درخواست کارآموزی

انواع PLC های زیمنس

اجزای plc
اجزای تشکیل دهنده PLC – پی ال سی به زبان ساده
اکتبر 24, 2018
نکته مهم تعمیرات و نگهداری لوازم خانگی
10 نکته مهم تعمیرات و نگهداری لوازم خانگی در منزل
ژانویه 7, 2019

انواع PLC های زیمنس

آموزش انواع plc

شرکت زیمنس چندین نوع plc یا کنترلر را برای طیف وسیعی از نیازهای اتوماسیونی ارائه می دهد. انواع plc های زیمنس عبارتند از:

plc اصلی یا پایه

plc های اصلی یک انتخاب هوشمندانه برای ایجاد اتوماسیون فشرده و پیوسته با عملکرد و ارتباطات یکپارچه است. کنترلر اصلی، کنترل برنامه های بیشتری را پوشش می دهد و در هر دو نسخه استاندارد و ایمن در دسترس هستند. از جمله plc های اصلی می توان به SIMATIC S7-1200 اشاره کرد.

SIMATIC S7-1200

انعطاف پذیر و برای طیف گسترده ای از گزینه های ارتباطی مناسب است. این کنترلر برای وظایف ساده و دقیق اتوماسیونی مناسب است. پردازنده های S7-1200 دارای ایمنی یکپارچه و رابط های ارتباطی هستند که با بالاترین نیازهای صنعت و طیف وسیعی از کارکردهای تکنولوژی سازگارند. این ویژگی، پی ال سی را بخشی جدایی ناپذیر از یک فرایند اتوماسیون جامع می سازد.

انواع plc های زیمنس

plc های پیشرفته

هدف از ساخت این کنترلرها، افزایش بهره وری با بالاترین قدرت است. پی ال سی های پیشرفته نه تنها تجهیزات تولید یو ساخت را کامل می کنند، بلکه برنامه های کاربردی که نیاز به حداکثر عملکرد، انعطاف پذیری و قابلیت های شبکه دارند را نیز تکمیل می نمایند و بهبود می بخشند. کنترلر SIMATIC S7-1500 آخرین نسل از این نوع و از جمله کنترلر های مقاوم با عملکرد سیستمی مطلوب است.

SIMATIC S7-1500

کنترلر SIMATIC S7-1500 عملکرد را با استفاده از یک گذرگاه بک پلن سریع (backplane)، رابط PROFINET و کوتاهترین زمان واکنش، به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

پی ال سی های زیمنس

SIMATIC S7-300

پی ال سی های SIMATIC S7-300 در مصرف فضا برای نصب و راه اندازی و طراحی مدولار صرفه جویی می کنند. از طیف گسترده ای از ماژول ها می توان برای گسترش سیستم به صورت مرکزی یا ایجاد ساختاره های غیر متمرکز بر اساس کاری که در دست اجرا است استفاده کرد و در زمینه تهیه قطعات یدکی، مقرون به صرفه است. بزرگترین ویژگی این کنترلرها، دوام و کیفیت آنهاست.

آموزش plc

SIMATIC S7-400

پی ال سی S7-400 برای سیستم های مورد استفاده در زمینه های تولیدی و اتوماسیون طراحی شده است. این پی ال سی برای وظایف مبتنی بر داده ای که در صنایع پردازش وجود دارند، مناسب است. از جمله ویژگی های این کنترلر عبارتست از:

• قابلیت ارتباطی فوق العاده و رابط های یکپارچه
• مناسب برای انجام وظایف بزرگ مانند هماهنگی کل سیستم ها
• عملکرد مقیاس پذیر و ظرفیت ورودی/خروجی
• محیط مجازی نامحدود
• امکان جابجایی ماژول ها در سیستم و یا گسترش سیستم در حین کار

آموزش انواع plc

plc های توزیع شده

این plc ها دارای عملکرد بالا و طراحی بسیار جمع و جور هستند و فضای کمی را اشغال می کنند. کنترلر های توزیع شده برای ماشین هایی با معماری توزیع شده و برای مجموعه دستگاه هایی با فضای در دسترس محدود استفاده می شوند. در واقع این plc ها ترکیبی از مزایای SIMATIC S7-1500 و طراحی SIMATIC ET 200SP هستند. این کنترلرها عبارتند از:

SIMATIC ET 200SP

پردازنده های SIMATIC ET 200SP با PROFINET دارای ویژگی هایی مشابه با ویژگی های CPU 1511/CPU 1513 در کنترلر S7-1500 هستند، به عنوان مثال تابع ردیابی یکپارچه، عیب یابی سیستم یکپارچه، امنیت یکپارچه، وب سرور و برنامه نویسی کاملا نمادین.

آموزش پی ال سی زیمنس

این CPU ها دارای 3 پورت اترنت مجتمع و 2 پورت اتصال اترنت هستند که می توانند به صورت انعطاف پذیری با استفاده از آداپتورهای گذرگاه موجب صرفه جویی در هزینه شوند. CPU ها از توابع اضافی مانند PROFIenergy، حالت Isochronous، کنترل پیکربندی و DP master نیز پشتیبانی می کنند.

SIMATIC ET 200SP Open Controller

کنترلر باز SIMATIC ET 200SP اولین plc است که ترکیبی از توابع یک کنترلر نرم افزاری مبتنی بر PC با قابلیت تجسم بصری، برنامه های کامپیوتری و I/O مرکزی در یک دستگاه جمع و جور است. این کنترل کننده به طور مستقل از ویندوز عمل می کند و در نتیجه قابلیت دسترسی به سیستم را بالا می برد. این امر سرعت راه اندازی کنترلر را افزایش می دهد و از روز رسانی ویندوز و راه اندازی مجدد در طول عملیات در حال اجرا پشتیبانی می کند. حتی خرابی ویندوز هیچ تأثیری بر کنترلر ندارد.

انواع پی ال سی

SIMATIC ET 200pro

سیستم I/O توزیع شده ET 200pro با دو پردازنده CPU 1516pro-2 PN و CPU 1516pro F-2 PN توسعه می یابد. پردازنده های جدید آن مبتنی بر S7-1500 CPU 1516-3 PN/DP هستند و دو رابط ارتباطی PROFINET IO را ارائه می دهند.

plc زیمنس

برخی از ویژگی های این کنترلر عبارتست از:
• فناوری یکپارچه
• عیب یابی سیستم یکپارچه
• پشتیبانی از همه ماژول های ET 200pro IO
• افزونگی رسانه ها با MRP و MRPD
• قابلیت اشتراک گذاری دستگاه برای ۴ کنترلر
• ارتباط اترنت باز (TCP/IP, UDP, ISO-on-TCP)
• تابع ردیابی (نمایش از طریق وب سرور)

 

برای آشنایی عملی و کار با انواع پی ال سی های زیمنس می توانید در دوره آموزش plc مجتمع آموزش برق ثبت نام نمایید.