آموزش نصب پرچ کردن لوله در کولر گازی


دسته بندی: مقالات نصب و تعمیرات کولر گازی | انتشار: 6 ماه قبل | اشتراک گذاری:

استفاده از وسایل سرمایشی مختلف در هوای گرم گرم تابستان می تواند موجب آسایش و راحتی افراد در ساختمان گردد. پس از این که در یک روز گرم تابستانی در بیرون از منزل مشغول به کار بوده اید استراحت کردن در زیر باد خنک کولر می تواند آرامش جسمی و روانی زیادی را برای شما ایجاد نماید. از جمله سیستم های سرمایشی پر استفاده در منازل و ساختمان های مختلف، کولر گازی می باشد که به علت مزایای زیاد و عملکرد مناسبی که دارد مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. استفاده از کولر گازی از ورود گرد و غبار و عوامل بیماری زای مختلف از بیرون از ساختمان به فضای درونی جلوگیری کرده و از بسیاری از بیماری ها مانند آلرژی و آسم جلوگیری می کند. علاوه بر آن کولر گازی به علت مکانیسم عملی که دارد هیچ گونه رطوبتی را به فضا وارد نکرده و از پا درد و کمر درد و همچنین بیماری های رماتیسمی پیشگیری می نماید. اما نصب و راه اندازی کولر گازی و اسپیلت که محبوب ترین نوع کولر گازی می باشد راحت نبوده و نیازمند تخصص در این کار می باشد. نصب کولر گازی شامل مراحل مختلفی می گردد که یکی از آنها پرچ کردن و لاله کردن لوله های کولر گازی می باشد. در این مقاله به آموزش نحوه نصب پرچ کردن و خم کردن لوله در کولر گازی به طور کامل پرداخته شده است.

 طریقه نصب و راه اندازی کولر گازی

کولرهای گازی دو تکه یا اسپیلت ها همانطور که از نامشان پیداست از دو بخش جدا از هم تشکیل شده اند که به این بخش ها پنل داخلی و پنل خارجی گفته می شود. برای نصب کولر گازی هر یک از بخش ها باید به صورت جداگانه نصب گردند. در هنگام نصب هر یک از پنل های کولر گازی نکات مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد چرا که کوچک ترین اشتباهی در هنگام نصب می تواند خسارات جبران ناپذیری را به دستگاه وارد کرده و هزینه زیادی را برای شما به دنبال داشته باشد. در ادامه به مراحل مختلفی که برای نصب کولر گازی وجود دارد اشاره شده است. طریقه نصب و راه اندازی کولر گازی

نصب یونیت داخلی کولر گازی

برای نصب یونیت داخلی در ابتدا نیاز است تا مکان مناسبی جهت نصب در نظر گرفته شود. این مکان باید یک دیوار محکم که نور خورشید به صورت مستقیم به آن نتابد باشد. در انتخاب مکان نصب پنل داخلی کولر گازی باید دقت و توجه زیادی نمود. در مکان هایی که احتمال نشت گاز یا نفت وجود دارد به هیچ عنوان نباید یونیت داخلی کولر گازی نصب گردد. کولر گازی باید حداقل 2 متر بالاتر از سطح زمین قرار گرفته و در حدود 15 سانتی متر فضای اطراف آن باز باشد.

پس از انتخاب محل مناسب جهت نصب، یک صفحه فلزی باید بر روی دیوار نصب گردد. این صفحه باید به صورت کاملا تراز و محکم بر روی دیوار نصب شده و با استفاده از پیچ و رول پلاک این صفحه به دیوار اتصال می یابد. در ادامه یک سوراخ با قطر 7.5 میلی متری در دیوار ایجاد شده و یک فلنج انعطاف پذیر درون این سوراخ قرار داده شود.

پس از انجام این کارها اتصالات الکتریکی باید به دقت کنترل گشته و از اتصال سیم های کابل به پایانه های پیچ اطمینان حاصل نمود. در ادامه باید لوله کشی مسی از یونیت داخلی به طرف سوراخ ایجاد شده در دیوار صورت گیرد. لوله های مسی و کابل های قدرت به همراه لوله تخلیه باید با دقت با استفاده از یک نوار بسته شوند. سپس لوله به پنل داخلی متصل شده ولوله زهکشی آب باید به پایه واحد داخلی متصل گردد. در پایان با نهایت دقت یونیت داخلی باید به دیوار و صفحه فلزی نصب گردد.

نصب یونیت خارجی کولر گازی

برای نصب پنل خارجی کولر گازی نیز باید مکانی مناسب به دور از نور مستقیم خورشید انتخاب شود. مکان هایی که در معرض گرد و خاک زیاد می باشد نیز محل مناسبی برای نصب پنل خارجی کولر گازی نمی باشد. در مرحله بعد باید کف زمین با استفاده از بتن پوشانده شود و سطحی که ایجاد می شود باید به اندازه کافی بالاتر از سطح زمین باشد تا در صورت بارش برق کندانسور در سطح بالاتری از سطح برق قرار گیرد. هیچ گونه آنتن رادیو یا تلویزیون نباید در فاصله 30 متری یونیت خارجی قرار گرفته باشند.

در ادامه باید سیم ها و کابل های برق متصل گشته و با استفاده از یک گیره کابل ها بسته شوند و پوشش جا به جا گردد و در مرحله بعد مهره لوله ها لله لوله های متناظر در یونیت خارجی وصل می گردد.

درادامه برای راه اندازی کولر گازی باید هوا و رطوبت از مدار کولر گازی خارج گشته و اتصالات لوله ها با استفاده از یک پوشش مناسب عایق بندی گردند. لوله کشی باید با استفاده از گیره به دیوار متصل گشته و سوراخ دیوار با استفاده از فوم پلی اورتان پوشانده شود.

لوله کشی کولر گازی و پرچ کردن لوله های مسی دستگاه

برای برقراری ارتباط میان یونیت داخلی و خارجی باید از لوله های مسی استفاده گردد. برای این کار باید نکات بسیار زیادی را مورد توجه قرار داد چرا که بی توجهی در این امر می تواند باعث عدم عملکرد صحیح کولر گازی شده و در طولانی مدت به قطعات مختلف کولر گازی و اسپیلت آسیب رسانده و به عمر کوتاه دستگاه منجر گردد. یکی از کارهایی که در لوله کشی کولرهای گازی باید انجام گیرد پرچ کردن لوله کولر گازی می باشد که در ادامه به این موضوع پرداخته شده است.

آموزش پرچ کردن لوله کولر گازی

لوله های نازک فلزی در کولر گازی وجود دارند که برای کار کردن دستگاه این لوله ها باید به یکدیگر متصل گردند. برای اتصال این لوله ها به یکدیگر دو مرحله باید طی گردد. پین کردن اولین مرحله در اتصال این لوله های نازک می باشد و در مرحله بعد باید پرچ کردن لوله ها انجام گیرد. برای پرچ کردن لوله های مسی باید از انبر لوله مخصوص استفاده نموده و با ترفندی خاص به اتصال این لوله ها به یکدیگر بپردازند.لوله کشی کولر گازی و پرچ کردن لوله های مسی دستگاه

ابزارهای مورد استفاده در نصب کولر گازی و نحوه انجام پرچ

برای نصب کولر گازی و اسپیلت از دو ابزار بسیار مهم استفاده می گردد که این دو مورد عبارتند از لوله بر و پرچ کن که به پرچ کن دستگاه لاله کن نیز گفته می شود. برای بریدن لوله مسی از لوله بر استفاده می شود و در هنگام خرید این ابزار باید حتما از برندهای مناسب و با کیفیت استفاده نمود. در هنگام بریدن لوله مسی نباید زیاد پرچ کن را سفت نمود تا لوله له نگردد و بریدن این لوله باید با آرامش کامل انجام گیرد و برای این که اطمینان حاصل کنید که مهره شما غیر استاندارد نمی باشد، زمانی که قصد دارید لوله را پرچ نمایید مهره را در داخل آن قرار دهید. در دستگاه پرچ کن سایزهای مختلف لوله نوشته شده است و برای هر سایر لوله ای باید هر یک از این سوراخ های پرچ کن مورد استفاده قرار گیرد.

زمانی که لوله مسی را در داخل پرچ کن قرار می دهید باید این نکته را در نظر داشته باشید که لوله مسی باید 1 میلی متر از سطح  پرچ کن بالا آمده باشد و این مقدار در هنگام سفت کردن باید کنترل گردد که از 1 میلی متر بیشتر یا کمتر نشده باشد. اهرم دستگاه پرچ کن باید به جلو آورده شود و در داخل حفره بیفتد. این مقدار باید در حدی باشد که صدای مخصوصی از لوله به گوش برسد. زمانی که این صدا به گوش رسید باید اهرم سفت گردد. در صورتی که اهرم به داخل حفره نیفتد و ما شروع به سفت کردن نماییم امکان آسیب به پرچ کن وجود خواهد داشت.

برخی از پرچ کن ها که برند خوبی می باشند دارای خلاص کن بوده و زمانی که پرچ شما به اتمام رسید به صورت اتوماتیک آزاد می گردد و فشاری به پرچ کن وارد نمی گردد.

پس از این که عملیات پرچ به اتمام رسید باید پیچ دستگاه را به صورت عکس چرخاند تا اهرم از حفره خارج گردد و در ادامه لوله را از داخل پرچ کن خارج می نماییم. پس از این که پرچ انجام حتما لوله را تست نمایید که پرچ شما دارای لبه نباشد چرا که در این صورت موجب نشتی کولر گازی شده و باعث تخلیه گاز دستگاه می گردد.

پرچ کردن لوله کولر گازی با استفاده از دستگاه

دستگاهی به نام expander یا لوله گشاد کن وجود دارد که با استفاده از آن می توان هر نوع لوله ای را چه بزرگ و چه کوچک پرچ نمود. جنس های مختلفی از لوله مانند لوله های آلومینیومی و یا مسی توسط این دستگاه ها قابل پرچ کردن می باشند و تعمیرکاران و نصابان کولر گازی معمولا از این دستگاه ها برخوردار می باشند. البته همانطور که گفته شد امکان پرچ نمودن لوله ها با ابزارهای ساده تر و به صورت دستی نیز وجود دارد.

قطر مناسب لوله برای پرچ چقدر است؟

عوامل مختلفی در پرچ کردن لوله ها تاثیرگذار می باشند ه از آن جمله می توان به قطر لوله اشاره کرد که فاکتور بسیار مهمی در پرچ کردن بوده و متناسب با قطری که لوله دارد از دستگاه پرچ کن استفاده می گردد. علاوه بر قطر، طول لوله نیز عامل مهمی در پرچ کردن می باشد و هر چه لوله دارای طول بیشتری باشد نیاز به زمان بیشتری جهت پرچ می باشد. طول استاندارد برای لوله های به کار رفته در نصب کولر گازی 5 متر می باشد و این موضوع بستگی به طرفیت کولر گازی خریداری شده نیز دارد. سوراخ پرچ نیز از عوامل مهم در پرچ کردن می باشد و باید متناسب با اندازه لوله ها باشد.

ضخامت لوله مسی برای پرچ

برای لوله کشی کولر گازی باید از لوله های مسی استفاده کرد که دارای ضخامت بسیار کم نباشند چرا که ضخامت کم این لوله ها می تواند در هنگام پرچ کردن باعث ایجاد شکستگی در آنها شده و عملکرد کولر گازی را با اختلال مواجه نماید. نصابان کولر گازی ممکن است به علت این که سود بیشتری شامل حالشان شود لوله های مسی با ضخامت کمتر را مورد استفاده قرار دهند که این مورد باید از آنها پرسیده شده و در صورت ضخامت کم درخواست لوله های مسی با ضخامت بیشتر داده شود.

خم کاری لوله های مسی

خم کن پنوماتیک و یا فنری از ابزارهایی هستند که برای خم نمودن لوله های مسی از آنها استفاده می گردد و به علت نازک بودن این لوله ها این کار باید با دقت زیادی انجام گیرد چرا که امکان شکستن آنها در حین خم کاری وجود دارد. در صورتی که لوله مسی در حین کار کردن کولر گازی دچار شکستگی گردد امکان سوختن کمپرسور دستگاه وجود خواهد داشت. پس از خم کاری لوله مسی باید آن را به صورت دقیق کنترل نموده تا دچار نشتی نباشد.

امروزه در هنگام ساخت بناهای مختلف تلاش می شود تا لوله های کولر گازی را به صورت توکار عبور دهند تا نمای ظاهری منزل زیبایی خود را از دست ندهد. در این گونه مواقع اندازه لوله های مسی به کار رفته در لوله کشی کولر گازی باید استاندارد بوده و کابل مورد استفاده هم بر اساس ظرفیت کولر گازی انتخاب و نصب گردد.

برای جوش دادن لوله های مسی به یکدیگر از جوش نقره استفاده می شود که باید دقت نمود تا نقره ای که برای این کار مود استفاده قرار می گیرد حتما مرغوب بوده تا جوش بهتری داشته باشیم.

در این مطلب به نحوه نصب کولر گازی و آموزش نصب پرچ کردن لوله در کولر گازی ارائه شد. در پایان نیاز است تا این نکته نیز بیان گردد که در صورتی که قصد نصب کولر گازی را دارید حتما از فرد متخصص در این کار استفاده کنید. کولر گازی وسیله ای گران قیمت بوده و در صورتی که نصب آن توسط فرد حرفه ای انجام نشود امکان آسیب به قطعات آن وجود داشته و می تواند هزینه بالایی برای شما در پی داشته باشد. نصابان کولر گازی تجربه بالایی در امر نصب و راه اندازی این دستگاه داشته و با انواع برندهای کولر گازی و نحوه نصب آنها آشنایی دارند.

آموزش برق یکی از برترین آموزشگاه های پیشرو در زمینه آموزش نصب کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی با ارائه مدرک بین المللی فنی و حرفه ای محسوب می شود. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان فنیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    واتساپ
    اینستاگرام
    تماس