تهران - میدان انقلاب - روبه روی دانشگاه تهران - خیابان فخر رازی - نرسیده به خیابان جمهوری - ابتدای کوچه مهر - پلاک 4

میل لنگ خودرو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

میل لنگ خودرو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟


اتومبیل یک کلمه ترکیبی از کلمات یونان باستان و لاتین است. اصطلاح “اتو” به معنی خود است و “مبیل” به معنی متحرک است که در کل به این گونه ترجمه می شود که ماشینی است که به خودی خود حرکت می کند. خودرو ها از زمان پیدایش خود راه طولانی را پیموده ‌اند. برای روشن کردن خودرو، ابتدا موتور باید با سرعت کافی چرخانده شود.

سپس، سوخت را به سیلندر ها پمپ می کند و مشتعل می شود و موتور را قادر می سازد با قدرت خود کار کند. در بین تمام قطعات متحرک موتور، میل لنگ بزرگ ترین و سنگین ترین است. میل لنگ پایه ای است که موتور احتراقی بر روی آن ساخته شده است و با چرخیدن آن نیرو تولید می کند.

هیچ بخشی از فرآیند مکش، فشرده سازی، احتراق، یا اگزوز بدون کارکرد صحیح میل لنگ رخ نمی دهد. در این مقاله ضمن تعریف میل لنگ خودرو و اجزای آن، کاربرد و علائم خرابی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

میل لنگ خودرو چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

میل لنگ چیست؟ ( میل لنگ ماشین )

میل لنگ صد ها سال است که وجود داشته و در آسیاب های آبی و چوب بری استفاده می شود. آن ها سرانجام در قایق های پارویی برجسته شدند و انرژی حاصل از پیستون های بخار را به انرژی چرخشی برای چرخ های پارویی تبدیل کردند. نام میل لنگ به اوایل قرن بیستم میلادی باز می‌ گردد، زمانی که موتور های خودرو با دسته میل لنگ راه‌ اندازی می‌ شدند و چرخاندن آن به معنای واقعی کلمه چرخاندن میل لنگ با میل لنگ دستی بود.

در خودرو های امروزی، میل لنگ موتور در انتهای پایین موتور خودرو کار می کند و حرکت عمودی پیستون ها را به حرکت چرخشی افقی تبدیل می کند که در نهایت چرخ ها را از طریق جعبه دنده به حرکت در می آورد. میل لنگ از پرتاب هایی با فاصله مساوی تشکیل شده است که با میله های اتصال به پایین پیستون ها متصل می شوند. این پرتاب ها از محور میل لنگ منحرف می شوند، که همان چیزی است که انرژی دورانی را ایجاد می کند.

میل لنگ توسط یاتاقان های بزرگ در دو انتها به موتور به فلایویل و از طریق آن به کلاچ متصل می شود. هنگامی که کلاچ درگیر است، انرژی دورانی میل لنگ از طریق جعبه دنده و از طریق دیفرانسیل به میل ‌های محرک که به چرخ ‌ها متصل هستند، منتقل می‌ شود و از این رو توانایی حرکت خودرو را ایجاد می ‌کند.

امروزه موتورهای استارت برقی این کار را انجام می دهند، اما جزء داخلی هنوز میل لنگ نامیده می شود. تمام خودرو هایی که در زیر کاپوت آن ها موتور های احتراق داخلی نصب شده اند، مجهز به چنین مکانیزمی هستند. این قسمت به طور خاص برای برند موتور ساخته شده است و نه برای مدل خودرو. در حین کار، میل لنگ با ویژگی های ساختاری موتور احتراق داخلی که در آن نصب شده است، ساییده می شود.

میل لنگ یک قطعه سنگین است که معمولاً از فولاد یا آهن ساخته می شود و در پایین موتور قرار می گیرد. از طریق میله‌های اتصال که به پین‌های میل لنگ در نقاطی که به شکل زیگزاگ از خط مرکزی میل لنگ منحرف شده‌اند، به پایه پیستون‌ها متصل می‌شود. این تنظیم چیزی است که حرکت عمودی پیستون ها را قادر می سازد تا میل لنگ را بچرخاند و انرژی دورانی ایجاد کند.

در حالی که میل لنگ مسئول ایجاد این انرژی چرخشی است، وظایف دیگری را انجام می دهد. در انتهای میل لنگ روبروی فلایویل یک قرقره وجود دارد که تسمه متحرک به آن وصل شده است. این تسمه متحرک، حرکت میل لنگ را تغذیه می کند و اجزای مختلفی را که در جلوی موتور قرار دارند، از جمله دینام، کمپرسور تهویه مطبوع و پمپ فرمان برق را نیرو می دهد.

تعریف میل لنگ خودرو

حرکت میل لنگ نیز مستقیماً با ورودی سوخت و هوا به سیلندر ها از طریق اتصال آن به میل بادامک از طریق تسمه تایم مرتبط است. هماهنگ سازی حرکت میل لنگ و میل بادامک برای عملکرد موتور بسیار مهم است.

این مطالب نیز برایتان مفید خواهد بود:

کار میل لنگ چیست؟ ( وظیفه میل لنگ )

عملکرد میل لنگ این است که به موتور های بزرگ با چند سیلندر، حرکت نرم تری بدهد. حرکت خطی پیستون ها به حرکت چرخشی تبدیل می شود. در احتراق مخلوط سوخت و هوا، نیرو تولید می شود. این نیرو به حرکت چرخشی میل لنگ تبدیل می شود. حرکت خطی پیستون ها از طریق شاتون به گشتاور تبدیل می شود. سپس به چرخ فلایویل منتقل می شود.

شفت میل لنگ دارای سوراخ هایی است که موتور را با روغن تغذیه می کند. این روغن حرکت را صاف می کند. وزنه های تعادل به تنظیم چارچوب و سنگینی شاتون کمک می کنند.

هم چنین میل لنگ به عنوان باربر عمل می کند. زیرا مقداری بار در طول فرآیند تحمل می شود. یکی از بار ها تنش شدید خمشی و پیچشی است. از آن جایی که حرکت چرخشی میل لنگ دائماً شتاب را کاهش می دهد، بار های بیشتری از ارتعاش پیچشی اضافه می شود. بلبرینگ ها نیز درجه بالایی از سایش را تجربه می کنند.

کاربرد های میل لنگ خودرو شامل موارد زیر است: مزایا و معایب واشر سر سیلندر مسی و سوپاپ خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

 • حرکت چرخشی را توسط میله‌ های اتصال جمع‌ آوری کرده و به چرخ فلایویل خودرو می ‌رساند.
 • یک میل لنگ برای تبدیل حرکت رفت و برگشتی پیستون به حرکت چرخشی استفاده می کند تا بتواند به چرخ های خودرو حرکت کند.
 • میل لنگ بیشتر در وسایل نقلیه مختلف مانند ماشین ها، تراکتور ها، اتوبوس ها و قطار های راه آهن برای راه اندازی وسایل نقلیه استفاده می شود.
 • میل لنگ ها در کشتی های موتور دیزل استفاده می شوند.
 • میل لنگ ها در اره های زنجیری مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد های میل لنگ خودرو چیست؟

علائم خرابی میل لنگ خودرو و نحوه برطرف کردن آن ها

روانکاری برای حفظ وضعیت خوب میل لنگ بسیار مهم است. بنابراین، اگر تعویض روغن موتور به طور معمول انجام نشود، می تواند باعث ساییدگی و پارگی میل لنگ یا از کار افتادن آن شود. مشکلات میل لنگ معمولاً ظریف نیستند. خرابی موتور خودرو به دلیل سایش بیش از حد ژورنال اصلی میل لنگ و یاتاقان های میله ای، خوانش فشار روغن پایین و روشن نشدن موتور خودرو از مشکلات رایج میل لنگ ماشین می باشد.

میل لنگ قطعه ای سنگین و بسیار ناهموار است و بعید است که بشکند یا ترک بخورد مگر این که تحت شدید ترین نیرو ها و فشار قرار گیرد. با این حال، ممکن است این اتفاق بیفتد و موجب قطع عملکرد عادی وسیله نقلیه خواهد شد و نیاز به بازرسی کامل موتور  و جایگزین کردن آن وجود داشته باشد.

آن چه که احتمال وقوع آن بیشتر است، خرابی قطعات جانبی میل لنگ است که برای عملکرد میل لنگ حیاتی است. این قطعات معیوب هم چنین می توانند منجر به آسیب های فاجعه آمیز شوند، اما اگر مشکل به موقع تشخیص داده شود، می توان آن ها را تعمیر یا تعویض کرد.علائم خرابی میل لنگ خودرو و نحوه برطرف کردن آن ها

در زیر برخی از دلایل متداول آسیب رساندن به میل لنگ آورده شده است:

 • گرمای بیش از حد
 • اشکال در سیم کشی برق ماشین
 • خرابی تسمه تایم

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد ممکن است مشکلات زیادی را برای موتور ایجاد کند. اگر موتور به دلیل رادیاتور، تهویه نا کافی یا روغن کاری ضعیف بیش از حد گرم شود، گرمای ذخیره شده در موتور از دمای محیط بالا تر می رود و محفظه پلاستیکی سنسور میل لنگ می تواند ترک بخورد یا ذوب شود. در این صورت خودرو روشن نمی شود. دلیل آن این است که سنسور نمی تواند داده ها را از میل لنگ به کامپیوتر ارسال کند.

اشکال در سیم کشی برق ماشین

وجود آلودگی، زباله، روغن یا سیم کشی شل می تواند مشکلاتی مانند اتصال کوتاه شدن، زمین یا ولتاژ نا مناسب و غیره ایجاد کند. این مشکلات می تواند منجر به مشکلات برقی در ماشین شود و در نهایت باعث خرابی میل لنگ شود. این به این دلیل است که کثیفی، روغن یا سیم کشی شل می تواند دسته سیم را فرسوده کند، منجر به قطع ولتاژ شود یا باعث ساییدگی و پارگی خود سیم کشی شود. این می تواند منجر به از کار افتادن مداوم سنسور میل لنگ شود.

خرابی تسمه تایم

تسمه تایم ممکن است به دلیل فرسودگی مکرر و یا در اثر برخورد آسیب ببیند. این تسمه تایم شکسته دور میل لنگ می پیچد و به اجزای کوچک متعدد آن آسیب می رساند. آسیب دیدن تسمه تایم، می تواند به سنسور موقعیت میل لنگ ضربه بزند.خرابی تسمه تایم

شایع ترین علائم میل لنگ خراب یا آسیب دیده در زیر آورده شده است:

 • ضربه
 • نویز
 • سکون و احراز معکوس
 • لرزش بیش از حد موتور
 • احتراق ناقص سیلندر

ضربه

موتور به دلیل سایش شدید یاتاقان های شاتون و ژورنال اصلی میل لنگ شروع به ایجاد مشکلات کوبشی می کند. به همین دلیل شنیدن صدای ضربه بلند از موتور خودرو یکی از نشانه های آسیب دیدگی میل لنگ اتومبیل است.

سکون و احراز معکوس

از کار افتادن و خاموش شدن موتور از علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ است. خرابی سنسور موقعیت میل لنگ می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی موتور ماشین شود.

لرزش بیش از حد موتور

سنسور موقعیت میل لنگ لرزش ایجاد شده توسط موتور خودرو را شناسایی و محدود می کند تا از خروجی توان پایدار اطمینان حاصل کند. اگر موتور وسیله نقلیه شما لرزش بیش از حد تولید می کند، این نیز نشانه شکستگی میل لنگ است.

احتراق ناقص سیلندر

سنسور موقعیت میل لنگ آسیب دیده نمی تواند داده های دقیق را به سیلندر برساند زیرا سیلندر به طور کامل داده های لازم را برای رساندن جرقه به محفظه احتراق مناسب دریافت نمی کند. در نتیجه، سیلندر از کار می افتد و خودرو قدرت خود را از دست می دهد. اطلاعات کامل و بیشتر در مورد سیلندر و اجزای و معایب آن در مقاله : مزایا و معایب واشر سر سیلندر مسی .

احتراق ناقص سیلندر

خرابی میل لنگ یک مشکل بزرگ است و حتی آسیب جزئی به میل لنگ می تواند مشکلات بزرگی ایجاد کند. در برخی موارد، خراش‌ های روی اجزای مختلف مانند ژورنال یاتاقان اصلی را می ‌توان مجدداً روکش کرد و یاتاقان ‌های بزرگ ‌تر را نصب کرد تا مواد برداشته شده از میل لنگ را جبران کنند. اگر آسیب را نتوان به طور کامل تصحیح کرد، باید میل لنگ جدیدی نصب شود یا به زودی خطر خرابی دیگری را در پی خواهد داشت.

اجزای مختلف میل لنگ

میل لنگ یک قطعه مهندسی بسیار پیچیده و ظریف است که از اجزای مختفلفی تشکیل شده است. برای ساخت میل لنگ از چدن، فولاد کربن، فولاد میکرو آلیاژی وانادیوم و فولاد آهنگری شده استفاده شده است. میل لنگ ها را می توان از قطعات مختلف مونتاژ کرد یا به صورت یکپارچه ساخت. نوع یکپارچه محبوب ترین میل لنگ در سراسر جهان است. با این حال، برخی از موتور های احتراق داخلی بزرگ و کوچک، میل لنگ را مونتاژ می کنند. قسمت های اصلی میل لنگ در زیر آورده شده است:

 1. ژورنال یاتاقان اصلی
 2. ژورنال شاتون
 3. روان کاری میل لنگ
 4. وزنه های تعادل
 5. واشر های تراست
 6. مهر و موم اصلی روغن
 7. قرقره میل لنگ

اجزای مختلف میل لنگ

ژورنال یاتاقان اصلی

ژورنال یاتاقان اصلی به بلوک موتور متصل است. بلوک موتور در اطراف این ژورنال می چرخد. همه ژورنال های میل لنگ بسیار سخت، گرد و صاف هستند. ژورنال اصلی در زین محکم می شود، جایی که یک یاتاقان قابل تعویض قرار می گیرد. بلبرینگ در مقایسه با ژورنال‌ های اصلی نرم‌ تر است و هنگام سایش ممکن است تغییر کند. یاتاقان ها به گونه ای طراحی شده اند که حجم کمی از ناخالصی ها را در صورت وجود جذب کنند تا از آسیب به میل لنگ جلوگیری شود.

ژورنال موتوراز روی روغن موتور می گذرد. این لایه روغن از طریق سوراخ های زین میل لنگ و سوراخ های اتصال درج یاتاقان به شکاف بین یاتاقان و ژورنال فشار می دهد. اگر روغن و فشار کافی وجود داشته باشد، یاتاقان ها و ژورنال ها با هم تماس نخواهند داشت.

ژورنال شاتون

ژورنال شاتون از محور چرخش جدا شده و به انتهای بزرگ تر میله پیستون متصل می شود. معمولاً به عنوان ژورنال یاتاقان میله یا پین میل لنگ نیز شناخته می شود. منابع روغن تحت فشار توسط ژورنال اصلی از کانال روغن با زاویه باز وارد می شود. برخی از شاتون‌ های اتصال دارای مسیر روغنی سوراخ‌ دار هستند تا روغن روی دیواره سیلندر پاشیده شود. در این حالت، یاتاقان ژورنال شاتون دارای یک شیار برای تامین روغن شاتون است.

روان کاری میل لنگ

تماس فلز با فلز دشمن موتور های خودرو است. ژورنال شاتون و ژورنال اصلی هر دو روی لایه روغنی که روی سطح بلبرینگ جمع می شود حرکت می کنند. روانکاری بلبرینگ های ژورنال اصلی آسان است. عبور روغن از بلوک موتور به هر صندلی میل لنگ و سوراخ های مربوطه در محفظه یاتاقان به این روغن اجازه می دهد تا به ژورنال ها برسد.

بلبرینگ ژورنال میله ای به همان روانکاری نیاز دارد، اما در خارج از مرکز در اطراف میل لنگ می چرخد. برای تامین روغن این یاتاقان ها، کانال روغن در داخل میل لنگ توسط ژورنال های اصلی، به صورت مورب توسط شبکه حرکت می کند و از سوراخ در ژورنال شاتون خارج می شود.

شیار های موجود در یاتاقان ‌های میله‌ ای اصلی، روغن را تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز چرخش میل لنگ تخلیه می‌کنند و روغن را در کانال ژورنال میله فشرده نگه می‌دارند. شکاف بین بلبرینگ و ژورنال دلیل اصلی فشار روغن موتور است. اگر شکاف بیش از حد بزرگ باشد، روغن آزادانه جریان می یابد و فشار حفظ نمی شود. اگر شکاف خیلی کوچک باشد، فشار روغن بالا می رود و فلزات می توانند با یک دیگر تماس پیدا کنند. بنابراین لازم است فاصله بین ژورنال و یاتاقان هنگام بازسازی موتور اندازه گیری شود.

وزنه های تعادل

یک نیروی چرخشی قوی به میل لنگ اعمال می شود و جرم بین شاتون و پیستون به سمت پایین و بالا حرکت می کند و نیروی زیادی اعمال می کند. وزنه تعادل به عنوان جزء اصلی میل لنگ محسوب می شود تا این نیرو ها را متعادل کند. این وزنه ها موتور را سریع تر و بی صدا تر می کند.

در طی فرآیند ساخت خودرو در کارخانه برای حفظ تعادل میل لنگ، قطعه ای به نام فلایویل متصل می شود و کل مجموعه به سمت دستگاهی می چرخد که می تواند محل عدم تعادل چرخ را اندازه گیری کند. وزنه تعادل دارای سوراخ تعادل برای کاهش وزن است. اگر نیاز به اضافه کردن وزن دارید، ابتدا یک سوراخ ایجاد کنید، سپس آن را با فلز سنگین پر کنید. این روند را تا زمانی که میل لنگ در وضعیت تعادل قرار گیرد تکرار کنید.

واشر های تراست

بیش از دو واشر تراست در موقعیت‌ های مشخصی در طول میل لنگ نصب می‌ شوند تا از حرکت عمودی آن جلوگیری کنند. این واشر ها بین سطح ماشین کاری شده و نشیمنگاه میل لنگ قرار می گیرند تا فاصله کم مشخص شده را حفظ کنند و حرکت جانبی موجود برای میل لنگ را به حداقل برسانند. این فاصله ای که شفت را از یک سر به سر دیگر حرکت می دهد به عنوان انتهای بازی شناخته می شود و میزان تحمل در دفترچه راهنمای سرویس خودرو عنوان شده است.

برخی از انواع موتور ها این واشر ها را به عنوان جزئی از یاتاقان ژورنال اصلی تشکیل می دهند، در حالی که معمولاً انواع قدیمی تر موتور ها از واشر های متمایز استفاده می کنند.

مهر و موم اصلی روغن

انتهای میل لنگ در خارج از این قطعه امتداد می یابد. بنابراین، باید راهی برای جلوگیری از نفوذ روغن از این منافذ ارائه دهید. این مشکل تراوش روغن از طریق دو مهر و موم اصلی روغن کنترل می شود. یکی در جلو و دیگری در پشت است.

مهر و موم اصلی عقب بین فلایویل و ژورنال های اصلی عقب نصب می شود. معمولاً این یک بست لاستیکی مصنوعی است. این حلقه مهر و موم به شیار در میان روغن و بلوک موتور وارد می شود. مهر و موم دارای یک لبه قالبی است که بر خلاف میل لنگ از طریق فنری که به عنوان فنر بند شناخته می شود، فشار می دهد.

مهر و موم روغن قسمت ارزان قیمت میل لنگ است. با این حال، دسترسی به آن نیاز به کار زیادی برای حذف چرخ فلایول، کلاچ و انتقال دارد. بنابراین توصیه می‌شود هر زمان که خواستید مهر و موم روغن را تعویض کنید، می ‌توانید موتور را جدا کرده و به قطعات دسترسی داشته باشید.

قرقره میل لنگ

قرقره میل لنگ به عنوان تراز میل لنگ یا تعادل هارمونیک نیز شناخته می شود. این یک واحد شیار دار به شکل چرخ است که مستقیماً با میل لنگ ماشین جفت می شود. از طریق تسمه لوازم جانبی به سایر قسمت های وسیله نقلیه شما متصل می شود.

5/5 - (1 امتیاز)


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *