درخواست کارآموزی

نحوه نصب پنل های خورشیدی – بهترین روش برای نصب پنل خورشیدی – مجتمع آموزش برق

تعمیر فتوکپی
چرا دستگاه کپی روی برگه خطوط سیاه چاپ می کند ؟
جولای 2, 2019
نقاط داغ پنل خورشیدی
نکاتی برای جلوگیری از تشکیل نقطه ی داغ بر روی پنل های خورشیدی – مجتمع آموزش برق
جولای 18, 2019

نحوه نصب پنل های خورشیدی – بهترین روش برای نصب پنل خورشیدی – مجتمع آموزش برق

 طریقه ی نصب پنل های خورشیدی

اگر به انجام دادن کارهای فنی علاقه من باشید احتمالاً دوست دارید که پنل های خورشیدی خود را خودتان نصب کنید (یا حتی بسازید ). با این حال اگر در ساخت و ساز و کار های الکتریکی تجربه ی کافی ندارید، از یک نصاب بخواهید پنل هایی را که انتخاب کرده اید برایتان نصب کند. همیشه داشتن آگاهی از مزایا و معایب پنل های خورشیدی زمینی و سقفی، همچنین داشتن اطلاعات کلی درباره ی نحوه ی صحیح نصب پنل ها به خوبی به دردتان خواهد خورد.

 

مرحله ی اول : بررسی کنید که آیا سقف شما برای نصب پنل ها مناسب است ؟

 1. بررسی کنید که محدوده ی مورد نیاز برای نصب پنل ها وجود داشته باشد .

هرگز در نصب پنل ها ریسک نکنید تا مجبور شوید پنل های خورشیدی تازه نصب شده ی خود را به خاطر درگیری های مربوط به شهرداری، ساخت و ساز و قانون های صاحبخانه، باز کنید. قبل از به دست گرفتن دریل، تمام نقاطی که می توانید در آن ها پنل خورشیدی نصب کنید و نقاطی که نمی توانید روی آن ها پنل نصب کنید را مشخص کنید.

 • لازم است پنل های های زمینی دور از چشم عموم و یا با فاصله ی معینی از مسیر رفت و آمد خانه تان نصب شوند.
 • نصب پنل های خورشیدی در محل سکونتتان ممکن است به مجوز ساخت و ساز نیاز داشته باشد.

 

 1. جهت، اندازه، شیب، و میزان سایه گیری سقف خود را بررسی کنید .

سقف ایده آل یک خانه ی مسکونی برای نصب پنل های خورشیدی دارای 46 مترمربع فضای آزاد پیوسته است، رو به جنوب است، سایه گیر نیست، و شیب آن 30 درجه است. احتمالاً سقف شما تمام این ویژگی های ایده آل را یکجا ندارد اما این بدان معنا نیست که برای نصب پنل های خورشیدی مناسب نباشد .

 • سقف هایی که رو به شرق یا غرب هستند هم مناسبند اما به شرطی که سایه ی درختان یا ساختمان های دیگر بر روی آن ها نیفتد.
 • سقف های دارای شیب 15 الی 40 درجه قابل مدیریت هستند. در صورت لزوم از یک فرد متخصص بخواهید زاویه ی سازه را برایتان تنظیم کند.
 • هر 9.3 مترمربع از پنل های خورشیدی به طور میانگین 1 کیلووات انرژی تولید می کند در حالی که یک خانه به طور معمول به 5 کیلو وات انرژی احتیاج دارد. در صورت لزوم، می توانید پن ها را در نقاط مختلف نصب کنید تا بتوانید به این میزان انرژی دست پیدا کنید .

 

 1. قدمت و کلیت ساختار سقف خود را ارزیابی کنید .

انتظار می رود پنل هایی که به درستی نصب شوند 20 الی 25 سال عمر داشته باشند، بنابراین اطمینان یابید که سقفی که زیر پنل ها قرار می گیرد می تواند تا آن زمان پابرجا بماند. برای مثال اگر سقف شما آسفالت شده است قبل از نصب پنل ها باید آسفالت آن را تمدید کنید.

 • اگر درباره ی ظرفیت سقف خود برای نصب پنل ها نگران هستید می توانید با یک مهندس ساختمان مشورت کنید.

 

 1. اگر سقفتان مناسب نیست، نصب پنل های زمینی را انتخاب کنید .

با وجود این که نصب پنل های سقفی گزینه ی راحت تر و بی دردسرتری است اما پنل های زمینی اغلب برق بیشتری تولید می کنند. اگر در خانه ی خود فضای آزاد و آفتابی زیادی دارید می توانید تا آن جا که بودجه شما یاری می کند پنل های زمینی نصب کنید.

 • با وجود این که در نصب پنل های زمینی نگرانی بالا رفتن از سقف وجود ندارد اما محکم کاری و سیم کشی این پنل ها پیچیده است و حداقل به داشتن مهارت های متوسط نیاز دارد.

 

مرحله ی دوم : نصب پنل ها بر روی سقف مناسب

 1. محل قرارگیری پنل ها بر روی بامپوش را مشخص کنید .

دستورالعمل های نصب نل های خورشیدی را دنبال کنید تا برای هر قطعه از پنل ها فضای مناسبی در نظر بگیرید. برای تعیین محل قرار گرفتن هریک از صفحات از متر و گچ برای علامت زدن استفاده کنید.

 • ضروری است که هریک از قطعات پنل بر روی الوار شیب دار نصب شوند. منظور از الوار شیب دار قطعات چوبی است که برای تشکیل شکل و ساختار سقف به کار می روند.
 1. پنل ها را با پیچ به سقف های کاذبی که در زیرشان قرار دارند وصل کنید .

نقاطی که باید با دریل سوراخ شوند را علامت بزنید، سپس با استفاده از دریل بر روی الوار سقف سوراخ ایجاد کنید. از پیچ های مخصوص پنل ها استفاده کنید تا آن ها را محکم در محل خود نصب کنید.

 1. چهارچوب نرده های آلومینیومی را با پیچ به پنل ها وصل کنید .

بسیاری از پنل های خورشیدی دارای سه ردیف نرده آلومینیومی هستند که به عنوان قابی برای پنل ها در نظر گرفته شده اند. از دستورالعمل های مربوط به نوع پنل خود برای بستن این نرده ها پیروی کنید. پس از نصب نرده ها بررسی کنید که تمام اضلاع صاف باشند.

 1. سیم کشی مربوط به پنل های خود را انجام دهید .

بهترین کار این است که این کار را به یک فرد متخصص بسپارید، مگر در صورتی که خودتان در انجام کارهای الکتریکی بسیار باتجربه باشید. لوله ی مخصوص سیم کشی از پلاستیک یا فلز ساخته شده است و از سیم هایی که در داخل خود دارد در برابر عوامل مختلف حفاظت می کند.

 1. برای هر پنل یک میکرو اینورتر و سیم اتصال به زمین تعبیه کنید .

                  

هر پنل از سیستم خورشیدی شما باید دارای میکرو اینورتر باشد. این کار باعث ایجاد مدار موازی به جای مدار سری می شود. به این معنا که اگر یکی از پنل ها از کار افتاد کل سیستم مختل نمی شود. از دستورالعمل های پنل خود پیروی کرده و یا از یک فرد متخصص بخواهید که میکرو اینورتر را به چهارچوب زیرین هریک از پنل ها وصل کند.

 1. با استفاده از بست های مناسب هر یک از پنل ها را در جای خود محکم کنید .

یک بار برای همیشه هر پنل خورشیدی را محکم بر روی محل مورد نظر آن نصب کنید. سیم برق را از میکرو اینورتر به داخل پنل متصل کنید. سپس بست هایی را که به نرده های آلومینیومی موجود در لبه های پنل ها قرار دارند را محکم پیچ کنید.

پس از آن که اتصالات و سیم کشی انجام شد پنل های خورشیدی شما آماده ی تولید برق خواهند بود.

دوره های آموزش نصب پنل خورشیدی به صورت کاملا عملی در مجتمع آموزش برق توسط اساتید مجرب برگزار می شود.