تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

ابزار مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF

ابزار مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF


کابینت سازی MDF یکی از شاخه های پر طرفدار و مهم در صنعت چوب می باشد که از ابزار های متنوعی برای طراحی و ساخت محصولات چوبی استفاده می شود. از ابزار های متعددی در مونتاژ کابینت MDF استفاده می شود. به کار گیری ابزار مخصوص در مونتاژ کابینت MDF باعث تسریع در نحوه عملکرد و بالا رفتن کیفیت کار می شود. ابزار مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF عبارتند از:

 • اره فارسی بر
 • اره عمود بر
 • فرز دستی
 • مینی فرز
 • دریل برقی
 • دریل ستونی
 • دریل پیچ گوشتی
 • رنده برقی
 • تراز لیزری
 • میخکوب بادی
 • کمپرسور هوا
 • پیچ دستی
 • چکش
 • گازور زن
 • دم چلچله زن

آموزش کابینت سازی

اره فارسی بر

اره فارسی بر یکی از ابزار های مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF بوده که به منظور برش چوب در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اره فارسی بر می تواند  برش چوب در زوایه و اندازه های مختلف به صورت دقیق و ظریف انجام دهد. به طور مثال برای ساخت قاب، برش چوب در زاویه های دقیق امری مهم بوده که اره فارسی بر می تواند چوب را تا زاویه 45 درجه برش دهد.

اره فارسی بر

اره فارسی بر متشکل از یک اره ظریف بر و میله های متحرک بر روی دسته آن می باشد. برای برش زاویه دار چوب با استفاده از اره فارسی بر کافی است میله های آن را به وسیله اهرم یا دکمه نصب شده در زیر صفحه را در جهت افقی حرکت دهید. برای تنظیم برش چوب در زاویه های متعدد کافی است تیغه اره را با استفاده از اهرم روی زوایای مورد نیاز تنظیم کرد.

اره عمود بر

اره عمود بر به منظور برش فیبر و چوب با ضخامت کم استفاده می شود. اره عمود بر که با نام اره چکشی برقی نیز شناخته می شود که می تواند چوب های MDF را به صورت منحنی برش داده و مانند اره فارسی بر به صورت زاویه دار برش داد. اره عمود بر برقی در دو نوع افقی و عمود باعث برش آسان و تسریع عملکرد کابینت سازان شده است.

اره عمود بر

فرز دستی

فرز دستی یکی از ابزار های مورد استفاده در مونتاژ کابینت های MDF می باشد که برای ایجاد شیار و لبه بر روی سطح چوب مورد استفاده قرار می گیرد. فرز دستی با نام فرز انگشتی نیز شناخته شده و در انواع مختلفی در بازار وجود دارد. از دسته ای هدایتگر برای هدایت فرز دستی استفاده می شود که در بعضی از مدل ها وجود نداشته و برخی از آن ها دارای دو دسته هدایتگر می باشند. موتور فرز انگشتی در محفظه ای پلاستیکی به صورت ثابت قرار گرفته و از کلید نصب شده روی بدنه آن برای روشن و خاموش کردن دستگاه استفاده می شود.

فرز دستی

مینی فرز

مینی فرز یکی از ابزار های کاربردی در صنعت کابینت سازی بوده که برای صیقلی کردن، سنگ زنی و برش چوب و فلزات با ضخامت کم مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی لازم است لایه سطحی یک قطعه چوب را حذف نموده و سطح چوب را صیقلی کرد. در این موارد می توان با استفاده از دیسک فلپ ساینده روی مینی فرز به راحتی سطح اضافی چوب را حذف نمود.

مینی فرز

دریل برقی

دریل برقی یا مته برقی از وسایل پرکاربرد در مونتاژ کابینت های MDF می باشد که بدون وجود آن کار پیش نخواهد رفت. از دریل برقی برای سوراخ کردن محصولاتی مانند چوب و فلز و هم چنین سنباده کاری استفاده می شود.

دریل برقی

دریل ستونی

برای سوراخ کردن چوب، فیبر و انواع فلزات با زاویه دلخواه از دریل ستونی استفاده می شود. دریل ستونی به دلیل دارا بودن یک صفحه کار قوی و محکم می تواند دریل کاری و سوراخ کردن قطعات را نسبت به دریل شارژی با دقت و ظرافت بیشتر انجام دهد.

دریل ستونی

دریل پیچ گوشتی

به منظور باز و بسته کردن پیچ ها در مونتاژ کابینت های MDF از پیچ گوشتی استفاده می شود. پیچ گوشتی شارژی به خاطر نداشتن سیم دست و پا گیر نبوده و استفاده از آن باعث سرعت بخشیدن به کار و آسان شدن مونتاژ کردن کابینت های MDF می شود.

دریل پیچ گوشتی

رنده برقی

رنده برقی ها از ابزار مهم در مونتاژ کابینت سازی MDF می باشد که قادر به هم سطح کردن سطوح ناهموار و کاهش ضخامت چوب می باشد. رنده برقی در انواع متعددی در بازار وجود دارند که بسته به استفاده باید از مدل مخصوص آن استفاده کرد.

رنده برقی

تراز لیزری

به منظور تراز کردن سطوح در نصب کابینت، نرده و پایه از تراز لیزری به جای تراز حبابی و شاقول استفاده می شود. تراز لیزری با قرار گیری در راستای افقی، عمودی یا هر دو راستای افقی و عمودی به صورت همزمان می تواند سطح تراز را با نشان دادن باریکه ای از خط لیزر مشخص کند.

تراز لیزری

میخکوب بادی

یکی از راه های متصل کردن چوب و فیبر ها به یکدیگر در حین مونتاژ کابینت های MDF استفاده از میخکوب بادی در کنار میخ سوزنی می باشد. استفاده از میخکوب بادی باعث استحکام بیشتر قطعات و همچنین افزایش سرعت عمل در اتصال چوب ها می شود. این دستگاه با نام منگنه بادی نیز در صنعت کابینت سازی شناخته می شود که در هنگام استفاده از آن ها فشار و اصطکاک زیادی را برای اتصال موقت سازه ها تحمل می کنند. می توان برای بیشتر کردن قدرت اتصال چوب ها به یکدیگر در کنار میخکوب بودی از چسب چوب هم استفاده کرد.

میخکوب بادی

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا برای فراهم کردن فشار هوا برای تجهیزات بادی یا پنوماتیک مورد استفاده در صنعت کابینت سازی  مورد نیاز است. ظرفیت مدل های متنوع کمپرسور های بادی از 50 تا 1000 لیتری بوده که مدل 50 لیتری برای استفاده در کارگاه های کوچک مناسب است.

کمپرسور هوا

پیچ دستی

پیچ دستی از ابزار های مورد استفاده در صنعت کابینت سازی MDF می باشد که سر هم کردن قطعات را بر عهده دارد. پیچ دستی از یک میله اصلی و دو بازو ثابت و متحرک تشکیل شده است. میله اصلی از جنس آهن بوده که بازو ها روی آن قرار گرفته و می توان برای اتصال قطعات آن ها را به میزان مناسب تنظیم کرد. برای محکم کردن قطعات بر روی میله اصلی سوراخ هایی در فاصله های استاندارد قرار دارند که می توان فک ها را با این سوراخ ها ثابت کرده و با اهرم فشار، قطعه را در محل مورد نظر محکم کرد.

پیچ دستی

چکش

چکش از ابزار متداول مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF برای ضربه زدن به چوب ها و قطعات، شکستن صفحات چوب و جا انداختن قطعات می باشد. چکش ها از دسته و مضربه ساخته شده و نسبت به نوع و کاربرد مورد استفاده در مدل های مختلف طراحی و ساخته می شوند.

چکش

گازور زن

لوله گازور که به نام لولا کابینتی یا لولا فنری نیز شناخته می شود و اساس کار آن ها محکم شدن بر روی ورق های چوب MDF می باشد که بدین منظور به ایجاد حفره توسط دستگاه های مخصوص نیاز داریم. دستگاه گازور زن از جمله ابزار آلات پر کاربرد در صنعت کابینت سازی می باشد که برای ایجاد حفره های مسطح و صاف مورد استفاده قرار می گیرند.

گازور زن

دم چلچله زن

دم چلچله زن از قطعات کاربردی در مونتاژ کابینت های MDF بوده که پروفیل های کابینت آشپزخانه و ویترین های روی آن به وسیله دم چلچله زن مونتاژ می شوند. اتصال دو قطعه چوب در زمان کوتاه تر توسط دم چلچله زن انجام می شود.

دم چلچله زن

آنچه که خواندید تحت “ابزار مورد استفاده در مونتاژ کابینت MDF” حاصل تلاش تیم تحقیق و تحریریه مجتمع آموزش برق بود. مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های تخصصی برق و مهارتی از جمله دوره دوره آموزش کلیدسازی ، آموزش لوله کشی ساختمان ، آموزش برق ساختمان و … میباشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره دوره های آموزشی با تلفن های آموزشگاه تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *