افزایش کیفیت دوربین مدار بسته در مه و دود


دسته بندی: مقالات دوربین مدار بسته | انتشار: 3 ماه قبل | اشتراک گذاری:

دوربین های مدار بسته به یکی از تجهیزات ضروری جهت تامین امنیت اماکن مختلف تبدیل شده اند و استفاده از آنها در سراسر جهان رونق بسیاری یافته است. با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن امکانات مختلف در انواع وسایل و تجهیزات، دوربین های مدار بسته نیز در انواع مختلفی تولید شده و از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار می باشند. یکی از ویژگی های مهمی که در دوربین های مدار بسته از آنها استفاده شده است قابلیت مه زدایی می باشد که کمک میکند در شرایط آب و هوایی نامناسب و وجود باران و مه و یا دود در محیط، دوربین های مدار بسته قادر به ضبط تصاویر با کیفیت بالا باشند و اختلالی در تصاویر ایجاد نگردد. این کار با توجه به ساختار ویژه ای که در این دوربین ها طراحی شده است صورت می گیرد. در این مطلب به طور کامل به افزایش کیفیت دوربین مدار بسته در مه و دود و معرفی دوربین های مه زدا پرداخته شده است.

چرا دوربین های مدار بسته مه و دود می گیرند؟

دوربین های مدار بسته را معمولا در فضاهای خارج از ساختمان نصب می کنند و در این فضاها باد و باران، ذرات آیروسل و گرد و غبار وجود دارد که می تواند بر روی لنز این دوربین ها قرار گرفته و باعث شود تصاویری که ضبط می گردند از کیفیت کافی برخوردار نبوده و نتوان تصاویر به صورت واضح و با جزئیات مشاهده کرد. این مشکل در شهرهای بزرگ و صنعتی که با آلودگی هوا مواجه می باشند جدی تر می باشد چرا که درا این شهرها ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود باعث می شوند ذرات جلوی پیکسل ها را گرفته و محدوده دید دوربین های مدار بسته  از ده متر کمتر گردد و امکان تشخیص دادن چهره افراد و یا تشخیص شماره پلاک خودروها در تصاویر ضبط شده وجود نداشته باشد. همچنین در شهرهایی که بارندگی در آن زیاد می باشد و امکان ریختن قطرات آب بر روی دوربین وجود داشته باشد این مشکل وجود خواهد داشت.

در کارخانه ها و مراکز صنعتی نیز به دلیل گرد و غبار و میزان دود بالایی که وجود دارد، استفاده از دوربین های مدار بسته معمولی باعث می شود تا تصاویر وضوح کافی را نداشته و افراد را با مشکل مواجه سازند.

راه حل مشکل کاهش کیفیت تصاویر در مه و دود

همان طور که گفته شد ذرات گرد و غبار و ذرات آب و باران و تضاد و تغییر رنگی که در اجسام وجود دارد و همچنین تغییرات تابش نور به دلیل وجود این ذرات باعث می شود تا تصاویر از کیفیت کافی برخوردار نبوده و به صورت تار دیده شوند. برای حل این مشکل تکنولوژی ضد مه در دوربین های مدار بسته وارد شده است که می تواند کیفیت تصاویر را تا حد زیادی بالا برده و این مشکل را حل نماید. در شهرهای بزرگ و آلوده ای مانند تهران استفاده از دوربین های مدار بسته معمولی نمی تواند تصاویر واضحی را در اختیار افراد قرار داده و معمولا در این شهرها نیاز به استفاده از دوربین های ضد مه یا مه زدا می باشد. ظاهر این دوربین ها با دوربین های معمولی تفاوتی نداشته و تنها تکنولوژی به کار رفته در آنها اندکی متفاوت می باشد.

در ادامه به معرفی این دوربین ها و افزایش کیفیت دوربین مدار بسته در مه و دود اشاره شده است.

کیفیت دوربین مدار بسته در مه

ویژگی مه زدایی یا defog برای کیفیت دوربین های مدار بسته

به طور کلی عملکرد درست دوربین های مدار بسته در فضای باز باید 7/24 باشد و در صورتی که عوامل خارجی مختلف مانند باران و دود و مه در این عملکرد را مختل نمایند، تصویر به دست آمده شفاف و واضح نخواهد بود. استفاده از یک مولفه اپتیکی در دوربین های مدار بسته باعث می شود دوربین با این اثرات مخرب مقابله نموده و تصویری شفاف و با جزئیات را به بیننده ارائه دهد. این مولفه اپتیکی سبب می شود نسبت به حالت معمولی، اطلاعات مادون قرمز بیشتری از محیط جذب شده و در نتیجه کیفیت تا حد بسیاری بالا رود. البته این روش می تواند هزینه های زیادی در دوربین ها ایجاد نماید و قیمت دوربین نسبت به حالت معمولی بالا رود. فناوری defog یا مه زدا در دوربین های مدار بسته باعث می شود تا اطلاعاتی که توسط دوربین دریافت می گردد با استفاده از سنسور تصویر، تنظیم گشته و در نتیجه وضوح تصویر بیشتر شود. اصلاحی که در تصاویر صورت می گیرد توسط پیکسل ها انجام شده و به این صورت است که هر پیکسل، می تواند پیکسل مجاور خود را بسازد و رزولوشن بالاتر رود.

گاهی ممکن است ذرات گرد و غباری که در محیط وجود دارند بسیار بزرگ باشند که در این صورت می توان با قطع کردن قابلیت پیکسلی دوربین های مدار بسته باعث ضبط یک تصویر کلی که جزئیات کمتری دارد شد.

البته در این گونه مواقع دوربین های مدار بسته برای این که بتوانند اطلاعات بیشتری را کسب نموده و آنها را تجزیه و تحلیل نمایند، نیاز است تا مدت زمان بیشتری را تصویربرداری نمایند.

نحوه عملکرد دوربین های مه زدا به این صورت است که یک الگوریتم پیچیده در این دوربین ها طراحی شده است که می تواند ساختار مه را از صحنه مورد نظر جداسازی نموده و به تنظیمات کنتراست تصویر قبل و بعد از مه می پردازد.

روش های دیجیتال جهت مه زدایی تصویر

دو الگوریتم مختلف جهت مه زدایی از فضایی که قرار است تصویر آن گرفته شود وجود دارد که این روش ها عبارتند از روش بهبود تصویر غیر مدل و روش بازیابی تصویر مدل که در ادامه به توضیح این دو روش پرداخته شده است.

  • الگوریتم non-model image enhancement یا روش بهبود تصویر مدل: در این روش کنتراست تصویر صورت گرفته و بر طبق قضاوتی که به صورت بصری و ذهنی می شود تصویر با کیفیت بالاتری دیده می شود. در واقع در این الگوریتم افزایش کیفیت تصویر از طریق جلوه های بصری بوده و تاثیر افزایش کیفیت زیاد نخواهد بود.برابری هیستوگرام، تغییر در فیلترینگ و تئوری های منطبق بر منطق فازی از جمله روش هایی می باشند که در این الگوریتم مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از روش های گفته شده قادر به بالا بردن کیفیت تصویر تا حدودی می باشند اما ممکن است باعث تکه تکه شدن تصویر، هزینه محاسباتی بالا و افزایش نویز صدا گردند.

الگوریتم model image recovery method یا روش بازیابی تصویر مدل: این الگوریتم هم می تواند با استفاده از روش های مختلفی مانند فیلتر کردن، حداکثر روش آنتروپی و روش تخمین عملکرد تصویر کیفیت تصاویر را افزایش دهد. هر یک از این مدل ها نیز دارای مزایا و معایبی می باشند و به طور کلی قادر به افزایش کیفیت دوربین مدار بسته در مه و دود می باشند.

کیفیت دوربین مدار بسته

کاربرد دوربین های مدار بسته مه زدا

معمولا در دوربین های اسپیددام و outdoor از قابلیت مه زدایی استفاده می گردد چرا که این دوربین ها را معمولا در فضای بیرونی و مکان هایی که در معرض ورود گرد و غبار به داخل دوربین می باشند نصب می گردند.

دوربین های مدار بسته راهنمایی و رانندگی که موظف به ثبت تصاویر به صورت واضح و با جزئیات کامل می باشند به علت این که همیشه در معرض انواع ذرات و آلودگی ها قرار دارند باید از نوع دوربین های مه زدا باشند تا بتوانند پلاک های خودروها را با وضوح و دقت بسیار بالا ثبت نمایند. علاوه بر آن در اماکن بزرگی مانند فرودگاه ها و کارخانه های مختلف که نمی توان به صورت چشمی نظارت و کنترل را انجام داد نیا است تا از دوربین های مدار بسته ضد مه استفاده گردد چرا که در این مکان ها نیز امکان ورود گرد و غبار و مه و ذرات آیروسل به لنز دوربین وجود داشته و می تواند سبب سوء استفاده افراد گردد.

معمولا در جنگل ها به منظور مطلع شدن از وجود آتش سوزی، در مکان های بخصوصی اقدام به نصب دوربین های مدار بسته می نمایند. با توجه به این که جنگل ها معمولا سرشار از مه و گرد و ذرات باران می باشند نیاز است تا برای دریافت تصاویر با کیفیت بالا از دوربین هایی دارای تکنولوژی ضد مه می باشند استفاده نمود.

در کشورهای مختلف استفاده از این نوع دوربین ها در فضاهای باز مانند جاده ها و راه آهن بسیار رایج بوده و مزایای زیادی نسبت به دوربین های معمولی دارند. دوربین های معمولی در مواقع مه و دود قادر به ضبط تصاویر می باشند اما به علت کیفیت و کنتراست پایینی که این تصاویر دارند نمی توان از آنها به منظور شناسایی سارقین، تشخیص پلاک خودروها و غیره استفاده نمود.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد.برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس