنایی در ساختمان های کوچک و یا حتی مواردی مانند سرگرمی استفاده می شود.

در واقع می توان گفت مینی پی ال سی ها کار پی ال سی های معمولی را انجام می دهند اما ورودی و خروجی های آنها با محدودیت های بیشتری مواجه بوده و حداکثر تعداد ورودی و خروجی آنها 40 عدد می باشد.

پیچیدگی این نوع از پی ال سی ها بسیار کمتر از سایرین بوده و زمان کمتری را برای انجام کار نیاز دارد. یک مثال خوب برای مینی پی ال سی ها کنترلگر هوشمند SR می باشد که استفاده بسیار راحتی دارد و می تواند کنترل تلفن همراه شما از را دور بپردازد.

شرکت های سازنده مینی پی ال سی نام های مختلفی را به آن نسبت می دهند. به عنوان مثال زِن نامی است که شرکت امرون به آن نسبت داده است. شرکت زیمنس نیز به این نوع از پی ال سی ها PLC LOGO می گوید.

  1. پی ال سی کامپکت

پی ال سی کامپکت نوع دیگری از انواع پی ال سی می باشد که اجزای مختلف آن از قبیل ورودی و خروجی ها، تغذیه و پردازنده آن درون یک جعبه قرار گرفته اند و به همین علت به آن پی ال سی فشرده گفته می شود.

پیچیدگی این نوع پی ال سی از مینی پی ال سی بیشتر بوده و تعداد ورودی و خروجی های آن بیشتر و در حدود 300 می باشد. پروژه هایی که متوسط بوده و زیاد سبک و یا سنگین نباشند از این نوع پی ال سی برای اتوماسیون صنعتی خود استفاده می کنند.

پروژه های هوشمندسازی و اتوماسیون کارخانه از کاربردهای این نوع از پی ال سی می باشد. شرکت زیمس این نوع از پی ال سی را با نام S7-200 می شناسد. مدل های متنوعی از این نوع پی ال سی توسط شرکت های سازنده مختلف طراحی و تولید می شود که هر یک دارای امکانات مختلفی می باشد.انواع پی ال سی و مزایا و معایب آنها

  1. پی ال سی ماژولار

یک پی ال سی ماژولار از چندین ماژول مانند CPUها، ماژول های I/O، ماژول های power که به یک رک متصل می باشند تشکیل شده است. این نوع از پی ال سی ها دارای منبع تغذیه متغیر، ظرفیت محاسباتی، اتصال I/O و غیره در ابعاد مشخص می باشند.

سه بخش اصلی این نوع از پی ال سی ها از یکدیگر جدا شده می شود و می توان ماژول هایی مانند تغذیه، ورودی و خروجی ها و سی پی یو را در کنار هم قرار دارد تا تشکیل یک پی ال سی را بدهند.

یک قاب در انتهای این نوع پی ال سی وجود دارد که باید بسته شود و در صورت بسته نشدن پی ال سی کار نخواهد کرد. مزیتی که پی ال سی های ماژولار دارند این است که از کارت های سخت افزاری متنوع پشتیبانی می کنند و همچنین می توان چندین ورودی و خروجی را به آن اضافه کرد.

اضافه کردن ورودی و خروجی های مختلف در پروژه های مختلف متفاوت بوده و به قدرت پردازنده بستگی دارد. حداکثر تعداد ورودی و خروجی در این نوع پی ال سی 2000 عدد می باشد. S7-300 نامی است که شرکت زیمنس به این نوع از پی ال سی ها داده است.

  1. پی ال سی رک

پی ال سی رک از نظر ساختار شباهت زیادی به پی ال سی های ماژولار دارد و از همان ماژول ها تشکیل شده است. تفاوت این نوع پی ال سی با پی ال سی ماژولار در این است که در پی ال سی رک قطعات به صورت عمودی نصب شده و تمام ورودی و خروجی ها به ماژول مرکزی متصل می شوند.

ماژول مرکزی در قسمت پشتی پی ال سی قرار گرفته است. در صورت نیاز ماژول های بیشتری به این نوع از پی ال سی متصل می شود. منبع تغذیه به رک متصل شده و ماژول هایی که به رک وصل شده اند را تغذیه می کند.

در مدل زیمنس این پی ال سی ها به S7-400 معروف است و تا 5000 ورودی و خروجی را ساپورت می کند. در پروژه های بزرگتر مانند صنایع پتروشیمی و پالایشگاه ها معمولا از پی ال سی رک استفاده می شود.

انواع مختلف پی السی در مطلب فوق ذکر شد و به ویژگی ها و مزایا و معایب آنها اشاره شد. پی ال سی ها در برندهای مختلفی وجود دارند که از آن میان می توان به پی ال سی زیمنس که ساخت آلمان است، پی ال سی ABB، پی ال سی میتسوبیشی ساخت ژاپن و پی ال سی دلتا ساخت تایوان اشاره کرد. در حال حاضر پی ال سی زیمنس و دلتا از برندهای مطرح در کشور ما بوده که قطعات آنها به راحتی پیدا می شود و تعمیر راحت تری نسبت به سایر برندها دارند.

آموزش plc در مجتمع آموزش برق به همراه مدرک فنی و حرفه ای انجام می شود، شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان مجموعه تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینستاگرام
تماس