تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

معرفی انواع دستگاه هیتر و هویه

معرفی انواع دستگاه هیتر و هویه


معرفی انواع دستگاه هیتر و هویه : لحیم کاری فرآیندی است که به دو نوع ماده، معمولاً فلزات، متصل می شود. فرآیند لحیم کاری برای مبتدیان سخت است، اما می توانید به راحتی با تمرین یاد بگیرید. ابزار های مختلف مانند هیتر و هویه لحیم کاری برای انجام صحیح لحیم کاری بسیار ضروری هستند.

این روش را می توان بر روی برد های مدار الکترونیکی یا لوله کشی استفاده کرد. اما دانش در مورد انواع مختلف دستگاه لحیم کاری بسیار مهم است زیرا تغییراتی در نحوه استفاده از آن وجود دارد.

در این مقاله قصد داریم با جزئیات بیشتر در مورد مدل های مختلف هیتر و هویه لحیم کاری آشنا شویم.

هویه های لحیم کاری بسته به نوع عملکردشان، آنالوگ یا دیجیتال هستند. یک هویه لحیم کاری آنالوگ دارای یک المنت گرمایشی است که نوک آهن لحیم کاری را تا دمای توصیه شده گرم می کند و سپس خاموش می شود. با گذشت زمان، دستگاه تا حد مشخصی خنک می شود که در آن عنصر گرمایش برای گرم کردن مجدد نوک هویه فعال می شود.

یک هویه لحیم کاری دیجیتال دارای یک کنترلر در ریز پردازنده خود برای تنظیم دما است. هویه لحیم کاری دیجیتال دقیق تر است و دما را به طور خودکار کنترل می کند. در این مقاله ضمن تعریف لحیم کاری و معرفی انواع لحیم کاری، موارد استفاده از لحیم کاری را نام برده و انواع هویه لحیم کاری و در ادامه نحوه انتخاب مناسب هویه به طور کامل آورده شده است.

معرفی انواع دستگاه هیتر و هویه

معرفی انواع دستگاه هیتر و هویه

لحیم کاری چیست؟

لحیم کاری فرآیند اتصال دو نوع فلز مختلف از طریق ذوب لحیم است. از لحیم کاری برای ایجاد یک شکل دائمی از اتصال ثابت بین هر قطعه الکترونیکی استفاده می شود. لحیم کاری یک آلیاژ فلزی است که به عنوان عنصر پر کننده اصلی برای ایجاد اتصال الکتریکی و هم چنین استحکام مکانیکی آن عمل می کند.

لحیم کاری در واقع یک فرآیند ساده است. شما می توانید یک قطعه الکترونیکی را با ذوب لحیم قلع سرب با استفاده از یک هویه لحیم کاری داغ لحیم کنید. لحیم کاری اتصالات دائمی را بر روی برد های مدار و اتصالات مسی ایجاد می کند. فلزاتی که در لحیم کاری استفاده می شوند، لحیم های سرب مانند برنج، مس و قلع هستند. لحیم کاری برای ایجاد یک اتصال ضروری است که می تواند به جریان الکتریکی اجازه عبور دهد.

لحیم کاری چیست؟

لحیم کاری چیست؟

انواع لحیم کاری

لحیم کاری برای اتصال دو قطعه به یکدیگر در کاربرد های مختلف به 3 روش زیر انجام می شود.

 1. لحیم کاری نرم
 2. لحیم کاری سخت
 3. لحیم کاری در دمای بالا
انواع لحیم کاری

انواع لحیم کاری

لحیم کاری نرم

این روش به طور کلی در الکترونیک و لوله کشی استفاده می شود. لحیم کاری نرم یک اتصال الکتریکی ایجاد می کند و قطعات الکترونیکی را در برد های مدار متصل می کند. هم چنین اتصال لوله مسی و اتصال دهنده ها هنگام اضافه شدن شار، موجب کیفیت بالای لوله کشی می شود. در تمام سیستم های لحیم کاری، این فرآیندی است که در آن کمترین نقطه ذوب فلز همان چیزی است که همه استفاده می کنند.

لحیم مورد استفاده در لحیم کاری نرم عموماً آلیاژ هایی هستند که اغلب حاوی سرب با دمای ذوب حدود 350 درجه سانتی گراد هستند. دمای پایین یک اتصال قوی ایجاد می کند در حالی که دمای بالا استحکام کمتری ایجاد می کند و پیوند را ذوب می کند.

گاهی اوقات شارها به سطوح مفصلی اضافه می شوند که اهداف مختلفی را برای اتصال انجام می دهند. شار به تمیز کردن سطوح اتصال، تقویت اتصال و غیره کمک می کند. هنگام استفاده از فرآیند لحیم کاری نرم در اتصال لوله کشی، شار باید به آن اضافه شود تا لحیم کاری و لوله ها به خوبی به هم متصل شوند.

لحیم کاری نرم

لحیم کاری نرم

لحیم کاری سخت

لحیم کاری سخت در مقایسه با لحیم کاری نرم یک اتصال قوی ایجاد می کند. ماده ای که در این کار استفاده می شود معمولاً نقره یا برنج است. برای ذوب شدن مواد لحیم کاری دمای بالا تری نیاز است. برای تقویت اتصال، نیاز به یک مشعل دمنده برای افزایش دما و ذوب فلز اصلی است که برای ایجاد یک اتصال قوی به نام فلز پایه استفاده می شود. در نقطه ای گرم می شود تا با سرد شدن یک مفصل بادوام ایجاد کند. هنگام اتصال قطعات برنجی یا مسی باید با لحیم نقره استفاده شود.

لحیم کاری سخت

لحیم کاری سخت

لحیم کاری در دمای بالا

این نوع لحیم کاری شامل دمای بالا برای ذوب مواد لحیم کاری است. این فرآیند مشابه با لحیم کاری سخت است زیرا قطعات فلزی که باید به هم متصل شوند گرم می شوند. حرارت برای مدت زمان مشخصی اعمال می شود اما ذوب نمی شود. سپس فلز پرکننده لحیم کاری روی سطح قطعه کار گرم شده قرار می گیرد.

این فورا ذوب می شود و هنگامی که خنک می شود پیوند ایجاد می کند. این فرآیند به عنوان عمل مویرگی شناخته می شود. اگر این نوع لحیم کاری با لحیم کاری سخت یا نرم مقایسه شود، نقطه ذوب بالا تری به دست می آورد. مواد باید به اندازه کافی گرم شوند تا بهترین نتیجه را به دست آورند.

لحیم کاری در دمای بالا

لحیم کاری در دمای بالا

موارد استفاده از لحیم کاری

راه های زیادی برای استفاده از لحیم کاری وجود دارد. ترکیب لحیم کاری به کاربرد بستگی دارد. به عنوان مثال، قلع جزئی است که از آن در لحیم کاری الکترونیکی، سقف‌ ها و ورق ‌های فلزی استفاده می ‌کنند. در حالی که برنج و نقره برای لحیم کاری مواد با شرایط استحکام بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا لیستی از موارد استفاده از لحیم کاری آورده شده است:

 • لحیم کاری در ناودان های فلزی: سیستم ناودانی در خانه شما بسیار حیاتی است. بنابراین اگر در خانه خود یک ناودان فلزی دارید، بخش های آن با لحیم کاری به هم متصل شده اند. اتصال لحیم کاری برای ایجاد یک اتصال نشتی و دائمی بین دو لوله ایجاد شده است.
 • لحیم کاری برای برقکار ها: همان طور که قبلاً ذکر شد، لحیم کاری ها جریان الکتریکی ایجاد می کنند. با کمک لحیم کاری می توانید جریان برق را در سیم کشی های تجاری یا مسکونی تضمین کنید. هم چنین یک ابزار بسیار مفید برای ادغام سیم ها به پایانه های قسمت داخلی کنترل پنل یا هر وسیله الکتریکی است.
 • لحیم کاری در تعمیر خودکار: لحیم کاری به سفت شدن مفاصل و صاف کردن سطوح کمک می کند. حتی اگر به دلیل قدرت متوسط خود، نمی تواند موتور ها را تعمیر کند، می تواند در موارد دیگری کمک کننده باشد.
 • لحیم کاری برای پروژه های خانگی: ابزار های لحیم کاری می توانند در پروژه های خانگی مانند اتصال تخته های مدار یا تعمیرات که به مقدار بسیار زیادی گرما و کنترل نیاز دارند، بسیار مفید باشند. مداد لحیم کاری یا تفنگ ابزاری هستند که می توانید در خانه خود از آن ها استفاده کنید.
 • لحیم کاری در لوله کشی: لحیم کاری ابزاری عالی برای لوله کشی است. لحیم کاری بدون سرب بهترین کاری است که می توان برای اتصال لوله های مسی لوله کشی استفاده کرد. ابزار هایی مانند تفنگ لحیم کاری یا آهن لحیم کاری سقفی برای افزایش سریع دما در زمانی که محل اتصال به آن نیاز دارد، وجود دارد.

لحیم کاری چگونه کار می کند؟

لحیم کاری ممکن است مانند جوشکاری به نظر برسد اما بسیار متفاوت است. جوشکاری زمانی است که فرد سعی می کند یک اتصال فوق العاده قوی بین دو قطعه فلز ایجاد کند. با این تفاوت که لحیم کاری در مورد آلیاژی از فلزات مختلف است که در نقطه ذوب پایین قرار دارند. لحیم کاری برای ایجاد یک اتصال الکتریکی موثر بسیار ضروری است.

با استفاده از هویه داغ، آهن لحیم کاری را روی یک مفصل ذوب می کند. لحیم کاری برای ایجاد یک اتصال مکانیکی مورد استفاده قرار نمی گیرد. بنابراین برای ایجاد اتصال خوب برق به یک اتصال مکانیکی جامد و سپس لحیم کاری نیاز دارید.

در لوله کشی یا جواهرات، کار متفاوتی انجام می شود. لوله کش ها از لحیم کاری برای اتصال لوله های مسی به یکدیگر به صورت دائمی استفاده می کنند که یک اتصال مکانیکی ضد آب قوی ایجاد می کند. در جواهرات، قطعات ظریف فلز را به یکدیگر متصل می کند تا طرحی جدید ایجاد کند.

چه فلزاتی در لحیم کاری استفاده می شود؟

در لحیم کاری، فلزات پر کننده بیشتر مانند سرب استفاده می شود. اما این روز ها، لحیم کاری های بدون سرب به سرعت جایگزین لحیم کاری های مبتنی بر سرب می شوند که شامل آنتیموان، برنج، بیسموت، مس، قلع، ایندیم یا نقره می شود.

3 ماده ای که در لحیم کاری پیدا خواهید کرد عبارتند از: قلع، سرب و فلاکس. اما انواع مختلفی از لحیم کاری وجود دارد که می توانید آن ها را در بازار بیابید که بر اساس مقدار نسبی این موارد مورد استفاده قرار گرفته است.

هم چنین فلزات دیگر و برخی مواد افزودنی وجود دارد که می ‌توانید آن ها را اضافه کنید تا به لحیم کاری خود خواص منحصر به فردی مانند تقویت رسانایی آن بدهید. مانند آنتیموان که استحکام مکانیکی را افزایش می دهد و هم چنین لازم نیست در حین محافظت از آفت قلع، میزان رطوب را کاهش دهید.

مس معمولاً ویژگی های مرطوب شدن را افزایش می دهد و نقطه ذوب را در هر حالت مذاب کاهش می دهد. نقره به شما قدرت مکانیکی قوی می دهد. اگرچه انعطاف پذیری پایینی نسبت به فلزاتی مانند سرب دارد، اما می تواند مقاومت در برابر خستگی ناشی از چرخه های حرارتی هر لحیم کاری بدون سرب را افزایش دهد. نیکل یک آلیاژ لحیم کاری است که می تواند لایه های انتهایی را از انحلال محافظت کند.

انواع هویه لحیم کاری

هویه لحیم کاری احتمالاً فراگیر ترین ابزاری است که توسط افرادی که تقریباً در هر سطحی از الکترونیک استفاده می کنند، از مبتدی تا حرفه ای استفاده می کنند. هیتر و هویه لحیم کاری دستگاه های ساده ای هستند که وظیفه اصلی آن گرم کردن لحیم است تا آن را ذوب کرده و با استفاده از نوک تیز به محل مورد نیاز منتقل می کند.

اکثر آهن‌ های لحیم کاری از یک عنصر گرمایش الکتریکی و در برخی موارد گرمای مستقیم از شعله تشکیل شده‌ اند که گرمای مداوم را به نوک تیز، جایی که لحیم کاری ذوب می ‌شود، تامین می‌ کند.

نوع هویه لحیم کاری که فرد در اختیار دارد یک پیشرفت طبیعی از ساده به کامل تر و مجهز تر است، یک مبتدی ممکن است یک اتو ارزان را برای انجام وظیفه ذوب لحیم کاری و تشکیل اتصالات انتخاب کند، در حالی که یک حرفه ای ممکن است به چیزی با نوک های قابل تعویض و متغیر نیاز داشته باشد. افراد می ‌توانند در این قسمت با انواع مختلف هویه لحیم کاری را که می ‌توان در کنار هیتر لحیم کاری استفاده کرد، آشنا شوند. انواع هویه لحیم کاری عبارتند از:

 1. هویه لحیم کاری گازی
 2. هویه لحیم کاری برقی
 3. هویه لحیم کاری USB

هویه لحیم کاری گازی

هویه لحیم کاری گازی به منبع برق نیاز ندارند، در عوض به انرژی شیمیایی تولید شده از طریق احتراق مایع یا گاز قابل اشتعال متکی هستند. در بیشتر موارد، از شعله باز مستقیماً برای گرم کردن نوک هویه تا رسیدن به دمای دلخواه استفاده می شود.

در کاربرد های لوله کشی، لحیم کاری مستقیماً توسط شعله گرم می شود. این نوع هویه برای لحیم کاری اجسام بزرگ و غیر حساس استفاده می شود. اگر تا به حال لحیم کاری را با استفاده از لحیم با هسته رزین و شعله باز امتحان کرده اید، می دانید که تکه های شار مذاب تمایل دارند از بین بروند و روی انگشتان شما فرود آیند.

این یک روند بسیار دردناک است. این اتفاق گاهی اوقات در هیتر های معمولی نیز رخ می دهد، زمانی که ماده لحیم کاری زیادی روی نوک آن قرار می گیرد.

توان خروجی یک هویه لحیم کاری گازی بی رقیب است و آن ها به چگالی توان بسیار بالا تری دست می یابند. به طوری که حتی یک شعله کوچک انرژی گرمایی زیادی نسبت به رشته ای با اندازه مشابه تولید می کند. توان خروجی بسته به اندازه از 25 وات تا 125 وات متغیر است.

عیب اصلی این نوع هویه این است که به اندازه هویه لحیم کاری برقی ایمن نیست، یک ظرف تحت فشار گاز قابل اشتعال درست در کنار شعله داغ و جسم داغ وجود دارد و در بسیاری موارد ممکن است باعث آسیب های مالی و جانی شود. دسترسی کمتر به سوخت نسبت به مدل برقی نیز یکی دیگر از معایب این نوع هویه محسوب می شود.

هویه لحیم کاری گازی

هویه لحیم کاری گازی

هویه لحیم کاری برقی

یکی دیگر از مدل های هیتر و هویه که امروز با استقبال زیادی مواجه شده است، هیتر و هویه های برقی هستند که همان طور که از نام آن ها متوجه می شوید، از سیستم برق و جریان الکتریکی برای اتصال قطعات به یکدیگر استفاده می کند. با توجه به محبوبیت این مدل هویه ها در انواع مختلفی عرضه می شوند. مدل های متفاوت هویه های لحیم کاری برقی شامل موارد زیر است:

 1. هویه لحیم کاری ساده و بدون تنظیم
 2. هویه لحیم کاری ساده با قابلیت تنظیم
 3. هیوه لحیم کاری پیشرفته با قابلیت تنظیم

هویه لحیم کاری ساده و بدون تنظیم

این نوع هویه های برقی ساده بیشتر توسط مبتدیان ترجیح داده می شوند. زیرا دارای عنصر گرمایش برقی در داخل یک کیس پلاستیکی ارزان قیمت هستند که توان خروجی 5 تا 30 وات را مدیریت می کند. گاهی اوقات، آن ها یک لامپ نئون کوچک در داخل خود دارند که نشان دهنده قدرت و نوک قابل تغییر است که توسط یک نوار فلزی کوچک در جای خود نگه داشته می شود.

گاهی اوقات آن ها فقط دو پین در دو شاخه برق دارند که می تواند یک خطر ایمنی باشد زیرا نوک آن ممکن است در معرض ولتاژ برق باشد. با این حال، انگیزه زیادی برای لمس نوک داغ وجود ندارد. تنها مزیت بزرگ این هویه ها این است که بسیار ارزان و موثر هستند. علیرغم این که اغلب خراب می شوند، می توان آن ها را با قیمت ارزان جایگزین کرد.

هویه لحیم کاری ساده و بدون تنظیم

هویه لحیم کاری ساده و بدون تنظیم

هویه لحیم کاری ساده با قابلیت تنظیم

هویه لحیم کاری ساده با قابلیت تنظیم یک گام بالا تر از هویه لحیم کاری ساده هستند، چرا که می توان دمای آن ها را با استفاده از یک دستگیره کوچک روی دسته تنظیم کرد. آن ها به اندازه کافی برای کار های ساده ای که به دمای متغیر نیاز دارند خوب هستند و مقرون به صرفه هستند.

هویه لحیم کاری ساده با قابلیت تنظیم

هویه لحیم کاری ساده با قابلیت تنظیم

هویه لحیم کاری پیشرفته  تنظیم شده

این نوع هویه ها رایج ترین نوع هیتر و هویه لحیم کاری هستند که توسط اکثر علاقمندان و افراد پیشرفته استفاده می شود. این مدل هیتر از یک آهن و یک کنترلر تشکیل شده اند که همراه با ترانسفورماتور و منبع تغذیه در یک محفظه جداگانه قرار می گیرد. یک کابل بلند، دستگیره و کنترلر را به هم متصل می کند.

در بیشتر موارد، کابل در انتهای کنترلر قابل جدا شدن است و با سایر هویه های همان برند سازنده سازگار است. نوک این هویه ها نیز اغلب قابل تعویض هستند. توان این هویه ها می تواند بین 10 وات تا 300 وات متغیر باشد.

هویه لحیم کاری پیشرفته تنظیم شده

هویه لحیم کاری پیشرفته تنظیم شده

هویه لحیم کاری USB

یکی از رقبای اخیر در بازار هویه لحیم کاری، هویه های لحیم کاری USB هستند. آن ها دارای مشخصات مناسبی هستند. توان خروجی 65 وات، محدوده دمایی 100 تا 450 درجه سانتی گراد و تغذیه توسط یک کانکتور میکرو ویژگی این نوع هیتر و هویه ها می باشد.

این مدل ها، یک صفحه نمایش OLED کوچک و کنترل دیجیتال دارند. این مدل ها دارای یک پورت USBC هستند و با پاور بانک های USBC-PD کار می کنند. رنج قیمتی این مدل ها نسبت به مدل های قبلی بیشتر است.

هویه لحیم کاری USB

هویه لحیم کاری USB

نحوه انتخاب هویه لحیم کاری مناسب

اکنون که با انواع هویه های لحیم کاری آشنا شدید، نوبت به ذکر عواملی رسیده است که باید قبل از خرید هویه، آن ها را بررسی کنید. اگر به دنبال خرید هیتر و هویه لحیم کاری هستید، فاکتور های ذکر شده در زیر می تواند به شما کمک کند تا مدل مناسب مورد نیاز خود را انتخاب کنید. این فاکتور ها عبارتند از:

 1. توان هویه لحیم کاری
 2. قابلیت کنترل دما
 3. شکل و اندازه نوک هویه

توان هویه لحیم کاری

یکی از مهم ترین ملاحظات انتخاب هویه مناسب با کاربرد مد نظر شما، توجه به میزان توان دستگاه است. اکثر مدل ها در حال حاضر بین 20 وات تا 60 وات هستند و مدلی با توان 50 وات برای اکثر برنامه ها ایده آل است. توان بالا تر برای کاربرد های تجاری توصیه می شود.

قابلیت کنترل دما

بسته به کاربرد شما، ممکن است نیاز به کنترل دما داشته باشید یا نداشته باشید. اگر به طور منظم در پروژه های اولیه در خانه شرکت می کنید، واقعاً نیازی به کنترل دما ندارید. برای کاربرد های دیگر، کنترل دما می تواند بسیار مفید باشد.

شکل و اندازه نوک هویه

هر هویه لحیم کاری را نمی توان با چندین شکل و اندازه نوک استفاده کرد. مدلی را انتخاب کنید که مناسب با کاربرد خاص شما باشد. هم چنین می ‌توانید به دنبال مدلی باشید که بتواند با چندین شکل و اندازه نوک برای انواع مختلف پروژه ‌ها استفاده شود.

به دنبال تولید کننده یا تامین کننده قابل اعتماد هویه لحیم کاری باشید زیرا آن ها معمولاً طیف گسترده ای از محصولات را برای کمک به شما در انتخاب بهترین مدل دارند. نکات ذکر شده در بالا را به خاطر بسپارید و انتخاب مدل مناسب برای برنامه شما ساده و سریع خواهد بود.

شکل و اندازه نوک هویه

شکل و اندازه نوک هویه

4.5/5 - (2 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *