علت صدای بلند پرینتر – عیب یابی صدای پرینتر


دسته بندی: تعمیرات پرینتر | انتشار: 2 ماه قبل | اشتراک گذاری:

پرینترها امروزه به عنوان یکی از دستگاه های کاربردی در ادارات و شرکت های مختلف می باشند. نیاز است تا اتاقی به منور چاپ کردن مدارک مورد نیاز در هر شرکت وجود داشته باشد تا افراد برای استفاده از دستگاه کپی و پرینتر نیازی به بیرون رفتن نداشته باشند.پرینترها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر یک از این قطعات ممکن است گاهی دچار خرابی و مشکل شده و باعث اختلال در عملکرد دستگاه گردند. یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد وجود سر و صدای زیاد در هنگام روشن کردن پرینتر است که می تواند بسیار آزار دهنده باشد. صدای بلند در پرینتر می تواند ناشی از خراب شدن یک قطعه خاص در دستگاه باشد که نیاز به تعمیر یا تعویض توسط تعمیرکار دارد. در این مقاله علت صدای بلند پرینتر و نحوه برطرف نمودن این مشکل بیان شده است.

علت صدای پرینتر

بررسی قطعات و اجزای پرینتر

در ابتدا نیاز است تا با قطعات مختلفی که در پرینتر به کار رفته است آشنا شویم و در ادامه علت صدای بلند پرینتر را مورد بررسی قرار دهیم. به تعدادی از قطعات مهم در زیر اشاره شده است:

برد پاور: این قطعه کاربرد بسیار مهمی در پرینتر داشته و باعث می شود تا برق به تمامی قطعات به کار رفته در دستگاه برسد. در صورتی که این قطعه خراب شود امکان آسیب رساندن به سایر قسمت ها نیز وجود خواهد داشت.

برد فرمتر: مغز دستگاه پرینتر برد فرمتر نام دارد که می تواند دستورات کامپیوتر را برای انجام پرینت به پرینتر منتقل نماید.

برد انجین: در پرینترهای لیزری رنگی از قطعه برد انجین استفاده شده است و این قطعه به منظور تقسیم کردن قطعات پرینتر توسط کابل به کار می رود. در واقع این برد ارتباط برد فرمتر را با بردهای دیگر و سایر قسمت های دستگاه با استفاده از سیم های مختلف برقرار می کند.

موتور: موتور در تمامی انواع پرینترها برای کار کردن چرخ دنده ها و دیگر قطعات مکانیکی به کار رفته در پرینتر وجود دارد.

فن خنک کننده: در پرینترهایی که از قطعه فیوزینگ استفاده شده است برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه و ذوب شدن قطعات مختلف، از فن خنک کننده استفاده شده است.

چرخ دنده: از چرخ دنده برای این که کاغذ به سایر قسمت های مکانیکی دستگاه منتقل شود استفاده می کنند. چرخ دنده ها با استفاده از اهرم های آهنی و پلاستیکی که دارند از برد فرمتر فرمان گرفته و کار خود را انجام می دهند.

سنسورهای ورودی و خروجی: سنسورها در انواع مختلفی وجود داشته و هر یک وظیفه خاصی را در دستگاه انجام می دهند. برخی از این سنسورها به منظور هدایت و کاغذ و انجام عملیا چاپ می باشند و در قسمت های مختلف دستگاه قرار می گیرند.

کاغذکش ها: این  قطعه وظیفه دارد تا کاغذ را کشیده و آن را به قسمت ها ورودی و خارجی پرینتر هدایت نماید.

کلاچ پرینتر یا سلونوئید:این قطعه در نززدیکی چرخ دنده قرار گرفته و با قطع و وصل شدن هدایت کاغذ را انجام می دهد. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود امکان کشیدن کاغذ به درون دستگاه وجود نداشته و عملیات پاپانجام نخواهد شد.

فیوزینگ: فیوزینگ باعث می شود تا نوشته های مورد در روی کاغذ که چاپ شده اند، تثبیت گردند. این کار با استفاده از حرارت صورت می گیرد. فیوزینگ شامل قطعاتی مانند هیتر، پرس، فیلم و ترمیستور بوده و در صورتی خرابی هر یک از آنها مشکلاتی مانند پاک شدن نوشته یا پخت نشدن تونر بر روی کاغذ اتفاق می افتد.

کارتریج: از این قطعه برای پاپ جوهر بر روی کاغذ استفاده می شود و نقش مهمی در تمامی پرینترها دارد.

درام: انتقال تصاویر از روی پرینترهای لیزری بر روی کاغذ توسط قطعه ای به نام درام انجام می گیرد. نقش این قطعه در پرینترهای لیزری بسیار حیاتی بوده  و با وجود مکانیسمی که دارد قادر به انجام عملیات چاپ می باشد.

چرا پرینتر صدای بلندی ایجاد می کند و راه حل رفع آن چیست

  1. ریست کردن دستگاه

در صورت شنیدن صداهای بلند از پرینتر در ابتدا مطمئن شوید چاپگر روشن است و کابل برق را از چاپگر جدا کنید. هر کابل متصل به چاپگر را نیز جدا نمایید. پس از خاموش شدن کامل چاپگر، دکمه روشن / خاموش چاپگر را برای 15 ثانیه فشار داده و نگه دارید.

دکمه را رها کرده و کابل چاپگر را مستقیماً به پریز برق دیوار وصل کنید.

کابل برق را به چاپگر وصل کنید و منتظر بمانید تا به طور خودکار روشن شود.

اگر چاپگر به طور خودکار روشن نمی شود، دکمه روشن / خاموش را فشار دهید تا این کار به صورت دستی انجام شود.

منتظر بمانید تا چاپگر ساکت شود و کار چاپ را ادامه دهید.

  1. نرم افزار پرینتر را به روز رسانی نمایید

مطمئن شوید چاپگر روشن است و به رایانه متصل است.

اکنون به بخش پشتیبانی مشتری نرم افزار و لینک بارگیری بروید.

از صفحه “برای شروع کار محصول خود را شناسایی کنیم” روی Printer کلیک کنید.

مدل چاپگر را جستجو کرده و روی Submit کلیک کنید.

مطابق پیکربندی سیستم، حتماً نسخه مناسب ویندوز را انتخاب کنید.

بر روی Firmware و سپس بر روی دکمه Download کلیک کنید.

نصب را برای نصب پرونده اجرا کنید. در پنجره HP Printer Update ، گزینه printer model خود را انتخاب کرده و بر روی Update کلیک کنید.

برای پایان نصب روی تأیید کلیک کنید.

رایانه را مجدداً راه اندازی کرده و پیشرفت ها را بررسی کنید.

  1. عیب یاب چاپگر را اجرا کنید

برای این کار روی Start و Settings کلیک کنید.

روی Update and Security کلیک کنید.

در انتها گزینه trouble shooting را انتخاب نمایید.

بر روی گزینه Printer کلیک کرده و گزینه Run the Troubleshooter را انتخاب کنید.

اکنون ویندوز سیستم را برای هرگونه مشکل در چاپگر اسکن کرده و اصلاحات مناسب را پیشنهاد می کند.

  1. روش دیگری را انتخاب نمایید

اگر صدای بلند پس از ایجاد تغییر در چاپگر مانند نصب کارتریج تونر یا تمیز کردن آن شروع شد، چاپگر را خاموش کرده و کارتریج را بیرون بیاورید. آن را برای هر گونه مسئله ای که می تواند باعث ایجاد مشکلات شود، بررسی کنید. همچنین، تونر را از نظر هرگونه مشکلی که می تواند باعث گرفتگی شود، بررسی کنید.

رفع صدای پرینتر

سعی کنید با استفاده از یک کاغذ خالی یک کپی تهیه کنید و بررسی کنید آیا تونر قادر به تغذیه کاغذ می باشد یا خیر. در صورت عدم موفقیت، سعی کنید غلتک انتخاب کاغذ و مسیر کاغذ را تمیز کنید تا مشکل حل شود.

اگر به نظر می رسد هیچ مشکلی در دستگاه وجود ندارد، بررسی کنید که آیا چاپگر از نظر سخت افزاری مشکلی ندارد. برای دریافت بهترین توصیه ها در مورد تعمیر، حتما با تعمیرکار متخصص پرینتر تماس گرفته و از وی درخواست کمک نمایید.

راه حل هایی دیگر برای رفع صدای پرینتر

علاوه بر روش های گفته شده می توان موارد دیگری را نیز در دستگاه خود امتحان کرد تا صدای بلندی که در دستگاه وجود دارد برطرف گردد.

گاهی ممکن است به علت خرابی کلاج کاغذ کش صداهای بلندی از دستگاه به گوش برسد. برای رفع این مشکل نیاز است تا کاغذ کش پرینتر را به دقت بررسی نموده و مشکلات آن را پیدا کنید.

گاهی نیز ممکن است دلیل صدای بیش از حد پرینتر، وجود مشکلی در موتور دستگاه باشد. تعمیر موتور تنها از عهده تعمیرکار متخصص این کار برآمده و نباید توسط خود فرد دستکاری گردد.

غلطک های هدایت کننده کاغذ در فیوزینگ نیز ممکن است دچار مشکل شده باشند و در نتیجه باعث شود تا هنگامی که کاغذ به سمت داخل دستگاه کشیده می شود صداهایی از آن به گوش برسد. در این گونه موارد باید فیوزینگ را مورد بررسی قرار دارد و ایراد آن را برطرف نمود.

تمام شدن شارژ کارتریج یک دلیل مهم برای صدا دادن پرینتر می باشد. تمام شدن شارژ کارتریج باعث می شود تا مگنت به بلید برخورد کرده و تماس آنها باعث ایجاد صدا در پرینتر گردد. با تعویض کارتریج می توان به راحتی این مشکل ایجاد شده را برطرف نمود.

جمع بندی

در بسیاری از مواقع ممکن است در حین کار کردن با پرینتر متوجه صدای بلندی در آن شده باسید که این صدا می تواند بسیار آزار دهنده باشد.علت صدای بلند پرینتر در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. روش های بسیاری وجود دارد که از طریق آنها می توان به برطرف نمودن این مشکل پرداخت که در مطلب بالا به این موارد نیز به طور کامل اشاره گردید. نیاز است تا برای عیب یابی و تعمیر دستگاه پرینتر خود حتما از فردی که در این کار مهارت دارد استفاده نموده و به هیچ عنوان اقدام به تعمیرات خودسرانه ننمایید.

مجتمع آموزشی برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش تعمیرات پرینتر می باشد . برای اطلاع ا نحوه برگزاری دوره ها با  کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس