نور محیط چه تاثیری در دوربین مدار بسته دارد؟


دسته بندی: مقالات دوربین مدار بسته | انتشار: 5 ماه قبل | اشتراک گذاری:

نقش دوربین های مدار بسته را در جامعه پیشرفته امروز در جلوگیری از سرقت از اماکن مختلف نمی توان نادیده گرفت. حتما در هنگام وارد شدن به اماکن مختلف با این جمله که ” این مکان مجهز به دوربین مدار بسته می باشد” مواجه شده اید. فروشگاه ها و مغازه های مختلف، ادارات و سازمان ها و اماکن آموزشی مانند دانشگاه ها و مدارس از انواع دوربین های مدار بسته جهت نظارت و تامین امنیت استفاده می کنند. برای خرید این دوربین ها موارد مختلفی را باید مورد توجه قرار داد. از جمله این موارد می توان به کیفیت و رزولوشن دوربین، بیسیم یا با سیم بودن دوربین، رنگی یا سیاه و سفید بودن آن و … اشاره کرد. علاوه بر آن عوامل محیطی بسیاری وجود دارند که می توانند بر کیفیت تصاویر دریافت شده توسط دوربین مدار بسته موثر باشد. نور محیط را می توان مهم ترین فاکتور در کیفیت تصاویر انواع دوربین ها از جمله دوربین مدار بسته دانست. کم یا زیاد بودن نور می تواند در ایجاد نقاط سایه و روشن در تصویر تاثیر زیادی داشته باشد. در این مطلب به این نور محیط چه تاثیری در دوربین مدار بسته دارد پرداخته شده است.

تعاریفی از نور، روشنایی و درخشش

به  تابش الکترومغناطیسی که از تعداد زیادی فوتون تشکیل شده است و توسط چشم انسان قابل رویت می باشد نور گفته می شود. در واقع نور به تابشی گفته می شود که با تشکیل شدن از پرتوهای نورانی منجر به دیدن جسم توسط انسان و سایر موجودات می گردد. نور را در دو دسته نور طبیعی مانند خورشید و نور غیر طبیعی مانند لامپ طبقه بندی می کنند.

هر چقدر میزان نور در یک محیط بیشتر باشد روشنی آن محیط بیشتر بوده و بالعکس مکان هایی که دارای روشنی نبوده و تاریک هستند فاقد هیچ گونه نوری می باشند. هرچه میزان تفاوت نور در یک نقطه تاریک و یک نقطه روشن بیشتر باشد گفته می شود درخشش آن بیشتر بوده و نور در آن نقطه بیشتر به چشم می خورد.

دوربین مداربسته

نور چه تاثیری بر دوربین های مدار بسته دارد؟

برای داشتن یک تصویر واضح و شفاف، نوری که در محیطی که دوربین مدار بسته نصب شده است اهمیت بسیاری دارد. ساختار چشم انسان به گونه ای است که زمانی که محیطی فاقد نور بوده و تاریک باشد، قادر به تشخیص سایه و روشن ها بوده و یک تصویر را با وضوح نسبتا خوبی مشاهده می کند. دوربین های مدار بسته با ساختار چشم انسان بسیار متفاوت بوده و دارای این قابلیت نمی باشند.

زاویه تابشی که نور محیط با اجسام دارد در تصویر ارائه شده در دوربین مدار بسته بسیار اهمیت داشته و کم و زیاد شدن این زاویه می تواند تاثیر بسیار زیادی در تصویر نهایی داشته باشد. در واقع برای این که بتوان تصویری واضح و چند بعدی که سایه و روشن ها در آن کاملا مشخص بوده و جزئیات نمایان باشد را مشاهده کرد، باید زاویه نور با اشیا را به درستی تنظیم نمود. اما در صورتی که منبع نور را دقیقا در پشت دوربین یا قسمت بالای آن قرار دهیم، تصویری که ارائه می شود تک بعدی بوده و هیچ گونه جزئیات و سایه روشنی در ان مشاهده نمی گردد.

نور ایده آل در دوربین مدار بسته

به طور کلی تاثیر نور در هنر عکاسی و فیلم برداری و کار کردن با دوربین ها به حدی زیاد است که می توان یک تصویر ثابت را با تغییر دادن زاویه منبع نور و زاویه دوربین به چندین حالت ممکن تغییر داد و عکس های گوناگونی گرفت. در دوربین های مدار بسته نیز به همین شکل می باشد و به علت استفاده از لنز در دوربین های مدار بسته امکان بازی کردن با نور و دریافت تصاویر مختلف وجود دارد. اما به علت استفاده امنیتی که از دوربین های مدار بسته می گردد نیاز است تا نور به گونه ای تنظیم شده که بتوان تمامی نقاط تاریک و روشن تصاویر را به صورت کامل مشاهده کرد. در واقع ایده آل ترین حالت اکسپوژر در این دوربین ها زمانی است که روشنایی ها و سایه های تصویر با جزئیات کامل نمایش داده شوند.

دوربین های مدار بسته دارای نمودارهای هیستوگرامی می باشند که در حالت ایده آل نباید دارای نوردهی Over Exposed و Under Exposed باشند. در حالت اول نوردهی بیش از اندازه و در حالت دوم نور کمتر از حالت عادی می باشد که در هر دو حالت جزئیات سایه ها و روشن ها از بین می رود و تصویری غیر واضح نمایش داده می شود. دوربین هایی که دیجیتال می باشند نور از لنز رد شده و به سنسور برخورد می کند و تبدیل به توان الکتریکی می گردد. زمانی که این نوردهی به درستی کنترل گردد می تواند در کیفیت نهایی تصویر تاثیر بسزایی داشته باشد.

فاکتورهای موثر در نوردهی دوربین مدار بسته

عوامل مختلفی می توانند بر نوردهی دوربین های مدار بسته تاثیر داشته باشند که از آن جمله می توان به سرعت شاتر، اندازه دریچه دیافراگم و سرعت ایزو اشاره کرد. سرعت شاتر می تواند تعیین کند که چه مقدار نور وارد سنسور دوربین مدار بسته شود و هرچه میزان این سرعت بالاتر باشد مقدار نوردهی و زمان آن کمتر خواهد شد. اندازه دریچه دیافراگم نیز فاکتوری است که کنترل کننده ناحیه ای است که نور از طریق آن وارد دوربین می گردد. فاکتور ISO نیز نوردهی و مقدار حساسیتی که دوربین به نور ورودی دارد را تعیین می نماید.

نوردهی دوربین مدار بسته

میزان شدت نور در شرایط مختلف

شدت و میزان نور در همه محیط ها با هم متفاوت بوده و نیاز است تا در هنگام نصب دوربین مدار بسته نوری انتخاب شود که با نوع دوربین مطابقت و سازگاری داشته باشد. برای تشخیص واحد روشنایی از واحدی به نام لوکس استفاده می کنند و میزان لوکس در شرایط و محیط های مختلف با هم تفاوت داشته و نیاز است تا در هنگام انتخاب دوربین لوکس محیط را در نظر گرفته و به تناسب آن به خرید دوربین مناسب بپردازیم.

میزان لوکس و شدت نور محیط های مختلف در ادامه بیان شده است تا بتوان با کمک گرفتن از آنها دوربینی مناسب را انتخاب و نصب نمود:

 • ظهر تابستان: ۱۰۰۰۰۰ لوکس
 • ظهر با حداقل روشنایی نور: 32000 لوکس
 • قبل از ظهر: 4000 لوکس
 • هنگام طلوع و غروب آفتاب: 400 لوکس
 • دفتر کار در فضای بسته: 150 لوکس
 • اتاق نشیمن: 50 لوکس
 • مجتمع های اداری و تجاری: 1000 لوکس
 • شب های مهتابی: 0.1 لوکس
 • شب هایی که اوایل ماه می باشد: 0.0001 لوکس
 • شب هایی که نیمه ماه می باشد: 0.1 لوکس
 • شب های پر ستاره: 0.00005 لوکس

عملکرد دوربین مدار بسته با استفاده از نور

دوربین های مدار بسته دارای چیپ هایی می باشند که این چیپ ها دارای دیودهایی بوده که حساسیت بالایی نسبت به نور نشان می دهند و برای این که بتوانند به حالت فعال در آیند باید میزان مشخصی نور به آنها برسد. حال اگر نوری که به این چیپ ها برخورد می کند از حد استانداردی که برایشان وجود دارد بیشتر باشد امکان آسیب دیدن چیپ وجود دارد. بالعکس ممکن است نوری که به چیپ می رسد کمتر از حالت عادی بوده و در این صورت نیز تصویری بر روی دوربین تشکیل نشود. اگر نور ورودی به دوربین زیاد شود دریچه دیافراگم بسته شده و نور را کم می کند و با کم شدن نور این دریچه باز شده تا نور بیشتری به سنسور برسد.

دوربین های دید در شب چگونه با نور کم کار می کنند؟

­با توجه به این که شب ها دارای محدودیت وجود نور می باشد ممکن است بسیاری از سرقت ها در این مواقع اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از این مشکل، دوربین های دید در شب طراحی شده اند که مکانیسمشان به گونه ای است که قابلیت ضبط و ثبت تصاویر را با وضوح بالا دارند. این دوربین ها با کمترین نور مرئی ممکن کار کرده و نیازی به منبع نور دیگری ندارند. قابلیت خوبی که این دوربین ها دارند این است که علاوه بر تصویر، تمام صداها و حرکات قابل تشخیص بوده و می تواند امنیت شب را تا حد زیادی تامین نماید. پیشرفته تر بودن چیپ دوربین مدار بسته باعث می شود تا دوربین حساسیت بیشتری را نسبت به نور نشان داده و کیفیت واضح تری از تصویر را در اختیار بیننده قرار دهد. گاهی به علت هزینه بالایی که چیپ های با حساسیت بالا دارند، اقدام به کاهش نویز کرده و از این طریق کیفیت تصویر را بهبود می بخشند.

در پایان باید گفت که نقش نور در دوربین های مدار بسته بسیار اساسی بوده و بدون وجود نور امکان ضبط تصاویر با رزولوشن بالا وجود نخواهد داشت. نیاز است تا نصاب دوربین مدار بسته در هنگام نصب دوربین ها توجه زیادی را به کار گیرد تا زاویه نور را به گونه ای تنظیم نماید که تمامی نقاط سایه و روشن قابل تشخیص باشند تا در مواقع ضروری مانند سرقت و مانند این ها بتوان چهره سارق را به راحتی شناسایی کرد.

مجتمع آموزشی برق برگزار کننده دوره های آموزشی از جمله آموزش نصب دوربین مدار بسته می باشد . برای اطلاع از نحوه برگزاری دوره ها با کارشناسان ما تماس بگیرید .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس