Search
Generic filters
تنظیمات نرم افزاری مختلف بر روی ایسیو خودرو

تنظیمات نرم افزاری مختلف بر روی ایسیو خودرو


ریمپ کردن ایسیو (Remap-ECU)، تنظیمات نرم افزاری اصلاح شده ای است که به منظور افزایش برخی موارد مانند قدرت و گشتاور و هچنین بهبود مصرف سوخت با نرم افزار اصلی ECU جایگزین می شود و علاوه بر این، می توان آن را مطابق با خواسته های مالک و البته در چارچوب های قانونی تغییر داد. ریمپ مجدد ECU، ماشین را برای دستیابی به حداکثر کارایی به ایمن ترین راه آماده می کند. همانطور که می دانید، ECU موتور خودرو را به طور کامل کنترل می کند، زمانی که ECU را مجدداً ریمپ می کنید، تأثیرات قابل توجهی در شتاب، مصرف سوخت، ضربه موتور و … خواهد داشت.

ریمپ ایسیو چیست؟

ایسیو یک کامپیوتر کوچک است که عملکرد موتور را کنترل می کند. سازندگان خودرو با کالیبره کردن نرم افزار ایسیو، موتور را به آرامی کار می اندازند. این تنظیمات قبل از عرضه وسایل نقلیه به بازار انجام می شود.

متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در تنظیمات نرم افزار ECU در نظر گرفته شود، مانند شرایط آب و هوایی مختلف، قوانین و محدودیت ها و کیفیت سوخت و سایر پارامترها که می توانید تمام این تنظیمات را با ریمپ ایسیو تغییر دهید. ریمپ مجدد می تواند خودرو را با شرایط آب و هوایی منطقه و همچنین کیفیت سوخت کشورهای مختلف تطبیق دهد. پس از ریمپ مجدد ECU ، مصرف سوخت به طور کامل بهینه و کاهش می یابد. علاوه بر این شتاب خودرو بهتر می شود و ضربه موتور نیز از بین می رود.

آموزش ریمپ ایسیو خودرو

آموزشگاه فنی آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزش ریمپ ایسیو و آموزش تعمیرات ایسیو خودرو خودرو افتخار این را دارد که بیش از 10 سال است که دوره های آموزشی برق خودرو را برگزار میکند. علاقه مندان میتوانند با شرکت در این دوره ها علاوه بر آموزش صفر تا صد مدرک فنی حرفه ای آن را دریافت کنند.

فرآیند ریمپ ایسیو خودرو

درک این نکته مهم است که وقتی یک ماشین را مجدداً ریمپ می‌ کنیم، تنها تنظیمات انجام شده روی نرم ‌افزار ماشین انجام می‌ شود، نه سخت‌ افزار آن. در واقع، ما به سادگی نرم افزار ECU یا “نقشه” را تغییر می دهیم.

این روزها بهینه سازی واحد ایسیو یک فرآیند نسبتاً ساده است و برای اکثر خودروها “نقشه” یا مپ ذخیره شده در پردازنده ECU خودرو را می توان از طریق درگاه عیب یابی خودرو (OBD) پیدا کرد. این معمولاً در زیر داشبورد خودرو قرار دارد و به راحتی قابل دسترسی است، اگرچه در برخی موارد برای خواندن آن باید ایسیو را از داشبورد و بدنه آن خارج کنیم.

فرآیند ریمپ ایسیو خودرو

برای شروع، تنظیمات نقشه فعلی خودرو را می خوانیم. این به ما امکان می ‌دهد تنظیماتی را که توسط سازنده برنامه ‌ریزی شده ‌اند ببینیم و بفهمیم که در کجا می ‌توان تنظیمات را انجام داد.

سپس خواندن نقشه به تیم متخصص مپینگ داده می شود که بسته به نیاز شما، تنظیمات نرم افزار را برای بهبود عملکرد یا مصرف سوخت خودرو تنظیم می کند.

اگر هر زمانی تصمیم گرفتید که می‌ خواهید فرآیند را برگردانید، به سادگی می‌توان ECU را به تنظیمات اصلی که سازنده برای خودرو برنامه‌ریزی کرده بود برگرداند.

چگونه ریمپ ایسیو عملکرد خودرو را بهبود می بخشد؟

ریمپ یا تنظیم نرم افزار ایسیو، مهارتی است که در آن می توانید گشتاور و اسب بخار موتور را افزایش دهید. با تغییر نرم افزار، ایسیو همچنان کار می کند. همچنین می توان از چیپ تیونینگ برای رفع ایرادات نرم افزار ECU استفاده نمود. در این فرآیند ابتدا نرم افزار اصلی ECU خوانده می شود. علاوه بر در نظر گرفتن متغیرها، پارامترها و شرایط مختلف موتور، تغییرات لازم در نرم افزار ECU اعمال خواهد شد. در مرحله آخر، خودروی بازسازی شده با ایسیو اصلاح شده برای بررسی عملکرد موتور آزمایش می شود.

ایرادات نرم افزار ایسیو چیست؟

هر عاملی که باعث اتفاقات نامطلوب در عملکرد خودرو شود یک مشکل نرم افزاری است. تشخیص عیوب نرم افزاری از عیوب الکتریکی یا مکانیکی کار آسانی نیست. به عنوان مثال، لرزش اضافی موتور، زمانی که در حالت آزاد است، می تواند ناشی از خرابی پایه های موتور (شکست مکانیکی)، خرابی انژکتور یا شمع (شکست الکتریکی) یا نقص نرم افزار ECU باشد.

ایرادات نرم افزار ایسیو چیست؟

چند نمونه از نقص های نرم افزار عبارتند از:

 • تاخیر در پدال گاز
 • بیکاری خشن یا تلو تلو خوردن در دورهای پایین
 • عملکرد فن خنک کننده در دمای بالا
 • تردید موتور در هنگام شتاب گیری
 • AFR ناب به منظور ارائه راندمان بهتر
 • ضربه موتور (به دلیل کیفیت پایین سوخت)
 • پدیده Miss Fire یا احتراق ناقص به دلیل کیفیت پایین سوخت
 • خطاهای خرابی کاتالیست P0420

چرا کارخانه های خودروسازی وسایل نقلیه را ریمپ نمی کنند؟

اول از همه، ECU ها در کارخانه برنامه ریزی نشده اند. آنها توسط تامین کننده برای صنایع خودرو ارسال می شوند.

ثانیاً، تامین کنندگان موظفند نرم افزار ایسیو را طبق استاندارد آلودگی کالیبره کنند. به عنوان مثال زمانی که استاندارد Euro6 اجباری می شود، تامین کننده موظف است نرم افزار ECU را بر اساس این سفارشات تنظیم کند.

در نهایت موارد زیادی بوده است که کارخانه با تماس با مالکان خودروها، آن ها را برنامه ریزی مجدد کرده تا ایرادات نرم افزاری رفع شود.

چرا باید وسیله نقلیه خود را ریمپ کنید؟

دلایل زیادی برای ریمپ وجود دارد مانند :

1- تجربه رانندگی لذت بخش :

یکی از آزاردهنده ترین مشکلات ایسیوهای جدید، تاخیر پدال گاز (تاخیر دریچه گاز) است که با ریمپ ایسیو قابل حل است.

2- انطباق نرم افزار ایسیو با کیت عملکرد موتور :

در شرایطی که تجهیزات افترمارکتی برای افزایش راندمان موتور مانند هدر، ورودی هوای سرد، میل بادامک، توربو و … نصب کرده اید، نرم افزار ایسیو را مجددا برنامه ریزی می کنیم تا با آنها سازگار شود و در نتیجه بتوان قدرت بیشتری از موتور دریافت نمود.

چرا باید وسیله نقلیه خود را ریمپ کنید؟

3- حذف محدودیت ها :

محدودیت ‌های حداکثر سرعت : برخی از ایسیوها به سطوح خاصی از حداکثر سرعت محدود می ‌شوند که ممکن است کمتر از حد تعیین ‌شده در کشور یا شهر مورد نظر باشد. این محدودیت را می توان با ریمپ ECU حذف کرد.

رفع خطای P0420 یا 2nd O2 OFF : در برخی کشورها به دلیل استفاده از بنزین سرب دار، کاتالیزور خودرو به زودی از کار می افتد و خطای P0420 ظاهر می شود و چراغ چک لامپ Mil روشن می گردد. در این حالت، سنسور اکسیژن دوم و مبدل کاتالیزوری به خوبی کار نمی کند، این خطا با ریمپ ایسیو خودرو برطرف می شود.

EGR OFF : خرابی سیستم EGR در خودروها منجر به هزینه قابل توجهی برای مالک می شود. اما با ریمپ کردن و حذف این مکانیزم می توان با قیمت بسیار کمتری مشکل را حل کرد.

چگونه ریمپ ایسیو راندمان موتور را افزایش می دهد؟

با تصحیح AFR و تنظیم آن بر اساس حداکثر توان، می توانیم زمان احتراق (Advance/Retard) را اصلاح کنیم. همچنین می توانید نکات دیگری را رعایت کنید، مانند افزایش قدرت خودروی خود بدون فشار اضافی به موتور.

دلایل ریمپ ایسیو خودرو

دلایل مختلفی برای تغییر نقشه ECU خودرو وجود دارد :

 • رفع نقص نرم افزار ایسیو همانند : تاخیر پدال، ضربه، خطاهای اضافی، تصحیح دمای فن و غیره
 • افزایش راندمان موتور با توجه به تجهیزات جانبی مانند هدر، ورودی هوای سرد، میل بادامک تقویت شده، توربو و غیره.
 • مصرف سوخت بهتر و در نتیجه هزینه کمتر برای سوخت

سخن آخر در رابطه با تنظیمات نرم افزاری ایسیو خودرو

تقریباً همه خودروها و وسایل نقلیه مدرن دارای یک ایسیو (واحد کنترل موتور) هستند که یک سیستم کامپیوتری کوچک است و نحوه عملکرد موتور را کنترل می کند. ECU را می توان به عنوان “مغز” خودرو در نظر گرفت، زیرا دستورالعمل هایی را به سایر قسمت های داخل خودرو می دهد.

دلایل ریمپ ایسیو خودرو

ریمپ ایسیو در واقع، عملی است که ما تنظیماتی را در نرم افزار ECU خودرو انجام می دهیم تا عملکرد یا اقتصاد خودرو شما یا ترکیبی از هر دو را بهبود بخشد. به عبارت دیگر، ریمپ ایسیو اساساً نقشه‌ برداری مجدد ماشین برای نیازهای شما و شرایط منطقه‌ ای است که با ماشین در آن رانندگی می‌ کنید. وقتی یک خودروساز خودرویی را تولید می کند، ECU خودرو به طور کلی برنامه ‌ریزی می‌ شود تا متناسب با منطقه ‌ای باشد که در آن قرار دارد.

به منظور ایجاد تنظیماتی که مناسب همه خریداران در آن منطقه باشد، سازنده خودرو به شرایط مختلف رانندگی مانند ارتفاع و دما در کل منطقه و همچنین تغییرات در کیفیت سوخت، قوانین و مقررات متفاوت آلایندگی و… توجه خواهد کرد.

از آنجایی که مناطق فروش خودرو بسیار وسیع هستند و می ‌توانند طیف های متفاوتی را در بر گیرند (مانند ارتفاع و پایین در دما و ارتفاع، بعید است که ECU خودروی شما به بهترین شکل ممکن بهینه باشد، به همین منظور، با استفاده از ریمپ ایسیو می توانید این تنظیمات را بر اساس منطقه بسیار کوچکتری که معمولاً در آن رانندگی می کنید، انتخاب نمائید.

آموزش متخصصین حوزه های مختلف در تربیت تکنسین های ماهر و تخصصی انجام دادن کارها قطعاً تاثیر مثبتی میگذارد. مجتمع فنی آموزش برق برگزار کننده دوره های تخصصی خودرو چون ؛ آموزش تعمیرات ایسیو خودرو ، آموزش نقاشی خودرو ، آموزش مکانیک خودرو و … دوره آموزش ریمپ ایسیو خودرو را نیز به تازگی به دوره های آموزش مکانیک خودرو اضافه کرده است. علاقه مندان میتوانند برای شرکت در این دوره با شماره های تماس آموزشگاه تماس بگیرند و از شرایط ثبت نام دوره ها مطلع گردند.

رای دهید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اینستاگرام