طریقه لوله گذاری برق ساختمان چگونه است


دسته بندی: مقالات دوره های مهارتی برق | انتشار: 1 ماه قبل | اشتراک گذاری:

مجراهای برق زیرساخت تاسیسات الکتریکی هستند. سیم کشی ساختمان یکی از مراحل ساخت خانه است که اهمیت زیادی در ساخت بنا داشته و نیاز است توسط فرد متخصص انجام گیرد.نصب کاملاً برنامه ریزی شده سیم ها و لوله های برق از نکاتی است که برقکاران ساختمان حتما باید به آن توجه داشته باشند. استفاده از سیم ها و لوله ها با کیفیت علاوه بر این که منجر به تامین امنیت ساختمان می گردد، می تواند در قیمت گذاری و ارزش نهایی بنا نیز تاثیر بسزایی داشته باشد. در این مقاله به طریقه لوله گذاری برق ساختمان به صورت اصولی و استاندارد پرداخته شده است.

لوله گذاری برق ساختمان

لوله کشی برق ساختمان

قبل از این که نازک کاری و گچ کاری ساختمان انجام شود نیاز است تا افراد متخصص لوله کشی آن را نیز انجام دهند. لوله کشی شامل لوله کشی برق، آب و گاز می گردد که لوله کشی آب و گاز توسط متخصص تاسیسات و لوله کش انجام شده اما لوله کشی برق وظیفه برق کش ساختمان می باشد. لوله کشی برق در واقع به قرار دادن سیم ها در لوله های مخصوص گفته می شود که می تواند سبب افزایش ایمنی گشته و از آسیب دیدن و پوسیده شدن سیم ها و کابل های مختلف به مرور زمان جلوگیری کند.

برای لوله کشی برق در ابتدا باید مراحل مختلفی طی شود تا به مرحله لوله گذاری رسید. پیش از هر چیز کشیدن نقشه برق ساختمان در اولویت بوده و پس از آن مهندس برق یا برق کش ساختمان اقدام به انجام سایر مراحل می نماید.

 

انواع لوله های برق ساختمان

لوله های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع ساختمان و هزینه ای که می نمایید، می توانید هر یک را انتخاب کرده و در برق کشی به کار ببرید. لوله های پلی اتیلن، پی وی سی، پلی آمید، گالوانیزه سرد و گرم، کاندوئیت فلزی، خرطومی پلاستیکی و فلزی و غیره انواعی از لوله های موجود در بازار می باشند که در ادامه به معرفی بیشتر آنها می پردازیم. لازم به ذکر است که نحوه اجرای هر یک از این لوله ها متفاوت بوده و برقکار ساختمان باید از تمامی آنها اطلاعات کافی داشته باشد.

 

لوله پی وی سی

پلی وینیل کلراید یا به اختصار PVC  ترکیبی از پلاستیک و وینیل است که برای ساخت لوله های PVC استفاده می شود. این نوع لوله های محبوب معمولاً در لوله کشی به عنوان جایگزینی برای لوله های مس گران قیمت استفاده می شوند. از PVC برای تولید مجرای الکتریکی نیز استفاده می شود. در حالی که PVC معمولی و پی وی سی مجرای الکتریکی هر دو از یک نوع پلاستیک ساخته شده اند، اما کاربردی متفاوت دارند و نباید برای کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار گیرند. لوله های پی وی سی که به عنوان لوله های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند خاکستری رنگ بوده و دارای تفاوت هایی با لوله پی وی سی لوله کشی می باشد. از این نوع لوله ها در زیر سقف های بتنی استفاده می گردد.

 

لوله های پلی آمید

این نوع از لوله ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و کاملا نرم می باشند و دلیل آن ساختار پلاستیکی است که این لوله های پلی آمیدی دارند. قیمت لوله های پلی آمید نسبت به سایر لوله ها ارزان تر بوده اما شعله ور شدن راحت آنها کمی در انتخابشان تردید ایجاد می کند.

 

لوله گالوانیزه سرد و گرم

این نوع از لوله ها دارای مقاومت زیادی در برابر زنگ زدگی می باشند و بیشتر در اندودهای گچی مورد استفاده قرار می گیرند. از لوله گالوانیزه گرم در فضاهای خارجی و از لوله گالوانیزه سرد در فضاهای داخلی استفاده می گردد.

 

لوله های خرطومی

اگر کمی با اصول برق کشی ساختمان آشنایی داشته باشید، حتما با نام لوله خرطومی آشنا هستید. این نوع از لوله ها سال هاست که در برق کشی ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و هنوز هم در بسیاری از مواقع استفاده می شوند.انواع مختلف لوله خرطومی فلزی و پلاستیکی در بازار وجود دارد که از هر یک در موارد خاصی استفاده می شود.  انعطاف پذیری لوله های خرطومی بسیار بالا بوده و قیمت آنها نیز مناسب می باشد اما ایرادی که به این نوع از لوله ها وارد است استقامت نسبتا پایین آنها می باشد. 

 

لوله پلی اتیلن

استحکام لوله های پلی اتیلن چیزی مابین لوله های پی وی سی و لوله های پلی آمید می باشد. استفاده از این لوله ها بسیار زیاد بوده و علت آن را می توان به وزن سبک و قیمت مناسب آنها مرتبط دانست. سرعت اجرای اتصال جوشی و دنده ای در لوله های پلی اتیلن بسیار زیاد بوده و همچنین انعطاف پذیری آنها نیز بالا می باشد. در لوله های پلی اتیلن از مواد پلیمری استفاده شده است که می توانند عایق مناسبی برای کابل های برق باشند.

 

لوله گذاری برق نیاز به چه ابزارهایی دارد

برای این که بتوان لوله گذاری را به درستی و به صورت صحیح و اصولی انجام داد نیاز به داشتن ابزار و تجهیزاتی کی باشد که عصای دست برقکار بوده و بدون وجود آنها امکان لوله کشی برق وجود نخواهد داشت. پیش از هر چیز یک متر برای اندازه گیری دقیق لوله ها مورد نیاز می باشد. کاتر و کمان اره از دیگر ابزارهای مهم در لوله گذاری برق می باشد. فنر خم در سایزهای مختلف برای خم کردن لوله ها مورد نیاز می باشد. البته می توان یک کابل هم سایز را با عمق لوله نیز برای این کار مورد استفاده قرار داد.

شیارهایی که برای لوله گذاری توسط شیارزن انجام می شود، گاهی اوقات کافی نبوده و نیاز است تا توسط تیشه و قلم کنده کاری هایی نیز انجام شود. پیک نیک، آب و هیتر نیز از دیگر ابزارهای مورد نیاز در لوله گذاری برق می باشند.

 

طریقه لوله گذاری برق ساختمان

پس از این که نقشه کشی برق ساختمان که اولین و مهم ترین مرحله در برق کشی ساختمان می باشد انجام شد، تراز کردن، شیار زدن و کنده کاری باید صورت گیرد. در ادامه پس از طی کردن این مراحل نوبت به لوله گذاری ساختمان می رسد که این کار نیازمند رعایت اصول و استانداردهایی می باشد که باید با دقت بسیار زیادی انجام گیرد.

لوله هایی که برای انجام این کار انتخاب می شوند باید با نوع ساختمان شما متناسب بوده و با نظم زیادی درون دیوارها قرار داده شوند. سیم کشی و لوله گذاری در قسمت کف آشپزخانه و سرویس ها بهداشتی بسیار اشتباه بوده و نباید انجام گیرد چرا که انجام لوله کشی آب در کف این مکان ها و همچنین شست و شوی بسیار، می تواند باعث آسیب رساندن به لوله های برق گردد.

 

فاصله استاندارد میان لوله های برق باید 15 سانتی متر بوده و زانوها و سه راهیی که مورد استفاده قرار می گیرند نباید به گونه ای نصب شوند که به سیم ها و کابل ها آسیب برسانند. همچنین فاصله این لوله ها با لوله های فاضلاب نباید از 30 سانتی متر کمتر باشد چرا که این کار می تواند در طولانی مدت برای لوله های برق مشکلاتی را ایجاد نماید.

نکته ای که حائز اهمیت است تفاوت لوله گذاری برق در ساختمان های تیرچه بلوکی با ساختمان هایی است که دارای سقف کاذب می باشند. لوله گذاری  در این نوع از سقف ها باید از کف طبقه بالا انجام گیرد چرا که سقف های کاذب برای لوله کشی مناسب نمی باشند.

 

یکی از مراحل لوله کشی برق در زمان اجرای مراحل داخلی می باشد. به این صورت که سیم ها و کابل های مختلف باید از لوله ها و سینی های کابل عبور نمایند. تمام اتصالات و کابل کشی نمای ساختمان در این مرحله بایستی انجام گیرند.

در زمان اتمام مراحل داخلی نیز لوله گذاری بایستی انجام گیرد. در این مرحله نیاز است تا تمامی تجهیزات الکتریکی مانند آنتن، تلفن، آیفون و … سیم کشی و لوله گذاری گردند. سنسورهای چراغ ها، تایمرهای راه پله و پارکینگ و غیره در این مرحله برق کشی می گردند.

 

نتیجه گیری

لوله گذاری برق یکی از مراحل مهم و اساسی در برق کشی ساختمان می باشد که دارای اصول و قواعد بسیاری می باشد. انجام این کار از حساسیت زیادی برخوردار بوده و باید حتما توسط متخصص این امر انجام گیرد. در این مقاله ما به بررسی انواع لوله های به کار رفته در برق کشی ساختمان و نحوه لوله گذاری برق پرداخته ایم.

آموزشگاه فن آموزان برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش برق ساختمان می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس